fbpx
19 Вересня, 2022

Провладна коаліція Словаччини розпалась: хто може сформувати нову на найближчих виборах?

Провладна коаліція Словаччини розпалась: хто може сформувати нову на найближчих виборах?

Словацька провладна коаліція перетворилась на коаліцію меншості – на початку вересня партія SaS («Свобода і солідарність») вийшла з партійних домовленостей. Першим наслідком цього стало те, що Національна рада не змогла відкрити перше засідання, заплановане на 14 вересня. Для цього не вистачило п’яти голосів (зареєструвався 71 депутат із 76 необхідних).

«Свобода і Солідарність» вийшли з коаліції після того, як прем’єр-міністр Едуард Геґер відхилив їх прохання звільнити міністра фінансів Ігоря Матовича, лідера найсильнішої коаліційної партії OĽANO, до якої і сам належить.

Згідно з Конституцією, якщо сесія парламенту не буде відкрита протягом трьох місяців, президент може розпустити парламент і призначити дострокові вибори.

Що з рейтингами?

На фоні коаліційної кризи агентство АКО для шоу Na food TV Joj вирішило провести замір суспільних настроїв щодо партій. І, якщо коротко, то жодна з партій не змогла використати суперечки в коаліції на покращення свого рейтингу.

Як показали результати опитування, на рейтинги партій майже не вплинули внутрішні чвари, інфляція та війну росії в Україні. Тож, як і у серпні, перша трійка політичних сил у Словаччині наразі виглядає так: HLAS – sociálna demokracia, SMER-SD та SaS.

Рейтинг

* Соцопитування проводилось агентством АКО в період 09.08.2022 – 14.09.2022 у телефонному режимі за репрезентативною вибіркою 1000 респондентів.

Загалом же 5% прохідний бар’єр до Національної ради долають 8 партій – Hlas, SMER-SD, SaS, Progresívne Slovensko, OĽaNO, Sme Rodina, KDH (Християнсько-демократичний рух) та Republika.

Такі результати корелюють із травневим опитуванням Focus для телебачення Markíza, яке показало, що саме лідеру HLAS Петеру Пеллегріні на той момент довіряло найбільше словаків.

Єдина партія, підтримка якої змінилась, це Sme Rodina, однак і по ній результати знаходяться в межах статистичної похибки. І варто зазначити, що саме ця партія найменше була залучена до скандалів та обміну різкими повідомленнями між членами колишньої коаліції. Проте лідер партії Борис Коллар також заявив, що якщо коаліція меншості не працюватиме, немає сенсу продовжувати її існування.

Опитування також показує, що нинішня коаліція без SaS, тобто з двох партій – OĽaNO і Sme Rodina, отримала б лише 28 мандатів із 139. Красномовно така кількість виглядає на фоні співпрацюючих SMER-SD та партії Republika, куди увійшли перебіжчики із ультраправої неонацистської партії ĽSNS Маріана Котлеби. Ці дві партії разом могли б отримати 36 місць у парламенті. Однак і їм для формування більшості довелось би шукати ще щонайменше 40 голосів. 

Розподіл місць у парламенті

Тут варто також провести паралель із травневим соцопитуванням, яке показало найбільше падіння особистого рейтингу лідера OĽANO Ігоря Матовича. Він у рейтингу довіри за останні 2 роки стрімко втратив народну любов, залишивши собі тільки 11% підтримки з 48% станом на квітень 2020-го.

Старий-новий гравець на політичній арені

Однак вже незабаром на політичну сцену Словаччини може вийти новий проект, правоцентристська партія, за створенням якої стоїть двічі прем’єр-міністр Словаччини (1998-2006) Мікулаш Дзурінда (Mikuláš Dzurinda). Про потенційні можливості нової партії говорить те, що Дзурінда у свій час зумів об’єднати опозицію під брендом SDK, розпочати кілька важливих реформ і привести Словаччину в Європейський Союз і НАТО.

За попередніми даними новий політичний проект може об’єднати позапарламентські партії KDH, Spolu та Za ľudí і стати конкурентом для SaS і Progresívne Slovensko.

Однак сам Дзурінда в інтерв’ю sme.sk підкреслив, що не планує конкурувати ні з ким із “правоцентристського демократичного політичного сектору”. 

Міклош Дзурінда

Мікулаш Дзурінда. Фото: Branislav Wáclav/Aktuality

Варто нагадати, що раніше ми вже писали про те, що уряд та парламент Словаччини опинилися під загрозою розпаду коаліції, потенційним рятівником якої може стати звинувачений у корупції експрем’єр Роберт Фіцо. Все тому, що один із членів коаліції – партія «Свобода і Солідарність» (SaS) – поставила ультиматум щодо звільнення міністра фінансів Ігоря Матовича. Протягом останніх років неузгоджень між партнерами по коаліції було чимало. Однак  після провалу голосування за взяття під варту Роберта Фіцо, голова депутатської групи SaS Анна Земанова заявила, що лідери коаліції обговорять те, чи має її існування сенс.

 

Infopost.media

Титульне фото: TASR/Jakub Kotian


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі