fbpx
20 Листопада, 2023

Атака «клонів» у Молдові, нове опитування Орбана щодо України та блокування словацького кордону – дайджест за тиждень

Атака «клонів» у Молдові, нове опитування Орбана щодо України та блокування словацького кордону – дайджест за тиждень

Угорський прем’єр-міністр Віктор Орбан у промові під час з’їзду своєї партії «Фідес» повторив, що Україна не готова до вступу до Європейського Союзу, а Угорщина планує змінювати ЄС зсередини аби запобігти його розпаду. Для укріплення своєї позиції він вдався до улюбленого інструменту — «національних консультацій». Водночас протести польських перевізників проти скасування дозволів для українських перевезень перекинулись на Словаччину — тут водії провели попереджувальне блокування кордону. Україна продовжує лібералізували «мовне» питання з Румунією, а Молдова відбивається від російської дезінформації.

Infopost.media підготував дайджест важливих подій у сусідніх європейських країнах, які так чи інакше торкаються України за минулий тиждень з 13 по 19 листопада.

Уряд Орбана знову використав маніпулятивні «національні консультації»

У п’ятницю (17 листопада) уряд Угорщини розпочав «національну консультацію», яку назвали «захистом» країни від передбачуваної політики Європейського Союзу, включаючи потенційне членство розірваної війною України в блоці.

Більшість із 11 питань пов’язані з політикою ЄС, в тому числі й щодо міграції, а чотири з них присвячені Україні. Зокрема, це питання щодо надання Україні зброї та фінансової допомоги, прийняття України до Євросоюзу та ставлення до намірів Брюсселю дозволити імпорт «генномодифікованого» зерна.

1424222
Фото: Pavel Bogolepov / Népszava

Анкети, на друк та доставку яких угорський уряд витратив 7,2 мільйона євро, жителі Угорщини мають заповнити та надіслати за зворотною адресою до 10 січня. Незабаром анкетування стане доступним і онлайн.

Уряд прем’єр-міністра Віктора Орбана з 2015 року часто використовував «національні консультації» за підтримки масштабних рекламних кампаній, щоб виправдати свою антиєвропейську позицію нібито підтримкою населення. Однак жодної юридичної сили таке анкетування не має, а відповіді надсилає зазвичай менш ніж 20% одержувачів.

Румунія обурилась випуском «молдовомовних» підручників Україні попри домовленість

Прем’єр-міністр Румунії Марчел Чолаку в середу заявив, що друк «молдовомовних» шкільних посібників в Україні створить «логістичну проблему» для Румунії після того, як дві країни домовилися, що ця фраза більше не використовуватиметься в Україні.

Нові «молдовомовні» підручники для п’ятих класів мало надрукувати видавництво «Світ» за фінансову підтримку українського уряду. Однак 16 листопада у Міністерстві освіта і науки України заявили, що основний тираж цих підручників був надрукований ще влітку, до ухвалення рішення щодо невикористання поняття «молдовська мова». Зараз же МОН зупинило будь-який додатковий друк цих підручників та розробляє механізм заміни раніше надрукованих примірників підручниками румунською мовою.

Ugnnfa C17x11x50px50p C17x11x50px50p 2f49a8c2901d7229091895944f22a3f6 690x450 1

Загалом етнічні румуни та румуномовні молдавани утворюють спільноту, що налічує близько півмільйона осіб, ставши другою за чисельністю спільнотою в Україні після етнічних росіян.

У самій Молдові «молдавська мова» знаходиться на виході. 16 березня парламент Молдови проголосував за законопроект, який замінює словосполучення «молдовська мова» на «румунська мова».

Більше про нюанси «молдовської мови» ми писали у матеріалі «Румунія нагадала Україні про необхідність визнати тотожність румунської та «молдовської” мов».

Словацькі автоперевізники приєднались до польських у блокуванні кордону з Україною 

16 листопада Союз автомобільних перевізників Словаччини (UNAS) заблокував пункт пропуску Вишнє Нємецке зі словацького боку. Цим він хоче висловити підтримку польським колегам, які вже кілька днів протестують проти лібералізації правил ЄС для українських перевізників.

S6vktkpturbxy8wmdlhntzmzwqzowm0zduynwm3ytm3nti2ote1mgq1yy5qcgerlqlnb9aawsm
Фото: Polonícky Miro / Facebook

Далекобійники перекрили дорогу до переїзду легковими автомобілями. В акції протесту також беруть участь представники польських перевізників, які перекрили кордон з Україною в Польщі. Акцію словацькі автоперевізники оголосили попереджувальною та не виключили повністю блокування кордону з Україною, якщо протягом семи днів не побачать прогресу у поверненні дозволів на в’їзд до Польщі для українських водіїв вантажівок.

Молдова під атакою російських клонів

Центр незалежної журналістики Молдови (CJI) повідомив, що коли за розпорядженням Служби інформації та безпеки (СІБ) закрили сайти, як мінімум на п’яти з них створили загальнодоступні клони. Йдеться про KP.md, Cenzura.md, Tv6.md, Publika.md, Enews.md.

Siteuri Clone 1210x617 1

За даними дослідників, як мінімум на п’яти сайтах створили загальнодоступні клони. У CJI підкреслюють, що, наприклад, на сайті KP.md продовжують публікувати статті зі змішанням фактів та думок, де не надали права на репліку і які містять маніпуляцію та порушують інші етичні норми.

Нагадаємо, раніше проєвропейський уряд Молдови почав зачистку інформаційного простору від впливу російських пропагандистських джерел. Наприкінці жовтня 2023 року тут позбавили ліцензії на мовлення на час надзвичайного стану 6 телеканалів та заблокували 31 новинний сайт.

Більше про інформаційну, газову та політичну боротьбу Молдови з Росією ми досліджували в матеріалі «Гречка», фейки та підкуп: як Росія запускає щупальці на місцевих виборах у Молдові».

 

Infopost.Media

Коментарі