fbpx
22 Грудня, 2021

Україна імпортуватиме на 30% більше газу за допомогою ГТС Угорщини: деталі угоди

Україна імпортуватиме на 30% більше газу за допомогою ГТС Угорщини: деталі угоди

Україна отримала можливість збільшити імпорт природного газу на 30% до існуючого рівня. Це стало можливим у результаті підписання угоди між оператором ГТС України (ОГТСУ) та оператором ГТС Угорщини FGSZ про запровадження гарантованих потужностей для транспортування газу з Угорщини в Україну.

Положення угоди почнуть діяти з 1 січня 2022 року, інформує прес-центр ГТСУ.

Макогон Непоп

Таке рішення прийняли для диверсифікації джерел постачання газу в Україну та, відповідно, посилення енергетичної безпеки України. Одним з нових джерел постачання газу стане СПГ термінал Adria на о. Крк (Хорватія). Це плавучий термінал скрапленого природного газу, потужністю 2,6 млрд кубометрів газу на рік. Він дозволяє диверсифікувати постачання природного газу як Хорватії, так і деяким країнам Центральної Європи, зокрема Угорщині.

За даними оператора ГТС України, у рамках угоди з Угорщиною Україна зможе фізично транспортувати до 8 млн куб. м природного газу щодоби (2,9 млрд м3 у рік). Ще 27 млн куб. м добових потужностей надходить до України зі Словаччини.

“Вперше з 2014 року Україна збільшує гарантовані потужності для імпорту газу з Європи. Нова угода укладена саме з Угорщиною, з якої Україна цього року імпортувала 90% газу віртуальним реверсом. Це демонструє ринковий попит на угорсько-український маршрут транспортування газу, тож угода вигідна обом сторонам”, — зазначив генеральний директор ОГТСУ Сергій Макогон. – “Разом з українськими дипломатами, Міненерго та МЗС ми продовжуємо працювати над збільшенням гарантованих потужностей в Україну по інших пріоритетних напрямках – Словаччина, Польща”.

Наступні три місяці триватиме тестовий тримісячний режим для погодження і налаштування всіх технічних й операційних процесів. Це стосується, перш за все, технічних аспектів якості газу та забезпечення необхідного тиску для продовження дії угоди та подальшого збільшення обсягу гарантованих потужностей.

269770894 10159067558574081 2567267211811173457 N

Варто зазначити, що Україна має сумарну потужність для імпорту газу з ЄС у 287,2 млн куб. м газу щодоби, з яких 252,2 млн куб. м — переривчасті потужності, за яких вона може користуватись визначеним обсягом транспортування газу, якщо на це є технічна можливість. Однак це не дозволяє використовувати потужності у разі відсутності транзиту.

Саме для обговорення ситуації з енергобезпекою України та можливості використання транзитних можливостей Угорщини у листопаді цього року гендиректор ОГТСУ Сергій Макогон зустрівся із Надзвичайною і Повноважною Посолкою України в Угорщині Любов’ю Непоп. Тоді він висловив сподівання, що співпраця України та Угорщини здатна посилити енергобезпеку обох країн.

Варто нагадати, що наприкінці вересня між Україною та Угорщиною стався конфлікт через підписання останньою нового довгострокового газового договору з російським “Газпромом”. За його умовами Угорщина буде щорічно закупляти в Росії 4,5 мільярда кубометрів природного газу і транспортуватиме двома маршрутами. З них 3,5 мільярда кубометрів йтимуть через Сербію та 1 мільярд кубометрів – через Австрію.

Міністерство закордонних справ України розкритикувало угоду, назвавши її політичною. Тоді в українському МЗС заявили, що Угорщині насправді вигідніше отримувати газ транзитом через розгалужену газотранспортну систему України. Через конфлікт Україна навіть перенесла на невизначений термін засідання міжурядової українсько-угорської комісії з питань економічного співробітництва, яке незабаром мало відбутись в Будапешті.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі