Аналітика 22 Вересня 10:15

Для Словаччини стратегічно важливо отримувати газ через Ужгород. Експерт про наслідки запуску “Північного потоку-2”

Словацьке видання Denik N взяло інтерв’ю з експертом в галузі енергетики Карелом Гірманом про запуск спірного “Північного потоку – 2”, що з’єднує Росію з Німеччиною і, за повідомленнями російського монополіста Газпрому, вже повністю готовий. Перші поставки газу по його двом гілкам плануються вже першого жовтня.

Словацький експерт вважає, що газопровід “Північний потік – 2” – це не лише комерційний проект, адже Кремль користується ним як геополітичною зброєю. Гірман розповів, що Європу незабаром чекає “цунамі” у вигляді різкого зростання цін на газ, і вказав на ті європейські столиці, які несуть за це відповідальність. Експерт вважає, що новий газпровід в обхід України несе небезпеку для всього Євросоюзу.

Ми вирішили поділитися з читачами основними тезами цієї теми, пов’язаними з Україною та сусідньою Словаччиною.

Nord Stream

– Чому “Північний потік – 2” – такий спірний проект? У чому його головна небезпека?

– Потрібно сказати, що проекти обох газопроводів “Північний потік” на дні Балтійського моря народилися ще у другій половині 90-х років. Мені особисто про них говорив у Москві глава Газекспорту, дочірньої компанії Газпрому з продажу газу за кордон, пан Комаров. Вони очікували різкого зростання споживання газу в Європі, а також різкого зростання його видобутку в російській Арктиці. Але ці прогнози не виправдалися, і стало зрозуміло, що досить вже існуючої інфраструктури.

– Тоді звідки взявся “Північний потік – 2”?

– Поступово на перший план для Москви вийшов геополітичний пріоритет – максимально обійти транзитні країни між Росією і Німеччиною. Це питання стало руба після 2014 року, коли Росія вступила в збройний конфлікт з Україною. Неоднозначно виглядало і підписання договору про будівництво “Північного потоку – 2” в кінці правління канцлера Герхарда Шредера, який буквально через пару місяців після завершення свого мандата став представником самої інвесторської компанії газопроводу. Тим часом принциповим чином змінилося європейське законодавство, яке матиме неабиякий вплив на транспортування, а значить, і на рентабельність цього проекту.

– Тобто тепер Європа ще більше буде залежати від російського газу?

– Запуск газопроводу “Північний потік – 2” не погіршить залежність Європейського Союзу від російського газу як такого, оскільки це, принаймні поки, не пов’язане з новими контрактами на його закупівлю. Тут потрібно підкреслити, що значна частина газу, яка буде надходити по ньому, не залишиться в Німеччині, а відправиться до замовників Газпрому в Італію, а в нашому регіоні, в тому числі, до Словаччини. Саме тому проти нього голосніше всіх протестують українці. Вони обґрунтовано бояться, що повністю позбудуться доходів від транзиту, а це дуже послабить їх економіку і зробить ще більш беззахисними перед лицем Москви. Крім того, вони побоюються за комерційну і технічну складову реверсних поставок з Європи.

Nordstream

– Як це торкнеться Словаччини?

– Що стосується Словаччини, то ситуація тут зовсім інша і не тільки тому, що ми члени Європейського Союзу. Компанії Eustream вдалося укласти з Газпромом довгостроковий контракт на переправлення газу з “Північного потоку – 2” через Чехію в напрямку на південь – до Австрії та Італії. Це збереже доходи компанії на гідному рівні, що, зрозуміло, сприятливо і для державного бюджету. Але якщо транзит з Росії через Україну повністю зупиниться, це, безсумнівно, негативно позначиться і на нас. У наших економічних і політичних інтересах, щоб газ із Сибіру до Європи йшов через Ужгород в максимально можливому обсязі і після 2024 року, коли закінчиться діючий зараз контракт між Газпромом та українським Нафтогазом.

– Чому обмеження транзиту через Україну так вплинуло б на нас?

– Зараз між українцями і росіянами існує контракт, який діє до 2024 року. Словацька компанія Eustream також уклала контракт з Газпромом, точніше Газпромекспортом, на поставки з України до 2028 року. Крім того, у словацькій компанії підписаний вже діючий контракт на найближчі 30 років на переправлення газу з “Північного потоку – 2”, який буде надходити через Чехію і далі на південь до Австрії. Для оптимальної завантаженості газотранспортної системи від кордонів України для нас було б краще, щоб транзит сибірського газу через Ужгород – Велке-Капушани тривав якомога довше і в якомога більших обсягах. Це допомогло б нам стабільно забезпечувати реверсні поставки газу в Україну і транзит з півночі на південь. У вигоді була б не тільки компанія Eustream, але і державний бюджет Словаччини.

Nord Stream 2

Що буде після запуску Nord Stream-2

– Якими, на вашу думку, будуть найближчі місяці після запуску “Північного потоку – 2”?

– Наближається зима, яка може стати з багатьох причин дуже суворою. І саме німці підготували для цього “сприятливий ґрунт” своїми недавніми рішеннями. Крім спірного договору про “Північний потік – 2”, роль грає і прискорена відмова від усіх атомних електростанцій до першого січня наступного року. Різке зростання цін на газ, а також електроенергію в Європі зараз в значній мірі викликані саме цими двома причинами. Якщо зима видасться морозною і довгою, то не виключені труднощі з електропостачанням. Вже сьогодні ми знаємо, що нам доведеться платити за електрику набагато більше з усіх цих причин. Інше питання, чи буде у нас достатньо електроенергії або газу. Боюся, що ми наближаємося до граничної ситуації.

– Чи користується Росія своїми енергоносіями як геополітичною зброєю?

– Аби бути об’єктивним, треба сказати, що стратегічне значення енергоносіїв в світовій політиці вперше проявилося ще під час Першої світової війни, а потім тільки зростало. Причому на перший план поступово виходила нафта. Радянський Союз, а потім Росія користувалися цим аспектом у своїй зовнішній політиці, хоча Москва була і є вкрай залежна від цін на енергоносії. Якби в другій половині 80-х років ціни на нафту не впали, то, можливо, не розпався б і Радянський Союз і його імперія, частиною якої ми були. Банкрутство Росії при Єльцині теж спровокувало, перш за все, падіння цін на нафту і газ. А ось своїм економічним і політичним успіхом Путін значною мірою зобов’язаний сприятливій ціновій кон’юнктурі після того, як він прийшов до влади. Йому пощастило, що ціни на нафту виросли приблизно з десяти доларів до ста.

– Якби Росія скористалася “Північним потоком – 2” як зброєю, як слід було б відреагувати Європейського Союзу?

– Зараз найголовніше, на яких умовах “Північний потік – 2” буде запускатися і експлуатуватися. Чи будуть дотримані правила Європейського Союзу, підтверджені вердиктами різних судів, або Газпрому і Кремлю вдасться за допомогою їх комерційних і політико-лобістських європейських партнерів домогтися для себе якихось винятків. Саме це матиме непередбачувані наслідки для майбутнього Європейського Союзу в цілому і відносин з Москвою. Німці потрапили у власну пастку: з одного боку на них тиснуть росіяни, а з іншого – не тільки бунтівні поляки і прибалти, а й елементарні правила Європейського Союзу. Судячи із заяв, що надходять від Москви, росіяни все літо мудрували з поставками газу в Європу, щоб домогтися запуску “Північного потоку – 2”. Тепер їх підтримали європейські газові партнери. Боюся, що вся ця “гра” може нашкодити репутації газу як такого в Європі ще більше, ніж газова криза 2009 року, коли Газпром раптово зупинив поставки газу через Україну. Тепер же в серпні без явних причин він різко скоротив поставки по газопроводу “Ямал – Європа”, і ціни на газ злетіли у нас до небачених висот.

– ЄС був незадоволений, але йому так і не вдалося переконати Берлін відмовитися від проекту. Чому німецькі політики не захотіли ні в якому разі “дати задній хід”?

– Заради об’єктивності слід сказати, що проект “Північний поток- 2” просувають не тільки німці. Учасниками і співінвесторами проекту є, в тому числі, нідерландсько-британський концерн Shell, австрійська OMV і французька Engie. Однак явну політичну підтримку йому давно надають тільки Берлін і Відень. Після Нового року ми всі будемо платити за газ набагато більше, ніж могли б, якби до підвищення цін призвела тільки нормальна ринкова кон’юнктура. До того, що зростання цін на спотових ринках зараз неможливо зупинити, привели саме спекуляції навколо пуску “Північного потоку 2”, за що частину політичної відповідальності несуть згадані європейські столиці. Вже сьогодні за цей проект дуже дорого заплатимо ми всі, хто користується газом в Європі. Адже ціноутворення залежить саме від цін на спотових ринках. А ось Газпром і деякі його стратегічні комерційні партнери відмінно на цьому зароблять. У найближчі місяці, коли в повний зріст підніметься “цінове цунамі”, цікаво буде спостерігати за реакцією Брюсселя, європейських урядів і, не в останню чергу, всіх споживачів газу, починаючи з бізнесу і закінчуючи домогосподарствами. Зараз це цунамі якраз йде на нас…

 

Карел Гірман, експерт в галузі енергетики.
Навчався в Державному університеті нафти і газу ім. Губкіна
в Москві і на Гірському факультеті Технічного університету в Кошице.
Входив до стратегічної команди консультантів по реформам українського уряду.
Член керуючої ради SFPA (Словацька асоціація по зовнішньої політики).
Колишній директор енергетичного відділу у Словацькому інноваційному
і енергетичному агентстві, глава наглядової ради TEKO Košice і Transpetrol Bratislava.
Колишній запрошений радник словацького прем’єра і міністра закордонних справ з енергетики.

 

InfoPost.Media

Фото: UA.News, hromadske.ua, gisreportsonline.com


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі
Теги
Andrej Babiš ANO Charmsove Deti COVID COVID-19 Csillag DC Comics DIO eHranica Facebook GPS Igor Matovič Infopost Ivan Korčok Karpaty KMKSZ Liget Liget Budapest Luzhanka MÁV Nagyberegi OLO Panic Button PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN Podzemne Hnutie QR SaS Sinopharm Skoda Škoda Auto SkyUp SPD SPOLU Sputnik Tid(y)Up UCEF Via Carpatia VUC wizz air ZEVO аварія авіарейс авіасполучення авіація австрія авто автобан автомагістраль автомобіль автострада агресія агрохолдинг аеропорт аеропорт Ужгород азартні ігри Азов айкідо акція Албанія алкоголь алфавіт Альянс Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Любка Андрухович античність Байден Балкани Бая Маре безвіз безробіття Берегово Бетмен бібліобус бібліотека бізнес білборд Білецький Білорусь блокування Борша борщ Бразилія Братислава Брензович Будапешт будинок будівництво Бузарест Буковина Бураш Бухарест Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вартість Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Велика Добронь Великі Береги Великобританія велосипед велосипедист Венера Верховина Ветеранська миля вибори викладання виробництво виселення Вишеградська четвірка Вишиваний Вишнє Нємецке відкрите небо Відродження відходи візит війна Вільгельм фон Габсбурґ ВНЗ водій вокзал вчитель Габсбург Габсбурґа газ газопровід Газпром Галичина генсек генсек НАТО ГЕС Гобітхіл Головко голодомор Голокост голосування гральні заклади грант Греція громадянство Грузія Гуйяш дамба Данніган Дебрецен дезінформація Делі Дельта демонтаж депутат дерева Держдеп держдума дефіцит дзьодо диверсант диверсія диктант диплом дипломат дипломна робота дисидент дистанція Діброва Діти Хармса Дія Дні України додаток Донбас донор донорство допомога дорога ДПСУ дрон ДТП Дубровник Дуда Дунай Еган Еде експерт експорт емігранти еміграція епідемія Естонія Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз Євросоюз ЄС Жиліна завод Загайкевич Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту залізниця замок заробітна плата заробітчани Захонь заява згуртованість Зеленський землетрус земля ЗМІ ЗНО Золтан Бабяк зона Зоя Казанжи Зріні зростання іайдо ігри ігроманія ідентичність імміграція іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інформація Італія Кабмін кадри Казанжи Канада карантин Київ Китай Кішварда класик КМЄС КМКС КМУ книга коаліція ковід Комаром Конституція консульство контрабанда конфлікт кордон коронавірус коронаірус Корчок Косино Кошице Кошицький край Крим кримські татари Кулеба культура купівля курси курси словацької кухар латиниця Легинь летовище Литва лікарня літак література літка Лорінц Ночо лоукост лоукостер Луганськ Лукашенко Лунык Львів Львівщина Любка Ляшко магістраль Макрон Марсель Онисько Матович медик медики медицина медична сестра медсестра меншина меншини мер Меркель МЗС мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Міллер міністр Мінрегіон Мінфін міст місцеві вибори мова МОЗ Молдова Москва музей музика Мукачево мультикультуралізм муніципалітет навчання НАТО Нафтогаз національні меншини нацменшина нацменшини нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Німеччина Нова Зеландія Новоросія Нолан НУШ обгін обмеження обсерваторія ОДА окупація Онисько онлайн опера опитування Орбан освіта освітній закон Охрид пандемія Папа Римський парк парламент партія паспорт паспортизація пендлер перевезення переклад перекриття Перемишль перепис переробка Перечин персонал Петер Фіала петиція Петро Мідянка Пийтерфолво письменник Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підтримка плагіат пластик ПЛР подорож пожежа поїзд Полачек політик політика політики Польща понтифік посол посольство потяг поштовх правила Прага працевлаштування праця президент прем'єр прем'єр-міністр проби проект протест професійно-технічна освіта Прудентополіс Пряшів пункт пропуску Путін радіо радіодиктант Ракоці Растіслав Трнка регіон рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг реклама рекрутинг ремонт Реткозі реформа РНБО робота розвиток ром роман роми ромська школа російська мова Росія румуни Румунія русини РФ С14 Сабольчверешмарт самоізоляція САП Сату Маре СБУ сейсмологи секретар село сепаратизм Сербія Сергій Жадан сертифікат сигарети Сійярто сіль сім'я Сіярто сканер скульптура слова словацька культура Словаччина сміттєзвалище сміття Солотвино сортувальна лінія сортування соціалізація соціологія спецслужба Спліт ставлення Станіца стереотип Столтенберг студенти супкультура Схід Опера Східне партнерство США табір Таллін тариф Теб та НС теракт Тернопіль тероризм терористичний акт Тиса Тімішоара ткацтво традиції транзит трансплантація транспорт тренер Триль Трнава ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік туризм Тячів угода угорська угорська мова угорці Угорщина Ужгород УжНУ Україна українська мова українці Укрзалізниця університет уряд фабрика фактчекінг фейк фонд фортеця форум фото фотограф Франциск Франція Харі Крішнан Харків хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія цигарки ЦПТО червона зона черга Чехія Чоп Чорногорія Чубаров Шанта шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість школа Шмигаль штам щеплення юрист Юрій Андрухович Янош Адер