Колонки 11 Жовтня 14:32

І “НУШисти” рознесуть нас усіх по палатах

Моя педагогічна практика почалася понад сорок років тому в звичайній сільській школі. Я не дуже горів бажанням цим займатися, але в селі не мав ніякої альтернативи роботі за фахом. 

Як зайшов у школу, так з неї не вийшов досі.

1573512706

Моя шкільна завучка відвідувала уроки з товстим зошитом, загорнутим у газету «Радянська освіта». Вищу освіту я мав таки радянську з купою тодішніх суспільствознавчих дисциплін: “Історія КПРС”, “Науковий атеїзм”,”Історія філософії”, хоч головними для мене залишалися в університеті фахові предмети, з яких мав відмінні й добрі оцінки.

На державному розподілі спеціаліст з обласного відділу освіти питала: “Як зі знаннями?” Викладач з державної комісії, який у вузі не дуже мене долюблював, відповів: “Розумний, але лінивий”.

За роки праці в школі я заробив вищу категорію, звання “вчитель-методист” і став лауреатом Всеукраїнського конкурсу “Вчитель року-98” в номінації “Українська мова і література”. Це таке…

Виклади мови і літератури на той час велися за вимогами радянської школи, уроки інспектувалися не тільки шкільною адміністрацією, але й працівниками облвно й райвно. Я як молодий фахівець діставав “втик” за низький рівень знань учнів. Показником були результати контрольних робіт. Державна програма з української літератури була наскрізно заідеологізована й двадцятидвохрічний юнак натхненно рецитував десятикласникам вірш Павла Тичини “Партія веде” з товстелезної хрестоматії, де також вміщено монолог Шури Ясногорської й “Лист у вічність” з “Вершників” Яновського. 

Дівки хіхікали й моргали на вчителя, молодий педагог емоцій не витримав і хрестоматія полетіла до задніх столів, вдарилася в побілену стіну.

Але ті діти знали напам’ять правила з мови й важкі прозові уривки з літератури, ретельно осмислювали помилки різних типів у письмових роботах, складали іспити в кінці навчального року, далі вступали до вузів. І не треба було ніяких тематичних контрольних, ніяких тестів, що утворювали в головах школярів кашу!

Але то вже історія освіти, бо в зв’язку з євроінтеграцією України мусай було проводити й едукаційні реформи. Останні роки я не безпосередньо не був прив’язаний до ЗНО, оскільки працював у закладі, де проводилася ДПА – державна підсумкова атестація. Тестування з мови й літератури здійснювалося під час тематичних контрольних робіт, де завдання були посередньої складності. Школярі або їх вгадували, або гуглили, або просто здавали пусті зошити. 

Оцінка як така давно втратила стимул, – і з боку учнів превалював звичайнісінький пофігізм. Правила з граматики давно ніхто не зубрив, художні тексти ніхто не читав. У школярський лексикон в’їлася матюкальщина, навіть стало престижно “блядькати”…

Не знаю який рівень викладу державної мови в угорських та румунських школах. Угорщина й Румунія – сусідні країни. Медійна інфа меншинам доступна й директивні установи щодо опанування української залишалися осторонь. 

Варто відзначити, що сільські учні з українських шкіл достатньо прагматичні. Одних змалку спрямовують на фізичну працю й вони не можуть абстрагуватися на хитромудру лінгвістичну теоретику, аналізи слів та речень, які потребують теоретичної підготовки.

В пересічних заробітчанських сім’ях відсутнє домашнє читання взагалі. Відповідно мізерний словниковий запас. У “Твіттері”, “Інстаграмі” нема потреби писати поширені, складносурядні речення, логічно розставляти підмети й присудки, правильно писати не з дієсловами, не кажучи про пунктуацію.

Убогий словниковий запас не дає повноцінного сприйняття лекцій, аудіокниг, тим більше паперових затеоретизованих підручників і важкуватих для них стилістично текстів шкільної програми.

В окремих випадках говорять про діалектне середовище в сім’ях, звідки до вчителів приходять школярі. Самому доводилося робити виховні моменти говіркою, “на хлопський розум”. 

Вдома ніхто не спілкується українською літературною мовою, переважно говірковим суржиком. Зрозуміло, що реалії “високого штилю” шкільних гуманітарних програм зостаються для реципієнтів утрудненими.

Совкові видавництва, зокрема “Радянська школа”, видавали купу різноманітних методичок і посібників  для вчителів, котрі були зручними при підготовці до уроку. Подібне пропонував журнал “Українська мова і література в школі”, цілі стоси якого зберігалися в мене на горищі. Стабільність шкільних програм з мови й літератури орієнтувала педагога на певну систему викладів навчального матеріалу.

Хаос і колотнеча в освітянських управлінських структурах Міносу, регіональних управлінь, курсів підвищення кваліфікації педагогічних кадрів, збивали з пантелику  досвідченого вчителя. Реформована шкала оцінювання знань чи досягнень учнів за дванадцятибальною системою відбила в школярів всякий інтерес  до інтелектуального результату.

Колись в університеті філологам викладали спецкурс “Шкільні підручники”. З часом підручники видозмінювалися, але для учнівського сприйняття ті підручники залишалися ускладненими й важкодоступними. Дійшло до того, що більшість школярів перестала їх носити в туго напакованих рюкзачках. Простіше було засунути в кишеню гаджет і скачати з інтернету дубову творчу роботу. Таким чином, всякі роботи “творчого характеру” втратили сенс, продовжувалося вічне списування-переписування-скачування. І став недоречним учительський вислів: “Яка тут блискуча думка!”

Нагальним завданням для сучасного педагога постає: як спланувати модерний урок для пересічної аудиторії. Чим зацікавити Устима, Луку, Соломію чи Ангеліну? “Свічечка букви “Ї” звучить для них і смішно, і старомодно. 

Та як собі уявляє через учительську інтерпретацію підліток свічечку, як би не намагався Віктор Морозов своєю акторською дикцією виспівати отой поетичний текст. Без прочитання немає літератури. Але як на школярський куций життєвий досвід проаналізувати досить складний художній твір? Інтелектуальна діагностика учнівського індивідуума? Питань більше, ніж відповідей на них.

Я не пишу тут про спеціалізований заклад, а про звичайну сільську школу з іванами, мигалями, маріками, для котрих ЗНО якась повна абстракція, де треба тримати в голові безліч імен літературних героїв, цитат поетичних текстів. Часто-густо в тому плутається сам педагог. Очевидно тому більшість закарпатських школярів не бачать перспективи того оцінювання, бо легше в Чехії тримати в руках кельму й лопату, ніж у мізках псевдоінтелектуальний хлам.

Петро Мідянка

Та не все виглядає аж так катастрофічно й безнадійно. В мережевих ресурсах я недавно прочитав блискучий аналіз вірша Тараса Шевченка “Мені тринадцятий минало” молодою людиною на основі його життєвого досвіду. Це поезія, яку школярі зубрять напам’ять, а це відбиває в них будь-яке захоплення віршами. 

Достоту вони пародіювали цей текст: “Мені тринадцятий минало, я вів машину “Жигулі”, мені так любо, любо стало, коли я врізався в ДАІ” або ж “Тарас Григорович Шевченко, батько наш, він не вчився в школі, він ягняток пас…”

У мене особисто від педпрактики багато часу займала літературна праця, і не міг віддатися вчителюванню сповна. Але і в нас час старшокласники з Тересви для розробки сайту “Літературна візитка краю” використали мою творчість. До мене, немолодої людини, в село приїжджає повний бус молоді, яка інтерв’ює, читає вірші, рекламує книжки. Потішно, що Тересвянська школа стала переможцем цього проєкту, чи не єдина від Закарпаття. Я навіть назву позичив їм – “Тересовська формація”.

Це мимо того, коли в одній заможній і порядній родині, де мала відвідує НУШ, я спитав чи вчиться, мамка відповіла, що читати й писати знає, цього досить. Звідси й починається ставлення до освіти. 

Чи стане НУШ запорукою нової підставової освіти – надія на моїх уже посріблених сивиною учнів, серед яких багато вчителів, а також медиків, священиків, айтішників.

Вчитель у своїй праці ніколи не досягне абсолютного. Я б не хотів завершувати свої міркування на мінорній ноті, яку виніс у заголовок. 

У Закарпатті в освіту завжди інвестували немалі гроші. І помічний, і управляючий вчителі ходили в європейських костюмах з краватками-метеликами й взутті фірми “Батя”. Це не були вбогі бюджетники в секондхенді, що в підсумку отримують мізерну пенсію. Це були інтелігенти вищого пілотажу, на яких рівнялися селяни.

Ніколи не забуду слів заслуженого вчителя України з моєї Хустської інтернат-гімназії Олени Іванівни Каневської про високий статус педагога. На жаль мало що змінилося з часів Степана Васильченка й Стефана Малларме. 

Хочеться вірити, що Срібна Земля вирветься з ганебного аутсайдерства ЗНО й покаже Україні фор свого інтелекту.

 

Петро Мідянка, письменник, спеціально для Infopost.Media

Фото Дмитра Тужанського

*** Написати цю авторську колонку Петра Мідянку надихнула публікація про успіхи Закарпаття в здачі ЗНО, зокрема те, що цей регіон займає останнє місце вже 4-й рік поспіль.


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

 

Коментарі
Теги
128 бригада AIN.ua Aldi Andrej Babiš ANO Auchan AUR Baltic Pipe Bees Airline Boeing 787 Dreamliner BY ME Cernăuți Charmsove Deti China-CEE Institute COVID COVID-19 Csillag D1 DC Comics Diaľnica D4 DIO e-hranica Ecaterina Teodoroiu Ed Sheeran eHranica ELLE Ukraine ETIAS Facebook fake fake news Falcon 9 Fidesz Free Svydovets Gaz-System GLOBSEC GoCamp GoGlobal GPS GRUBB Grupa Lotos György Schadl Henley Henley & Partners Hofer Homonnay Gergely Hungarikum Igor Matovič Infopost IT Ivan Korčok Juraj Jánošík Karpaty KISS KMKSZ KÜRTŐSKALÁCS Latvia Lidl Liga.net Liget Liget Budapest LOT Ľudovít Štúr Luzhanka Maia Sandu Malé Karpaty Malenykij robot Marie Claire MÁV media Mercedes-Benz Milan Rastislav Štefánik Mistrál MOL Most-Híd Nagyberegi National Geographic Netflix OLO Omega Omicron Pál Völner Panic Button Pegasus Penny Market Pentaxim PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN PKN Orlen Playboy Ukraine Podzemne Hnutie Pomozi Sándor Pretty Loud QR Rail Baltica Re:Open Zakarpattia RegioJet Rolling Stones Romania Rongyos Gárda Rosia Montana RT Russia Today Ryanair S19 SaS Scorpions Sinopharm SIS Skoda Škoda Auto SkyUp SMK SpaceX Spar SPD SPOLU Spotify Sputnik Tatra Ice Dome TEN-T TEN-T CORE Tesco Tetraxim Tid(y)Up Timothy Snyder Tokai Tokaj Tungsram Turkish Airlines UCEF Ukraїner Unicum Urban Balkan Beats USSR V4 Verorab Via Carpatia Viplak Attila VUC Vujity Tvrtko WIND ROSE windrose wizz air Zemplin Museum ZEVO аварія авіакомпанія авіалінії авіарейс авіасполучення авіація австрія Австро-Угорська імперія Австро-Угорщина авто автобан автобукс автобус автогігант Škoda автомагістраль Автомагістраль D4 автомобілі автомобіль автомобіль в Угорщині автопром автострада агресія агрохолдинг адвент Адер аерозйомка аеропорт аеропорт Львів аеропорт Ужгород АЕС азартні ігри Азов АЗС айкідо активіст актор акциз акція Албанія Александр Колб алкоголь алфавіт Альберт Газда Альянс американські гірки Анатолій Ткачук Ангелус англіцизми Анджей Дуда Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Воргола Андрій Любка Андрій Макаревич Андрухович аномалія анонім антивакцинатори антисемітизм античність армія архів архітектура асоціація асоційоване тріо АТБ АТО атомна енергія аукціон б/у авто Бабель Бабіш Бабкіна Баганич Базанов Байден Байстрюк сатани бал Балкани Балканський оглядач Балтика Банік банк банкнота барель Батьківщина батяр Бая Маре безвіз безпековий форум безробіття Безславні кріпаки Бела Ковач Белград бензин Берегово Берлін Бернадетт Сель Бесарабія Бетмен бетяр бібліобус бібліотека бідність Бідовце біженці бізнес білборд Білецький білінгвальність Білорусь благодійність Блінкен блокування Богатинь Богдан Хмельницький богослужіння бограч Бодрог болгари Болгарія Большая рыба Боррель Борша борщ Боснія Боснія і Герцеговина ботанік ботсад Бразилія Братислава Брензович Брюссель Будапеш Будапешр Будапешт Будапештський кінофестиваль будинок будівлі будівля будівництво Бузарест Буковель Буковина Бундестаг бур Бураш Бурштинська ТЕС бустерна доза Бухарест бюджет В'єтнам в'язниця в'язні ваакцина Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вакцинація Угорщина Валерій Залужний Валеріу Ківер валюта вантаж вантажівка вартість Варшава Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Вашингтон Велика Добронь Великі Береги Великобританія велодоріжка велосипед велосипедист велоспорт Вельке Капушани Венера Верховина Ветеранська миля вживані авто взуття вибори вибори в Угорщині виборчий туризм видавництво Комора видання викладання Винничук вино Виноградів виплада виробництво виручка виселення Високі Татри вистава виш Вишеградська група Вишеградська четвірка Вишиваний Вишиваний. Король України вишивка Вишне Немецке Вишнє Нємецке Віденський бал Відень відкрите небо відкрити бізнес відкрити бізнес у Словаччині відпочинок Відродження відходи віза візит війна війська військо військова база вікенд Віктор Орбан Вікторія Нуланд Вільгельм фон Габсбурґ вільна торгівля Вільнюс віньєтка Віола фон Крамон Віталій Портников ВНЗ вода водії водій вокзал Володимир Зеленський Ворожбит вплив Вроцлав ВУЗ ВЦИОМ вчителі вчитель Габсбург Габсбурґа газ газ у Словаччині газета газопровід газосховище Газпром галичани Галичина Ганг гастрономія Геґер Гей гектар Гельсінкі Генасамблея генконсульство генсек генсек НАТО геотермали Герцеговина ГЕС гірлянди гірськолижний курорт Гітлер глемпінг Гобітхіл Гогольфест Гойс Головко голодомор Голокост голосування Гомонай Гергей гомосексуаліхм гонведи госпіталізація ГРА гральні заклади грант Греція грип громадянство громадянство України Грузія ГТС Гуйяш ГУЛАГ гумор Гуморина гунгарікум гурт Давід Сассолі дамба Данілов Данніган Данте Аліг'єрі ДахаБраха двигуни Дебрецен дезінформація Делі Дельта демографія демократія демонтаж депортація депутат дерева держава Держдеп держдума держзрада Держмитслужба ДЕСС дефіцит дефіцит кадрів децентралізація Дещиця джинси Джо Байден Джон Кірбі дзьодо диверсант диверсія дизель диктант диплом дипломат дипломна робота дипустанова дисидент дискаунтер дискримінація дистанція дифтерія діаспора Діброва діджиталізація діти Діти Хармса Дія Дмитро Кулеба Дмитро Тужанський Дні України Дніпропетровщина ДНР Добрая додаток Долежал Дональд Туск Донбас донор донорство допомога дорога дослідження дотація ДПСУ драма дрон Друга світова війна ДТП Дубровник Дуда Дулеба Дунай Дюрчань Дяківці е-вибори е-демократія Еган Еде Ед Ширан Еде Еган Едуард Гегер Едуард Хегер екологія економіка експати експерт експорт експрес електрика електроенергія електромобілі електронна комерція емігрант емігранти еміграція Емінеску Еммануель Макрон Енді Воргол енергетика епідемія Ернст Нойбауер Ерош Пішта Естонія етнополітика є ЄБРР Євангеліє євреї євро євроасоціація євроінтеграція Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз європейськість Євросоюз ЄІБ ЄП ЄС Жешув Жиліна житло житло в Угорщині життя жінка жінки жовтень Жозеп Боррель Жолт Немет журнал журналіст журналісти Забруднення Забужко завод Загайкевич Загонь зайнятість Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту Закрапаття залізниця Залужний замки замок заправка заробітна плата заробітчани зарплата застава Західні Балкани Захонь заява збірка зброя звалище згуртованість Зеленський Земан землетрус земля Земплін Зимовий сад зірки зливи зловмисник злочин ЗМІ змова знижки Ryanair знижки на квитки ЗНО золотий паспорт Золтан Бабяк Золтан Мігай Нодь Золтан Мігаль Нодь Золтан Нодь зона Зоя Казанжи Зріні зростання ЗСУ Игорь Померанцев іайдо Івано-Франківськ ігри ігроманія ідентичність Ізмаїл Ізраїль Ілдіко Орос Ілон Маск ілюмінація іммігранти імміграція імпорт імпорт газу інвестиці інвестиції Індія інклюзія іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інфляція інформація інфраструктура іпотека Ірак ірландець Іспанія історія італійське вино Італія Іштван Ійдярто Іштван Сабо Йоббік Йоже Плечник Кабмін кава кадри Казанжи казки Калуська ТЕЦ Канада канал канал Верке канікули канцерогени карантин Карен Донфрід Карл IV Карпатська Україна карта поляка картка Катанлін НОвак Катерина Бабкіна каток католики Каунас квартира у Будапешті квитки квитки Ryanair квитки до Молдови квитки до Польщі квитки на Wizz Air квитки на літак квитки на поїзд квитки на потяг квитки потяг КГБ Кенія кепм Кетрін Винник Кечкемет Київ Київ-Одеса Київська Русь Китай китайські товари кібератака кібербезпека кіно кінорежисер кінофестиваль Кіпр Кіра Рудик Кішварда класик Клаус Йоганніс клімат кліматолог Клуж КМЄС КМКС КМУ книга книги КНР КНУ ім. Шевченка коаліція Коболєв ковід козаки колонка колорит Колумб Колхідські тропічні ліси Комаром компанії компенсація композитор комунізм комуністи комфорт Конгрес США конкуренція Конституція консульство контрабанда конфесії конфіскація конфлікт концерт кордон коробка передач Королівське Євангеліє коронавірус коронаірус Корчок Косино коснпірологія Косово коференція Кошице Кошицький край КПП Краків Красноїльськ кредит Кремль Кривий Ріг криза Крим Кримська резолюція кримські татари Крістіан Форро Кубраков куди поїхати на Різдво Кулеба культура купити автомобіль купити віньєтку купити житло купівля купівля в інтернеті купюра курйоз курорт курси курси словацької кухар кухня Кюртешколач Лаборець Лавров лазні Ласло Зубанич Ласло Палкович Ласнамяє Латвія латиниця ЛГБТ ЛГБТІ ЛГБТК Легинь Ленінград летовище лижі липовани листівки Литва лід лікар лікарі лікарні лікарня Лілія Гриневич літак література літка ЛНР Логвиненко логістика логогтип локдаун Лорінц Ночо лоукост лоукостер лоукостери Луганськ Лукашенко Лукойл Лунік Лунік IX Лунык Львів Львівщина Любка Люблін Людовит Велислав Штур Ляшко Магда магістраль Майя Санду Майяленд Маккартні Макрон Мале Карпатське коло Мальта маніпуляція Марго-2021 Маріуполь Маріуполь-Рахів маркетплейс Маркі-Зай Марсель Онисько марш маршрут маска Матович машиніст машиністи Меджилабірці медик медики медицина медична сестра медіафорум медперсонал медсестра медсестри Мей Маск меморандум меморіал менталітет меншина меншини мер Меркель МЗС Минай Мирослав Жбірка митниця мито Мишка Япончик мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Мілан Растіслав Штефаник Міллер Мілош Земан Мінінфраструктури міністр Міноборони Мінрегіон Мінськ Мінфін Мінцифри місіонери міст місто місцеві вибори Міхай Емінеску Мішкольц МКС мова МОЗ МОК Молдова молодь Молотов Москва музей музика музичний гурт Мукачево мультикультуралізм муніципалітет Мустафа Найєм Мюнхенська угода навчання нагорода надзвичайний стан наративи народжуваність населення НАТО нафта Нафтогаз нацизм національні меншини національні спільноти національність нація нацменшина нацменшини НВ Недитячі казки нелегали нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Никон Нідерланди Ніжна революція Ніїредьгаза Ніколае Чаушеску Ніколенко Німеччина НКВС Нова Зеландія Новий рік новини Новоросія Нолан НУШ Нью-Йорк ОАЕ об'їзна обгін область обмеження обмеження шивидкості оборона обсерваторія обшуки овочі ОДА Одеса Одещина озера окупація Олександра Саєнко Олексій Резніков Олена Богдан олімпійські ігри Ольга Кобилянська Омікрон Онисько онлайн Онтаріо ООН ООС опади опалення опера оператор ГТС опитування опозиція Орбан освіта освітній закон отримати побит Офіс президента Охрид пакт палац паленка паливо палинка палінка пам'ятка пам'ятник пандемія Папа Римський паприка ПАР Пардубіце парк парламент партизан партія пасажиропотів паспорт паспорт Болгарії паспорт Угорщини паспорт України паспорт Чорногорії паспортизація ПДВ Пекін пендлер пенсійна система пенсія Пентагон Первый балтийский канал перевезення переговори переклад перекриття Перемишль перепис перепис населення переробка Перечин персонал Петер Саган Петер Сійярто Петер Фіала петиція Петро Мідянка Печ Пийтерфолво письменник письменниця Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підприємці підробка підтримка пісня пістолет плагіат Пласт пластик ПЛР ПЛР-тест побит повітря повстання податки податок події подорож подорожі подорожчання поезія пожежа пожертви поїзд покарання покупки Полачек поліомієліт політик політика політики політінформація поліція пологи польори Польща поляки Померанцев понтифік Попасна Портников Португалія послуги посол посольство посуха посуха у Словаччині Потапі потяг похмілля похорон поштовх правила Прага Прайс Праліси Карпат працевлаштування працевлаштування в Польщі праця презентація президент президент Угорщини президент Франції прем'єр прем'єр-міністр премія прибуток прикордонники проби продукти проект проживання промисловість пропаганда протест протидія дезінформації професійно-технічна освіта профспілка Прудентополіс Пряшів Псакі пункт пропуску Путін Рада Європи Радек Матула радіо радіодиктант Радянський Союз ракета Ракоці ранов-над-Топльоу Растіслав Трнка ратифікація Рахів революція регіон режим Лукашенко Резніков рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг рейтинг забруднення реклама реконструкція рекрутинг релігія реліквія ремонт ресторан Реткозі реформа Рига Ріббентроп рівень життя ріелтор Різдво різдвяні знижки річки рішення РНБО робота робота в Польщі робота в Угорщині робота в Чехії робота у Словаччині роботи робоча сила родовище Роза Вітрів розваги розвиток розкол ром роман роми ромська школа Росвигово російська мова Росія Рошія-Монтане румуни Румунія русини Русь РФ С14 Сабо Сабольчверешмарт салямі саміт самоізоляція Самош Санду САП Сассолі Сату Маре Саудівська Аравія СБУ Свидівець Свидовець свята святкова ілюмінація свято Сегед сегрегація Сейм сейсмологи секонд-хенд секретар село Сенат США Сенцов сепаратизм Сербія Сергій Жадан Сергій Квіт сертифікат сигарети символ СІань Сібіу Сійярто Сікура сіль сім'я Сімоньян Сіярто сказ сканер скульптор скульптура скульптури Слобожанський експрес слова словаки словацька культура Словачина Словаччина Словенія слоган смаколики смертність сміттєзвалище сміття смог собор Соваччина соколи! Солідарність Солотвино сортувальна лінія сортування соцдослідження соціалізація соціологія соцопитування Союз спад спадщина спецслужба спецслужби спиртне співпраця Спліт Спутник СРСР ССО ССС СССР ставлення стагнація Стамбульська конвенція Станіца Старай старіння стартап статистика стереотип стерилізація стічні води столиця Столтенберг страви страйк студенти сувенір Суми супермаркет супкультура Сучава Схід Опера Східне партнерство США Тhe Guardian табір табори Тайвань Таллін Таллінн тара Тарас Качка тариф тарифи Тарту Татри тварини Твртко Вуйіч театр Теб та НС телебачення телеграм телеканал теорія тепло теракт Теребле-Ріцька ГЕС термальні води термінал Тернопіль тероризм терористичний акт ТЕС тестування технологі Тиса Тімішоара Тімоті Снайдер ткацтво товари товари в Інтернеті товари з Китаю товарообіг Томаш Фіала ТОП торгівля традиції трамвай транзит транзит газу Трансильванія трансляція трансплантація транспорт транспортний коридор тренер тривалість трилер Триль Тріанон Трнава трубопровід трудова міграція трудові мігранти Тужанський ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік Туреччина туризм турист Туро Руді Туров Тюнде Грівнак Тячів УГКЦ угода угорська угорська мова угорське вино Угорське королівство угорські вибори угорці Угорщина Ужгород Ужгород-Одеса УжНУ Україна українська мова українці Укренерго Укрзалізниця університет УПА Урсула фон дер Ляєн уряд утилізація учні фабрика Факти фактчекінг фарцовщики Федерація футболу Білорусі Федір Корятович Федоров феєрверк фейк Фенешлітке Ференц ІІ Ракоці Ференц Лість фестиваль Фіала Фідес фільм фінансування Фінляндія Флорін Роман Фльонц фольклор фонд Фонд Бетлена Габора фортеця форум фото фото Словаччина фотограф Франц Йосиф Франциск Франція фрукти футбол хакери Харі Крішнан Харків Хегер Херсонський хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія Хуст Це дитя Цензор.нет Центральна Європа церква цигарки цифровізація ціна ціни цінності Цісар ЦПТО Чапутова Чаушеску Чебі-Погань чемпіонат червона зона черга черги Чернівці Чеська республіка четвірня Чехія Чехословаччина чиновники Чоп Чорне море Чорногорія Чубай Чубаров Шандор Петефі Шанта Шарль Мішень шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість Шенген Шенгенська зона Шеремета Шкода школа школярі Шкураков Шмигаль Шовковий шлях Шойгу Шон Пенн шосе шпигунство штам штраф штрудель штучний інтелект щеплення Юдіт Йожа Юморина ЮНЕСКО Юрай Яношик юрист Юрій Андрухович Юрій Винничук Ялта Яніка Мерило Янош Адер Янош Кобор ярмарка ярмарки ярмарки у Європі ярмарок Ярослав Грицак Ярузельський