fbpx
17 Січня, 2022

Реверс чи фізичний імпорт газу: як Україна планує енергонезалежність за допомогою Угорщини, Словаччини та Румунії

Реверс чи фізичний імпорт газу: як Україна планує енергонезалежність за допомогою Угорщини, Словаччини та Румунії

“Газове” питання посеред опалювального сезону турбує українців не перший рік. Однак оцінки того, чи готова Україна пережити цю зиму із наявними запасами газу без ризику замерзнути і як вона увійде у наступний опалювальний сезон, різняться.

Невизначеність довкола запуску газової магістралі “Північний потік 2”, запуск інших газопроводів в обхід України, скорочення імпорту газу з Росії, реверсні постачання з країн Євросоюзу та постійні конфлікти з російським “Газпромом” стали основними подіями в питанні енергонезалежності України минулого року.

При цьому хвилювання населення та великих користувачів газу в Україні у 2021 році виявились небезпідставними. У жовтні 2021 року обласні комісії техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (ТЕБ і НС) почали масово запроваджувати у регіонах режим надзвичайної ситуації через складнощі з підписанням “газових” контрактів за актуальними цінами для закладів соціальної сфери.

Тоді заступник керівника Офісу президента України Кирило Тимошенко заявив, що газу для опалення достатньо і підстав для паніки немає.

імпорт газу в Україну

Масове обурення асоціацій виробників

Посилились хвилювання українського ринку щодо газопостачання та цін на газ наприкінці 2021 року. У зв’язку зі зростанням вартості газу аналітики почали прогнозувати зростання і вартості основних продуктів. Так, аналітик Українського клубу аграрного бізнесу Світлана Литвин у коментарі “Обозревателю” спрогнозувала зростання цін на фрукти та овочі, пояснивши це сезонним фактором і великими енерговитратами на їх зберігання.

“Тому слід очікувати зростання вартості традиційного для українців овочів борщового набору і яблук на 5-7%”, – зазначила експерт.

За словами Литвин, дорогий газ для промисловості є основним драйвером зростання цін на продукти харчування в січні.

Крім того низка українських підприємств у грудні 2021-го та січні 2022 року заявили про недоцільність виробничої діяльності та можливе закриття через зростання цін на енергоносії. Таке відбулось у молочній, хлібопекарській галузі, виробництві м’яса птиці тощо.

Через це наприкінці грудня 2021 року Кабінет міністрів України обмежив вартість природного газу для виробників борошна та хліба, молока, курятини, а також соняшникової олії до 30 квітня 2022 року.

Крім того голова уряду України Денис Шмигаль анонсував на 2022 рік масштабну програму з термомодернізації України.

При підтримці міжнародних партнерів Кабмін планує підвищити енергоефективність сотень шкіл, лікарень, дитячих садочків, бюджетних та комунальних установ.

“Мета всіх цих заходів – скорочення споживання газу на 30-40 відсотків у наступні роки”, – зауважив прем’єр.

На думку Шмигаля у поєднанні зі збільшенням власного видобутку газу це має забезпечити енергонезалежність України. При цьому, за даними оператора ГТС України, фактичне споживання природного газу в 2021 році склало 26,8 млрд куб. м, що на 6,6% менше, ніж у 2020 році. Тобто українці фактично вже почали економити.

пфце

Звідки Україна бере газ?

При цьому важливу роль в енергонезалежності України відіграє диверсифікація джерел постачання газу.

У 2021 році імпорт природного газу в Україну, за даними Оператора ГТС України (ОГТСУ), склав 2,6 млрд куб. м. Це у шість разів менше, аніж у 2020 році. Переважно частина імпорту здійснювалась віртуальним реверсом (backhaul) ще з початку 2020 року. Так, у 2021 році віртуальним реверсом було імпортовано 89% газу.

Основним експортером газу в Україні минулоріч стала Угорщина. Від неї надійшло майже 2,2 млрд куб. м (цей рівень знизився на 47% порівняно з 2020 роком).

Імпорт зі Словаччини склав 285,3 млн куб. м (-97%), з Польщі – 78,6 млн куб. м (-95%, і це менше за добові потужності транзиту через Польщу до Німеччини!).

Transport From Europe Nov Site Ua 1 700x440

Тому основною задачею оператора ГТС у 2021 році стало розширення гарантованих потужностей для імпорту газу до України. Тут за річними підсумками виявилось тільки дві позитивні новини.  Так, для забезпечення газом Одещини, Україна узгодила гарантовану потужність із румунським оператором, яка залежить від обсягів споживання природного газу українськими споживачами.

Іншим важливим кроком стало запровадження з 1 січня 2022 року гарантованої потужності з угорського напряму — 8 млн куб. м на добу. Це дозволить на третину збільшити імпортні можливості України та диверсифікувати джерела імпорту.

Наприкінці грудня 2021 року міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто зазанчив, що у перші 3 місяці 2022 року може бути досягнуто максимальні обсяги транспортування газу реверсом з Угорщини до України. Відтак, буде змога на комерційній основі прокачати в загальному близько 700 мільйонів кубометрів газу в період з січня по березень 2022 року.

Постачання газу з Угорщини, Польщі та Словаччини – під питанням

Менш оптимічно за керівництво оператора ГТС України налаштований колишній голова правління НАК “Нафтогаз України” Андрій Коболєв. Під час форуму “Open Ukraine. 30 років референдуму незалежності” він заявив, що імпорт газу з Угорщини, Польщі та Словаччини знаходиться під великим ризиком.

“Відміна санкцій щодо “Північного потоку 2” та запуск “Турецького потоку” призвели до того, що ми почали потроху втрачати наші джерела диверсифікації з Європи. Першою втратою є Угорщина. З Угорщини йде тільки той газ, який Україна експортує, і він нам фактично повертається. Якщо Україна припинить викачку газу в бік Угорщини, фізичний потік газу з Угорщини буде нульовим. Тобто ми втратили суттєву частину імпортного балансу з Європи”, – зазначив він. 

За словами Коболєва, під великим питанням знаходиться і постачання газу з Польщі.

“Але найбільший ризик це Словаччина. У 2014 році ми тиснули через наших західних партнерів на словаків і вони погодились відкрити спочатку малий реверс, потім великий реверс. Зараз все це скорочується назад до малого реверсу. Плюс відкривається фізично підключення польського газопроводу до нашого. Це фактично значне зменшення нашої здатності імпортувати газ зі Словаччини”, – аргументував екс-чиновник.

За припущенням Коболєва, математичний підрахунок показує, що при фактично порожніх газосховищах, з якими Україна вийде із опалювального сезону, заповнити їх буде дуже складно, а теоретично і неможливо.

Gas Import 2022 Ua Site 700x440

Ще одним важливим фактором енергобезпеки України у 2022 році він вважає те, що у наступному році росіяни, скоріш за все будуть пробувати запускати “Північний потік 2”. Це викличе перезапуск газових потоків у Європі і ще більше складнить здатність України імпортувати газ із Європейського Союзу.

Чому прокачувати газ до Словаччини Україні важливо

Раніше ми розповідали про важливість транзиту газу через Україну, зокрема Ужгород до Словаччини. Свою думку в інтерв’ю для словацького видання Denik N висловив експерт у галузі енергетики Карел Гірман.

За його словами, для оптимальної завантаженості газотранспортної системи від кордонів України, для Словаччини було б краще, щоб транзит сибірського газу через Ужгород – Велке-Капушани тривав якомога довше і в якомога більших обсягах. Це допомогло б Словаччині стабільно забезпечувати реверсні поставки газу в Україну і транзит з півночі на південь. У вигоді був би державний бюджет Словаччини.

Однак в реальності ситуація виявилась не такою перспективною, оскільки наразі до Словаччини продовжує надходити все менше російського газу, ніж за останні два місяці минулого року. Так, якщо у листопаді та грудні минулого року через Велке Капушани пройшли рекордні минулорічні обсяги газу – близько 90 мільйонів кубометрів, то в перший день січня нового року поставки впали приблизно до 50 мільйонів.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі