Аналітика 22 Вересня 10:15

Для Словаччини стратегічно важливо отримувати газ через Ужгород. Експерт про наслідки запуску “Північного потоку-2”

Словацьке видання Denik N взяло інтерв’ю з експертом в галузі енергетики Карелом Гірманом про запуск спірного “Північного потоку – 2”, що з’єднує Росію з Німеччиною і, за повідомленнями російського монополіста Газпрому, вже повністю готовий. Перші поставки газу по його двом гілкам плануються вже першого жовтня.

Словацький експерт вважає, що газопровід “Північний потік – 2” – це не лише комерційний проект, адже Кремль користується ним як геополітичною зброєю. Гірман розповів, що Європу незабаром чекає “цунамі” у вигляді різкого зростання цін на газ, і вказав на ті європейські столиці, які несуть за це відповідальність. Експерт вважає, що новий газпровід в обхід України несе небезпеку для всього Євросоюзу.

Ми вирішили поділитися з читачами основними тезами цієї теми, пов’язаними з Україною та сусідньою Словаччиною.

Nord Stream

– Чому “Північний потік – 2” – такий спірний проект? У чому його головна небезпека?

– Потрібно сказати, що проекти обох газопроводів “Північний потік” на дні Балтійського моря народилися ще у другій половині 90-х років. Мені особисто про них говорив у Москві глава Газекспорту, дочірньої компанії Газпрому з продажу газу за кордон, пан Комаров. Вони очікували різкого зростання споживання газу в Європі, а також різкого зростання його видобутку в російській Арктиці. Але ці прогнози не виправдалися, і стало зрозуміло, що досить вже існуючої інфраструктури.

– Тоді звідки взявся “Північний потік – 2”?

– Поступово на перший план для Москви вийшов геополітичний пріоритет – максимально обійти транзитні країни між Росією і Німеччиною. Це питання стало руба після 2014 року, коли Росія вступила в збройний конфлікт з Україною. Неоднозначно виглядало і підписання договору про будівництво “Північного потоку – 2” в кінці правління канцлера Герхарда Шредера, який буквально через пару місяців після завершення свого мандата став представником самої інвесторської компанії газопроводу. Тим часом принциповим чином змінилося європейське законодавство, яке матиме неабиякий вплив на транспортування, а значить, і на рентабельність цього проекту.

– Тобто тепер Європа ще більше буде залежати від російського газу?

– Запуск газопроводу “Північний потік – 2” не погіршить залежність Європейського Союзу від російського газу як такого, оскільки це, принаймні поки, не пов’язане з новими контрактами на його закупівлю. Тут потрібно підкреслити, що значна частина газу, яка буде надходити по ньому, не залишиться в Німеччині, а відправиться до замовників Газпрому в Італію, а в нашому регіоні, в тому числі, до Словаччини. Саме тому проти нього голосніше всіх протестують українці. Вони обґрунтовано бояться, що повністю позбудуться доходів від транзиту, а це дуже послабить їх економіку і зробить ще більш беззахисними перед лицем Москви. Крім того, вони побоюються за комерційну і технічну складову реверсних поставок з Європи.

Nordstream

– Як це торкнеться Словаччини?

– Що стосується Словаччини, то ситуація тут зовсім інша і не тільки тому, що ми члени Європейського Союзу. Компанії Eustream вдалося укласти з Газпромом довгостроковий контракт на переправлення газу з “Північного потоку – 2” через Чехію в напрямку на південь – до Австрії та Італії. Це збереже доходи компанії на гідному рівні, що, зрозуміло, сприятливо і для державного бюджету. Але якщо транзит з Росії через Україну повністю зупиниться, це, безсумнівно, негативно позначиться і на нас. У наших економічних і політичних інтересах, щоб газ із Сибіру до Європи йшов через Ужгород в максимально можливому обсязі і після 2024 року, коли закінчиться діючий зараз контракт між Газпромом та українським Нафтогазом.

– Чому обмеження транзиту через Україну так вплинуло б на нас?

– Зараз між українцями і росіянами існує контракт, який діє до 2024 року. Словацька компанія Eustream також уклала контракт з Газпромом, точніше Газпромекспортом, на поставки з України до 2028 року. Крім того, у словацькій компанії підписаний вже діючий контракт на найближчі 30 років на переправлення газу з “Північного потоку – 2”, який буде надходити через Чехію і далі на південь до Австрії. Для оптимальної завантаженості газотранспортної системи від кордонів України для нас було б краще, щоб транзит сибірського газу через Ужгород – Велке-Капушани тривав якомога довше і в якомога більших обсягах. Це допомогло б нам стабільно забезпечувати реверсні поставки газу в Україну і транзит з півночі на південь. У вигоді була б не тільки компанія Eustream, але і державний бюджет Словаччини.

Nord Stream 2

Що буде після запуску Nord Stream-2

– Якими, на вашу думку, будуть найближчі місяці після запуску “Північного потоку – 2”?

– Наближається зима, яка може стати з багатьох причин дуже суворою. І саме німці підготували для цього “сприятливий ґрунт” своїми недавніми рішеннями. Крім спірного договору про “Північний потік – 2”, роль грає і прискорена відмова від усіх атомних електростанцій до першого січня наступного року. Різке зростання цін на газ, а також електроенергію в Європі зараз в значній мірі викликані саме цими двома причинами. Якщо зима видасться морозною і довгою, то не виключені труднощі з електропостачанням. Вже сьогодні ми знаємо, що нам доведеться платити за електрику набагато більше з усіх цих причин. Інше питання, чи буде у нас достатньо електроенергії або газу. Боюся, що ми наближаємося до граничної ситуації.

– Чи користується Росія своїми енергоносіями як геополітичною зброєю?

– Аби бути об’єктивним, треба сказати, що стратегічне значення енергоносіїв в світовій політиці вперше проявилося ще під час Першої світової війни, а потім тільки зростало. Причому на перший план поступово виходила нафта. Радянський Союз, а потім Росія користувалися цим аспектом у своїй зовнішній політиці, хоча Москва була і є вкрай залежна від цін на енергоносії. Якби в другій половині 80-х років ціни на нафту не впали, то, можливо, не розпався б і Радянський Союз і його імперія, частиною якої ми були. Банкрутство Росії при Єльцині теж спровокувало, перш за все, падіння цін на нафту і газ. А ось своїм економічним і політичним успіхом Путін значною мірою зобов’язаний сприятливій ціновій кон’юнктурі після того, як він прийшов до влади. Йому пощастило, що ціни на нафту виросли приблизно з десяти доларів до ста.

– Якби Росія скористалася “Північним потоком – 2” як зброєю, як слід було б відреагувати Європейського Союзу?

– Зараз найголовніше, на яких умовах “Північний потік – 2” буде запускатися і експлуатуватися. Чи будуть дотримані правила Європейського Союзу, підтверджені вердиктами різних судів, або Газпрому і Кремлю вдасться за допомогою їх комерційних і політико-лобістських європейських партнерів домогтися для себе якихось винятків. Саме це матиме непередбачувані наслідки для майбутнього Європейського Союзу в цілому і відносин з Москвою. Німці потрапили у власну пастку: з одного боку на них тиснуть росіяни, а з іншого – не тільки бунтівні поляки і прибалти, а й елементарні правила Європейського Союзу. Судячи із заяв, що надходять від Москви, росіяни все літо мудрували з поставками газу в Європу, щоб домогтися запуску “Північного потоку – 2”. Тепер їх підтримали європейські газові партнери. Боюся, що вся ця “гра” може нашкодити репутації газу як такого в Європі ще більше, ніж газова криза 2009 року, коли Газпром раптово зупинив поставки газу через Україну. Тепер же в серпні без явних причин він різко скоротив поставки по газопроводу “Ямал – Європа”, і ціни на газ злетіли у нас до небачених висот.

– ЄС був незадоволений, але йому так і не вдалося переконати Берлін відмовитися від проекту. Чому німецькі політики не захотіли ні в якому разі “дати задній хід”?

– Заради об’єктивності слід сказати, що проект “Північний поток- 2” просувають не тільки німці. Учасниками і співінвесторами проекту є, в тому числі, нідерландсько-британський концерн Shell, австрійська OMV і французька Engie. Однак явну політичну підтримку йому давно надають тільки Берлін і Відень. Після Нового року ми всі будемо платити за газ набагато більше, ніж могли б, якби до підвищення цін призвела тільки нормальна ринкова кон’юнктура. До того, що зростання цін на спотових ринках зараз неможливо зупинити, привели саме спекуляції навколо пуску “Північного потоку 2”, за що частину політичної відповідальності несуть згадані європейські столиці. Вже сьогодні за цей проект дуже дорого заплатимо ми всі, хто користується газом в Європі. Адже ціноутворення залежить саме від цін на спотових ринках. А ось Газпром і деякі його стратегічні комерційні партнери відмінно на цьому зароблять. У найближчі місяці, коли в повний зріст підніметься “цінове цунамі”, цікаво буде спостерігати за реакцією Брюсселя, європейських урядів і, не в останню чергу, всіх споживачів газу, починаючи з бізнесу і закінчуючи домогосподарствами. Зараз це цунамі якраз йде на нас…

 

Карел Гірман, експерт в галузі енергетики.
Навчався в Державному університеті нафти і газу ім. Губкіна
в Москві і на Гірському факультеті Технічного університету в Кошице.
Входив до стратегічної команди консультантів по реформам українського уряду.
Член керуючої ради SFPA (Словацька асоціація по зовнішньої політики).
Колишній директор енергетичного відділу у Словацькому інноваційному
і енергетичному агентстві, глава наглядової ради TEKO Košice і Transpetrol Bratislava.
Колишній запрошений радник словацького прем’єра і міністра закордонних справ з енергетики.

 

InfoPost.Media

Фото: UA.News, hromadske.ua, gisreportsonline.com


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі
Теги
128 бригада AIN.ua Aldi Andrej Babiš ANO Auchan AUR Baltic Pipe Bees Airline Boeing 787 Dreamliner BY ME Cernăuți Charmsove Deti China-CEE Institute COVID COVID-19 Csillag D1 DC Comics Diaľnica D4 DIO e-hranica Ecaterina Teodoroiu Ed Sheeran eHranica ELLE Ukraine ETIAS Facebook fake fake news Falcon 9 Fidesz Free Svydovets Gaz-System GLOBSEC GoCamp GoGlobal GPS GRUBB Grupa Lotos György Schadl Henley Henley & Partners Hofer Homonnay Gergely Hungarikum Igor Matovič Infopost IT Ivan Korčok Juraj Jánošík Karpaty KISS KMKSZ KÜRTŐSKALÁCS Latvia Lidl Liga.net Liget Liget Budapest LOT Ľudovít Štúr Luzhanka Maia Sandu Malé Karpaty Malenykij robot Marie Claire MÁV media Mercedes-Benz Milan Rastislav Štefánik Mistrál MOL Most-Híd Nagyberegi National Geographic Netflix Nicolae Ciucă OLO Omega Omicron Pál Völner Panic Button Pegasus Penny Market Pentaxim PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN PKN Orlen PKP LHS Playboy Ukraine Podzemne Hnutie Pomozi Sándor Pretty Loud QR Rail Baltica Re:Open Zakarpattia RegioJet Rolling Stones Romania Rongyos Gárda Rosia Montana RT Russia Today Ryanair S19 SaS Scorpions Sinopharm SIS Skoda Škoda Auto SkyUp SMK SpaceX Spar SPD SPOLU Spotify Sputnik Tatra Ice Dome TEN-T TEN-T CORE Tesco Tetraxim Tid(y)Up Timothy Snyder Tokai Tokaj Tungsram Turkish Airlines UCEF Ukraїner Unicum Urban Balkan Beats USSR V4 Verorab Via Carpatia Viplak Attila VUC Vujity Tvrtko WIND ROSE windrose wizz air Zemplin Museum ZEVO аварія авіакомпанія авіалінії авіарейс авіасполучення авіація австрія Австро-Угорська імперія Австро-Угорщина авто автобан автобукс автобус автогігант Škoda автозавод автомагістраль Автомагістраль D4 автомобілі автомобіль автомобіль в Угорщині автопром автострада агресія агрохолдинг адвент Адер аерозйомка аеропорт аеропорт Львів аеропорт Ужгород АЕС азартні ігри Азов АЗС айкідо активіст актор акциз акція Албанія Александр Колб алкоголь алфавіт Альберт Газда Альянс американські гірки Анатолій Ткачук Ангелус англіцизми Анджей Дуда Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Воргола Андрій Любка Андрій Макаревич Андрухович аномалія анонім антивакцинатори антисемітизм античність армія архів архітектура асоціація асоційоване тріо АТБ АТО атомна енергія аукціон б/у авто Бабель Бабіш Бабкіна Баганич Базанов Байден Байстрюк сатани бал Балкани Балканський оглядач Балтика Банік банк банкнота барель Батьківщина батяр Бая Маре безвіз безпековий форум безробіття Безславні кріпаки Бела Ковач Белград бензин Берегово Берлін Бернадетт Сель Бесарабія Бетмен бетяр бібліобус бібліотека бідність Бідовце біженці бізнес білборд Білецький білінгвальність Білорусь благодійність Блінкен блокування Богатинь Богдан Хмельницький богослужіння бограч Бодрог болгари Болгарія Болонья Большая рыба Боррель Борша борщ Боснія Боснія і Герцеговина ботанік ботсад Бразилія Братислава Брензович Брюссель Будапеш Будапешр Будапешт Будапештський кінофестиваль будинок будівлі будівля будівництво Бузарест Буковель Буковина Бундестаг бур Бураш Бурштинська ТЕС бустерна доза Бухарест бюджет В'єтнам в'язниця в'язні ваакцина Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вакцинація Угорщина Валерій Залужний Валеріу Ківер валюта вантаж вантажівка вартість Варшава Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Вашингтон Велика Добронь Великі Береги Великобританія велодоріжка велосипед велосипедист велоспорт Вельке Капушани Венера Верховина Ветеранська миля вживані авто взуття вибори вибори в Угорщині виборчий туризм видавництво Комора видання викладання Винничук вино Виноградів виплада виробництво виручка виселення Високі Татри вистава виш Вишеградська група Вишеградська четвірка Вишиваний Вишиваний. Король України вишивка Вишне Немецке Вишнє Нємецке Віденський бал Відень відкрите небо відкрити бізнес відкрити бізнес у Словаччині відпочинок Відродження відходи віза візит війна війська військо військова база військова угода вікенд Віктор Орбан Вікторія Нуланд Вільгельм фон Габсбурґ вільна торгівля Вільнюс віньєтка Віола фон Крамон Віталій Портников ВНЗ вода водії водій вокзал Володимир Зеленський Ворожбит вплив Вроцлав ВУЗ ВЦИОМ вчителі вчитель Габсбург Габсбурґа газ газ у Словаччині газета газопровід газосховище Газпром галичани Галичина Ганг гастрономія Геґер Гей гектар Гельсінкі Генасамблея генконсульство генсек генсек НАТО геотермали Герцеговина ГЕС гірлянди гірськолижний курорт Гітлер глемпінг Гобітхіл Гогольфест Гойс Головко голодомор Голокост голосування Гомонай Гергей гомосексуаліхм гонведи госпіталізація ГРА гральні заклади грант Греція грип громадянство громадянство України Грузія ГТС Гуйяш ГУЛАГ гумор Гуморина гунгарікум гурт Давід Сассолі дамба Данілов Данніган Данте Аліг'єрі ДахаБраха двигуни Дебрецен дезінформація Делі Дельта демографія демократія демонтаж депортація депутат дерева держава Держдеп держдума держзрада Держмитслужба ДЕСС дефіцит дефіцит кадрів децентралізація Дещиця джинси Джо Байден Джон Кірбі дзьодо диверсант диверсія дизель диктант диплом дипломат дипломна робота дипустанова диригент дисидент дискаунтер дискримінація дистанція дифтерія діаспора Діброва діджиталізація діти Діти Хармса Дія Дмитро Кулеба Дмитро Тужанський Дні України Дніпропетровщина ДНР Добрая додаток Долежал Дональд Туск Донбас донор донорство допомога дорога дослідження дотація ДПСУ драма дрон Друга світова війна ДТП Дубровник Дуда Дулеба Дунай Дюрчань Дяківці е-вибори е-демократія Еган Еде Ед Ширан Еде Еган Едуард Гегер Едуард Хегер екологія економіка експати експерт експорт експрес електрика електроенергія електромобілі електронна комерція емігрант емігранти еміграція Емінеску Еммануель Макрон Енді Воргол енергетика епідемія Ернст Нойбауер Ерош Пішта Естонія етнополітика є ЄБРР Євангеліє євреї євро євроасоціація євроінтеграція Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз європейськість Євросоюз ЄІБ ЄП ЄС Жешув Жиліна житло житло в Угорщині життя жінка жінки жовтень Жозеп Боррель Жолт Немет журнал журналіст журналісти Забруднення Забужко завод Загайкевич Загонь зайнятість Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту Закрапаття залізниця Залужний замки замок заправка заробітна плата заробітчани зарплата застава Західні Балкани Захонь заява збірка зброя звалище згуртованість Зеленський Земан землетрус земля Земплін Зимовий сад зірки зливи зловмисник злочин ЗМІ змова знижки Ryanair знижки на квитки ЗНО золотий паспорт Золтан Бабяк Золтан Мігай Нодь Золтан Мігаль Нодь Золтан Нодь зона Зоя Казанжи Зріні зростання ЗСУ Игорь Померанцев іайдо Івано-Франківськ ігри ігроманія ідентичність Ізмаїл Ізраїль Ілдіко Орос Ілон Маск ілюмінація іммігранти імміграція імпорт імпорт газу інвестиці інвестиції Індія інклюзія іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інфляція інформація інфраструктура іпотека Ірак ірландець Іспанія історія італійське вино Італія Іштван Ійдярто Іштван Сабо Йоббік Йоже Плечник Кабмін кава кадри Казанжи казки Калуська ТЕЦ Канада канал канал Верке канікули канцерогени карантин Карен Донфрід Карл IV Карпатська Україна карта поляка картка Катанлін НОвак Катерина Бабкіна каток католики Каунас квартира у Будапешті квитки квитки Ryanair квитки в кіно квитки до Молдови квитки до Польщі квитки на Wizz Air квитки на літак квитки на поїзд квитки на потяг квитки потяг КГБ Кенія кепм Кетрін Винник Кечкемет Київ Київ-Одеса Київська Русь Китай китайські товари кібератака кібербезпека кіно кінорежисер кінотеатр кінофестиваль Кіпр Кіра Рудик Кішварда класик Клаус Йоганніс Клепало клімат кліматолог Клуж КМЄС КМКС КМУ книга книги КНР КНУ ім. Шевченка коаліція Коболєв Ковачевські ковід козаки колонка колорит Колумб Колхідські тропічні ліси Комаром компанії компенсація композитор комунізм комуністи комфорт Конгрес США конкуренція Конституція консульство контрабанда конфесії конфіскація конфлікт концерт кордон коробка передач Королівське Євангеліє коронавірус коронаірус Корчок Косино коснпірологія Косово коференція Кошице Кошицький край КПП Краків Красноїльськ кредит Кремль Кривий Ріг криза Крим Кримська резолюція кримські татари Крістіан Форро Кубраков куди поїхати на Різдво Кулеба культура купити автомобіль купити віньєтку купити житло купівля купівля в інтернеті купюра курйоз курорт курси курси словацької кухар кухня Кюртешколач Лаборець Лавров лазні Ласло Зубанич Ласло Палкович Ласнамяє Латвія латиниця ЛГБТ ЛГБТІ ЛГБТК Легинь Ленінград летовище лижі липовани листівки Литва лід лікар лікарі лікарні лікарня Лілія Гриневич літак література літка ЛНР Логвиненко логістика логогтип локдаун Лорінц Ночо лоукост лоукостер лоукостери Луганськ Лукашенко Лукойл Лунік Лунік IX Лунык Львів Львівщина Любка Люблін Людовит Велислав Штур Ляшко Магда магістраль Майя Санду Майяленд Маккартні Макрон Мале Карпатське коло Мальта маніпуляція Марго-2021 Маріуполь Маріуполь-Рахів маркетплейс Маркі-Зай Марсель Онисько марш маршрут маска Матович машиніст машиністи Меджилабірці медик медики медицина медична сестра медіафорум медперсонал медсестра медсестри Мей Маск меморандум меморіал менталітет меншина меншини мер Меркель МЗС Минай Мирослав Жбірка митниця мито Мишка Япончик мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Мілан Растіслав Штефаник Міллер Мілош Земан Мінінфраструктури міністр Міноборони Мінрегіон Мінськ Мінфін Мінцифри місіонери міст місто місцеві вибори Міхай Емінеску Мішкольц МКС мова МОЗ МОК Молдова молодь Молотов Москва музей музика музичний гурт Мукачево мультикультуралізм муніципалітет Мустафа Найєм Мюнхенська угода навчання нагорода надзвичайний стан наративи народжуваність населення НАТО нафта Нафтогаз нацизм національні меншини національні спільноти національність нація нацменшина нацменшини НВ Недитячі казки недоторканість нелегали нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Никон Нідерланди Ніжна революція Ніїредьгаза Ніколае Чаушеску Ніколає Чуке Ніколенко Німеччина НКВС Нова Зеландія Новий рік новини Новоросія Нолан НУШ Нью-Йорк ОАЕ об'їзна обгін область обмеження обмеження шивидкості оборона обсерваторія обшуки овочі ОДА Одеса Одещина озера Оксана Линів окупація Олександра Саєнко Олексій Резніков Олена Богдан олімпійські ігри Ольга Кобилянська Омікрон Онисько онлайн Онтаріо ООН ООС опади опалення опера оператор ГТС опитування опозиція Орбан освіта освітній закон отримати побит Офіс президента Охрид пакт палац паленка паливо палинка палінка пам'ятка пам'ятник пандемія Папа Римський паприка ПАР Пардубіце парк парламент партизан партія пасажиропотів паспорт паспорт Болгарії паспорт Угорщини паспорт України паспорт Чорногорії паспортизація ПДВ Пекін пендлер пенсійна система пенсія Пентагон Первый балтийский канал перевезення переговори переклад перекриття Перемишль перепис перепис населення переробка Перечин персонал Петер Саган Петер Сійярто Петер Фіала петиція Петков Петро Мідянка Печ Пийтерфолво письменник письменниця Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підприємці підробка підтримка пісня пістолет плагіат Пласт пластик ПЛР ПЛР-тест побит повітря повстання податки податок події подорож подорожі подорожчання поезія пожежа пожертви поїзд покарання покупки Полачек поліомієліт політик політика політики політінформація поліція пологи польори Польща поляки Померанцев понтифік Попасна Портников Португалія послуги посол посольство посуха посуха у Словаччині Потапі потяг похмілля похорон поштовх правила Прага Прайс Праліси Карпат працевлаштування працевлаштування в Польщі праця презентація президент президент Угорщини президент Франції прем'єр прем'єр-міністр премія прибуток прикордонники проби продажі продукти проект проживання промисловість пропаганда протест протидія дезінформації професійно-технічна освіта профспілка Прудентополіс Пряшів Псакі пункт пропуску Путін Рада Європи Радек Матула радіо радіодиктант Радянський Союз ракета Ракоці ранов-над-Топльоу Растіслав Трнка ратифікація Рахів революція регіон режим Лукашенко Резніков рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг рейтинг забруднення реклама реконструкція рекрутинг релігія реліквія ремонт ресторан Реткозі реформа Рига Ріббентроп рівень життя ріелтор Різдво різдвяні знижки річки рішення РНБО Роберт Фіцо робітники робота робота в Польщі робота в Угорщині робота в Чехії робота у Словаччині роботи робоча сила родовище Роза Вітрів розваги розвиток розкол ром роман роми ромська школа Росвигово російська мова Росія Рошія-Монтане рробоча сила румуни Румунія русини Русь РФ С14 Сабо Сабольчверешмарт салямі саміт самоізоляція Самош Санду САП Сассолі Сату Маре Саудівська Аравія СБУ Свидівець Свидовець свята святкова ілюмінація свято Сегед сегрегація Сейм сейсмологи секонд-хенд секретар село Сенат США Сенцов сепаратизм Сербія Сергій Жадан Сергій Квіт сертифікат сигарети символ СІань Сібіу Сійярто Сікура сіль сім'я Сімоньян Сіярто сказ сканер Скоп'є скульптор скульптура скульптури Слобожанський експрес слова словаки словацька культура Словачина Словаччина Словенія слоган смаколики смертність сміттєзвалище сміття смог собор Соваччина соколи! Солідарність Солотвино сортувальна лінія сортування Софія соцдослідження соціалізація соціологія соцопитування Союз спад спадщина спецслужба спецслужби спиртне співпраця Спліт Спутник СРСР ССО ССС СССР ставлення стагнація Стамбульська конвенція Станіца Старай старіння стартап статистика стереотип стерилізація стічні води столиця Столтенберг страви страйк студенти сувенір Суми супермаркет супкультура Сучава Схід Опера Східне партнерство США Тhe Guardian табір табори Тайвань Таллін Таллінн тара Тарас Качка тариф тарифи Тарту Татри тварини Твртко Вуйіч театр Теб та НС телебачення телеграм телеканал теорія тепло теракт Теребле-Ріцька ГЕС термальні води термінал Тернопіль тероризм терористичний акт ТЕС тестування технологі Тиса Тімішоара Тімоті Снайдер ткацтво товари товари в Інтернеті товари з Китаю товарообіг Томаш Фіала ТОП торгівля традиції трамвай транзит транзит газу Трансильванія трансляція трансплантація транспорт транспортний коридор тренер тривалість трилер Триль Тріанон Трнава трубопровід трудова міграція трудові мігранти Тужанський ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік Туреччина туризм турист Туро Руді Туров Тюнде Грівнак Тячів УГКЦ угода угорська угорська мова угорське вино Угорське королівство угорські вибори угорці Угорщина Ужгород Ужгород-Одеса УжНУ Україна українська мова українці Укренерго Укрзалізниця університет УПА Урсула фон дер Ляєн уряд утилізація учні фабрика Факти фактчекінг фарцовщики Федерація футболу Білорусі Федір Корятович Федоров феєрверк фейк Фенешлітке Ференц ІІ Ракоці Ференц Лість фестиваль Фіала Фідес фільм фінансування Фінляндія Флорін Роман Фльонц фольклор фонд Фонд Бетлена Габора фортеця форум фото фото Словаччина фотограф Франц Йосиф Франциск Франція фрукти футбол хакери Харі Крішнан Харків Хегер Херсонський хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія Хуст Це дитя Цензор.нет Центральна Європа церква цигарки цифровізація ціна ціни цінності Цісар ЦПТО Чапутова Чаушеску Чебі-Погань чемпіонат червона зона черга черги Чернівці Чеська республіка четвірня Чехія Чехословаччина чиновники Чоп Чорне море Чорногорія Чубай Чубаров Шандор Петефі Шанта Шарль Мішень шахрайство шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість Шенген Шенгенська зона Шеремета Шкода школа школярі Шкураков Шмигаль Шовковий шлях Шойгу Шон Пенн шосе шпигунство штам штраф штрудель штучний інтелект щеплення Юдіт Йожа Юморина ЮНЕСКО Юрай Яношик юрист Юрій Андрухович Юрій Винничук Ялта Яніка Мерило Янош Адер Янош Кобор ярмарка ярмарки ярмарки у Європі ярмарок Ярослав Грицак Ярузельський