05 Жовтня, 2022

Угорщина імпортуватиме з України кукурудзу через рекордний неврожай

Угорщина імпортуватиме з України кукурудзу через рекордний неврожай

Угорські сільськогосподарські виробники вперше з 1990-х років заявили про дефіцит кукурудзи в країні. Через низку обставин харчова та переробна промисловості опинились перед необхідністю шукати додаткові шляхи імпорту. І, попри війну, вихід знайшли в імпорті з України, де цьогорічний врожай вийшов на 10% більшим за обсяг 2019 року та на 30% перевищив минулорічний. А сама кукурудза є якісною і дешевшою за угорську.

Внутрішнє споживання Угорщини становить близько 4-4,5 млн тонн кукурудзи на рік. За останнє десятиліття середній урожай становив близько 6-8 мільйонів тонн. Рекордним став 2014 рік, коли врожай становив 9,3 млн тонн. Однак, навіть у найгірший рік, у 2012 році врожай все одно становив близько 4,7 мільйонів.

кукур1

Той факт, що Угорщина не змогла виростити достатньо кукурудзи для внутрішнього споживання, свідчить про серйозність проблеми. Сільськогосподарські запаси Угорщини мали б прогодувати щонайменше 20 мільйонів людей. Головною причиною цьогорічного дефіциту стала сильна посуха, яка вразила Європу у 2022-му році.

Навіть у менш постраждалих західних регіонах рослини не отримували достатньо води, через що качани кукурудзи були маленькими та короткими. За поточними оцінками, загальний обсяг врожаю становить від 2,6 до 3,8 млн тонн. Отже, без імпорту ніяк не обійтися.

 


При потребі 4-4,5 млн. тонн кукурудзи на рік цьогорічний урожай Угорщини склав тільки 2,6-3,8 млн. тонн


 

Наразі транспортування продукції з України ускладнене, але все одно закуплено досить велику кількість кукурудзи.

“Точна кількість поки не розголошується, але 1 мільйон тонн уже імпортовано”, — каже Жофія Потша, генеральний секретар Асоціації угорських виробників зерна.

Для чого Угорщині українська кукурудза?

Кукурудза необхідна не тільки для їжі, але й для багатьох галузей промисловості. Для виробництва етанолу в Угорщині необхідно близько 2-2,5 млн тонн кукурудзи, 1,8 млн використовується як корм, а для споживання необхідно ще близько 200 000 тонн.

Українська кукурудза коштує близько 307 євро за тонну, а угорська – 355-378 євро. На щастя, в України є резерви, тож за потреби наступного року можна буде експортувати додатково 2 мільйони тонн кукурудзи.

“Усі виробники кормів, принаймні найбільші, наразі отримують кукурудзу з України, – каже Дьордь Рошко, колишній держсекретар сільського господарства Угорщини, а нині підприємець. – Якість дуже хороша, і вони дають кращу ціну, ніж угорські виробники, і той, хто зуміє укласти контракт безпосередньо з українським партнером, тобто не через трейдерів, може отримати товар за ціною близько 130 000 форинтів за тонну з доставкою на місце призначення”.

За словами Дьордя Рошко, така пропозиція суттєво краща, ніж ціна від 150 000 до 160 000 форинтів, за яку угорські фермери планують продати свій урожай.

кукурудза

Експорт кукурудзи штовхає інфраструктуру

Наразі урядом Угорщини також виділено 12,4 мільярда форинтів (30,6 мільйонів євро) для розширення та модернізації залізниці у Загоні, аби збільшити перевезення через кордон та перевантаження українського зерна та зернопродуктів.

“Угорщина докладає наполегливих зусиль, щоб зерно, яке застрягло в Україні, залишило охоплену війною країну залізницею”, – заявив Давід Вітезі, державний секретар міністерства технологій і промисловості Угорщини.

За словами Вітезі, обсяг зерна, що перетинає угорсько-український кордон у районі Загоні, зріс у 8,5 разів із січня. Крім того кількість вагонів із зерном, які очікують на перетин угорського кордону, зменшилася з понад 4,5 тисяч до менше 3 тисяч.

Держсекретар зазначив, що через посуху Угорщина змушена купувати зерно в України. На його думку, Угорщина і надалі докладатиме зусиль для сприяння транспортуванню українського зерна на свої ринки, оскільки це є спільним інтересом обох країн, а також Європейського Союзу та інших споживачів українських зернових.

Варто також додати, що ще у червні міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявив про можливість використання для експорту зернових з України двох логістичних хабів на східному кордоні. Одним з них є найбільший у Європі інтермодальний залізничний комбінований термінал East-West Gate площею 125 гектарів, розташований неподалік угорсько-українського кордону у містечку Фенешлітке (Угорщина), за 25 км від Чопа.

Тоді Сійярто також підкреслював, що експорт може здійснюватися швидко через Угорщину, оскільки Угорщина має гарне залізничне сполучення з портами Південно-Східної Європи. Однак після оцінки власного урожаю Угорщина стає зацікавлена не тільки у завантаженні своїх транзитних можливостей, а й власного імпорту з України.

Раніше Infopost дослідив можливості розбудови західного кордону та важливість нарощування інфраструктури для підтримки економіки під час війни. Пропонуємо переглянути наші дослідження у наступних матеріалах:

 

InfoPost.Media

за матеріалами 24.hu, portfolio.hu, mezohir.hu


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі