fbpx
30 Травня, 2022

Дезінформація та напад Росії на Україну змінили рівень екстремізму в Чехії

Дезінформація та напад Росії на Україну змінили рівень екстремізму в Чехії

У Чехії під впливом російської дезінформації та військового вторгнення в Україну зростає рівень екстремізму. Прихильники антивакцинаторства переключили свою увагу на підтримку проросійських настроїв серед населення. 

Сприяє зростанню рівня радикалізації і зростання цін та економічні труднощі в державі, повідомляє чеське видання Novinky.

“Дезінформація сприяє радикалізації деяких осіб, вона пов’язана з прокремлівськими настроями. Це суміш сумніву в довірі до демократії, до Європейського Союзу та забезпечення того, щоб частина громадськості схилялася до ідей путінської Росії”, – каже Мирослав Мареш, експерт з екстремізму з Університету Масарика в Брно.

Screenshot 3

За його словами поняття екстремізму змінилося, воно вже не таке цілісне.

“Те, що люди уявляють сьогодні під терміном “крайні праві”, майже не існувало більше десяти років, його значення є абсолютно маргінальним”, – додав політолог Ян Чарват з Карлового університету.

Проблема також відображена в минулорічній щорічній доповіді Міністерства внутрішніх справ про екстремізм. Там більше уваги приділили поняттю так званого злочину на ґрунті ненависті

“Ми бачимо зсув, який відповідає трансформації екстремізму”, – сказав Чарват.

За його словами, колишня форма екстремізму в Чехії поширилася в 2013 році.

“Тоді прийшли антиісламські настрої, а потім Томіо Окамура (чеський ультраправий політи – ред.). У цей момент чеські ультраправі наблизились до європейських”, — описав Чарват відродження екстремізму в Чехії від посткомуністичного періоду до сьогодення.

Чеські екстремісти перейшли до битв у інтернеті

Відмежування екстремістів від усталених груп, таких як ультраправі скінхеди, також підтвердила поліція.

“Наразі міліція найчастіше стикається з мовою ворожнечі у сфері екстремізму, тобто мовою насилля та мовою ворожнечі. Ці вислови переважають і тісно пов’язані з онлайн-середовищем, до якого вони також значно перейшли”, – описав фрагментацію екстремізму речник президії поліції Якуб Вінчалек.

Прикладом є праві екстремісти, яких вже не можна так легко впізнати, як це було раніше, коли вони мали характерні зовнішні ознаки, наприклад, тип одягу.

Порівняно з 20-річним минулим, за статистикою слідства, також значно зменшилося насильницькі сутички з екстремістських мотивів. Діяльність екстремістів і бойові дії перемістилися в Інтернет.

“Звичайно, поліція стежить за середовищем у соцмережах, а також використовуємо інформацію від громадян та інших установ. На жаль, я не можу описати наші методи більш детально”, – додав Вінчалек.

За словами Чарвата, за останні роки в соціальних мережах розвинулась сильна та різноманітна дезінформаційна діяльність.

“Соціальні мережі створили специфічне середовище, де можна робити великі хвилі. Десятки тисяч людей можуть поділитися там будь-яким дописом, що є сильним стимулом, якого у вас немає на вулиці”, – сказав експерт з екстремізму Ян Чарват.

Екстремізм зараз став набагато різноманітнішим, ніж раніше.

“У ньому задіяно широкий спектр гравців. Від людей, пов’язаних з Росією, до людей, які роблять це добровільно, бо вважають, що це захищає суспільство. Тут зустрічаються люди з крайніх лівих і правих. Хоча вони не погоджуються, наприклад, щодо економічних питань, вони погоджуються на культурно ультраконсервативний підхід”, – додав Чарват.

Зростання цін може посилити проблему

Чеська політична партія СДПН (“Свобода і пряма демократія”, засновник Томіо Окамура) неодноразово фігурує у звітах МВС. Хоча міністерство не включає його безпосередньо як екстремістську структуру, у минулорічній доповіді воно охарактеризувало її як найважливішу групу з домінуючими “ксенофобськими та націоналістичними елементами”.

“Сьогодні теми СДПН яскраво пов’язані з українським питанням. Дуже ймовірно, що воно посилиться, тому що за цей час економічна ситуація в Чехії, швидше за все, також погіршиться”, – пояснив Чарват.

На думку експертів з екстремізму, підвищення цін може створити ще більшу соціальну фрустрацію – подібну до часів пандемії, яка значно послабила деяких підприємців. Це потім буде використано деякими політичними гравцями. До екстремістів же можуть приєднатися люди, які інакше не були б схильні до них приєднатися.

“У цьому напрямку будуть ризиковані протести, які заплановані на осінь. Профспілки та інші можуть проводити їх законно, але деякі екстремістські групи можуть зловживати ними для войовничих чи антидемократичних дій”, – описує політолог Мареш.

Це створює відносно великий виклик для сил безпеки та чеського уряду.

“Головна оборона – це надійна політика та демократичний консенсус основних коаліційних та опозиційних сил. Вони повинні усунути крайнощі, які відкидають демократичний порядок у нашій країні та допускають вплив іноземних держав – особливо Китаю та Росії на нашу внутрішню політику”, – додав Мареш.

Нагадаємо, Чехія запропонувала біженцям, які виїхали з України через військову агресію Росії та мають угорські паспорти, безкоштовний проїзд потягом до Угорщини. Чеські правоохоронці при цьому звернулись до угорських колег із проханням надати інформацію про те, чи мають українські біженці в Чехії подвійне громадянство з Угорщиною.

 

InfoPost.Media

Фото: Novinky


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі