fbpx
29 Серпня, 2022

Услід за Volvo до східної Словаччини приходить Bosch. Чому це важливий сигнал для України

Услід за Volvo до східної Словаччини приходить Bosch. Чому це важливий сигнал для України

Карпатський регіон поблизу кордону з Україною стає привабливим місцем для інвестицій. До східної Словаччини може зайти ще один промисловий гігант світового рівня. Йдеться про німецьку компанію Bosch, яка, за повідомленням словацької влади, планує збудувати завод по виготовленню двигунів для електровелосипедів.

За попередніми підрахунками, такий крок може забезпечити роботою 4 тисячі людей у селі Заборське поблизу Пряшева. Ще таку ж кількість планують працевлаштувати на субпідрядних підприємствах.

Kv Logo On A Wall 2 1600x640

Чому це важливо

За попередніми домовленостями, компанія Bosch може стати резидентом ​​запланованого індустріального парку Záborské в Пряшівському районі.

«Ще одна величезна інвестиція прямує на схід країни. Нам вдалося притягнути ще одного великого роботодавця. Такі інвестиції схід потребує як сіль», – повідомив словацький міністр економіки Ріхард Сулік. – «Все вказує на те, що Bosch подасть заявку на інвестиційну допомогу у вересні та почне процес купівлі землі та інших державних закупівель. Віримо, що фабрика також скоро з’явиться».

За оцінками, це може статися протягом 3-х років. Однак Сулік уточнив, що інвестиційне рішення ще не остаточне.

«Очікується, що Záborské Industrial Park залучить інвестиції не лише у сфері промислового виробництва та послуг, а й у сфері досліджень і розробок», – йдеться в повідомленні Міністерства економіки. 

Метою схваленого урядом інвестиційного проєкту також є підготовка стратегічної території під вказаний індустріальний парк із запланованою площею 116 га.

Ppz 2

Záborské Industrial Park / presovreal.sk

У серпні цього року компанія «MH Іnvest», засновником якої є Мінекономіки Словацької Республіки, подала заявку на отримання статусу істотної інвестиції. «MH Іnvest» буде юридичною особою, через яку держава забезпечить підготовку стратегічної території для нових інвестицій, що прямо та опосередковано створить нові робочі місця в районі Пряшів.

Bosch має подати заявку на державну інвестиційну допомогу у вересні, і уряд ще має схвалити цю попередню допомогу в розмірі 37 мільйонів євро. Навіть якщо це буде пряме субсидування «живими» грошима, а не податкові пільги, ця інвестиційна допомога повернеться Словаччині багаторазово.

Ppz 1

Záborské Industrial Park / presovreal.sk

Однак не все так просто і швидко – голова Пряшівського самоврядного краю Мілан Маєрський розповів, що, згідно з домовленостями, інформація про прихід інвестора мала бути представлена ​​лише на початку жовтня.

«Разом з державним агентством із залучення інвестицій SARIO ми обережні та лояльні в цьому питанні, щоб не поставити під загрозу переговори, які зараз ведуться», – сказав він.

Маєрський додав, що вони дбають про дотримання всіх взаємних домовленостей, тому коментувати деталі угоди не буде.

Слід зазначити, що індустріальний парк матиме зручне розташування. Адже поруч із парком проходить автомагістраль D1, яка веде до Попрада та Кошице, а неподалік є залізнична колія.

Хто ще з інвесторів «зайшов» до Словаччини

У Пряшівському краї це другий великий індустріальний парк, створений державою за достатньо короткий період часу. Перший, площею 79 га, готує компанія «MH Іnvest» біля Сабінова. Він за рік дасть змогу створити близько 500 робочих місць при вкладеннях в інфраструктуру близько 8 мільйонів євро.

Загалом же в Пряшівському краї функціонують вже 13 індустріальних парків. Після запуску вони практично відразу почали привертати увагу крупних інвесторів.

Так у 2021 році місто Пряшів продало останні вільні ділянки землі для компанії з Братислави, що займається виробництвом кабелів для передачі даних. Вона виявила інтерес до 20 500 квадратних метрів землі на загальну суму понад 718 000 євро. Депутати домовилися продати землю за ціною 35 євро за квадратний метр.

Одним з найвідоміших інвесторів індустріального парку Záborské стала братиславська компанія Prysmian Kablo. На придбаній землі планували розширити діючий завод з виробництва оптичних і мідних кабелів для передачі даних, а також завершити будівництво виробничих і логістичних потужностей.

Привабливим місцем Східна Словаччина стає і для інвестицій потужних західних компаній. Так нещодавно стало відомо, що до країни приходить вже 5-та за рахунком автомобільна компанія, а саме шведська Volvo. Серед інших автомобільних компаній, які виготовляють автівки у Словаччині – VW, Stellantis ( Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, Dodge, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot), Kia та Jaguar Land Rover.

Завод Volvo із виготовлення електрокарів буде розташований на сході країни – поблизу міста Кошице. За словами прем’єр-міністра СР Едуарда Геґера, це може значно покращити соціально-економічну ситуацію в регіоні.

Як зазначають у словацькому Мінекономіки, будівництво заводу Volvo – це значні можливості для розвитку не лише східної Словаччини, а для країни загалом.

Що це дасть Україні

Заплановане будівництво заводів концернами Volvo та Bosch саме поблизу кордону є добрим сигналом і для України. І ця локація, очевидно, не є випадковою. Те, що індустріальні гіганти приходять у Карпатський регіон є серйозною інвестицією на майбутнє, в тому числі співпраці з українськими підприємствами. І мова йде не лише про робочі руки, а й сучасні технології, розвиток навколишньої інфраструктури, в тому числі прикордонної, що вкрай необхідно для відновлення економіки України.

Слід зазначити, що східні регіони сусідок України – насамперед Словаччини та Угорщини є досить депресивними та слабо економічно розвинуті. Так склалося історично – тут практично немає великих підприємств. Однак останніми роками ситуація почала змінюватись, зокрема завдяки активному будівництву індустріальних парків у Пряшівському краї Словаччини, найбільшого у Європі інтермодального залізничного терміналу East-West Gate (EWG) в Угорщині поблизу угорсько-українського кордону тощо.

Screenshot 31

Відстань від Záborské Industrial Park до кордону з Україною близько 100 кілометрів

Прихід технологічних гігантів до Східної Словаччини може дати додатковий поштовх до розбудови прикордонної інфраструктури, зокрема будівництва швидкісної автомагістралі від міста Кошице до кордону з Україною. Це, як раніше повідомляв словацький міністр транспорту та будівництва Андрей Долежал, може стати пріоритетним завданням уряду Словаччини.

Хай це звучить трохи передчасно, але розвиток інфраструктури, зокрема транскордонної і прикордонної, яка дозволить якісно сполучити Україну та сусідні країни, може створити перспективи для формування транскордонного автомобільного та електротехнічного кластеру.

До повномасштабного російського вторгнення в Україну, кордон зі Словаччиною розглядався українською владою на регіональному та всеукраїнському рівнях як один з ключових з точки зору розбудови інфраструктури та інтегрованого управління кордоном. Ми ж намагались з’ясувати, чому для КПП “Ужгород – Вишнє Нємецьке” потрібен ще один шанс та що варто витиснути з українсько-словацького кордону під час війни.

Принагідно радимо переглянути аналітичні матеріали щодо розбудови в умовах війни українського західного кордону також з Угорщиною і Румунією, а також про те, як розбудовувати західний кордон України під час війни.

 

Infopost.media

Фото: presovreal.sk

* Цей матеріал підготовлений у рамках ініціативи Re:Open Ukraine, яка реалізується Інститутом Центральноєвропейської Стратегії

Re:Open Ukraine – це проєкт Інституту Центральноєвропейської Стратегії, метою якого є перевідкрити та пояснити нову Україну як для неї самої, так і для її безпосередніх західних сусідів. Проєкт має 3 фокусні регіони України, а саме Закарпаття, Буковина та Одещина, та 5 фокусних країн ЄС і НАТО, а саме Польщу, Румунію, Угорщину, Словаччину та Чехію.


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі