fbpx
13 Січня, 2023

Угорський «реверс»: як Будапешт підтримує енергетичну безпеку України попри власну проросійськість

Угорський «реверс»: як Будапешт підтримує енергетичну безпеку України попри власну проросійськість

Перед настанням 2023 року компанія «Укртранснафта» опублікувала повідомлення, що Україна налагодила з Угорщиною реверсний маршрут поставок дизельного палива по нафтопродуктопроводу «Самара – Західний кордон». За цим маршрутом минулоріч в Україну було поставлено 114 тис. тонн дизелю. 

На жаль, подробиць обмаль — ні про власне де виготовляється дизельне пальне, ні про його ціну для України. Однак залишається факт наявності реверсного маршруту з Угорщини, роботу якого ми вирішили дослідити. 

Eu Hu

«У 2022 році компанії вдалось забезпечити реверс української ділянки нафтопродуктопроводу «Самара – Західний напрямок» для постачання дизельного палива з території Угорщини в Україну. Це дало змогу підтримати паливний ринок України у кризовий момент та забезпечити наявність пального для понад 2,5 млн автовласників», – йдеться у повідомленні.

Переговори з MOL та гарантована нафта

За словами ексглави Укртранснафти Миколи Гавриленка, переговори з організації реверсного прокачування дизеля в Україну почались у середині квітня 2022 року для того, щоб частково розв’язати паливну кризу в країні. Тоді йшлось про 100-150 тис. тонн дизпалива на місяць.

Домовленості почали з угорською компанією MOL, яка є найбільшою нафтогазовою компанією Угорщини. Саме ця компанія є власником активів, на які заходить нафтопродуктопровід «Самара – Західний кордон» на території Угорщини.

Однак після оцінки власних можливостей в угорській MOL заявили, що вважають прийнятним тільки варіант, за яким Україна самотужки шукає паливо за кордоном, доставляє його у вагонах-цистернах до терміналів MOL. Там паливо перекачуватиметься у продуктопровід та поставлятиметься до України. Однак об’єми нафти, узгоджені на переговорах, не озвучуються.

«Я не можу говорити конкретних цифр, бо умови угоди є конфіденційними. Скажімо так: це в рази менше, ніж ми запитували», — розповів Гавриленко у інтерв’ю Економічній правді.

Відмову MOL постачати угорське чи імпортоване Угорщиною паливо Гавриленко пояснює підвищеним попитом на нього в Угорщині через низькі ціни на нафтопродукти, які уряд Віктора Орбана встановив під час передвиборчої кампанії.

«Зараз в Угорщині ціна дизпалива — 1,2−1,4 євро за літр, що на 30−40% нижче за решту Європи», — зазначив Гавриленко. 

Влітку минулого року Україна та Угорщина таки домовились про технічну можливість реверсного перекачування до 35 тисяч тонн «дизеля» на місяць із потенційним збільшенням до 50 тис. тонн. Однак, за даними RBC.ua, навіть цей обсяг MOL фізично забезпечити не міг, адже гарантував потужності тільки на рівні 1/7 частини необхідного реверсу, тобто 5 тисяч тонн на місяць. Решту Україна мала шукати самостійно на європейських ринках.

Також у листопаді з’явилось повідомлення MOL про обмеження постачання палива до України. У відповідь на запит видання Index, у компанії відповіли:

«Близько 30% угорського ринку палива в останні роки надходило з імпортних джерел, але наразі це постачання майже повністю зникло, і MOL постачає 85% вітчизняних АЗС. Щоб збільшити внутрішні запаси, ми вже обмежили експортну діяльність MOL, що також стосується обсягів, які поставляються в Україну».

За словами директора енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченка потужність продуктопроводу «Самара – Західний кордон» дозволяє у реверсному режимі поставляти з Угорщини до 2 млн тонн нафтопродуктів на рік. Це найшвидший і найдешевший імпорт палива на український ринок, вважає Омельченко. Дешевий, тому що компанія MOL виробляє більшість нафтопродуктів з російської нафти, яку нібито отримує зі знижкою в 30%.

Не нафтою єдиною. Реверс газу з Угорщини

Про домовленість з угорським оператором FGSZ про продовження доступу до гарантованих потужностей для імпорту природного газу з Угорщини в Україну до 31 березня 2023 року у травні минулого року звітувався і гендиректор Оператора ГТС України Сергій Макогон.

 


За даними Оператора ГТС, з початку 2022 року поставки з Угорщини склали 46% імпорту газу до України, за підсумками 2021 року — понад 85%, а за 2020 рік — більше ніж 26%.


 

Крім імпорту газу безпосередньо з Угорщини, цей напрям газопроводу потрібен Україні також для його постачання з інших джерел, зокрема з LNG-терміналу на о. Крк в Хорватії. 

 

Читай також:

Сусіди України “злазять” із російської газової голки. До чого тут LNG-термінали та Трансбалканський коридор Україною?

 

Домовлені гарантовані потужності імпорту газу з Угорщини ОГТСУ діють з 1 січня 2022 року. За угодою Україна може фізично імпортувати до 8 млн куб. м природного газу щодоби (2,9 млрд куб. м на рік).

Transport From Europe (oct)

 


Сумарний об’єм імпорту газу з Польщі, Словаччини та Угорщини до України у 2022 році вдвічі збільшився — до понад 50 млн куб. м на добу. Такий обсяг відповідав добовому вітчизняному видобутку газу.


 

Угорщина була основним експортером газу до України і у 2021 році. Тоді  до України надійшло майже 2,2 млрд куб. м (-47% порівняно з 2020 роком). Для порівняння: імпорт зі Словаччини у 2021 році склав 285,3 млн куб. м (-97%), з Польщі – 78,6 млн куб. м (-95%).

Транспортування газу з Європи в Україну на замовлення клієнтів ОГТСУ у 2020 році склало 15,9 млрд куб. м, що на 12% більше ніж у 2019 році та на 27% більше за середні показники відповідних періодів у 2016-18 роках.

Ua Import Yc 2020 12

Всього за 2020 рік імпорт з Угорщини склав майже 4,2 млрд куб. м (+14% у порівнянні з аналогічним періодом 2019 року), зі Словаччини – 10,2 млрд куб. м (+11%), із Польщі – майже 1,5 млрд куб. м (+3%). Зокрема, віртуальним реверсом (backhaul), який вперше став доступний на початку 2020 року, імпортовано 45%.

Варто додати, що нафтопродуктопровід Самара-Західний напрямок був побудований за часів СРСР. Основна його мета була — прокачування дизельного палива з Росії та Білорусі як для внутрішніх потреб України, так і для транзиту до Європи, зокрема, і до Угорщини. Проєктна потужність – 3,5 млн тонн на рік.

 

InfoPost.Media

 

* Матеріал підготовлений у рамках ініціативи Re:Open Ukraine, яка реалізується Інститутом Центральноєвропейської Стратегії

Re:Open Ukraine – це проєкт Інституту Центральноєвропейської Стратегії, метою якого є перевідкрити та пояснити нову Україну як для неї самої, так і для її безпосередніх західних сусідів. Проєкт має 3 фокусні регіони України, а саме Закарпаття, Буковина та Одещина, та 5 фокусних країн ЄС і НАТО, а саме Польщу, Румунію, Угорщину, Словаччину та Чехію.


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі