У Словаччині вникло занепокоєння стосовно можливого створення американських військових баз на території країни за потенційним міжнародним договором зі США. Політики, науковці та навіть генпрокурор розділились у своїх думках щодо взаємовигідності та конституційності цієї угоди.
Міністр оборони Ярослав Най та глава словацького МЗС Іван Корчок неодноразово запевняли, що угода не передбачає постійної присутності американських солдатів у військових аеропортах країни. Проте критики угоди про співпрацю в галузі оборони продовжують застерігати від загрози словацьким інтересам, повідомляє pravda.sk.
Про що йдеться в угоді
Переговори щодо так званої угоди про оборонне співробітництво тривали майже чотири роки та пережили зміну словацького уряду. Попереднє керівництво Міноборони від сьогоднішньої позапарламентської партії СНП (Словацької націоналістичної партії євроскептичного та популістського спрямування) відмовилося їх продовжувати за своєї каденції.
“Такі операції за участі іноземних військ можна розглядати за термінологією НАТО як створення бази іноземних військ у Словацькій Республіці. З цим керівництво Міноборони принципово не погоджується”, – заявили у березні 2019 року в Міноборони під керівництвом Петра Гайдоша.
Новий глава міністерства оборони Ярослав Най продовжив перервані переговори і оголосив їх закритими 14 грудня минулого року. Остаточний проект угоди регулює правову базу для посилення партнерства та співпраці між Словаччиною та США у питаннях оборони, двосторонніх відносин та співпраці у рамках НАТО.
За даними Міноборони, угода є логічним результатом довготривалої співпраці між Словацькими Збройними Силами та американськими військовими. Її ціль полягає у проведенні навчань, спільних закордонних операцій або обговорень щодо подальшого розвитку збройних сил обидвох країн.
“Всі основні норми, визначені в Конституції та інших законодавчих актах, будуть дотримані. Мушу наголосити, що ми не втрачаємо суверенітету чи щось таке. Кожна дія іноземних сил, у даному випадку Сполучених Штатів, затверджуватиметься урядом або Національною радою, залежно від характеру дій”, – запевнив Най.
Підтримав його у просуванні міжурядової угоди і міністр закордонних справ Іван Корчок.
“Збройні сили Сполучених Штатів нічого не робитимуть у Словаччині без відома та згоди Словацької Республіки. Тому це не крок до створення постійної присутності США в Словаччині чи створення баз. Саме на цей аспект суверенітету я звертаю увагу”, – запевнив міністр.
За його словами, політичні опоненти, зокрема екс-прем’єр Словаччини Роберт Фіцо, намагаються організувати референдум щодо військової угоди зі США, повторивши шлях Владіміра Мечіара. Той у 1997 році організував референдум щодо вступу до НАТО, знаючи, що Словаччина не отримає запрошення до вступу.
“Нехай ці “неполітики” пояснюють, як угода США, укладена з Польщею та Угорщиною, може посилити їхню безпеку, і така ж угода є загрозою суверенітету Словаччини”, – зазначив він у своєму дописі на Facebook.
За словами міністра, політична сила Фіцо Smer (Курс — соціальна демократія) хоче витягнути Словаччину з НАТО та внести розбрат між Словаччиною і союзниками, в тому числі між словаками, угорцями та поляками.
Аналогічну думку про те, що збройні сили США зможуть перебувати на території Словаччини лише з дозволу самої Словаччини висловила і посол США Бріджит Брінкова.
“Сполучені Штати мають подібні угоди з переважною більшістю наших союзників по НАТО, включаючи сусідів Словаччини – Угорщину та Польщу”, – запевнила вона.
У разі схвалення угоди урядом, що очікується найближчими днями, вона надійде на затвердження до Нацради. Однак остаточно договір набуде чинності лише в тому випадку, якщо його ратифікує президент Зузана Чапутова.
У разі ратифікації Словаччина має отримати приблизно 100 мільйонів доларів США (89 мільйонів євро) з урядових джерел США.
Що кажуть критики військової угоди зі США
Чимало критиків стверджують, що військова угода зі США обмежує суверенітет Словаччини. Так Браніслав Фабрі з кафедри теорії права та соціальних наук Університету Коменського порівняв майбутнє Словаччини з американською військовою базою Гуантанамо на Кубі.
“Принциповим недоліком угоди є те, що вона недостатньо регулює методи вирішення спорів між США та Словацькою Республікою. Словачина не зможе самостійно висилати американських солдатів зі своєї території. У такому випадку можна було б відразу створити словацький еквівалент бази Гуантанамо на Кубі”, – зазначив він.
На тому, що Словаччина не має прав за цим договором, а США практично не мають зобов’язань, наполягає історик, колишній кандидат у президенти Едуард Чмелар. За його словами, бракує юридичних гарантій того, що Сполучені Штати не розгорнуть ядерну зброю на території Словаччини і не використовуватимуть територію Словацької Республіки для військової агресії. Його петицію проти підписання угоди за кілька годин підтримали понад 20 тисяч людей.
Нещодавно до критиків військової угоди зі США приєднався генеральний прокурор Марош Жилінка.
“Проект угоди зі змінами містить елементи, які можуть поставити під загрозу суверенітет Словацької Республіки, а також права та охоронювані законом інтереси фізичних та юридичних осіб на території та під юрисдикцією Словацької Республіки. Він потенційно суперечить Конституції”, – зазначив він.
Нагадаємо, Словаччина вирішила посилити свої зусилля по боротьбі з дезінформацією, яку багато хто вважає однією з головних причин низького рівня вакцинації в країні, створюючи центр для боротьби з гібридними загрозами. Технічне рішення для виявлення та оцінки містифікацій та дезінформації з використанням штучного інтелекту буде фінансуватися за рахунок плану відновлення країни
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.