Незважаючи на зусилля угорської об’єднаної опозиції, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан та його партія “Фідес” (Fidesz) збільшують відрив у передвиборчих перегонах.
Останні опитування, проведені в березні 2022 року Századvég Foundation показують, що 62% угорців хотіли б продовження правління прем’єр-міністра Віктора Орбана на наступний термін. Тоді як лише 32% підтримали б обрання представника опозиції Петера Маркі-Зая.
Ще півроку тому картина розподілу електоральних вподобань була зовсім іншою. У жовтні 2021 року мер невеликого містечка на півдні Угорщини та співзасновник руху “Угорщина для кожного” Петер Маркі-Зай виграв другий тур праймерізу з фантастичним результатом, особливо у порівнянні з першим туром, – 56,7%.
Угорська опозиція об’єдналася у 2020 році після того, як дійшла висновку, що перемогти Орбана та Фідеса можуть лише колективні кандидати.
Маркі-Зай вперше став відомим у 2018 році, коли виграв у перегонах мера міста Годмезевашаргей, який раніше був оплотом Фідес. Він зробив це за підтримки лівоцентристських соціалістів і колишнього ультраправого “Йоббіка”. Обидві партії залишаються якорями об’єднаної опозиції Угорщини поряд із прогресивною партією “Моментум”.
Однак, за словами угорського політолога Домініка Істрате, на загальнонаціональному рівні йому не вдалося привернути увагу громадськості. Цю невдачу пояснюютьтрьома причинами: “внутрішня боротьба за владу між шестипартійним альянсом, масштабна кампанія Fidesz, спрямована на його дискредитацію, і передозування передвиборними обіцянками замість простих повідомлень”. Про це пише Еmerging Еurope.
“Європа чи Схід”
І Орбан, і Маркі-Зай 15 березня, у день незалежності Угорщини, провели мітинги. На заході під прапорами Фідес Орбан, який раніше підтримав санкції ЄС проти Росії, вчергове підкреслив своє рішення не надсилати в Україну жодної зброї.
Однією з причин, чому кампанія правлячої партії уникає різких заходів проти агресора і чому Орбан оголосив фактичний нейтралітет є прокремлівські погляди значної частки виборців Фідес.
“Ми повинні триматися подалі від цієї війни. Ми не будемо посилати жодних військ або зброї на поле битви”, — сказав Орбан, який стверджував, що опозиція втягне Угорщину в “безжальний, затяжний і кривавий конфлікт”.
За словами політолога Істрате, Орбан не може ризикувати голосами своїх проросійських виборців, інакше ті можуть підтримати ультраправу/прокремлівську партію “Наша Батьківщина”, яка має шанс подолати прохідний бар’єр.
Тим часом Маркі-Зай, не сказав конкретно, що змінить у політиці широкого нейтралітету уряду Орбана. Він тільки натякнув, що курс може змінитися, якщо його оберуть на виборах 3 квітня.
“У нас є лише один вибір: ми повинні вибрати Європу замість Сходу і свободу замість авторитаризму”, – сказав він.
Проблема Путіна
Орбан зіткнувся з великою критикою за свої стосунки з Владіміром Путіним, які продовжують бути “близькими”, хоча й “менш відкритими”, ніж до вторгнення Росії в Україну. Принаймні так стверджують у вашингтонській організації “Дія за демократію”, яка працює над мобілізації угорської діаспори. Так, наприклад, Орбан відвідав Путіна в Москві за кілька тижнів до вторгнення в Україну.
“В Угорщині його державні ЗМІ посилюють розмови про Кремль… все ще залишається його вірність Володимиру Путіну. Орбан веде цинічну політичну гру і не є другом демократії, ЄС чи верховенства права”, – заявила голова консультативної ради організації Каті Мартон у електронному зверненні.
За даними правозахисної організації Freedom House, яка вважає Угорщину лише “частково вільною”, після вступу на посаду вдруге в 2010 році (він також був прем’єр-міністром у 1998-2002 роках) Орбан, якому зараз 58 років, провів конституційні та правові зміни, які дозволили йому закріпити контроль над незалежними інституціями країни.
Нещодавно уряд, сформований Фідесом, запровадив політику, яка перешкоджає діяльності опозиційних груп, журналістів, університетів та неурядових організацій, які критикують його або чиї точки зору він інакше вважає неспівставними.
Його численні суперечки з ЄС щодо таких питань, як права мігрантів та ЛГБТ+ є легендою, яку Орбан ретельно створив, щоб зобразити себе як захисника “традиційних цінностей” проти повзучого лібералізму Брюсселя.
Важливий знак
Те, що ЄС неодноразово звинувачував Угорщину в зневазі основним європейським цінностям, Фідес представляє як позитивний знак. При цьому у Орбана не зважають на численні поразки у вищому суді ЄС, Європейському суді.
У лютому ЄСПЛ відхилив угорську та польську апеляцію проти механізму, який пов’язує фінансування ЄС з повагою до демократичних цінностей і верховенства права.
“Відповідність цим цінностям не може бути зведена до зобов’язання, яке держава-кандидат має виконати для вступу до Європейського Союзу і яким вона може знехтувати після вступу”, – сказав суд.
Міністр юстиції Угорщини Юдіт Варга назвала рішення Європейського суду “політично вмотивованим” і “живим доказом того, що Брюссель зловживає своєю владою”. Це лише доповнило легенду про Орбана, посиливши наратив “ми проти всіх”, який постійно використовує високоефективна пропагандистська машина уряду.
Виборці, якщо вірити опитуванням (а протягом кількох років вони були не зовсім надійними), проковтнули всю пропаганду. Тоді як опозиція не змогла запропонувати цілісної альтернативи.
Безперечно сильна економіка також допомогла чинному прем’єру. У 2021 році ВВП виріс на 7,1 відсотка, що значно вище очікувань і на 2% вище, ніж у 2019 році до пандемії Covid-19.
Аналітик Істрате каже, що перемогу опозиції “поки що не можна повністю виключити”. За його словами, потужне поєднання економічного зростання та пропаганди означає, що новий розділ у легенді про Віктора Орбана виглядає так, ніби вона ось-ось буде написана.
Нагадаємо, раніше ми зібрали усі політичні дії, заяви Орбана за останні роки, які можуть бути незручними для нинішньої влади країни. Деякі з них можуть вплинути і на рішення виборців на парламентських виборах, які заплановані в Угорщині на 3 квітня 2022 року.
Фото: Orban Victor / Facebook, інфографіка – Századvég Foundation
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.