fbpx
13 Травня, 2022

Недоторканість Фіцо та шантаж від соратників: чи втримається парламентська коаліція у Словаччині?

Недоторканість Фіцо та шантаж від соратників: чи втримається парламентська коаліція у Словаччині?

Як повідомляв Infopost, під час голосування на початку травня депутати Народної ради Словацької Республіки не схвалили запит Генеральної прокуратури про взяття під варту голови фракції опозиційної партії SMER-SD Роберта Фіцо.

Зі 150 присутніх депутатів 74 проголосували за, 49 були проти, 19 утрималися, 8 не голосували. Не вистачило двох голосів, які недодали дві депутатки від коаліційної фракції партії OĽANO – Романа Табак, яка не голосувала, та Катаріна Гатракова, яка утрималась.

недоторканість Роберта Фіцо

Можливе затримання депутата парламенту Словацької Республіки було б можливим лише за згодою парламенту та за рішенням суду. Експрем’єра Фіцо Національне агентство з кримінальних справ (NAKA) звинуватило у змові та підтримці злочинного угруповання, у зловживанні владою державною службовою особою, а також у повторному злочині, пов’язаному з загрозою торгівельній, банківській, поштовій, телекомунікаційній та податковій таємниці.

Парламент обговорював запит прокурора кілька днів. В опозиції переконували, що справа Роберта Фіцо є політичною помстою. говорити про зловживання кримінальним законодавством у політичній боротьбі.

Після провалу голосування Роберт Фіцо подякував депутатам парламенту.

“Я дякую кожному члену, який підтримав мене, і поважаю всіх, хто має іншу думку”, – сказав Фіцо.

 

Читайте також:

Словаччина під впливом російських наративів: газ, політика та фейки про Азовсталь

 

Партія SMER-SD у соцмережах подякувала депутатам, які “стали на бік здорового глузду” та “проголосували за демократію та верховенство права”.

“Словаки, сьогодні ми вдвічі сильніші також завдяки вашій підтримці в боротьбі за порятунок Словаччини”, – йдеться у заяві у партії.

Соратник Фіцо по опозиції, колишній прем’єр-міністр, а нині голова позапарламентської партії Hlas-SD Петер Пеллегріні у відповідь на відмову депутатів взяти під варту Роберта Фіцо сказав, що владній коаліції не вдалося переконати власних депутатів у правильності взяття під варту Роберта Фіцо.

“Обов’язок кожного окремого члена парламенту – проголосувати виключно відповідно до своєї совісті та сумління”, – сказав Пеллегріні.

За його словами, правосуддя має відбуватися стандартними способами, тобто шляхом розслідування та справедливого рішення незалежного суду. У партії впевнені, що єдиною метою цих арештів є прикриття справжніх проблем Словаччини.

Перший провал коаліції

Результат парламентського голосування щодо взяття під варту депутата Роберта Фіцо шокував багатьох політиків з коаліційної більшості. Це є найбільшою втратою в політичній кар’єрі лідера партії OĽANO Ігоря Матовича. Про це у соцмережі повідомив керівник партії SaS Ріхард Сулік.

“Це найбільша втрата в політичній кар’єрі лідера OĽANO. Його «підставили» не тільки партнери по коаліції, а й власні депутати. Про боротьбу з корупцією вони більше не зможуть говорити”, – заявив Сулік.

Лідер партії “За народ” і віце-прем’єр-міністерка Вероніка Ремішова стверджує, що проти затримання Фіцо голосували депутати, які обіцяли громадянам і виборцям, що вони проти корупції та мафіозної держави.

“Всі, хто обирали депутатів урядової коаліції, – це люди, які не згодні з тим, що Роберт Фіцо зробив з нашою країною. Деякі депутати сьогодні посміялися своїм виборцям в обличчя і вирішили, що Роберт Фіцо знаходиться над громадянами Словаччини як особливо захищена особа”, – сказала Ремішова.

Вона сподівається, що виборці дадуть своїм депутатам достойну оцінку, але зараз можливість для встановлення справедливості знехтувана.

“Голосування стало для багатьох глибоким розчаруванням, бо виявилося, що мафія все ще має величезну владу в країні. Якщо правляча коаліція пообіцяла людям, що буде боротися з корупцією та злочинністю, то питання, як ці депутати хочуть продовжувати роботу в коаліції”, – сказала Ремішова.

Шантаж соратників від SaS

Голова депутатської групи SaS Анна Земанова повідомила, що провал голосування за притягнення Роберта Фіца стане предметом обговорення лідерів коаліції. За її словами, вони обговорюватимуть те, чи має ще нинішня коаліція сенс.

Анна Земанова Sas
Anna Zemanová (SaS) / SITA

Водночас Земанова запитала лідера OĽANO Ігоря Матовича, чому його депутати “провалилися у відповідальний момент”.

“Депутати з OĽANO, які не підтримали звільнення Фіцо, зробили Матовича та партію пародією на боротьбу з корупцією”, – кажу Земанова.

Шантаж від SaS дуже серйозний і якщо ця SaS вийде з коаліції, то переформатування парламентської більшості навряд чи буде.

Якби SaS вийшла з коаліції, то були б дострокові вибори, бо уряд меншості не має сенсу. Про це повідомив голова депутатської групи “Ми родина” Петер Пчолінський. За словами Пчолінського, депутати від “Ми родина” утрималися під час голосування, зваживши всі обставини.

“Ми не маємо ілюзій щодо того, як ця держава функціонувала останні 12 років, але ми не хочемо вплутуватися в будь-які ігри або різні змови”, – сказав він журналістам.

У свою чергу прем’єр-міністр Словаччини Едуард Геґер розчарований голосуванням, під час якого депутати не схвалили прохання Генпрокурора про зняття недоторканості і взяття під варту Роберта Фіцо. Попри це, Геґер переконує, що OĽANO залишається антикорупційною партійною силою, незважаючи на позицію двох колишніх депутаток, які не проголосували солідарно з коаліційними силами. За його словами, коаліція має продовжувати роботу. Геґер зазначив, що хоча іноді члени коаліції не могли покладатися один на одного в ключових моментах, вони все ж могли проштовхували правильні рішення.

“Депутати під час голосування мали унікальну можливість довести, що часи, коли депутат мав незаслужені привілеї, минули. Цього не сталося, тому що депутати коаліційного руху “Ми – родина” і, на жаль, два депутати OĽANO були іншої думки”, – сказав Геґер. – “У крайніх випадках демократія переходить у тоталітаризм, а державна влада діє незаконно. Але це не наш випадок, ми демократична країна, ми консолідуємо верховенство права, і саме так нас сприймають наші партнери в Європейському Союзі”, – стверджує він.

 


Варто додати, що депутаток, які не підтримали зняття недоторканості з Фіцо Роману Табак та Катаріну Гатракову виключили з партії OĽANO.


 

Незважаючи на результат голосування, за словами Геґера, правосуддя та правоохоронні органи мають свободу дій, і Фіцо все одно буде притягуватися до відповідальності.

Геґер, як і раніше, сповнений рішучості стояти на чолі уряду і “не відмовлятися від боротьби з мафією”. Другою причиною залишитися на посаді він бачить реформи. Геґер зазначив, що плани реформ та їх реалізація важко народжуються.

“Тільки те, що стоїть за нами, те, що цій урядовій коаліції досі вдалося втілити в життя, виправдовує її існування”, – додав він.

Голосування поза коаліцією – не новинка

Насправді переходи політиків з партії в партію та голосування не в руслі фракції є доволі типовими у словацькому політикумі. Так прокоментував нашому виданню результати голосування щодо позбавлення недоторканості Роберта Фіцо директор Аналітичного центру Comenius Analytica, словацький оглядач Владо Бачишин.

“Ніякої зради немає. Кожен голосує по совісті. Депутатка Романа Табак ще раніше наголошувала, що може перейти до фракції іншої політичної партії в парламенті. Це нормально для Словаччини. Свого часу оперний співак Душан Яріабек спочатку був у HZDS. Це була політична партія, заснована Володимиром Мечяром. А сьогодні він у парії Роберта Фіцо. У словацькій політиці це модно. Політичні партії тепер є чимось на кшталт театру чи футбольної команди. Політики схожі на акторів і мають шанувальників. Або як футболісти міняють футбольні клуби, так політики міняють партії. При цьому, я не думаю, що буде розвал коаліції, бо ніхто в нинішній провладній коаліції не хоче втрачати зиск та привілеї, які вони наразі мають”, – прокоментував Владо Бачишин.

Хто такий Роберт Фіцо?

Фіцо, якого вважають політиком-популістом, двічі обіймав посаду прем’єр-міністра з 2006 по 2010 рік і знову з 2012 по 2018 рік.

Він подав у відставку після вбивства журналіста-розслідувача Яна Куцяка та його нареченої Мартіни Куснірової в 2018 році. Куцяк розслідував можливу корупцію в уряді, коли його вбили, і його смерть викликала великі вуличні протести та політичну кризу, яка призвела до краху уряду.

Роберт Фіцо
Фото: Stephanie Lecocq / EPA

Варто додати також, що Роберт Фіцо виявився прихильником тісних відносин з Росією. Його антиурядова позиція, яка перекликалась із заявами антивакцинаторів у час активної фази COVID-19, посилилась під час російського вторгнення в Україну. Крім того він став найактивнішим противником військової співпраці зі США і назвав це “зрадою”. Це незважаючи на те, що саме він почав процес, коли був у уряді.

У квітня передача систем ППО С-300 Словаччиною викликала скандал, спровокований Робертом Фіцо. Член Національної ради Словацької Республіки Ян Бенчик подав заяву про порушення кримінальної справи проти Фіцо за публікацію відео з рухом ешелонів із системами ППО.

 

Петро Гойс спеціально для InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі