Польські далекобійники продовжують блокувати перевезення через польсько-український кордон, а польська влада перерозподіляє вплив на медіа і силовиків, Китай продовжує вкладати кошти в Угорщину, президентка Молдови обіцяє балотуватись знову і спитати думку громадян щодо євроінтеграції, а Словаччина потрапила під вплив забороненої української секти.
Infopost.media підготував дайджест важливих подій у сусідніх європейських країнах, які так чи інакше торкаються України за минулий тиждень з 18 по 24 грудня.
Польські перевізники розблокували один пункт пропуску і посилили блокування інших
Протести, які блокували ключовий пункт пропуску Медика-Шегині на кордоні між Україною та Польщею, припинилися.
У заяві Держприкордонслужби йдеться про те, що «рух вантажівок відновлено» після того, як польські фермери припинили блокування пункту пропуску Медика-Шегині вздовж траси, яка з’єднує Львів з польським Краковом.
Однак далекобійники продовжують блокувати три інші пункти пропуску та пропускатимуть ще менше вантажівок, ніж раніше.
Польські водії блокують кілька пунктів пропуску з Україною з 6 листопада, вимагаючи від Європейського Союзу відновити систему, за якою українським компаніям потрібні дозволи для роботи в блоку, а також європейським далекобійникам, які хочуть в’їхати в Україну.
Революція в медіа та силових структурах: новий польський прем’єр забирає козирі від PiS
Новий уряд Польщі під керівництвом Дональда Туска ухвалив рішення про повернення контролю над державним телебаченням, радіо та інформаційним агентством країни. Шляхом призначення нового складу наглядових рад та правління уряд намагається вивести медійні компанії з-під контролю прихильників партії «Право і справедливість» (PiS), яка втратила владу після парламентських виборів 15 жовтня.
Це частина ширшої кампанії Дональда Туска, у ході якої новий парламент створює спеціальні комісії для розслідування дій колишнього уряду, який перебував при владі з 2015 по цей рік. Новий уряд також змінює керівників силових відомств.
Угорщина нарощує виробництво китайських автомобілів
Угорщина разом із Німеччиною бере участь у конкурсі на розміщення першого європейського заводу китайського автовиробника BYD. Локацію майбутнього заводу компанія обере до кінця року.
Минулого року китайський виробник акумуляторів CATL вирішив побудувати акумуляторний завод вартістю 7,3 мільярда євро в східному місті Дебрецен. Інші китайські компанії в ланцюжку постачання електромобілів — Nio, Eve Energy, Huayou Cobalt, BYD і Ningbo Zhenyu Technology — оголосили про нові заводські проєкти протягом останніх місяців.
За повідомленням угорського уряду, Китай є провідним іноземним інвестором країни з 2020 року.
У Молдові планують референдум щодо євроінтеграції
Президентка Молдови Мая Санду заявила, що має намір балотуватися на другий президентський термін наприкінці 2024 року, і закликала парламент розпочати підготовку до референдуму щодо прагнення країни до вступу до Європейського Союзу.
Найвідоміший опозиційний діяч країни, колишній проросійський президент-соціаліст Ігор Додон засудив як її намір домагатися переобрання, так і заклик до референдуму.
Санду засудила вторгнення Росії в Україну та звинуватила Москву в плануванні державного перевороту з метою її усунення. У Кремлі кажуть, що вона розпалює русофобію.
Секта на експорт: лідер проросійської секти «АллатРа» запускає нові проєкти у сусідній Словаччині
Засновник та лідер секти «АллатРа» Ігор Данілов, родом з Донецька, наразі проживає в Словаччині, а саме в районі Вранов-над-Топльоу. Про це повідомила чеська журналістка-розслідувачка Крістіна Чірокова, якій вдалося записати відеоінтерв’ю з Даніловим для програми Terén для порталу Seznam Zprávy.
На відео Данілов стверджує, що приїхав до Словаччини легально і не підлягає мобілізації через контузії. За інформацією СБУ Данілов переслідується за підозрою в діяльності в інтересах російських спецслужб.
«АллатРа» також стоїть за концепцією Creative Society, яка набирає популярності в Словаччині. Нещодавно вони провели кампанію, яка включала газети в поштових скриньках і рекламу в громадському транспорті.
Віровчення, яке поширюють її керівники, є сумішшю псевдонаукових фактів, художньої літератури, раннього християнства, буддизму, індуїзму, віри в позаземні космічні істоти. Перемогти сили зла і врятувати цивілізацію, за вченням «АллатРи» може російський цар Номо. Його біографія збігається з біографією Володимира Путіна.
У Словаччині «АллатРа» має потужну базу та тисячі прихильників та об’єднання «Tvorivá spoločnost na Slovakia».