fbpx
21 Вересня, 2023

Окуповане Придністров’я: чи стануть російські війська на заваді вступу Молдови в ЄС

Окуповане Придністров’я: чи стануть російські війська на заваді вступу Молдови в ЄС

У жовтні цього року Європейський Союз має оприлюднити свої останні плани щодо розширення. На рішення ЄС очікують Молдова та Україна, які разом з Туреччиною, Албанією, Боснією та Герцеговиною, Чорногорією, Північною Македонією та Сербією є офіційними кандидатами на вступ. Потенційними країнами-кандидатами також є Грузія та Косово.

Одним з нових кандидатів, який прагне приєднатись до ЄС та паралельно з Україною подав заявку на вступ, стала сусідня Молдова. Зараз керівництво країни наполягає на тому, щоб їй запропонували чіткий шлях до вступу, коли Брюссель оприлюднить свої останні плани розширення наступного місяця.

У вівторок, 19 вересня,  дипломати Молдови в Брюсселі представили Європейській комісії позиційний документ, в якому стверджується, що їхній уряд «наполегливо працював, щоб міцно закріпити країну в європейській сім’ї націй». Також найближчим часом уряд країни планує «запустити процес самоперевірки, щоб визначити законодавчі потреби для очікуваних переговорів про вступ».

Однак перешкодою цьому, як і у випадку з Україною, може стати Росія. А точніше заморожений конфлікт у вигляді Придністров’я.

Увійти по частинах

Міністр закордонних справ Молдови Ніку Попеску наполягає, що прагнення його країни до ЄС не повинні залежати від милості Москви, яка продовжує підтримувати сепаратистський регіон Придністров’я.

«Все було б легше, якби в такій країні, як наша, не було сепаратистського конфлікту — це впливає на нашу безпеку, економіку, спроможність контролю кордонів — це має величезні негативні наслідки», — визнав він.

Придністров’я, яке розміщене уздовж кордону Молдови з Україною, функціонує як невизнана держава після розпаду СРСР за підтримки Кремля. Тут досі збережений офіційний прапор із серпом та молотом радянських часів і використовується російська мова як офіційна.

Mol 1240
Фото: carnegieendowment.org

«Територія, яку контролює наш уряд у Кишиневі, може приєднатися до ЄС незалежно від того, що відбувається на сході від нас, і це включає ситуацію навколо Придністров’я», – сказав Попеску. «Ніхто не хоче розділених країн всередині ЄС, але тримати країни на милості геополітичних маніпуляцій і сепаратистських конфліктів було б ще гірше для континенту, для ЄС і для нас».

Чи стане Придністров’я гальмом євроінтеграції

Президентка Молдови Майя Санду неодноразово засуджувала вторгнення Росії в Україну та заявляла, що її країна з населенням лише 2,6 мільйона осіб мусить розірвати свої історично тісні зв’язки з Москвою.

Брюссель у свою чергу виділив сотні мільйонів євро, щоб допомогти Молдові зменшити залежність від російських енергоресурсів. Також в країні було розгорнуто цивільну місію після попереджень українських спецслужб про плани проросійських політиків влаштувати державний переворот і повалити уряд. Тим часом опитування показують, що більшість громадян Молдови підтримують приєднання до ЄС, а майже половина населення вже має паспорт Євросоюзу, головним чином завдяки родинним зв’язкам із сусідньою Румунією.

 

Читай також:
Придністров’я. Міна уповільненої дії. Колонка Віталія Портникова

 

Під час візиту до Молдови у травні 2023 року головного дипломата ЄС Жозепа Борреля запитали, чи затримає придністровський конфлікт процес членства Молдови.

«Є прецеденти, коли країни-члени, які стали державами-членами, мали територіальну проблему всередині — це випадок Кіпру», — сказав він.

Однак на початку цього року голова делегації Європейського парламенту в цій країні Зігфрід Мурешан (Siegfried Mureșan) сказав, що «Молдова не може стати членом ЄС, якщо на її території знаходяться російські війська проти волі самої Республіки Молдова». За його словами, попри підтримку її прозахідного повороту, «нам потрібно буде вирішити це до членства».

5 жовтня на саміті ЄС у Гранаді мають обговорити розширення Євросоюзу. Однак у всіх трьох кандидатів на членство — України, Молдови та Грузії частина територій окупована російськими військами і будь-яке рішення ЄС щодо однієї з трьох країн стане прецедентом для інших. Саме тому питання, чи готові країни ЄС ризикнути заради європейської мрії України Молдови та Грузії, залишається відкритим.

 

Infopost.Media за матеріалами Politico
Фото: Emerging Europe

Коментарі