Словаки, які довіряли сумнівним джерелам інформації про COVID-19, тепер є завзятими споживачами дезінформації, що поширюється про війну в Україні. На цьому наполягають фахівці підрозділу словацької поліції, який займається розвінчуванням фейків Hoaxy a podvody – Polícia SR.
“Не забувайте, що ті, хто стверджував, що у вас всередині після вакцинації є чіп, сьогодні стверджують, що російські солдати знайшли в Україні зловісні американські біологічні лабораторії”.
Це лише одне з кількох попереджень, оприлюднених за останній місяць офіційною сторінкою поліції, пише BIRN.
Правоохоронці попереджають читачів, що ці профілі та сайти намагаються переконати людей у необхідності російського вторгнення та надають фальшиві виправдання цьому. Тим самим вони створюють інформаційний хаос, налаштовуючи людей один проти одного та руйнуючи солідарність з мільйонами українських біженців.
Словаки вже давно мають сумнівну особливість у тому, що вони найбільше в Європі вірять у теорії змови та дезінформацію. Це може пояснити поширеність таких сайтів, орієнтованих на словацький інформаційний простір.
У відповідь на попередження активістів та Головної розвідувальної служби Словацької інформаційної служби (SIS), на початку війни в Україні словацький парламент ухвалив закон, який дозволяє владі тимчасово блокувати дезінформаційні сайти. За перший місяць вторгнення Росії Управління національної безпеки зробило недоступними чотири такі сайти.
Першим було заблоковане видання Hlavné Správy. Невдовзі після цього одного з авторів, Богуша Гарбара, звинуватили у шпигунській діяльності на користь Росії.
Однак інші сайти та профілі у Facebook, багато з яких у минулому поширювали дезінформацію про COVID-19, досі працюють і поширюють дезінформацію про війну в Україні.
“Ті самі люди, які кілька тижнів тому вкладали час і енергію в поширення містифікацій та дезінформації про COVID та пандемію, сьогодні зневажають [президента України Володимира] Зеленського, захоплюються [президентом Росії Володимиром] Путіним і схвалюють аномальне вторгнення Росії в Україну”, – каже Томаш Крішак (Tomáš Kriššák), експерт з дезінформації, який працює з Gerulata Technologies.
Фактчекери погоджуються, що багато таких профілів і сайтів у Facebook не були створені лише під час пандемії, а, навпаки, діяли протягом певного часу. Вони живились тими ж темами, які були вірусними в основних ЗМІ.
“Зміщення акцентів”
Багато з цих сайтів, які існують роками, просто “перемикаються”, щоб залишатися актуальними, пояснює Крішшак. Ці актори роками культивували у великої кількості людей недовіру до влади, журналістів, неурядових організацій та інших. Вони готували свою аудиторію до отримання фейкових новин, які вписуються в їх токсичний і штучно створений світогляд.
У Gerulata Technologies зазначають, що деякі агенції, які останні роки не випускали жодного контенту, раптово “загорілися” і почали видавати сотні публікацій на день після вторгнення Росії в Україну.
“Зрозуміло, що ними керує хтось, хто дуже зацікавлений у просуванні російських інтересів і тим, як це впливає на нашу територію”, – каже Крішшак.
Довгострокова мета Кремля в Словаччині, а також в інших країнах ЄС та НАТО – підірвати довіру до інституцій, демократії, євроатлантичного співробітництва та сприяти невизначеності, страху та поляризації в суспільстві. На цьому наполягає Домініка Хайду (Dominika Hajdu), аналітик центру Globsec, який зосереджується на гібридних загрозах і обманах.
“Місцеві прокремлівські автори, включаючи різні портали та сторінки у Facebook, завжди хапають актуальну тему і поширюють наративи, які підтримують ці цілі”, – розповідає вона.
Хайду пояснює, що більшість цих сайтів і профілів з’явилися ще в 2010 році, а в наступні роки були зосереджені на таких популярних темах, як легітимізація анексії Криму в 2014 році та підживлення сумнівів у тому, що проросійські сепаратисти збили пасажирський літак MH17. Також вони займались поширенням дезінформації про біженців з Північної Африки та Близького Сходу у 2015 та 2016 роках, розповсюдженням наративів про маніпуляції на президентських та парламентських виборах у Словаччині в 2019 та 2020 роках. За останні кілька років пандемія COVID-19 була найпопулярнішою темою, і лише нещодавно вони перейшли на відкриту або неявну підтримку нападу Росії на Україну.
За словами Матея Спішака (Matej Spišák), аналітика сайту Infosecurity.sk, його організація також помітила, як різні учасники дезінформації про COVID-19 переключили свою увагу на війну в Україні. Наразі, однак, це складається з анекдотичних прикладів, а не будь-яких точних даних.
Різні акаунти в Facebook та сайти також використовують теми, які зараз стають вірусними в основних ЗМІ, щоб надати альтернативну версію про них. Це те, що приваблює велику кількість користувачів соціальних мереж у Словаччині, каже Спішак.
“У випадку деяких [з цих авторів] це може бути некритичним прийняттям проросійського контенту. У випадку інших [це може бути] цинічний розрахунок, спрямований на частину населення, яка схиляється до цих альтернативних пояснень різних подій, таких як війна чи пандемія”, – розповідає аналітик.
Зв’язок між геополітичними думками та думками щодо вакцинації
Недавнє опитування, проведене Інститутом соціології Словацької академії наук, вказує на зв’язок між дезінформацією про COVID-19 і війною в Україні.
Опитування “Як справи, Словаччина” регулярно вимірювало температуру суспільства від початку пандемії, вимірюючи ставлення словаків до вакцинації, антипандемічних заходів, а також рівень довіри до уряду та різних інституцій.
У його нещодавньому виданні дослідники визначали, чи існує зв’язок між вакцинацією та геополітичними поглядами. Дані були зібрані в період з 24 лютого, коли почалося вторгнення Росії в Україну, до 1 березня і охопили 1000 респондентів.
Інститут запитав у респондентів, на якому боці геополітично повинна стояти Словаччина і чи ближча їм західна чи східна Європа за способом життя, культурою та цінностями.
Серед щеплених лише 4,8 відсотка респондентів сказали, що вони завжди чи в якійсь мірі стоять на боці Росії, а серед нещеплених – 20,8 відсотка.
На питання про те, західна чи східна Європа ближча до їхнього способу життя, цінностей і культури близько 24,2% вакцинованих людей відповіли, що вважають східну Європу ближчою, ніж західну. Серед нещеплених результат виріс до 40,4 відсотка.
Соціолог Роберт Клобуцький (Robert Klobucký) зі Словацької академії наук стверджує, що геополітична орієнтація респондентів пов’язана з рівнем довіри людей до різних інституцій (ЗМІ, уряд і наукові установи), як і ставлення до вакцинації.
“Довіра до цих інституцій демократичної держави є ключовою”, – каже Клобуцький. – “Люди, які не довіряють ЗМІ чи владі, автоматично шукають альтернативи наявній реальності, і це перетворюється на антивакс і проросійське ставлення”.
Він зазначив, що схильність до теорій змови також пов’язана з таким ставленням – 80 відсотків респондентів, прихильних до Росії, погодилися з твердженням “Реальність зазвичай відрізняється від того, що нам нав’язують, світ рухають могутні секретні групи за секретними сценаріями”.
За словами Матея Спішака із Infosecurity.sk, за результатами інших опитувань люди, які відмовляються від вакцинації, мають тенденцію підтримувати конфлікт в Україні та схиляються до альтернативних пояснень подій у світі.
“Загалом можна припустити, що якщо люди отримають інформацію про COVID-19 із недостовірних джерел, вони будуть використовувати ці ж джерела і для війни в Україні”, – підсумовує він.
Нагадаємо, раніше редакція словацького новинного сайту SME повідомила про закриття блогу президента проросійської партії “Словацької національної партії” SNS Андрея Данка (Andrej Danko), колишнього спікера парламенту країни. Своє рішення обґрунтували тим, що Данко “певний час поширює брехню про війну в Україні, яку Росія розв’язала за наказом Володимира Путіна”.
Фото: BIRN
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.