fbpx
15 Січня, 2024

Поляки досі у фаворі: як війна змінила уявлення українців про відносини з державами-сусідами

Поляки досі у фаворі: як війна змінила уявлення українців про відносини з державами-сусідами

Перед початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну  Інститут Центральноєвропейської Стратегії, який є видавцем Infopost.Media, замовив у Фонду “Демократичні ініціативи” імені І.Кучеріва всеукраїнське дослідження, щоб дослідити ставлення українців до країн Центральної Європи, але в її переосмислених обрисах. Його ідея полягала в тому, аби поглянути на Україну як частину нової Центральної Європи, як умовно консолідованого геополітичного регіону, котрий є частиною колективного трансатлантичного Заходу.

Головним здивуванням серед результатів опитування виявилась думка українців про ставлення Угорщини до України. Попри те, що на той момент 4-й рік між Києвом і Будапештом тривала суперечка щодо мови навчання угорської нацменшини в Україні та відбулось чергове загострення у відносинах через новий газовий контракт Угорщини з Газпромом в обхід України, результати виявились доволі оптимістичними.

Фото: gettyimages.com

Однак вже за кілька місяців Україна пережила початок вторгнення російських військ, окупацію частини території та неоднозначну поведінку тієї ж Угорщини у ставленні до української євроінтеграції, надання допомоги та введення санкцій проти Росії. Чимало гойдалок чекало і на україно-польські відносини — від безумовної дружби й підтримки до обмеження експорту, блокування кордонів і бездіяльності польського уряду.

Тож як це вплинуло на ставлення українців до сусідніх країн і як змінилась суспільна думка, спробуємо порівняти з даними останніх соціологічних досліджень.

Лояльність до Польщі та недовіра до Угорщини

Так, наприкінці 2021 року понад 28% опитаних сказали, що Угорщина ставиться до України дружньо, з них 26,7% — скоріше дружньо, 1,6% — дуже дружньо. Ще 39,1% українців відповіли, що Угорщина ставиться до України нейтрально. І 15,3% — що вороже, з них 2% — дуже вороже, і 13,3% — скоріше вороже.

Водночас лідером у лояльному ставленні українців стала Польща. Тоді вважали, що Польща ставиться до України дружньо 52% опитаних (45,4% — скоріше дружньо і 6,6% — дуже дружньо). Ще 34,2% — відповіли, що нейтрально, і 8,2% — що вороже, з яких 0,7% — дуже вороже і 7,5% — скоріше вороже. Приблизно такі ж показники були і в Чехії.

Війна показала обличчя сусідів

Проте війна вплинула на повсякденне життя  абсолютної більшості населення України. За даними загальнонаціонального соціологічного опитування, яке провів Фонд «Демократичні інціативи» імені Ілька Кучеріва спільно із соціологічною службою Центру Разумкова з 8 по 15 грудня 2023 року 61% з опитаних назвали цей вплив визначальним. Не могли не відобразитись події, пов’язані із війною, і на ставленні українців до сусідніх країн.

Варто звернути увагу, що формулювання питання до респондентів у 2021 році та 2023 році дещо відрізняються. Так, до повномасштабного вторгнення Росії українці висловлювали думку щодо ставлення сусідніх країн до України, тоді як минулоріч — ще й власне ставлення до цих країн.

Так, попри деяке зниження абсолютним лідером симпатій українців стала Польща. Загалом 66% українців  ставляться до Польщі позитивно, тоді як негативно – лише 8% в сукупності, а  22% громадян мають нейтральне ставлення. Кожен другий українець (51%) вважає, що населення Польщі позитивно ставиться до України, тоді як 13% респондентів вважають, що поляки негативно налаштовані до України.

Угорщина є єдиною сусідньою країною-членом ЄС, щодо якої наразі переважає негативне ставлення відносної більшості громадян (46%). Нейтральне ставлення – на другому місці, і його поділяють 27%, а от позитивне – 21%. При цьому уявлення українців про те, як угорське населення ставиться  до України, також переважно  негативне: так вважають 37% населення. 17% вважають, що угорці ставляться до України позитивно, а 29% –  нейтрально.

Громадська думка щодо Словаччини порівну розділилася між тими, хто має нейтральне ставлення до цієї країни, і тими, хто має позитивне сприйняття (по 38,5%). Негативно ж Словаччину сприймають 16% опитаних. У позитивне чи скоріше позитивне сприйняття словаками України вірять 30,9% українців, тоді як 15,1% опитаних думають, що словаки Україну недолюблюють. У байдужості словаків упевнені 37% респондентів.

Позитивне ставлення в українців до Молдови (49,5% проти 8% негативного) та Румунії (47% проти 9%, відповідно). Також по 38% опитаних ставляться до обох країн нейтрально.

Тобто за результатами опитування доволі чітко видно, як змінюється уявлення українців про ставлення жителів тих чи інших країн до нашої держави. Це відбувається як під впливом подій на кшталт блокування кордону перевізниками, так і як реакція на більш глобальні події, як зміна уряду у Словаччині на проросійський.

Лідером антирейтингу загалом серед сусідів (Росія не була включена до цього переліку) є Білорусь. Так, 78% українців наразі негативно ставляться до Білорусі, причому більшість із них (58%) – однозначно негативно. Нейтральне ставлення  демонструють 12% (найменший показник нейтральності серед усіх сусідів), а от позитивно наприкінці 2023 р. до Білорусі ставляться менш як 5%.

Водночас переважна більшість українців вважає, що і населення Білорусі ставиться до України негативно (61%, з яких 41% – однозначно негативно). У позитивне ставлення жителів Білорусі до України вірять лише 7% українців.

Методологія дослідження

Опитування методом face-to-face проводилося у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській, Чернівецькій областях та місті Києві (у Запорізькій, Миколаївській, Харківській, Херсонській областях – лише на тих територіях, що контролюються урядом України та на яких не ведуться бойові дії).

Опитано 2019 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Водночас додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією мільйонів громадян.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі