fbpx
30 Травня, 2022

Ембарго без Угорщини: у ЄС розглядають варіанти шостого пакету санкцій проти РФ

Ембарго без Угорщини: у ЄС розглядають варіанти шостого пакету санкцій проти РФ

Угорщина продовжує блокувати рішення про ембарго на імпорт російської нафти. Тож перспектива ухвалення шостого пакету санкцій проти Росії, який має бути затверджений до саміту ЄС у понеділок, 30 травня, мізерна.

За словами дипломатів ЄС, решта пакету готова до виконання. Тож якщо б Угорщина відмовилась від супротиву, все могло б бути швидко реалізовано. Про це повідомляє Euractiv.

Віктор Орбан

Проте останній місяць Будапешт стверджував, що припинення імпорту російської нафти було б занадто великим ударом для його економіки. Угорщина, яка не має виходу до моря, не може легко отримати нафту з інших країн.

У своєму листі до президента Європейської ради Шарля Мішеля на початку минулого тижня Віктор Орбан написав, що шостий пакет санкцій виходить за межі домовленості лідерів ЄС щодо поступового припинення постачання російського викопного палива “якнайшвидше”. Він попросив Шарля Мішеля не обговорювати санкції в рамках порядку денний саміту.

“Якщо вони будуть прийняті, запропоновані санкції негайно призведуть до серйозних перебоїв у постачанні в Угорщину та підірвуть наші життєво важливі інтереси енергетичної безпеки”, – написав Орбан. – “Крім того, вони підвищать ціни на паливо приблизно на 55-60% у той час, коли ціни на енергоносії вже знаходяться на максимумі за 40 років”.

Шантаж чи реальна енергонезалежність?

Угорщина заявила, що їй потрібно до чотирьох років, щоб відмовитися від російської сирої нафти. На це Будапешт вимагає інвестицій у розмірі близько 750 мільйонів євро для модернізації нафтопереробних заводів і розширення трубопроводу, який доставляє нафту з Хорватії.

Орбан також заявив, що довгострокова відмова її економіки від російської нафти може коштувати до 18 мільярдів євро. І Будапешт очікує від ЄС кошти для такого переходу.

На даний момент більша частина нафти в Угорщині надходить з російського нафтопроводу “Дружба”, який проходить через Україну, Словаччину, Чехію та Угорщину. Три останні країни ЄС, які не мають виходу до моря, матимуть найбільшу проблему з пошуком альтернативних поставок нафти і висловили заперечення проти нафтового ембарго.

Європейська комісія наполегливо працює над тим, щоб приєднати Угорщину до свого плану поступової відмови від російського викопного палива. Він передбачав додаткові джерела фінансування, які можна було б направити через Фонд відновлення та стійкості до COVID-19, щоб допомогти країнам ЄС відмовитися від російського газу.

За оцінками виконавчої влади ЄС, всьому Євросоюзу необхідні додаткові 1,5-2 мільярди євро на нафту і 10 мільярдів євро на газ.

“З огляду на ситуацію, в якій ми також повинні мати можливість інвестувати в нафтогазову інфраструктуру […], регламент дозволяє обмежене та цілеспрямоване відступлення від принципу “не завдай значної шкоди” лише для цих цілей”, – сказав чиновник ЄС.

Згідно з цією пропозицією, Угорщина може отримати фінансування в розмірі 345-346 мільйонів євро. Однак це становить менше половини від 750 мільйонів євро, які Угорщина вимагала для свого оновлення.

Більше того, передача більшої частини цих грошей через фонд COVID-19 становить значну проблему для Будапешта. Частина грошей Угорщини наразі заморожена через те, що вона не відповідає критеріям верховенства права.

Угорщина може не отримати компенсації

За словами Орбана, плану Єврокомісії недостатньо. У своєму листі до Мішеля він розкритикував цю пропозицію. На думку Орбана, вона не надає додаткової допомоги країнам ЄС, які не мають виходу до моря, і не вказує на терміни фінансування для диверсифікації інфраструктури викопного палива.

Орбан також підкреслив, що отримання коштів для відновлення буде проблематичним, стверджуючи, що вони “не однаково доступні”.

Проте є занепокоєння, що поступка Угорщині призведе до зниження стандартів верховенства права. Якщо Угорщина отримає активну компенсацію за заборону на імпорт нафти, інші країни також зможуть ставити вимоги щодо компенсації.

Тим часом Будапешт чітко дав зрозуміти, що не хоче, аби санкції розглядалися на зустрічі лідерів ЄС. Дипломати ЄС заявили, що санкції ризикують “підірвати” дискусії на саміті.

У своєму листі до Мішеля Орбан написав: “Угорщина не в змозі домовитися про 6-й пакет санкцій, доки в переговорах не вдасться вирішити всі невирішені питання. Рішення мають бути перед санкціями”.

Альтернативи прямій забороні нафти

Якщо Угорщина не підтримає шостий пакет, як він є, то є альтернативи, які можуть дозволити його прийняти. Наприклад, лідери можуть вибрати:

  • Роздробити пакет санкцій і передати його на голосування без нафтового ембарго. Однак це ризикує стати публічним визнанням провалу, і є тиск з боку України.
  • Санкції заборонять лише морські поставки енергії, а не трубопровідну нафту, на яку покладається Угорщина. Однак це непропорційно вплине на певні країни ЄС і означатиме різні ціни на паливо в Європі.
  • Застосування спеціального тарифу на російську нафту, щоб зробити її дорожчою для імпорту. Прибутки використати для відновлення України. Це стимулюватиме диверсифікацію поставок з Росії, але тариф, ймовірно, буде перенесений на плечі споживачів і посилить енергетичну кризу.

Як стверджує кореспондент “Радіо Свобода” Рікард Джозвяк, черговий раунд консультацій у неділю, 29 травня, виявився невдалим. Тому сподівання залишаються на новий раунд у понеділок, 30 травня.

Позиція Будапешта розчарувала багато інших країн-членів ЄС, зокрема країни Балтії, Скандинавії та Польщу.

Санкції ЄС вимагають одностайної згоди, однак деякі чиновники ЄС розглядають правові варіанти, як обійти потенційні блокування.

Одним із таких варіантів є санкцій проти Москви Євросоюзом без Угорщини. На думку дипломатів ЄС, це “технічно можливо, це також можливо політично”. Однак чиновники ЄС заявили, що такий варіант буде “крайнім заходом”, оскільки це зашкодить відчуттю єдності, яке блок хоче передати Москві.

Реакція України

“Скільки ще тижнів ЄС намагатиметься домовитися про шостий пакет?”, – заявив президент України Володимир Зеленський у нещодавньому зверненні.

Він додав, що Москва отримує мільярд євро на добу від ЄС на постачання енергоносіїв.

“Тиск на Росію – це буквально питання порятунку життів. А кожен день зволікання, слабкості, різноманітних суперечок чи пропозицій “заспокоїти” агресора за рахунок жертви – це лише вбиває все більше українців”, – додав він.

Коментарі Зеленського також були явно стосувались Угорщини.

“Звичайно, я вдячний тим друзям, які виступають за нові санкції. Але звідки люди, які блокують цей шостий пакет, беруть владу? Чому їм дозволено мати таку владу?” – запитав він.

Нагадаємо, що в Угорщині планують в найближчій перспективі відновити та значно збільшити видобуток власного газу та електроенергії. Міністр технологій та промисловості Угорщини оголосив про відповідну урядову програму, що складається з шести пунктів. Вона включає в себе плани зміцнити енергетичний суверенітет, диверсифікувати енергопостачання, збільшити рівень внутрішніх ресурсів і частку відновлюваних джерел енергії.

 

InfoPost.Media

Фото: Aris Oikonomou / EPA-EFE


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі