08 Липня, 2022

Криза коаліції в Словаччині: чи повернеться до влади скандальний проросійський експрем’єр

Криза коаліції в Словаччині: чи повернеться до влади скандальний проросійський експрем’єр

Уряд та парламент Словаччини опинилися під загрозою розпаду коаліції, потенційним рятівником якої може стати звинувачений у корупції експрем’єр Роберт Фіцо. Все тому, що один із членів коаліції – партія «Свобода і Солідарність» (SaS) – поставила ультиматум щодо звільнення міністра фінансів Ігоря Матовича.

Каменем спотикання у відношенні SaS до Матовича, який є лідером партії OĽaNO, та до якої належить і діючий прем’єр-міністр Словаччини Едуард Геґер, став пакет законів про надання фінансової допомоги громадянам на суму 1,2 млрд. євро. За словами критиків, прийняття цих законопроектів не тільки не вирішить ситуацію з бідністю, а й погіршить її.

Sas
Фото: TASR

Пакет законів проштовхнули через парламент за підтримки ультраправих депутатів за допомогою скороченої процедури під час надзвичайного стану.

Варто додати, що Едуард Геґер підтримав лідера своєї партії Матовича та закликав SaS переглянути своє рішення, адже без цієї партії троє інших членів коаліції не матимуть більшості у парламенті.

Протистояння SaS та Матовича не вперше

Ультиматум SaS щодо владних кадрових рішень стається не вперше. Минулого року партія вже протестувала проти дій Ігоря Матовича, коли на той, будучи прем’єром, таємно замовив російські вакцини «Супутник V». Тоді фактично відбулась ротація – Матович зайняв посаду міністра фінансів, а тодішній глава мінфіну Едуард Геґер очолив уряд.

У 2011 році партія SaS проголосувала за відставку уряду Івети Радічової, до якого теж входила як партнер по коаліції.

А вже у цьому році SaS продовжила «пускати шпильки» в бік провладної коаліції. Так, після провалу голосування за взяття під варту Роберта Фіцо, голова депутатської групи SaS Анна Земанова заявила, що лідери коаліції обговорять те, чи має її існування сенс.

Як SaS та критикований Матович повертають до влади Фіцо

У разі неспроможності подолати коаліційну кризу, учасники коаліції OĽaNO, Sme Rodina та Za Ľudí змушені будуть шукати ще одного партнера для утримання більшості. Таким партнером може стати Smer, лідером якої є експрем’єр Роберт Фіцо.

Ігор Матович та OĽaNO виграли вибори 2020 року, маючи своїми пріоритетами саме боротьбу з корупцією та партією SMER-SD. Однак Матович протягом останнього часу стрімко втратив підтримку та став найменш популярною політичною фігурою в країні. І саме на фоні невдалого керування урядом з боку Матовича SMER-SD та Фіцо знову почали набирати популярність попри численні звинувачення у корупції.

Однак політична фігура Фіцо може з’явитись на сцені і у протилежному випадку. Так, наприклад, лідер SaS Ріхард Сулік заявив, що у разі продовження роботи Матовича в уряді, виборці все одно повернуться до Фіцо на виборах 2024 року.

Як коаліціянти відреагували на ультиматум SaS

Лідер однієї з коаліційних партій Sme Rodina Борис Коллар заявив, що його партія не буде втручатися в конфлікт між SaS та OĽaNO. Однак сама партія виступає за проведення дострокових виборів.

«Вони це розпочали, вони повинні це закінчити», — прокоментував Коллар.

Глава найменшої коаліційної партії Za Ľudí Вероніка Ремішова заявила, що її партія зробить усе, щоб коаліційний уряд чотирьох партій працював. Подібно до OĽaNO та SaS, представники Za Ľudí вважають, що не варто допустити реваншу партій Smer під керівництвом Роберта Фіцо та Hlas, лідером якої виступає Петер Пеллегріні.

Однак, варто зазначити, що колишній прем’єр-міністр і голова новоствореної словацької опозиційної партії “Голос-соціал-демократія” (HLAS – sociálna demokracia) Петер Пеллегріні у травні 2022 випередив у рейтингу довіри / недовіри навіть президентку Зузану Чапутову, очоливши цей рейтинг. Про це йдеться у результатах опитування Focus для телебачення Markíza.

Натомість Ігор Матович у рейтингу довіри словаків за останні 2 роки показав круте падіння. Так, у квітні 2020 року йому довіряло 48% словаків, а станом на травень 2022 року — вже лише 11%. Таким же рівнем довіри користується скандальний лідер партії “Народна партія Наша Словаччина” (ĽSNS) Маріан Котлеба.

Так само зріс і рівень недовіри до Матовича – з 44% у квітні 2020 року до 88% у травні 2020-го.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі