fbpx
10 Червня, 2022

Проросійська опозиція у Словаччині вимагає референдуму про дострокову відставку уряду

Проросійська опозиція у Словаччині вимагає референдуму про дострокову відставку уряду

У влади Словаччини виникли серйозні проблеми. Тут вже фактично перестала існувати провладна парламентська коаліція. Фракція партії SaS (Свобода і солідарність), яку очолює нинішній міністр економіки Ріхард Сулік, відмовляється брати участь у засіданнях коаліції.

Нагадаємо, що коаліція у парламенті Словаччини занадто крихка, про що свідчить провальне голосування за взяття під варту голови фракції опозиційної партії SMER-SD Роберта Фіцо.

Роберт Фіцо

Але абсурдність ситуації в тому, що крісло захиталося і під самим Суліком, бо його відставки з посади міністра економіки вимагає опозиція. При цьому, вже у четвер, 16 червня, відбудеться позачергове засідання парламенту, на якому і буде розглянуте питання відставки міністра економіки, повідомляє TASR.

Прохання про скликання позачергового засідання подала опозиційна SMER-SD екс-прем’єр-міністра Роберта Фіцо. У проханні щодо скликання позачергового засідання парламенту йдеться про пасивність Суліка у внесенні пропозицій щодо пом’якшення наслідків зростання цін на енергоносії та паливо. Зі слів опозиційних депутатів, бездіяльність міністра призводить до неконтрольованого зростання цін на енергоносії та паливо, що різко впливає на рівень життя.

“Вирішальним моментом, який спонукав групу депутатів Національної ради Словацької Республіки подати цю пропозицію, стало абсолютне незнання словацьких національних економічних інтересів на засіданні Європейського парламенту, на якому лідери ЄС ухвалили подальші санкції проти Російської Федерації, в т.ч. імпорт і переробку російської нафти”, – йдеться у заяві депутатів SMER-SD

За словами авторів петиції, санкції значно більше завдадуть шкоди Словаччині, її громадянам та бізнес-спільноті, ніж самій Російській Федерації.

Виборча кампанія почалась

Сьогодні ж, 10 червня, у Словаччині почалася виборча кампанія виборів до місцевих органів влади, які відбудуться 29 жовтня. Законодавством Словаччини передбачено, що політична партія може витратити максимум 1,5 мільйона євро на виборчу кампанію. Фінансові обмеження кандидатів визначаються посадою, на яку вони претендують.

Виборчі округи для виборів депутатів міської та крайової рад, а також кількість депутатів у їхніх радах мають бути визначені до 20 липня. До цієї дати також мають бути визначені місця окружних виборчих комісій.

Виборчі округи мають бути утворені до 10 серпня 2022 року. Кінцевий термін утворення місцевих виборчих комісій та виборчих комісій регіонів місцевого самоврядування – 30 серпня. Окружні, районні та районні виборчі комісії мають бути утворені до 22 вересня, повідомляє TASR.

 


Наразі саме опозиційні партії мають більшу довіру населення. 


 

Якби вибори до Національної ради Словацької Республіки відбулися наприкінці травня, перемогла б партія нинішня опозиційна партія HLAS-SD, яку очолює колишній глава уряду Словаччини Петер Пеллегріні, набравши 20,3 відсотка голосів. Ще одна опозиційна партія SMER-SD Роберта Фіцо посідає друге місце (14,9 відсотка), а потім йде SaS Ріхарда Суліка (11,1 відсотка). Про це свідчить опитування агентства Focus.

Прогресивна Словаччина фінішувала б четвертою (9,1 відсотка). Далі йдуть провладна OĽANO (8,1 відсотка), опозиційна націоналістична партія Republika (6,8 відсотка), KDH (6,5 відсотка) та «Ми – родина» (5,6 відсотка).

Ні Альянс (3,7 відсотка), ні СНД (3,7 відсотка) не потрапили б до парламенту.

Згідно з результатами опитування, Hlas-SD отримає 37 місць у парламенті, Smer-SD – 27, SaS – 20, а Прогресивна Словаччина – 17. OĽANO займе 15 місць. Republika і KDH мали б по 12 місць, а «Ми – родина» – 10 місць.

Збір даних проводився з 25 по 31 травня на вибірці з 1008 респондентів.

Опозиційні партії, які відкрито виступають проти ембарго на російські енергоносії і свого часу вчинили скандал у словацькому парламенті, обливши водою український прапор під час голосування про оборонну угоду з США,  мають всі шанси виграти регіональні вибори у більшості округів.

Референдум від опозиції

Але опозиції цього замало. Лідер SMER-SD Роберт Фіцо повідомив, що опозиція вимагатиме проведення референдуму про недовіру уряду. І цей референдум повинен пройти у день виборів до місцевих рад, пише TASR.

SMER-SD вже подала петицію про проведення референдуму. Про це на прес-конференції повідомив голова партії Роберт Фіцо. Референдум має мати два питання, перша частина референдуму стосується відставки уряду, а друга – зміни конституції Словаччини.

Перше запитання має бути таким“Чи згодні ви з тим, що уряд Словаччини має негайно піти у відставку?” Якщо достатня кількість людей відповість на це питання ствердно, уряд буде зобов’язаний, за словами Фіцо, піти у відставку відразу після референдуму.

Друге питання стосується зміни конституції.

“Чи згодні ви з тим, що дострокове закінчення виборчого періоду Національної ради (парламенту) Словацької Республіки може бути здійснене шляхом референдуму або рішенням Національної ради Словацької Республіки?” — уточнив Фіцо. 

Тобто, у конституції хочуть закріпити можливість скорочення терміну діяльності парламенту за результатами референдуму або резолюції самого парламенту.

“Для цієї постанови буде достатньо 76 депутатів, тобто абсолютної більшості від усіх депутатів Національної ради Словацької Республіки”, – додав Фіцо.

За словами Фіцо, якщо вдасться зібрати необхідні підписи до 31 липня або 15 серпня, то, за його словами, референдум може бути проведений разом із місцевими виборами восени.

“Це заощадило б багато грошей, було б ефективно та економно”, – сказав він.

За даними Роберта Фіца, політичну підтримку референдуму заявили позапарламентські партії “Глас-СД”, СНД і Республіка. Водночас голова Смер-СД розраховує звернутися до інших політичних партій для співпраці у зборі підписів.

“Референдум – це єдиний спосіб, який залишився для народу Словаччини принципово висловити своє невдоволення цією владою та попросити її піти”, – заявила позапарламентська партія Петера Пеллегріні Hlas-SD.

Пеллегріні вірить, що референдум буде успішним і партія зробить все можливе, щоб він відбувся якнайшвидше.

SNS також обіцяє зробити все можливе, щоб зібрати 350 тисяч підписів, необхідних для призначення референдуму. 

“Ми віримо, що Петер Пеллегріні та Роберт Фіцо також усвідомлюють, що вони повинні співпрацювати, тому що інакше не буде змін в уряді Суліка, Матовича, Коллара”, – заявили в SNS.

У опозиції є реальні шанси на проведення референдуму, бо зібрати необхідні 350 тисяч голосів не буде такою ж великою проблемою. Опозиція вдало скористалася глобальною кризою через війну в Україні і ріст інфляції та енергетична криза дає шанси популістам. У випадку перемоги нинішніх опозиціонерів у Словаччині, Україна може втратити надійного союзника, яким є сьогодні Словаччина.

 

Петро Гойс спеціально для InfoPost.Media

Фото: TASR


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі