fbpx
11 Лютого, 2023

Дяківці на кордоні з Румунією запущено: чому це важливо для України та її сусідів

Дяківці на кордоні з Румунією запущено: чому це важливо для України та її сусідів

На Буковині офіційно запустили ще один пункт пропуску на кордоні з Румунією – «Дяківці», будівництво якого тривало 8 років. Тут вже готові пропускати як пішоходів, так і транспорт, щоправда, без товарів.

За словами заступника міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Мустафи-Масі Найєма, це другий пункт пропуску, який відкрився в Україні за останні 25 років.

«Розбудова «Дяківців» розпочалось ще у 2011 році і з 2015 року перетворилось у довгобуд. У цьому році влітку попри війну проєкт був реанімований», – зазначив він.

330183218 526008942849798 7823171788218388900 N

Що може новий пункт пропуску

Донедавна на українсько-румунському кордоні працював лише один повноцінний вантажний пункт пропуску для ваговозів – «Порубне – Сірет». Він набув особливої важливості після блокування росією морських портів України, адже через нього пролягає дорога до європейських портів. Збільшення трафіку призвело до перевантаженості пункту пропуску і черги на проїзд тут виросли до десятків кілометрів.

У листопаді минулого року відбулось відкриття МАПП «Красноїльськ», що дозволило збільшити пропускну здатність україно-румунського кордону на 500 легковиків і 100 порожніх вантажівок щодоби. Наступним кроком став пропуск через цей пункт вантажівок, які експортують товари з України. З моменту його відкриття 10 листопада, за даними Чернівецької ОВА, через «Красноїльськ» пройшло вже близько 21 тисячі автомобілів, із яких 9,5 тисяч – вантажні.

За поясненням Держмитслужби України, проектно «Красноїльськ» і «Дяківці» на румунському кордоні – це пункти пропуску до 3,5 тонн. Однак на завершальній стадії будівництва планувалось їх пропускну здатність збільшити до 7,5 тонн, щоб розвантажити КПП «Порубне» та зробити його виключно вантажним, а всі легкові авто, «бусики» і автобуси запустити на ці два пункти. Пізніше до цієї опції додали можливість пропуску вантажів.

Нарощення темпів відкриття пунктів пропуску у Чернівецькій області пов’язане з її стратегічним положенням у транспортному напрямку. Цей регіон є найближчим до румунського порту Констанци.

Наразі новий пункт пропуску запрацював у цілодобовому режимі для пішоходів, легковиків, автобусів і порожніх вантажівок. За добу він зможе пропускати понад 300 транспортних засобів і близько 1500 громадян, в тому числі 500 пішоходів. Для цього слугуватимуть шість смуг для оформлення автівок та автобусів, а також окрема смуга для пішоходів.

Після створення необхідних інфраструктурних умов  «Дяківці» зможуть використовувати і для переміщення інших типів транспорту та товарів. Так, планується транспортування через цей пункт пропуску експортних вантажів із зерновими та олією.

Зараз у «Дяківцях» завершили усі будівельні роботи. Загальна вартість робіт з відновлення довгобуду склала 181,5 мільйона гривень.

Наступним кроком на україно-румунському кордоні має стати запуск нового вантажного митного перетину кордону у Білій Криниці.

330156604 865895961367116 6623875986399876476 N

 


Детальніше про важливість розбудови прикордонної інфраструктури та запуску нових вантажних терміналі для підтримки економіки України в умовах російського вторгнення ми аналізували в матеріалі «Пояснює митниця: як розбудовувати західний кордон України під час війни».


 

Як будувався пункт пропуску

Реконструкція міжнародного пункту пропуску «Дяківці» розпочалась у 2015 році в рамках проєкту «Розвиток інфраструктури кордону між Україною та Румунією в рамках програми «Україна — Румунія — Молдова». Однак у серпні 2016 року будівельні роботи тут припинились.

У липні 2021 року незавершене будівництво міжнародного пункту пропуску «Дяківці» передали з балансу Державної фіскальної служби України на баланс Державної митної служби України. У жовтні 2021 року роботи відновили і вони мали бути завершені до кінця листопада 2022 року, для цього з резервного фонду держбюджету Державній митній службі України додатково виділили 115 млн грн.

329211289 1346150539293948 4419697189242005679 N

У травні минулого року також стало відомо, що реконструкцію пунктів пропуску на українсько-румунському кордоні «Дяківці» та «Красноїльськ» профінансує ЄС. Про це стало відомо під час робочої зустрічі 19 травня у пункті пропуску «Порубне-Сірет», що на українсько-румунському кордоні, керівництва Держмитслужб України та Румунії та профільних чиновників.

Тоді ж розпоряженням Кабінету міністрів України пункт пропуску «Дяківці» відкрили для пішохідного та автомобільного сполучення (включаючи автобуси), крім вантажного, з постійним режимом функціонування та цілодобовим часом роботи. Такий крок був необхідний з урахуванням кількості транспорту та людей, які перетинають кордон з Румунією через військову агресію Росії проти України. Єдиний діючий на той момент міжнародний пункт пропуску «Порубне» не міг якісно обслужити велику кількість людей у березні-квітні 2022 року та потік автомобілів, що везуть гуманітарні й інші важливі вантажі в Україну та за кордон.

Варто додати, що інший пропускний пункт на Буковині — КПП «Красноїльск» відкрили у листопаді 2022 року. Його також будували близько семи років.

 

InfoPost.Media

Фото: Mustafa Nayyem / Facebook

 

* Цей матеріал підготовлений у рамках ініціативи Re:Open Ukraine, яка реалізується Інститутом Центральноєвропейської Стратегії

Re:Open Ukraine – це проєкт Інституту Центральноєвропейської Стратегії, метою якого є перевідкрити та пояснити нову Україну як для неї самої, так і для її безпосередніх західних сусідів. Проєкт має 3 фокусні регіони України, а саме Закарпаття, Буковина та Одещина, та 5 фокусних країн ЄС і НАТО, а саме Польщу, Румунію, Угорщину, Словаччину та Чехію.


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі