fbpx
27 Червня, 2022

Україна стала партнером-учасником Тримор’я. Чому це важливо

Україна стала партнером-учасником Тримор’я. Чому це важливо

21 червня дванадцять держав Європейського Союзу, які  у 2016 році заснували “Ініціативу трьох морів” (“Тримор’я”) запропонували Україні формат партнерства, створений для потенційних країн-членів ЄС. Таким чином Україні офіційно надали можливість приєднатися до ініціативи на правах партнера-учасника. 

Де-юре це ще не означає членства, однак президент України Володимир Зеленський заявив, що хотів би бачити нашу державу у цій групі країн. Так, виступаючи на саміті лідерів “Ініціативи трьох морів” 20−21 червня у Ризі відеозв’язком, Зеленський зазначив:

“Україна має бути учасницею Ініціативи трьох морів. Це неправильно, що наша держава опинилася поза межами цієї чудової ініціативи”.

Тримор'я

Що таке “Ініціатива трьох морів”

“Ініціатива трьох морів” має й інші назви, зокрема “Тримор’я” чи “Балто-Адріато-Чорноморська ініціатива”. Вона являє собою об’єднання 12 країн Євросоюзу на основі геополітичних, інфраструктурних та економічних інтересів. Об’єднавчою рисою виступило те, що при об’єднанні земель країн-учасниць спільна територія матиме вихід до Чорного, Адріатичного та Балтійського моря.

Членами ініціативи є Центрально- і Східноєвропейські держави, в основному члени колишнього “соціалістичного табору”:

  • Австрія,
  • Болгарія,
  • Угорщина,
  • Латвія,
  • Литва,
  • Польща,
  • Румунія,
  • Словаччина,
  • Словенія
  • Хорватія,
  • Чехія,
  • Естонія.

01001ejj E208

При цьому “Ініціатива трьох морів” не є альтернативою Бухарестському формату – B9. B9 покликаний долати виклики безпеки, з якими стикається східний фланг НАТО, тоді як “Ініціатива трьох морів” спрямована на економічне зростання, взаємозв’язки та розвиток. Саме тому пріоритетними напрямками співпраці країн-учасниць “Тримор’я” стали три ключові галузі: транспорт, енергетика та цифрова економіка.

Варто додати, що перший саміт “Тримор’я” відбувся у хорватському Дубровнику в 2016 році. На нього запросили і Україну, однак тоді керівництво не відповіло на запрошення, і Україна не стала однією з країн-засновниць. У 2019 році  під час візиту до Варшави Володимир Зеленський висловив ініціативу України щодо участі у регіональних проектах Тримор’я. Так, зокрема, Україна вже бере участь у проекті будівництва транс’європейської магістралі Via Carpatia.

Проекти Тримор’я, важливі для України 

Члени “Ініціативи трьох морів” для більшого зближення з рештою країн ЄС розвивають кілька масштабних інфраструктурних проектів.

Автомагістраль Via Carpatia.

Вона сполучає Клайпеду в Литві з Салоніками в Греції. Цьогоріч завершилося будівництво відрізку дороги між Любліном і Жешувом.

У червні цього року Польща заявила, що разом із країнами “Ініціативи трьох морів”, а також Молдовою та Україною подає заявку на перегляд Транс’європейської транспортної мережі TEN-T у контексті пропозиції щодо створення Балто-Чорно-Егейського коридору.

Крім того, на думку міністра інфраструктури Польщі Анджея Адамчика, маршрут Via Carpatia має бути доповнений залізничним коридором Rail Carpatia, оскільки це питання розвитку й безпеки.

1638976437

Балтико-адріатичний залізничний коридор.

Це один з дев’яти основних залізничних коридорів, який має зв’язати між собою всі 28 держав-членів ЄС. Він може стати в тому числі і одним із ланцюгів поставок експорту зернових з України.

Інфраструктура для зрідженого природного газу, зокрема морські термінали у Польщі та Хорватії.

Після запуску інтерконектора GIPL між Польщею та Литвою країни Балтії фактично приєднались до європейського газового ринку.

Після закінчення будівництва інтерконектору Польща-Словаччина, яке планувалось на літо 2022 року, доступ до СПГ-терміналів у Польщі та балтійських країнах отримає і Україна. В свою чергу Україна має одні з найбільших сховищ газу в регіоні. При використанні можливостей інтерконекторів Польща-Словаччина, Польща-Україна, Україна могла б задовольнити потреби всіх країн Тримор’я.

Крім того, за словами Володимира Зеленського, експорт електрики з України може стати внеском до енергобалансу країн “Тримор’я” та підсилити незалежність від російського енергетичного тиску.

Автомагістраль Via Baltica із Праги ( Чехія) в Гельсінкі ( Фінляндія) через Польщу, Литву, Латвію та Естонію.

Вона є важливим комунікаційним та туристичним шляхом і водночас стимулятором економічного зростання в країнах-учасницях та Балтійському регіоні. На цій автомагістралі частка вантажних перевезень становить близько 30%, однак існуюча дорожня інфраструктура та умови руху на Via Baltica зараз не гарантують високого рівня якості руху транзитного маршруту.

Проект залізничного коридору Rail Baltica.

Ця магістраль має сполучити країни Балтії, Східну (Польща) та Західну Європу. У жовтні минулого року у Євросоюзі підписали додаткову угоду на співфінансування її будівництва на суму 19,7 млн. євро.

Важливість Rail Baltica, як і загалом зростання частки вантажних залізничних перевезень до широкомасштабного вторгнення Росії в Україну зумовлена ще й тим, що Китай спонукає країни Центральної та Східної Європи ставати частиною нового “Шовкового шляху”. Так, наприклад, угорці будують найбільший у Європі залізничний термінал на кордоні з Україною. Словаччина також має величезну можливість бути важливою частиною цього шляху, адже обсяги контейнерних поїздів, які відправляються з Китаю, постійно збільшувались.

Вантажний коридор Amber Rail.

Так званий Бурштиновий вантажний залізничний коридор забезпечує сполучення між Адріатичними морськими портами в Республіці Словенія та внутрішніми портами на Дунаї в Угорщині та Словацькій Республіці. Однак не тільки – він дає перспективу розвитку залізничного транспорту з Республікою Сербія та покращення залізничного транспорту в Республіці Сербія. Тобто фактично забезпечується функціонування напрямку Європа – Азія. Запрацював коридор у 2019 році.

Для підвищення ефективності трьох останніх проектів Тримор’я Україна, за словами Володимира Зеленського, прагне до співпраці над розширенням пунктів пропуску на кордонах України. Як зазначив, Зеленський, Україна може надати підтримку багатьом інфраструктурним проєктам у тому числі в сфері диджиталізації та посилити регіональні цифрові зв’язки.

 

InfoPost.Media

Фото з відкритих джерел


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі