fbpx
07 Травня, 2024

Фіцо «закручує гайки»: словаки занепокоїлись рівнем свободи медіа

Фіцо «закручує гайки»: словаки занепокоїлись рівнем свободи медіа

У Словаччині зріс рівень стурбованості свободою медіа у порівнянні з минулим роком. За даними Medium Freedom Poll це може бути пов’язано з тим, що словацький уряд наприкінці квітня затвердив законопроект про Словацьке телебачення і радіо (STVR). Відповідно Радіо і телебачення Словаччини (RTVS) припинить своє існування після ухвалення законопроєкту Національною радою Словацької Республіки. Передусім перейменування суспільного мовника дозволить уряду звільнити всіх нинішніх членів керівної ради RTVS, включно з генеральним директором, та створити нову керівну раду.

Аналогічне опитування провели і в інших країнах Вишеградської четвірки — Угорщині, Польщі та Чехії. Третє щорічне опитування Medium Freedom Poll, під час якого 13-24 березня було опитано близько тисячі людей у ​​кожній із чотирьох центральноєвропейських країн.

Порівняно з минулорічними результатами, занепокоєння свободою слова в Угорщині зросло на 6% (до 62%), у Словаччині – на 3% (до 65%) та значно знизилось в Польщі – з 71% до 53%. Це відображає політичні зміни, які відбулись у цих країнах після виборів.

Group 208

Примітно, що опитування у Словаччині провели через день після схвалення урядом Словаччини проекту закону про зміни в суспільного мовника. Варто зазначити, що RTVS у Словаччині давно є переможцем у дослідженнях об’єктивності ЗМІ. Ще одне опитування у Словаччині  Focus для Transparency International Slovakia також показало, що лише 14,5% словаків шукають інформацію про випадки, корупцію та верховенство права в альтернативних ЗМІ. До 60% населення покладаються в отриманні інформації на Aktuality.sk.

Європейська комісія вже висловила власне занепокоєння щодо словацького законопроєкту в  тому, що він може порушити новий закон ЄС про свободу ЗМІ, який розроблений для збереження свободи преси в блоці та набуде повної чинності до кінця 2024 року.

У чому різниця між Польщею та Словаччиною

Різниця у рівні занепокоєння пов’язана з курсом, який проводять партії у країнах Вишеграду.

Так у 2023 році польська ліберально-демократична коаліція на чолі з Дональдом Туском прийняла владу від правого уряду «Право і справедливість» (PiS) і запровадила зміни, щоб повернути редакційну незалежність суспільному мовнику. У Словаччині ж Роберт Фіцо та його партія Smer повернулися до влади та взялись за прийняття різноманітних неліберальних законів, які стали спробою перетворити громадське мовлення на рупор уряду.

«Те, що [прем’єр-міністр Угорщини] Віктор Орбан зробив за десять років, Роберт Фіцо намагається зробити за дуже короткий час. Він намагається дуже зосереджено захопити медіа, і, до того ж робить це під пильним оком Європейського Союзу», – сказала Беата Балогова, головний редактор найбільшого щоденного видання Словаччини SME.

Під час опитування більшість респондентів у кожній країні (від 57 до 63%) також погодилися з думкою, що санкції ЄС повинні застосовуватися до урядів, які втручаються у свободу ЗМІ.

Опитування також показало, що найбільшим джерелом занепокоєння в інформаційному просторі для громадян Центральної Європи залишається Росія: 67% або дуже, або скоріше стурбовані її впливом.

 

 Infopost.media

Коментарі