28 Березня, 2023

Дива не сталося: угорці й надалі найбільше підтримують партію Орбана, але розчаровуються у політиці

Дива не сталося: угорці й надалі найбільше підтримують партію Орбана, але розчаровуються у політиці

Партія Fidesz, на яку спирається уряд Віктора Орбана в Угорщині, припинила втрачати підтримку виборців (саме така тенденція спостерігалася впродовж минулого року). Такі результати опитування, яке проводив в Угорщині інститут IDEA, пов’язаний з угорською опозицією.

Так, соцопитування показало, що 29% населення виборчого віку проголосували б за партію влади. А серед тих, хто стабільно підтримував політику Орбана змін також не відбулося — їх підтримка Fidesz, як і раніше, становить 48%.

Водночас частка тих, хто не має політичних уподобань, зросла на 2% і тепер становить 38%. Згідно з вимірюваннями Інституту IDEA, це найвищий показник у цій сфері з січня 2019 року. Мається на увазі зростання віддаленості угорського суспільства від політики — таке собі політичне відчуження.

Не особливо довіряє населення Угорщини й представникам опозиційного табору.

За оцінками Інституту IDEA, якби вибори відбулися зараз, то до парламенту країни пройшли б три партії: DK – Демократична коаліція (12%), праворадикальна Mi Hazánk (6%) і Momentum (5%).

Fidesz1

Досвід політологів показує, що якщо партія набирає всього 1-2% підтримки, то повернутися до списку лідерів важко, а фактично й неможливо.

Отже, з цього боку ситуація інших угорських опозиціонерів — консерваторів MSZP, LMP, Párbeszéd і Jobbik, видається критичною. Ці чотири партії разом мають стільки ж голосів підтримки, скільки один рух Momentum (7%).

Утім на фоні загального розчарування у політиках досить непогано почувається угорська партія Kétfarkú Kutya Párt (Партія угорського двохвостого собаки) вже досягає 5% рівня, який необхідний для її участі в парламенті.

 


За висновками IDEA, показники опитування свідчать про все більшу втому угорського суспільства від безперервних партійних баталій, тому розрив між партіями збільшується з місяця в місяць


 

* Дослідження проводилося в період з 25 лютого 2023 року по 16 березня 2023 року за допомогою анкети в соціальних мережах за участю 1800 осіб. Кінцеві результати дослідження репрезентують доросле населення країни за статтю, віком і регіоном. Похибка вибірки становить не більше ±2,3 відсотка.

Рейтинг партії Орбана: особливо люблять у селі та пенсіонери

За іншим опитуванням Závecz Research у період з травня по листопад минулого року підтримка Fidesz почала падати (з 46% до 33%), але за останні місяці рейтинг партії Орбана перестав втрачати свої позиції (зупинившись на позначці 32%). Нині кожен готовий голосувати виборець проголосував би саме за Fidesz (49%). Найпотужніша опозиційна партія DK далеко не має такої потужної підтримки (18%).

Дослідження вказує на те, що правляча партія має значну перевагу в усіх вікових групах, особливо у тих, кому за 60 років, де їхня підтримка становить 38%. DK займає друге місце з 18% голосів. Особливо партію Орбана підтримують у сільській місцевості (35%), де наступним йде Mi Hazánk з рейтингом 10%.

Amcharts

У Будапешті картина складніша, хоча і тут лідирує Fidesz (27%), а Демократична коаліція також на другому місці (17%). Утім популярність Fidesz серед тих, хто молодше 40 років, є значно нижчою порівняно із середнім показником по країні — партію влади підтримує лише 25% молоді, далі йдуть Momentum (10%) і Mi Hazánk (9%).

* Опитування відбувалося з 28 лютого по 8 березня.

Зазвичай у опитуваннях провладних соціологів підтримка Віктора Орбана серед виборців є ще більшою. За їхніми висновками правлячий альянс Fidesz-KDNP, яким фактично керує прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, зберігає впевнене лідерство в країні з підтримкою 52% виборців. Серед опозиційних партій найбільша підтримка у «Демократичної коаліції» (DK), яку підтримують 12% угорських виборців.

Про це йдеться у результатах останнього опитування, проведеного провладною дослідницькою установою Nézőpont Intézet.

Пошук винного у бідах Угорщини продовжується — Україна не виключення

Утім так чи інакше, але потужної альтернативи партії Віктора Орбана в Угорщині наразі не існує. На це впливає багато факторів, одним з яких є фактор, перевірений роками правління Fidesz – популістська риторика та створення видимості економічної стабільності Угорщини у важкі часи. Зокрема вплинуло на невибагливих виборців «заморожування» ціни в ручному режимі на частину продуктів харчування у магазинах та автомобільне пальне. Від останнього, утім довелося відмовитися, адже трейдерам взагалі не вигідно було продавати бензин та дизельне пальне за фіксованими цінами, що могло призвести до значних неприємностей для провладної партії. Більших, ніж сумнівний рейтинг.

Найкомфортніше Fidesz почувався одразу після парламентських виборів (квітень 2022 року). За повідомленням аналітиків, опитування громадської думки давно виявили, що виборці тягнуться до переможця. Підтримка «Фідес» становила 43% загальної кількості респондентів у опитуванні IDEA та 57% серед виборців.

А ось надалі цей рейтинг почав досить стрімко падати. Можна припустити, що деякі угорці таки почали розуміти: розмір їхніх доходів та витрат не завжди залежить від передвиборчих обіцянок влади. Очевидно, що вплинуло на це і суттєве подорожчання тарифів на комунальні послуги. А «заморожені» ціни на певну категорію продуктів харчування також вплинуло на їхню якість. Тому угорці з прикордонних регіонів змушені були їздити за покупками в сусідні країни (переважно Словаччину та Румунію).

Звісно, використав Орбан на свою користь і війну Росії в Україні.

Завдяки маніпулятивним повідомленням переважно у новинах на телеканалах у багатьох угорців склалася думка, що у подорожчанні цін на енергоносії та все інше винна власне сама Україна, яка не бажає йти на поступки російському агресору.

Віктор Орбан з командою наполягають, що Угорщина не має втручатись у війну по сусідству та «прагне миру» за будь-яку ціну. Тож не дивно, що 78% опитаних у лютому цього року угорців вважали, що Україні слід поступитися власними територіями «заради припинення вогню».

Також Україна постійно згадується як країна, яка нібито продовжує «брутально» порушувати права угорців Закарпаття. Таким чином вже впродовж років формується образ певного недружнього сусіда. Який, очевидно, сам у всьому винен і не заслуговує на повагу.

Не дивно, що навіть після початку російської агресії у сусідній Україні близько третини (33%) угорців залишилися при думці, що варто продовжувати тісні стосунки з Росією.

При цьому саме виборці «Фідес» залишаються набагато більше проросійськими – 45% підтримують зближення з Росією, не впевнені – 28%. Натомість 83% опозиційних виборців дистанціювалися б від росіян.

Infopost.Media

Титульне фото: Orbán Viktor / Facebook

Коментарі