fbpx
23 Грудня, 2022

Словаччина напередодні дочасних виборів парламенту: лідирує опозиція, але це їй не гарантує влади. Що важливо знати Україні

Словаччина напередодні дочасних виборів парламенту: лідирує опозиція, але це їй не гарантує влади. Що важливо знати Україні

15 грудня парламент Словаччини висловив недовіру уряду Едуарда Геґера, що означало автоматичну відставку уряду, яку наступного дня прийняла президентка країну Зузана Чапутова. Хоч про дочасні вибори парламенту в Словаччині почали говорити ледь не відразу після останніх виборів (березень 2020), але саме зараз вони є найбільш імовірними, хоча і не обов’язковими (адже може бути сформована нова коаліція та її уряд).

Відтак, вкрай цікавими є рейтинги підтримки політичних сил у найбільш кризовий момент словацької політики за останні 2 роки. Результати опитування агентства «АКО» для шоу «На межі» телеканалу JOJ дає чітку картину політичних настроїв словацького суспільства. Причому в динаміці за останні місяці.

Останнє дослідження АКО було проведено з 6 по 12 грудня, тобто в період безпосередньо перед голосуванням про відставку уряду Едуарда Геґера.

Основною зміною у рейтингу політичних сил стало падіння підтримки партії Ріхарда Суліка SaS (Свобода і солідарність), яка на початку вересня вийшла з провладної коаліції.

У листопаді вона набрала майже 11%, у грудневому опитуванні вона отримала вже менш як 10% підтримки. При цьому, що у липні SaS мав майже 15% підтримки.

Саме влітку розгорілася коаліційна криза, а зі зростанням рейтингів партії Суліка (та одночасно захмарний антирейтинг його особистого ворога міністра фінансів Ігора Матовича) пов’язували з його зацікавленістю в дочасних виборах.

V5kktkpturbxy81zgrmywy2ntkwyjg3mdm4zjaynjkymtyynjlhztjiny5qcgeslqmazizneztnceovas0h0adcwwРіхард Сулік, SaS / Фото: David Ištok, Aktuality.sk

Щодо позиції інших гравців, то у грудні не було зафіксовано істотних змін у порівнянні з осінніми рейтингами.

Партія Hlas-SD на чолі з Петером Пеллегріні залишається на першому місці з приблизно 20% підтримкою.

При цьому підтримка партії, хоч і незначними темпами, але росте з жовтня. Так, у жовтні 2022 року рейтинг Hlas-SD склав 19,1%, а у листопаді сягнув уже 19,5%.

рейтинги СловаччинаІнфографіка: aktuality.sk

Друге місце займає опозиційна Smer-SD з 16%, підтримка якої залишається практично незмінною протягом останніх трьох місяців.

Третє місце належить Progresívne Slovensko, яка номінувала в кандидатки діючу президентку Словаччини Зузанну Чапутову, з майже 12%.

«Президентська» партія також продемонструвала незначний ріст з 11,2% у жовтні та 11,5% у листопаді.

OĽaNO і SME Rodina покращили позиції

Ключова урядова партія OĽaNO, яка перемогла на останніх виборах з результатом 25,8%, наразі має лише 8%. Порівняно з листопадом результат покращився на 0,5% та майже зрівнявся з жовтневим рівнем, що навряд може втішити лідера партії Ігора Матовича та вже в.о. прем’єра Едуарда Геґера.

Коаліційний рух Sme rodina також досяг дещо кращого результату, ніж раніше. З листопадових 6,9% він підвищив результат до 7,7%, як і у жовтні.

Варто зазначити, що OĽaNO та Sme rodina могли б стати основою нової коаліції, яка перейняла б естафету від діючої. Однак навіть при об’єднанні зусиль ці дві партії не отримали б супербільшості, як і після приєднання KDH, SaS і Progresívny Slovensko.

5% бар’єр проходження до парламенту подолали б ще дві партії — ультраправі Republika з 6,6% і Християнсько-демократичний рух KDH, який має 5,5%.

Хто поки не проходить – націоналісти та угорці

Не проходить за результатами соцопитування в Національну раду націоналістична партія SNS (Slovenská národná strana) – вона набирає тільки 4% голосів виборців. Також двох відсотків для проходження до парламенту не вистачило б партії угорської національної меншини Aliancia.

Загалом результати опитування не дають шансів правоцентристській опозиції для формування парламентської більшості та нового складу уряду. Разом вони отримали б 75 мандатів зі 150.

Цікаво, що поки політики не можуть дійти згоди щодо подальшої долі уряду та потенційних дострокових виборів, виборці, схоже, більш радикальні у своїх настроях. У опитуванні агентства Focus для TV Markíza та видання SME більшість респондентів (59%) підтримали ідею дострокових виборів, при чому вже у травні або червні наступного року. Ще 19% воліли б змінити склад парламенту навесні 2024 року. 5% опитаних підтримали ідею дострокових виборів у вересні або жовтні наступного року, а ще 17% поки не визначились.

Дострокові вибориІнфографіка: SME

Реванш проросійської опозиції та загрози для України

Тобто наразі повернення до влади опозиційних сил, серед яких є чимало проросійських політиків, має високу ймовірність у разі дострокових виборів. Однак навіть при об’єднанні HLAS та Smer-SD не зможуть сформувати суперкоаліцію, яка загрожуватиме інтересам України.

На думку директора Інституту Центральноєвропейської стратегії Дмитра Тужанського, реванш проросійських сил у Словаччині можливий, але не обов’язковий, і все залежить від рішень менших опозиційних партій, не представлених у словацькому парламенті.

«Буде питання до того, чи пройдуть у новий парламент так звані «фашисти» котлебівці або націоналісти. Зараз вони роздріблені і якщо підуть кількома колонами, то можуть зовсім не пройти. Питання і у тому, чи піде окремою силою партія президентки Чапутової – вони йшли блоком і не пройшли. Зараз, якщо підуть партією, то є всі шанси пройти, адже Зузанна [Чапутова] є другою за популярністю людиною у Словаччині», — каже Тужанський. — «І питання угорських партій, які також на рівні 5-7% долають прохідний бар’єр. Однією з ключових інтриг буде рішення партії HLAS Петера Пеллегріні щодо співпраці зі своєю колишньою командою на чолі з Робертом Фіцо. Попри їхню тісну спіпрацю після розколу, цей альянс не є гарантованим, і може стати моментом істини для самого Пеллегріні, який є зараз лідером довіри в країні, а його партія — лідером рейтингів».

За словами Дмитра Тужанського, за політичною ситуацією у Словаччині варто спостерігати як з приводу загрози зриву постачання зброї, так і щодо економічного партнерства та ресурсної підтримки.

«Словаччина для нас важлива не тільки у плані постачання зброї, а й у питанні реверсі. При чому як електроенергії, так і газу і в ситуації зими це критично необхідно для нас. Так само стоятиме питання пального. У сьогоднішній ситуації це навіть більш важливо, ніж питання зброї у ситуації, коли ми вже отримуємо зброю від [інших] західних сусідів», – вважає Тужанський.

Непередбачуваність сценаріїв у словацькій політиці можна було спостерігати на так званих місцевих «супервиборах», які пройшли 29 жовтня. Попри високі рейтинги опозиції більшість кандидатів на посади депутатів та голів муніципалітетів, депутатів та голів окресів і країв проігнорували партійне представництво і балотувались самостійно. А невдача на цих виборах словацької політичної опозиції та збереження влади, яка відзначається лояльністю до України у війні з Росією, у перспективі може зіграти на руку Україні. Адже діюча влада активно висловлює та надає підтримку на різних рівнях – від громад до регіонів.

 

Віталій Дячук, для InfoPost.Media,

головне фото TASR – Jaroslav Novák

* Цей матеріал підготовлений у рамках ініціативи Re:Open Ukraine, яка реалізується Інститутом Центральноєвропейської Стратегії

Re:Open Ukraine – це проєкт Інституту Центральноєвропейської Стратегії, метою якого є перевідкрити та пояснити нову Україну як для неї самої, так і для її безпосередніх західних сусідів. Проєкт має 3 фокусні регіони України, а саме Закарпаття, Буковина та Одещина, та 5 фокусних країн ЄС і НАТО, а саме Польщу, Румунію, Угорщину, Словаччину та Чехію.


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі