fbpx
10 Червня, 2022

В Угорщині різко впала популярність Путіна – опитування

В Угорщині різко впала популярність Путіна – опитування

Більшість угорців не бажають зближуватися з Росією, бажання належати до Заходу в Угорщині все одно залишається значно привабливішим. За останні п’ять років популярність Путіна впала.

Závecz Research на замовлення Telex.hu наприкінці травня провів опитування і порівняли як змінювалися настрої угорців з 2017 року.

Владімір Путін Віктор Орбан

У 2017 році майже половина респондентів (48 відсотків) виступала за зближення Угорщини з Росією. Хоча і рівень противників також був високим (41 відсоток).

Після початку російської агресії у сусідній Україні лише близько третини (33 відсотки) угорців залишаються при думці, що варто продовжувати тісні стосунки з Росією.

 


Водночас це не означає, що бажання угорців відвернутися від Росії суттєво зросло, а скоріше, зросла невизначеність.


 

Тепер 45% респондентів против таких зв’язків, а 22% не змогли сформувати свою однозначну думку щодо цього питання.

До речі, угорське суспільство дуже поляризоване в цьому питанні: 83 відсотки опозиційних виборців дистанціювалися б від росіян, порівняно з лише 27 відсотками прихильників проурядових партій.

При цьому виборці “Фідес” залишаються набагато більше проросійськими – 45% підтримують зближення з Росією, не впевнені – 28%.

Але не зважаючи на те, що Віктор Орбан раніше регулярно зустрічався з Путіним і блокує санкції проти Росії схоже, що проурядовий табір наразі теж не є явно проросійським.

За словами Петера Креко, керівника Political Capital, результати опитування показують, що “зовнішньополітичний вектор угорського суспільства все ж більше вказує на Захід”.

Переважна більшість угорців дружньо ставилися до країн Вишеградської групи з Центральної Європи також і у 2017 році. Тепер і без того високий рівень відкритості до країн Центральної Європи та країн “Вишеградської четвірки” збільшився, одночасно ставлення до США і Туреччини погіршилося.

 


У порівнянні з даними п’ятирічної давнини, популярність Владіміра Путіна в Угорщині різко впала.


 

При чому набагато більше, ніж підтримка Росії. Якщо у 2017 році російському президенту симпатизував 31 відсоток угорців, то в травні цього року таких залишилося лише 17 відсотків.

При цьому Путін є найнепопулярнішим політиком для опозиційних виборців (6 балів за 100-бальною шкалою). Не дуже приязно ставляться до нього безпартійні (29 балів) і навіть виборці «Фідес» (44 бали). Путін залишається фаворитом лише для виборців праворадикалів, прихильників угорської партії Mi Hazánk (“Моя країна”) – 53 бали.

Також цікаво, що зараз набагато більше угорців симпатизує Папі Франциску, який користується неймовірною популярністю в Угорщині протягом п’яти років. Зростання популярності глави католицької церкви пов’язують в основному з опозицією, яка йому не дуже симпатизує.

Кого і чого боїться пересічний угорець?

Зниження популярності Путіна, ймовірно, пов’язано з тим, що цього року угорці вважають саме російських лідерів набагато більш загрозливими для майбутнього Угорщини.

Загроза з боку російської влади виросла загалом на 17 пунктів. З 2017 року немає іншого потенційного джерела небезпеки, загроза якого б так само різко зросла б в очах угорців.

У останньому дослідженні 2022 року 66 відсотків угорських респондентів бачать Росію як потенційну загрозу (у 2017 році таких було 49%). Очевидно, що це пов’язано з російською агресією проти України.

При цьому саме опозиційні виборці найбільше бояться російського керівництва (84 бали зі 100), а також безпартійні (76 балів) і навіть виборці “Фідес” (53 бали) вважають Путіна небезпечним.

Опитування також показало, що угорці все ще найбільше бояться корумпованих політиків і терористів.

Також зменшилася частка тих, хто вірить в загрозу з боку євреїв, мусульман, мігрантів і ромів. Попередні дослідження показали, що зростання антимусульманства та антисемітизму зазвичай відбувається разом.

За словами Петера Креко, очевидно, нинішні зміни угорської громадської думки в цій сфері можуть бути пов’язані з тим, що “гучне підбурювання проти етнічних груп зараз не є мейнстрімом у політиків”.

 


При цьому важливо, що кількість людей, які вбачають у ксенофобії загрозу, значно зросла.


 

Крім того, більшість угорців наразі побоюються ксенофобії незалежно від партійних симпатій – вище 70 балів, такий результат як у прихильників “Фідес”, так і виборців об’єднаної опозиції та безпартійних. І навіть серед симпатиків “Нашої країни”, загроза ксенофобії досягла 66 балів.

Варто навіть наголосити, що зараз угорська громадськість вважає уряд Орбана значно меншою загрозою, ніж п’ять років тому.

При цьому закономірно, що табір об’єднаної опозиції стверджує, що уряд небезпечний на 82 бали за 100-бальною шкалою. При цьому безпартійні (45 балів) та виборці “Нашої країни” (41 бал) не дуже бояться загроз з боку уряду Орбана. А виборці “Фідес” вважають угорський уряд практично безпечним для майбутнього країни (11 балів).

* Опитування проводилося у період з 20 по 23 травня 2022 року. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Загалом опитали 1000 респондентів. Метод опитування — телефонні інтерв’ю. Похибка не перевищує 3,2 відсотка.

 

InfoPost.Media

Фото: Maxim Shipenkov/AFP


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі