fbpx
09 Березня, 2023

Хто такий Геґер: чому словацький прем’єр покинув свою партію та очолив «демократів»

Хто такий Геґер: чому словацький прем’єр покинув свою партію та очолив «демократів»

Виконуючий обов’язки прем’єр-міністра Словаччини Едуард Геґер оголосив про свій вихід з руху OĽaNO («Звичайні люди і незалежні особистості»). Можливість цього рішення у Словаччині обговорювали вже тривалий час, однак прем’єр озвучив його у доволі нетиповий спосіб — на своїй сторінці у Facebook після повернення з відрядження до Ізраїлю.

Причиною виходу сам Геґер називає різне бачення партнерів по коаліції відразу в кількох сферах, що часто спричиняло напруження у відносинах і не давало досягти згоди. Попри свою експресивну поведінку лідер OĽaNO Ігор Матович, який і привів Геґера у політику, публічно стримано віднісся до виходу його з партії, подякувавши йому за спільну роботу спочатку в коментарі до публікації, а потім і у офіційному відео.

Visegrad Group Summit In Kosice

Фото: Leszek Szymanski/EPA-EFE

«Синя коаліція» стала «демократами»

Наступним важливим повідомленням чинного прем’єра Словаччини стало оголошення про створення нової політичної сили, яка матиме назву «Демократи» та має на меті об’єднати навколо себе дрібніші, в тому числі й позапарламентські, правоцентристські проєвропейські політичні рухи. 

Спочатку це мав бути великий демократичний блок, який називали «Синьою коаліцією», однак переговори лідерів правоцентристських партій не дали результату, зокрема колишній прем’єр-міністр Мікулаш Дзурінда вирішив до коаліції не приєднуватися. Тому лідер партії Spolu, яка стала основою нового політичного руху, Мирослав Коллар запропонував лідерство Едуарду Геґеру.

Увійдуть до нової політичної сили тимчасово призначені міністри Ян Будай (міністр з питань довкілля), Ярослав Надь (міністр оборони), Растислав Качер (міністр закордонних справ) і Карел Гірман (міністр економіки), а також  експерти і громадські діячі. При цьому діючі міністри залишаться на своїх посадах аж до виборів. Відповідно основою партії стане позапарламентська партія Spolu, попереднім лідером якої і був Мирослав Коллар. У новій партії йому відведена роль віце-спікера.

334531312 954471325927573 3524730492019879656 N

Фото: Andrea Letanovská – Demokrati / Facebook

Партія Геґера-Коллара продовжує переговори з позапарламентськими організаціями KDH, Alliance або ODS, а також з головою Za lúdí Веронікою Ремішовою (попри давню її критику з боку Коллара). Однак у політичній силі відмовились від співпраці зі SMER-SD, Hlas-SD, ĽSNS, Republika і SNS. Не об’єднуватиметься партія Демократів також і з OĽANO.

Програма партії буде побудована на п’яти стовпах, які складаються з охорони здоров’я та «зелених» екологічних тем, освіти, науки та культури, теми безпечної Словаччини, а також сильних регіонів та співпраці з громадянським суспільством. Останнім пунктом програми буде турбота про найбільш незахищених громадян.

Фінансуватиметься партія на початку діяльності з грошей, які партія Spolu отримала у якості державного фінансування за результатами виборів 2020 року.

Хто такий Геґер 

Едуард Геґер став прем’єр-міністром Словаччини наприкінці березня 2021 року після скандалу та місячної політичної кризи, викликаної закупівлею словацьким урядом російської вакцини «Спутник V» проти коронавірусу. Спочатку, щоправда, йому довелось виконувати обов’язки міністра охорони здоров’я замість звільненого Марека Крайчі.

Тоді чинний прем’єр та однопартієць Геґера Ігор Матович відмовився залишати уряд та заявив, що поміняється посадами з тодішнім міністром фінансів, яким до того був Геґер. 

Політичну кризу посилили заяви партій Za ľudí та SaS про те, що вони підуть з уряду, якщо не відбудуться кадрові перестановки і Матович не піде у відставку. Шість міністрів звільнилися з уряду, щоб змусити самого прем’єра покинути посаду. Крім того, після того, голова SaS Ріхард Сулік залишив посаду міністра економіки, вся партія вийшла з уряду.

До роботи в уряді Едуард Геґер працював менеджером у невеликих компаніях, був консультантом у словацькому міністерстві оборони та навіть долучався до реформування збройних сил Словаччини. І вже після роботи у компанії-дистриб’юторі елітної горілки у 2016 році почав займатись політикою.

Тоді на виборах до Національної ради він приєднався до антикорупційного руху OĽaNO («Звичайні люди і незалежні особистості») та пройшов до парламенту, де основну увагу приділив сфері фінансів та бюджету. На виборах у 2020 році знову виграв вибори у складі партії та став членом уряду Ігоря Матовича як 18-й міністр фінансів Словацької Республіки та водночас заступник прем’єр-міністра.

Як міністр фінансів Геґер контролював підготовку Плану відновлення та стійкості Словацької Республіки, на основі якого Словаччина отримає пакет стимулів для відновлення економіки після пандемії COVID-19 Європейським Союзом.

Фонд відновлення, експорт та МіГ-29 для України

Перші заяви щодо України від прем’єр-міністра Едуарда Геґера в контексті євроінтеграції та російського вторгнення пролунали 27 лютого 2022 року. Тоді у інтерв’ю Politico він заявив, що Європа працює в новій парадигмі, де Україні слід запропонувати «особливий шлях» до інтеграції. Тоді він наполягав на створенні нового типу шляху до членства в ЄС, особливо для Києва.

За його словами, такий підхід також міг би включати і допомогу у відбудові України.

«Ми маємо допомогти їм стати на ноги, і ми маємо придумати нові інструменти», – сказав Геґер, висуваючи ідею фонду відновлення України. 

У квітні 2022 року прем’єр-міністр Словаччини Едуард Геґер у складі делегації на чолі з головою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн та з міністром закордонних справ ЄС Жозепом Боррелем відвідав Україну. Тоді він привіз пропозиції транспортування зернових з України до ЄС, «оскільки Україна є одним із найбільших експортерів, а її порти заблоковані Росією». Крім того, Геґер пропонував збільшити використання Словацького центру гуманітарної допомоги.

1649411911

Фото: Telex

Також на початку квітня Геґер вперше заявив, що Словаччина веде переговори із союзниками щодо домовленості, яка може дозволити Братиславі відправити в Україну винищувачі МіГ-29.

Пізніше Геґер переймався розблокуванням морських портів України, заблокованих Росією, для відновлення експорту. За його словами, Організація Об’єднаних Націй або Туреччина мають виступати гарантом безпеки для забезпечення безпечного транспортування зерна та інших продуктів харчування з Одеського порту. Тоді ж, під час візиту до Берліна він закликав Олафа Шольца підтримати Україну, Грузію та Молдову як кандидатів на членство в ЄС, а також запропонував канцлеру Німеччини побачити жахи війни «на власні очі».

Однак вже у грудні 2022 року робота правоцентристського коаліційного уряду Словаччини під керівництвом прем’єр-міністра Едуарда Геґера завершилась, менш ніж через три роки після його чотирирічного мандату. 15 грудня ввечері словацький парламент підтримав вотум недовіри простою більшістю у 78 депутатів із 150.

 

Читай також:

Криза коаліції в Словаччині: чи повернеться до влади скандальний проросійський експрем’єр

 

Однак, попри відставку та продовження роботи у тимчасовому форматі, Геґера вважали менш винним у краху свого уряду, ніж його безпосереднього попередника на цій посаді Ігоря Матовича. Після перемоги на виборах у березні 2020 року з 25% підтримкою той використав свій популізм і різку незалежність також і на посаді прем’єр-міністра, поки його не було усунено на користь Геґера.

 

Віталій Дячук для InfoPost.Media

 

*** Цей матеріал підготовлений у рамках ініціативи Re:Open Ukraine, яка реалізується Інститутом Центральноєвропейської Стратегії

Re:Open Ukraine – це проєкт Інституту Центральноєвропейської Стратегії, метою якого є перевідкрити та пояснити нову Україну як для неї самої, так і для її безпосередніх західних сусідів. Проєкт має 3 фокусні регіони України, а саме Закарпаття, Буковина та Одещина, та 5 фокусних країн ЄС і НАТО, а саме Польщу, Румунію, Угорщину, Словаччину та Чехію.


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі