fbpx
20 Травня, 2022

Злий жарт з угорськими паспортами: чому ромів з України “футболять” у Європі?

Злий жарт з угорськими паспортами: чому ромів з України “футболять” у Європі?

Роми з подвійним україно-угорським громадянством продовжують курсувати між столицями Вишеграда (Польщі, Чехії, Угорщини і Словаччини). Місцеві уряди відмовляються надавати цим сім’ям таку ж допомогу, як і іншим українцям з одним паспортом.

Особливо приплив ромів відчула Чеська Республіка, повідомляє Euractiv. Однак у чеському МВС заявили, що ці люди не мають права на матеріальну допомогу, оскільки не постраждали від війни.

роми в Угорщині

Тим часом багато ромських сімей, які подорожують до країни, застрягли на центральному залізничному вокзалі Праги, оскільки ніхто не хоче надати їм гідне житло.

“Спостерігати, як маленькі діти сплять на підлозі, абсолютно неприпустимо”, – сказав засновник НУО “Češi pomáhají” Ярослав Міко (Jaroslav Miko) для щоденника Právo . – “Тому ми перевозимо багатьох ромів до інших європейських країн за власний кошт. Там ніхто не перевіряє, чи є у них подвійне громадянство”.

За його словами, організація перевозить людей найчастіше до Німеччини, Норвегії чи Ірландії.

Злий жарт долі з угорськими паспортами

Ромський активіст з ініціативи “1 Hungary Initiative” Бела Рач (Béla Rácz) розповів, що багато ромів раніше отримали угорське громадянство, щоб могти голосувати на угорських виборах. Через це вони зараз не можуть отримати допомогу, хоча й тікають від війни.

 


У 2011 році правляча угорська партія Fidesz запровадила новий спрощений шлях отримання угорського громадянства для етнічних угорців, які проживають за межами країни. Це полегшило для багатьох угорських ромів, які проживають в Україні, отримання другого паспорта.


 

Міністр внутрішніх справ Чехії Віт Ракушан уже попередив своїх угорських та українських колег про проблему та попросив про допомогу. Ракушан стверджує, що за припливом ромів зі Сходу на Захід може стояти організована злочинність. Однак він не надав жодних доказів на користь своїх підозр.

“Я запитав українського міністра, чи може українська поліція розглянути підозри в організованій злочинності в Закарпатській області, звідки можуть організовано переправляти людей через кордон ЄС. Таким чином вони отримують пільги, на які не мають права в Чеській Республіці”, – додав міністр внутрішніх справ.

За його словами, український міністр серйозно сприйняв це попередження і пообіцяв, що поліція вирішить цю проблему.

Віт Ракушан

Варто додати, що це питання, за словами радника глави уряду Словаччини з міжнародної співпраці Едуарда Бураша, обговорювали і під час представницької україно-словацької зустрічі в Ужгороді на початку травня. Він розповів, що останнім часом групи закарпатських ромів регулярно навідуються до Словаччини і беруть гуманітарну та соціальну допомогу нібито для ромів-переселенців. Однак це ніде не фіксується і немає інформації, як ця гуманітарна допомога використовується.

“Гуманітарка” – так, статус біженця – ні

Міжнародні потяги на лінії Варшава-Прага-Братислава-Будапешт тижнями перевозили багато ромських сімей з України в усіх напрямках. Про це повідомляє угорська служба Радіо Свобода (RFE).

Як повідомляє видання, у Братиславі кожен, хто прибуває з України, може отримати на вокзалі добову їжу та дах над головою навіть без паспорта. Проте наступного дня після прибуття розпочинається реєстрація, і біженців розміщують у звичайному житлі. Проте, за словами волонтерів, ромські сім’ї, які подорожують потягом, часто зупиняються на цей день, але не поселяються в помешкання, де їм часто не раді.

За словами активістів, така ж тенденція, хоча й не в такому масштабі, спостерігається у Варшаві.

Фахівці стверджують, що громадяни ЄС (у цьому випадку роми з подвійним угорсько-українським громадянством) не мають права на тимчасовий захист.

Тим часом міністерство внутрішніх справ Угорщини у відповідь на запит журналістів заявило, що “захист інтересів угорських громадян… забезпечується консульською службою”. Однак у міністерстві підкреслили, що це не те саме, що й “захист через статус біженця чи притулку”. Фактично це означає, що угорська держава не несе більше зобов’язань перед цими ромськими сім’ями з подвійним громадянством, ніж перед угорськими туристами за кордоном.

На запитання, чи прийме Угорщина угорських біженців з України та надасть допомогу, у міністерстві внутрішніх справ у Будапешті відповіли, що “не можуть інтерпретувати це питання”, оскільки “громадяни Угорщини мають право вільного пересування та проживання в межах Європейського Союзу”, яке надається громадянам блоку.

“Угорське суспільство вже з недовірою та зневагою ставиться до різних груп меншин та малозабезпечених. У результаті ромам, які втекли з України – часто з угорською рідною мовою і навіть угорським громадянством – отримати допомогу важче, ніж навіть українцям”, – сказав прес-секретар Угорського Гельсінського комітету Задорі Жолт.

Угорщина намагається вивезти ромів

За даними Управління з прав людини, біженці з угорським громадянством стають нетерплячими та все більш незадоволеними.

Тим часом Радіо Свобода стверджує про наявність повідомлень про те, що влада Угорщини намагається переконати ромів переїхати в інші країни. Однак в угорському МВС таку інформацію спростовують.

До слова, Чехія запропонувала біженцям, які виїхали з України через військову агресію Росії та мають угорські паспорти, безкоштовний проїзд потягом до Угорщини.

У директиві ЄС про тимчасовий захист від 2001 року зазначено, що країни ЄС зобов’язані забирати людей, яким вони раніше надали захист, але які намагалися переїхати до іншої країни-члена.

“Однак виконавче рішення Ради Європи від березня 2022 року, яке визначає умови для тимчасового захисту українських біженців, вилучило це з тексту. Я не здивуюсь, якби це було зроблено під тиском Угорщини та Польщі”, – цитує видання професора Болдіжара Надя (Boldizsár Nagy) з Центральноєвропейського університету.

Так, наприклад, у 2015 році уряд Угорщини перевіз тисячі біженців до австрійського кордону без будь-якої реєстрації чи збору даних, щоб потім не приймати їх назад.

Таке рішення дозволяє блокувати можливість країнам ЄС відправляти українських біженців назад до країни-члена, з якої вони прибули. Також це може гарантувати відсутність непропорційного тягаря на сусідні з Україною країни.

 

InfoPost.Media

Фото: Ede Judt / European Roma Institute for Arts and Culture – ERIAC, Office of Czech Government


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі