fbpx
13 Червня, 2022

Кому довіряє Словаччина: Чапутова поступається Пеллегріні, а Матович опинився на дні

Кому довіряє Словаччина: Чапутова поступається Пеллегріні, а Матович опинився на дні

Колишній прем’єр-міністр і голова новоствореної словацької опозиційної партії “Голос-соціал-демократія” (HLAS – sociálna demokracia) Петер Пеллегріні у травні 2022 випередив у рейтингу довіри / недовіри президентку Зузану Чапутову, очоливши цей рейтинг.

    • Саме Пеллегріні сьогодні найбільше довіряє і найменше недовіряє словаків.
    • Зузана Чапутова очолювала цей рейтинг з моменту обрання президенткою в 2019 році, будучи тим словацьким політиком, якому найбільше довіряють і найменше недовіряють всі ці роки.
    • Найбільше втратив за рівнем довіри / недовіри лідер OĽANO Ігор Матович.

Про це йдеться в опитуванні Focus для телебачення Markíza, дані якого доступні як за травень цього року, так і в динаміці за останні кілька років.

89013109 1355953454612635 9927791134900224 N

Кому з політиків довіряє Словаччина

Ось так виглядає графік рівня довіри до різних словацьких політиків.

Screenshot 2022 06 18 At 13.23.24

Таким чином, станом на травень 2022 року, 44% словаків довіряють Пеллегріні і 42% – Чапутовій. Це помітно з графіку, і на цьому акцентують соціологи, що лідерство Пеллегріні пов’язане не стільки з ростом довіри до нього, скільки з втратою довіри до Зузани Чапутової.

А це відповідно пов’язують з тим, що Пеллегріні останнім часом залишається осторонь ключових політичних суперечок, натомість пані президентка часто стає об’єктом критики не тільки з боку нинішньої опозиції у складі Hlas та “Курс — соціальна демократія” (SMER — SD, лідер — екс-прем’єр-популіст Роберт Фіцо), а також з боку лідера однієї з головних проурядових партій “Прості люди та незалежні особистості” (OĽANO) Ігора Матовича.

До слова, сам же Ігор Матович у рейтингу довіри за останні 2 роки пережив неймовірне піке: якщо у квітні 2020 року йому довіряло 48% словаків, то станом на травень 2022 року — лише 11%, і це аналогічний рівень довіри, як і до скандального словацького фашиста та лідера партії “Народна партія Наша Словаччина” (ĽSNS) Маріана Котлеби.

За останні роки Маріан Котлеба був кілька разів засуджений саме за свої ультраправі вчинки, але щоразу уникав в’язниці. Водночас, зауважимо, що ĽSNS представлена в словацькому парламенті наразі, а також попереднє скликання. Саме її представник на початку лютого 2022 року облив у залі парламенту прапор України, що спровокувало скандал.

Всередині рейтингу, відповідно третє і четверте місця з довірою на рівні 30% розділили у травні міністр економіки і голова проурядової партії “Свобода і Солідарність” (SaS) Ріхард Сулік, який у нинішній коаліції та уряді є ледь не особистом опонентом Ігоря Матовича, та голова опозиційної партії “Курс — соціальна демократія” (SMER – SD) Роберт Фіцо.

За ними йде прем’єр-міністр Едуард Геґер (OĽANO) з довірою 27%. 25% словаків довіряють спікеру парламенту та урядовому руху “Ми сім’я” (SME RODINA) Борису Коллару.

Кому з політиків не довіряє Словаччина

Щодо рівня недовіри, то ситуація станом на травень виглядає ось так.

Screenshot 2022 06 18 At 13.24.10

І в цьому графіку найбільше заслуговує уваги не стільки зміна лідера за найменшим рівнем недовіри (Чапутова / Пеллегріні), скільки аналогічне круте піке рейтингу Ігоря Матовича: якщо у квітні 2020 року йому недовіряло всього 44% словаків, то у травнія 2022 — удвічі більше, 88%, і це більше, ніж рейтинг недовіри до Котлеби, якому недовіряють 85% словаків.

Також відверто насторожує те, що і в рейтингу довіри, і в рейтингу недовіри лідери двох наразі опозиційних партій Hlas та Smer випереджають лідерів усіх коаліційних та урядових партій.

Партійні рейтинги

Також у травні Focus на замовлення телеканалу Markíza дослідив і партійні рейтинги. Згідно з ними, лідерами є 2 наразі опозиційні політичні сили, згадані вище. Це Hlas на чолі з Петером Пеллегріні (20,3%) та Smer на чолі з Робертом Фіцо (14,9%).

* Hlas не брала участь в останніх парламентських виборах у Словаччині, які пройшли 29 лютого 2020 року, і була створена відразу після тих виборів шляхом фактинчого розколу партії Smer, частиною якої був до того часу лідер Hlas Петер Пеллегріні. Він же змінив Роберта Фіцо на прем’єрському пості у 2018 році під час коаліційної та урядової кризи.

Наразі урядова партія SaS на чолі з Ріхардом Суліком має 11,1%. Партія президентки Прогресивна Словаччина (PS), яка на виборах 2020 року несподівано не подолала виборчий бар’єр у складі блоку партій, має 9,1% підтримки.

* Блок президентки Чапутової PS/SPOLU на виборах у кінці лютого 2020 року не досяг необхідних 7%, які є прохідним бар’єром для блоків (для партій 5%), їм не вистачило всього лише 3 соті, а це трохи більше 800 голосів.

Партія OĽANO Ігора Матовича у травні має рівень підтримки 8,1%, хоча на за підсумками останніх виборів була переможцем з неймовірним результатом 25,8%.

Також звертає на себе увагу доволі високий рейтинг (6,8%) партії Республіка (Respublika) на чолі з Міланом Угріком, яка утворилася шляхом відділення від партії Маріана Котлеби в 2021 році.

Серед партій, які проходять у парламент станом на травень, також фігурують християнські демократи KDH (6,5%), яка не пройшла до парламенту в 2020 році, та партія “Ми сім’я” (SME RODINA) нинішнього спікера парламенту Бориса Коллара (5,6%).

Звертає на себе увагу відсутність у прохідному списку угорських партій, а також котлебівців.

Вибори

Зауважимо, що чергові парламентські вибори в Словаччині мають пройти на початку 2024 року (також у цьому ж році, ймовірно у квітні, після парламентських, мали би відбутися і чергові президентські вибори), утім це не означає, що не може бути позачергових. Чергову спробу їх спровокувати намагається опозиція, яка ініціювала референдум з приводу недовіри діючому уряду.

Варто зауважити, що цьогоріч у жовтні в Словаччині пройдуть місцеві вибори, на яких опозиція на чолі з Hlas і Smer сподівається перемогти.


Нагадаємо, раніше під час голосування на початку травня депутати Народної ради Словацької Республіки не схвалили запит Генеральної прокуратури про взяття під варту голови фракції опозиційної партії SMER-SD Роберта Фіцо. Ми спробували розібратися, що стоїть за відмовою депутатів зняти недоторканість із Фіцо та чи втримається парламентська коаліція у Словаччині.

 

InfoPost.Media за матеріалами DennikN skAktuality Sk, Pravda Sk

Головне фото зі сторінки Зузани Чапутової у Facebook


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі