fbpx
22 Листопада, 2021

Громадянське суспільство може зробити вагомий внесок у розвиток освіти

Громадянське суспільство може зробити вагомий внесок у розвиток освіти

На початку нового навчального року ми поспілкувалися з Ельвірою Лесишин, головою правління ГО “Інноваційна освіта Закарпаття”. Пані Ельвіра розповіла про сучасні тенденції та способи для заохочення учнів до навчального процесу на Закарпатті.

1

Фото з тренінгу вчителів на Берегівщині. Пані Ельвіра друга ліворуч

На вашу думку, які сьогодні головні тренди в освіті?

Напевно, інтерактивні методи навчання. Це діти покоління Z, для них вчитель вже не основний носій інформації, адже є інтернет. У своєму розвитку вони пішли дуже далеко. Я часто повторюю, що нам, дорослим, треба прислухатися до дітей. У багатьох питаннях, навіть життєвих, вони розбираються краще, ніж ми. Вони вже є лідерами, і важливо це лідерство в них не приглушити.  

Співзасновниця нашої громадської організації – Олеся Калинич – заслужена вчителька України 2015 року. У неї є ентузіазм, запал. Вона пише книжки, видає зошити для підготовки до ЗНО. В Олесі взагалі дуже цікавий формат уроків: вона використовує змішану форму навчання, формат перевернутого класу – коли діти готують матеріали вдома, а на уроці розбирають їх. Її учні демонструють дуже високі результати ЗНО, а це багато про що свідчить.

З якими викликами зіштовхуються вчителі Закарпаття?

У школах мають викладатися сучасні предмети. Нам бракує уроків фінансової грамотності, медіаграмотності: хоча багато шкіл у великих містах їх впроваджують, у сільських школах ситуація інша.  

Наша освітня програма дуже насичена. Випускник виходить зі школи зі знаннями, але без практичних навичок, він не зможе застосувати їх у дорослому житті. Тому на уроках практики мало б бути більше, ніж теорії.

Читай також:

І “НУШисти” рознесуть нас усіх по палатах: колонка Петра Мідянки

А як краще викладати українську мову нині?

Добре, коли дітям викладають мову в інтерактивній чи ігровій формі. Наприклад, як з англійською мовою.  

Щоб мотивувати дітей, важливо вселити в них надію: добре скласти ЗНО не так страшно, як їм здається. Діти мають  повірити у свої сили.  

Ще 2019 року на таборі  Бомбезний GoCamp з угорськомовними дітьми зустрічався відомий політолог Дмитро Тужанський, він розказував свою історію – таке надихає дітей.

Думаю, якби ми частіше показували лідерів думок, які мають угорське коріння, але залишились в Україні та досягли успіху,  це надихало б дітей.

Я знаю, що зараз проєкт Навчаємось разом готує серію роликів для національних спільнот, де якраз розповідає такі історії.

Сам табір показував дітям українську з іншого боку: інтерактивне навчання, уроки в групах, у парах, вивчення мови за допомогою пісень Святослава Вакарчука або гурту KAZKA. Наприкінці, серед анонімних відгуків дітей про табір, я запам’ятала одну записку зі словами: Уявіть собі чорну пустелю, а в ній іскру світла. Цей проєкт – це світло. Після таких слів аж мурашки по шкірі, адже ти розумієш, що для дітей табір був промінчиком сонечка.

2

Фото з табору БомбеЗНО

З Навчаємось разомдуже цікаво співпрацювати, я бачу, що вони дійсно працюють на розвиток майбутнього України, а також щоб показати – вивчати українську мову можна цікаво.

Пані Ельвіро, які особливості вивчення української як другої мови?

Для дітей з національних спільнот українська мова не є рідною. Вона навіть не є спорідненою мовою. Дуже багато моїх колег-вчителів, які викладають у школах національних спільнот, кажуть, що діти сприймали б вивчення української набагато легше і набагато позитивніше, якби її викладали за методикою вивчення другої мови.  Фактично, дитина чує українську мову не вдома, а виключно в соціумі, наприклад, у школі. Школяр з угорськомовної родини не може мати такий самий словниковий запас української, як учень з українськомовної родини. 

Читай також:

Як етнічна угорка стала українським філологом та запровадила двомовне навчання в угорській школі. Інтерв’ю з Ґабріеллою Гомокі

Що спонукало вас до створення громадської організації?

Громадянське суспільство може зробити вагомий внесок у розвиток освіти. Події на кшталт Бомбезний GoCamp, організований проєктом Навчаємось разом” та ініціативою GoGlobal, чи різні вебінари для мотивації вчителів показали мені, що після цих зустрічей у педагогів з’являється віра в себе і розуміння: від них багато залежить. Як казав Черчилль: Шкільні вчителі мають не менший вплив, ніж президент чи прем’єр.

Усі співзасновниці нашої ГО освітянки. Під час реформи 2018 року, коли запровадили Нову українську школу, кожна із нас проходила свій період становлення. Тоді я подумала: а чому б не спробувати себе в громадському секторі, можливо, так я могла б зробити ще більше для освіти? І запропонувала колезі створити громадську організацію. Тоді далі розмов діло не пішло. А от 2020-го я зайнялася цим питанням серйозно. 

А в чому полягає мета діяльності вашої громадської організації?

Наша громадська організація створена 2020 року. Основа нашої роботи – це освітня діяльність, розвиток молодіжного руху, а також підвищення активності жінок у суспільному житті. У нас дуже багато активних жінок-освітян, які би могли працювати не тільки в школах, але й також зробити вагомий внесок в розвиток громад і областей.

У серпні організували міні-фестиваль про STEM-освіту. Міністерство освіти та науки виділяє природничі науки як пріоритетні, за біологією, фізикою та хімією – розвиток індустрії країни. Тож ми з командою вирішили відповідати потребам часу.

Освітянська спільнота звикла підтримувати одне одного. Ми рухаємося у правильному напрямку, бо працюємо задля свого майбутнього та майбутнього наших дітей.

***

Звичайно, що у навчанні багато залежить від учителя, а саме від того, як він подає матеріал, як демонструє можливості, які розкриваються перед учнями, якщо вони вивчатимуть державну мову. Тепер вчителі мають чимало можливостей для покращення методики викладання та роботи з учнями, які вивчають українську мову. Нещодавно розробили онлайн-курс “Українська мова для фізиків та ліриків”, який призначений для вчителів природничих наук (біології, фізики, хімії) та математики, що викладають у школах з навчанням мовами національних спільнот. Цей курс допоможе педагогам сприятиме розвитку ефективної комунікації.

3

Фото з табору Бомбезний GoCamp. Пані Ельвіра третя ліворуч

 

*Цей матеріал був створений за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міністерства закордонних справ Фінляндії. Зміст проєкту / публікації / сайту є виключно відповідальністю видання і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу, Міністерства закордонних справ Фінляндії.

 

Матеріал також доступний угорською мовою.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі