Захист румунської мовної ідентичності і визнання тотожності румунської і “молдовської” мови стали одним з питань переговорів лідерів України та Румунії. Клаус Йоганніс та Володимир Зеленський приділили увагу вирішенню питань румунської національної спільноти в Україні під час робочої телефонної розмови.
Як повідомляє сайт Адміністрації президента Румунії, Клаус Йоганніс наголосив на необхідності захисту румунської мовної ідентичності в Україні. Він також в черговий раз висловив сподівання, що після визнання українською стороною у квітні 2021 року тотожності румунської мови та “молдовської мови”, Україна офіційно визнає відсутність “молдовської мови”. Про це повідомляє Балканський оглядач з посиланням на румунські ЗМІ та сайт Офісу президента України.
Важливо зазначити, що у повідомленні Офісу президента про розмову лідерів двох країн згадок про прохання румунської сторони немає.
Позитивним кроком у цьому питання Клаус Йоганніс назвав відновлення роботи секретарів румунсько-української змішаної міжурядової комісії із захисту прав осіб, які належать до національних меншин у вересні 2021 року. Проте Румунія чекає від України конкретних результатів такої співпраці, наголосив Йоганніс.
За словами Володимира Зеленського, він “розуміє занепокоєння румунської сторони щодо прав осіб, які належать до румунської меншини”. Він також висловив готовність шукати шляхи вирішення.
Нюанси “молдовської мови”
Варто зауважити, що державною мовою в Молдові вважається румунська. Це відповідно до Декларації про незалежність Молдови від Радянського Союзу, прийнятої у 1991 році. Однак Україна керується Конституцією Молдови. Відповідно до статті 13, яку ввели у 1994 році проросійські Аграрна та Соціалістична партії Молдови, національною мовою тут визначається “молдавська мова”. У свою чергу в 2013 році Конституційний суд Молдови прийняв рішення, що текст декларації про незалежність має перевагу над положеннями конституції.
Із подібними проханнями щодо невизнання “молдовської мови” 19 червня 2021 року до глави українського МЗС Дмитра Кулеби вже звертався міністр закордонних справ Румунії Богдан Ауреску. У листопаді минулого року відповідну заяву ще раз оприлюднило МЗС Румунії.
Окрім питань національної спільноти, євроінтеграції України та безпекової ситуації у Європі та Україні зокрема, президенти обговорили також спільні інфраструктурні проекти, зокрема будівництво мостового переходу через річку Тиса.
Нагадаємо, зараз знову заговорили про відновлення залізничного сполучення України з Румунією в комплексі з реконструкцією доріг та пунктів пропуску. У планах обласної влади Закарпаття є запустити потяги до Румунії з Ужгорода та Івано-Франківська через Рахів.
Фото: lib.imzo.gov.ua
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.