26 Квітня, 2022

Дешевий російський газ для Угорщини виявився міфом і коштує дорожче, ніж на відкритому ринку

Дешевий російський газ для Угорщини виявився міфом і коштує дорожче, ніж на відкритому ринку

Всупереч міфу про дешевий російський газ, озвученому урядом Віктора Орбана, Угорщина насправді купує природний газ дорожче, ніж його ціна на відкритому ринку. Так, у лютому 2022 року середня ціна становила майже чотириста форинтів за кубометр (1,07 євро).

Це приблизно в шість разів більше, ніж постачальник державних послуг MVM отримує від населення за той самий газ, пише угорський Forbes.

1629453530 Eumuvyorr Lg

Крім того, збільшився обсяг імпорту газу. Ймовірно, через те, що до кінця зими внутрішні сховища в Угорщині вже були порожніми.

Справа у тім, що Угорщина отримує російські енергоносії не за фіксованою, заздалегідь визначеною ціною, а підлягає лістингу на фондовій біржі. Правда, сума призначена до сплати йде не відразу за ринковими цінами, а із затримкою у один-два місяці.

У результаті, за даними Євростату, російський газ надходив до Угорщини в лютому за ціною значно вищою, ніж середня ринкова – 394 форинти (1,06 євро) за один кубометр.

Oroszgaz

Згідно з російсько-угорською угодою, MVM закуповує у “Газпрому” 4,5 млрд кубометрів газу на рік. Після подорожчання російського імпорту стало значно менше. З листопада по січень у середньому за місяць обсяг газу становив приблизно 220 млн кубометрів та 430 млн кубометрів у лютому.

Ціна газу для населення становить приблизно 66 форинтів (0,18 євро). Але у рахунки включається також вартість доставки газу (так звана плата за мережу) та ПДВ. Тому побутовий споживач наразі сплачує приблизно 110 форинтів за кубічний метр (0,29 євро).

Що заявляли в уряді Угорщини

За неодноразовими заявами угорського прем’єр-міністра Віктора Орбана, Європейський Союз не буде вводити санкції щодо російського газу чи нафти.

“Тому енергопостачання Угорщини у найближчий період є безпечним”, – заявив угорський прем’єр.

Глава МЗС Угорщини Петер Сійярто заявив, що європейська єдність неможлива у питанні ймовірних санкцій ЄС щодо енергетичного сектору Росії.

“Ми не підтримаємо санкції, які загрожують безпеці енергопостачання Угорщини”, – зазначив Сійярто.

Також прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан раніше зазначив, що Угорщина готова платити Росії за поставки газу в рублях.

Під час зустрічі з Орбаном Путін заявив, що довгостроковий контракт з Угорщиною до 2036 року, нібито дозволяє країні отримувати російський газ вп’ятеро дешевше.

Наразі дефіцит бюджету на кінець березня Угорщини вже перевищує 6,2 млрд євро (2 309 мільярда форинтів), це підтвердили у міністерстві фінансів країни.

“У нинішній ситуації надзвичайно важливо, щоб економіка та бюджет Угорщини залишалися стабільними, а домогосподарства не несли тягар війни”, – заявили в міністерстві.

Нагадаємо, споживчі ціни в Угорщині в березні зросли на 8,5 відсотка. Аналогічний ріст цін в Угорщині спостерігався влітку 2007 року, однак зараз темпи перевищили очікування. Окрім росту цін на паливо та підвищення акцизного збору на тютюнові вироби, ціновий тиск посилився майже в усіх сферах.

Крім того, 1 травня завершується термін тимчасового рішення уряду щодо обмеження максимальних цін на деякі основні продукти харчування в Угорщині. Віктор Орбан заявив, що уряд має намір продовжити дію цього заходу. Однак деталі досі невідомі, тож угорці почали масово скуповувати продукти за “старими” цінами.

 

InfoPost.Media

Фото: Олена Іванців, Ґрати


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі