У флагмані словацької промисловості – виробництві автомобілів, – виникли труднощі, що призвело до тимчасової зупинки заводів і призупинення виробництва деяких типів автомобілів.
Як повідомляє братиславський сайт Új Szó, компанія Stellantis у місті Трнава, яка керувала там заводом Peugeot-Citroën, призупинила більшу частину свого виробництва на два дні, а фабрика Volkswagen у Братиславі також зупинила виробництво позашляховиків.
Близько 4500 співробітників Stellantis протягом двох днів працювали за скороченим графіком і отримували лише 65% від зарплати. За інформацією преси, введення обмеження було необхідне через загострення дефіциту чіпів.
Автомобільна промисловість є найважливішою галуззю Словаччини, і брак запчастин може суттєво вплинути на звичний графік заводів. За обсягом продажів завод Volkswagen у Словаччині є найбільшим підприємством країни.
Також зазначається, що у разі нестачі газу Volkswagen може перенести своє виробництво з Німеччини та Східної Європи (Словаччини та Чехії), які залежать від поставок російського газу.
За словами представника компанії-виробника автомобілів, виробництво можуть перенести у країни південно-західної або північної Європу, де є кращий доступ до зрідженого газу. Варто зазначити, що Volkswagen також виробляє автомобілі в Португалії, Іспанії та Бельгії, де є LNG-термінали.
Читай також:
Ситуацію ускладнює й те, що Словаччина програє конкуренцію серед автовиробників через зростання вартості людських ресурсів.
Словацький робітник перестав бути дешевим, держава в цілому вже перестала бути дешевим і надійним цехом для світових компаній. Особливо це стосується промисловості.
Зі 100 євро доданої вартості, створеної працівником у словацькій промисловості, 63 євро використовується на покриття його витрат на заробітну плату.
Утім, незважаючи на швидке зростання, заробітна плата в Словаччині все ще нижча за рівень заробітної плати в країнах Заходу, а також у сусідніх країнах.
Volvo та Bosch
Слід також зазначити, що саме у напруженому 2022 році з’явилися і гарні новини – до Словаччини приходить вже п’ята за рахунком автомобільна компанія, а саме шведська Volvo. Завод з виготовлення електрокарів буде розташований на сході країни – поблизу міста Кошице. Загальна вартість будівництва 1,2 млрд євро.
Початок будівництва заводу поблизу Кошице запланований на 2023 рік, а встановлення обладнання та виробничих ліній має завершитися протягом 2024 року. Серійне виробництво наступного покоління повністю електричних Volvo Cars заплановано на 2026 рік.
При чому мова йде про виробництво електромобілів преміум-класу з оптимізованою структурою та логістичними потоками.
За 2 місяці після новин про Volvo стало відомо про ще одну потужну інвестицію. До східної Словаччини може зайти ще один промисловий гігант світового рівня. Йдеться про німецьку компанію Bosch, яка, за повідомленням словацької влади, планує збудувати завод по виготовленню двигунів для електровелосипедів поблизу Пряшева. За оцінками, це може статися протягом наступних 3-х років.
Серед інших автомобільних компаній, які виготовляють автівки у Словаччині – VW, Stellantis ( Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, Dodge, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot), Kia та Jaguar Land Rover.
Заплановане будівництво заводів концернами Volvo та Bosch на сході ЄС, саме поблизу кордону, є добрим сигналом і для України.
І ця локація, очевидно, не є випадковою. Те, що індустріальні гіганти приходять у Карпатський регіон є серйозною інвестицією на майбутнє, в тому числі співпраці з українськими підприємствами. І мова йде не лише про робочі руки, а й сучасні технології, розвиток навколишньої інфраструктури, в тому числі прикордонної, що вкрай необхідно для відновлення економіки України.
Чи варто чекати перенесення автопрому зі Словаччини?
Наразі словацькі економісти та аналітики вважають, що хоча автовиробник Volkswagen справді розглядає можливість перенесення частини виробництва зі Східної Європи в країни з кращим доступом до зрідженого природного газу, але це неможливо зробити блискавично.
“Враховуючи розгалужену мережу постачання, я не думаю, що слід говорити про швидкий і повний відхід автовиробників зі Східної Європи”, — каже аналітик INESS Мартін Влачински.
На заводі в Братиславі працює близько 12 000 людей, і наразі немає жодних ознак того, що виробництво буде перенесено – кажуть на самому підприємстві. Навпаки.
“Ми працюємо над підготовкою до запуску нових моделей VW Passat і Škoda Superb. Робота йде за планом, і інвестиції в розмірі до 500 мільйонів євро також принесуть нові робочі місця”, – коментує ситуацію прес-секретар Volskwagen Bratislava Люція Коварович Макайова.
Утім у Словаччині вважають, що все може різко змінитися, якщо Росія раптово і остаточно припинить постачати газ до Європи через інші гілки, а не лише через пошкоджені Nordstream 1 та Nordstream 2. Наразі газ є також потужною зброєю в руках Росії, доки у країнах Центральної та Східної Європи не буде створено інших альтернатив.
“Є багато змінних, з якими уряд в першу чергу має працювати та готуватися до будь-яких варіантів, навіть найгірших”, – додає словацький євродепутат Роберт Гайшель.
Варто додати, що ще у квітні словацький уряд запевняв, що газова проблема для країни не є критичною. Так прем’єр-міністр Едуард Геґер відреагував на призупинення поставок природного газу до Польщі. За його словами, Словаччина готова зіткнутися з такими ж перешкодами, як і Польща. Однак країна і надалі лишається однією з найбільш залежних від російських енергоресурсів, а словацька газова галузь досі має довгостроковий контракт із російським “Газпромом”.
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.