fbpx
18 Травня, 2022

Місія можлива? Як переконати Орбана запровадити санкції проти російської нафти

Місія можлива? Як переконати Орбана запровадити санкції проти російської нафти

Угорщина – наразі єдина країна Європейського Союзу, яка забороняє постачання зброї в Україну через свою територію. Також Будапешт не підтримує санкції ЄС, що мають намір повністю заборонити імпорт російської нафти й газу.

Протягом двох тижнів дипломати та чиновники в Брюсселі безуспішно намагалися досягти угоди між 27 країнами ЄС щодо припинення закупівлі нафти в Росії.

На заваді цьому стоїть прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан. І хоча деякі дипломати все ще сподіваються на швидку угоду, але може пройти ще два тижні. Принаймні — до підписання шостого пакету санкцій ЄС щодо Росії. Про це пише видання Politico.

Віктор Орбан

4 травня президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн визнала, що повна заборона на імпорт російської нафти та рафінованого палива «буде нелегким». Але, додала, «ми просто повинні це зробити».

Утім глава МЗС Угорщини Петер Сійярто заявив, що Угорщина не отримувала жодних нових серйозних пропозицій щодо нафтових санкцій проти Росії після візиту президентки Єврокомісії до Будапешта на початку травня.

Апетити Угорщини продовжують невпинно зростати.

У понеділок, 16 травня, уряд Орбана поставив нову перешкоду на шляху до санкцій: тепер мова йде про 15-18 мільярдів євро необхідних для перехідного періоду країни від російської нафти на альтернативне паливо.

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявив, що гроші необхідні для фінансування “повної модернізації енергетичної структури Угорщини” та боротьби зі зростанням цін.

Ця сума різко відрізняється від попередньої вимоги Угорщини в 750 мільйонів євро на адаптацію її нафтопереробної галузі та трубопроводної інфраструктури. Ця вимога досить розлютила європейських дипломатів і змусив деяких задуматися, чи взагалі буде досягнута будь-яка угода щодо заборони російської нафти в ЄС.

“Ми всі хочемо знайти рішення для вирішення економічних проблем Угорщини, але про такі цифри не може бути й мови”, – зазначає один з дипломатів ЄС.

Дипломат з іншої країни ЄС назвав ці вимоги “аморальними”, підкресливши, що це не той вид переговорів, який слід проводити під час війни.

Гроші від нафти і газу Путін використовує для оплати своєї війни в Україні. А від початку вторгнення в Україну ЄС вже витратив десятки мільярдів євро на імпорт російських енергоносіїв.

Гроші для Угорщини можуть спрямувати у межах нової енергетичної стратегії Євросоюзу. Ці пропозиції передбачають, що Угорщина та Словаччина продовжуватимуть купувати російську нафту до кінця 2024 року. Чехія може продовжити закупівлі до червня 2024 року за умови, що вона не буде отримувати нафту трубопроводом із Південної Європи раніше цього терміну.

Однак ці поступки повністю не задовольнили лише Угорщину. Країна заявила, що їй потрібно більше часу, щоб зменшити свою залежність від російської нафти.

Як сусіди переконують Угорщину?

Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс заявив, що ЄС не може схвалити шостий пакет санкцій проти РФ, “тому що перебуває в заручниках” Угорщини.

А представник Румунії висловився ще жорсткіше, заявивши, що саме європейський блок повинен привести уряд прем’єр-міністра Віктора Орбана “до тями”.

Глава МЗС Румунії Богдан Ауреску заявив на зустрічі міністрів закордонних справ держав ЄС, що країна повністю підтримує запровадження шостого пакету санкцій проти РФ і також сподівається переконати Угорщину підтримати цю ініціативу.

“Ми сподіваємося, що буде досягнуто рішення, яке об’єднає всі держави-члени на підтримку ухвалення цього пакету”, – сказав дипломат.

Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський також вважає неприйнятним підхід уряду Угорщини. Про це він написав 17 травня у Twitter:

“Віктор Орбан склав присягу прем’єр-міністра Угорщини. Рішення та підхід уряду Угорщини не підтримувати будь-які санкції, спрямовані на експорт російської енергії, є неприйнятними. Особливо зараз, коли Європа як ніколи потребує об’єднання”, – написав Ліпавський.

Прем’єр-міністр Петер Фіала також підкреслив, що Чехія підтримує санкції проти Росії.

“Має застосовуватися принцип, що санкції мають бути більш болючими для Росії, ніж для країн, які вводять санкції”, – сказав він.

Речник уряду наголосив, що для Польщі важливо, щоб Європейський Союз одноголосно ухвалив шостий пакет санкцій проти Кремля, підготовлений Європейською комісією.

Слід зазначити, що угорська президентка Каталін Новак нині перебуває з візитом у Варшаві.

Речник уряду Польщі Пьотр Мюллер заявив, що польська сторона має намір переконати владу Угорщини в необхідності введенні санкцій проти Росії через її агресію проти України.

“Ми розраховуємо на те, що сила аргументів поступово подолає опір, адже останніми тижнями вдалося подолати спротив Німеччини і Австрії щодо деяких санкцій, хоча досі не вдалося переконати ці країни в необхідності відмови від російського газу… Звичайно, це не легкі розмови. Польща та Угорщина займають у цьому питанні протилежні сторони”, – додав Пьотр Мюллер.

73% поляків підтримують запровадження заборони на імпорт російської нафти, газу та вугілля згідно з даними опитування, що проводилося 10-11 травня Центром SW Research.

У середу, 18 травня, ЄС має намір представити велику енергетичну стратегію з потенційними варіантами фінансування, щоб допомогти таким країнам, як Угорщина, відмовитися від російських вуглеводнів. Тому деякі дипломати сподівалися, що цей план нарешті “розблокує” вимоги Орбана.

Європейська Комісія прагне застосовувати механізми платежів у своїй енергетичній стратегії REPowerEU, яку планують оголосити. Стратегія спрямована на поступове припинення залежності блоку від російського викопного палива до 2030 року.

 

InfoPost.Media

Фото: Politico


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі