Infopost.media підготував дайджест важливих подій у сусідніх європейських країнах, які так чи інакше торкаються України за минулий тиждень з 16 по 22 жовтня.
Орбан знову зустрівся з Путіним та домовився про додатковий газ
Угорський прем’єр Віктор Орбан проігнорував участь у віртуальному саміті ЄС щодо Близького Сходу на користь зустрічі з президентом Росії Владіміром Путіним. Фото потискаючих руки лідерів Угорщини та РФ викликало занепокоєння в Брюсселі на тлі розбіжностей серед країн ЄС щодо рівня підтримки Ізраїлю.
Двостороння зустріч Орбана та Путіна відбулась під час міжнародного форуму в Китаї та обговорення інфраструктурної ініціативи «Один пояс, один шлях». Основними питаннями переговорів стали «сфери поставок нафти і газу, а також ядерної енергетики».
Також Орбан вчергове озвучив наратив про припинення війни: він «наголосив на важливості миру, сказавши, що припинення потоку біженців, санкцій і бойових дій є ключовим для всього континенту, включаючи Угорщину».
Після зустрічі в російському «Газпромі» заявили про те, Угорщина має намір збільшити закупівлі російського газу цієї зими.
Чехи не люблять сусідство росіян та розділились у ставленні до українських біженців
Більшість чехів не люблять ромів, українців і росіян, натомість добре сприймають словацьку і в’єтнамську меншини. Про це свідчать результати вересневого опитування Ipsos для Seznam Zprávy про ставлення чехів до представників інших національностей. Його провели за допомогою онлайн-панелі Populace.cz за участі 1381 респондента.
Понад 80% опитаних повідомили, що вони вважають проживання поруч із ромами проблематичним. Так само негативно ставляться до сусідства з росіянами 58% чехів.
Однак 59% чехів також відповіли, що негативно або скоріше негативно сприймають українських біженців, чисельність яких зросла в країні до понад 350 000.
Водночас за спостереженням фахівців Інституту демократії та економічного аналізу Національного економічного інституту Академії наук Чеської Республіки, негативне сприйняття українців частіше висловлюють люди, які не стежать за новинами або перебувають у складних життєвих обставинах. І навпаки, люди, які особисто знають українців, котрі проживають у Чехії, частіше висловлюють більшу солідарність і підтримують прийняття біженців.
Наративи щодо українців активно використовує російська пропаганда та радикальні рухи. Серед основних — що українці відбирають у чехів робочі місця та місця в школах, хоча понад 70% чехів загалом вважають, що українці заповнюють робочі місця, на які не вистачає працівників.
Чому словацька Republika, польська Konfederacja та німецька AfD здобувають популярність у Європі
Вибори за виборами — західні сусіди України оновили склад своїх парламентів. Словацькі виборці обрали новий парламент 30 вересня, а 15 жовтня представників до Сейму та Сенату обирали поляки. При цьому обидві країни поєднує ще один факт, пов’язаний з електоральними вподобаннями — соцопитування показували стрімке зростання популярності ультраправих партій.
Щоправда, словацьким націоналістам з Republika не пощастило — партія попри прогнози не подолала 5% бар’єр та не пройшла до Національної Ради. Однак це скоріше свідчить не про демократичну спрямованість словацьких виборців, а про те, що частина прихильників Республіки могли проголосувати за партію Роберта Фіцо Smer-SD, щоб не допустити перемоги проєвропейської партії Progresívne Slovensko (PS).
Однак ситуація, коли ультраправі мають зростаючу підтримку, типова не тільки для Словаччини та Польщі. Опитування показують, що тепер ультраправі потрапляють до трійки найпопулярніших політичних рухів майже половини з 27 країн Європейського Союзу.
У аналітиці розповідаємо про феномен зростання успіху праворадикальних партій Європи та причини їх поразок на останніх виборах у Польщі та Словаччині.
Проросійські конспірологи та скандальні політикині в можливому уряді Словаччини
У Словаччині наразі немає консенсусу між коаліцією партій Smer, Hlas і SNS, які виграли вибори, та президенткою Зузанною Чапутовою щодо складу нового уряду. Наразі найбільша суперечка точиться навколо кандидатури мера містечка Очова Рудольфа Гуляка на пост міністра екології від партії SNS. Гуляк відзначився тим, що у своїй риториці ставив під сумнів кліматичну кризу, критикував неурядові організації, на своїй сторінці в Facebook поширював конспірологічні фейки, та прославився заявою, що ведмеді – то біологічна зброя Єврокомісії, яка має знищити словацьку сільську місцевість.
Іншою кандидаткою до уряду від SNS стала претендентка на посаду міністра культури Мартіна Шимковічова. Вона раніше працювала ведучою проросійського інтернет-каналу Slovan TV, а у своїй публікації на Facebook про участь у виборах зробила 28 орфографічних помилок.
Незадовго до російського вторгнення в Україну Рудольф Гуляк застерігав від «окупації Словаччини» американською армією. Так він відреагував на затвердження договору про оборонне співробітництво зі США.
За повідомленням речника Зузанни Чапутової, установче засідання Національної ради Словацької Республіки Чапутова відбудеться в середу, 25 жовтня. Водночас дата призначення уряду стане відомою лише після внесення нової пропозиції щодо кандидатури на посаду міністра екології, щоб президентка могла призначити новий уряд у повному складі.
Лідер Smer-SD Роберт Фіцо заявив, що президентка відкладає призначення нового уряду в порушення Конституції, а її аргументи щодо непризначення уряду з Рудольфом Гуляком абсурдні.