Аналітика 29 Жовтня 16:00

Віктор Чебі-Погань: Я однаково добре знаю угорську й українську мови, і це допомагає моєму бізнесу

Навіть важко уявити, щоб гастрономічний фестиваль на Закарпатті відбувався без Віктора Чебі-Поганя. Він – етнічний угорець, і добре знається на приготуванні різних страв національних кухонь Угорщини та України. Віктор бере участь у гастрономічних фестивалях у різних країнах Європи, де виграє найвищі нагороди. 

А ще Віктор Чебі-Погань впевнений, що в його гастрономічній кар’єрі велике значення відіграє знання двох мов: угорської та української. 

Наша коротка розмова відбулася на одному з гастрономічних фестивалів, де Віктор з дружиною Наталкою знову вразили всіх присутніх прекрасними стравами.

погань 3

Вікторе, у твоєму прізвищі є слово Чебі, яке, наскільки мені відомо, свідчить про приналежність до графського роду. То ти з графської угорської родини?

Батько мені розповідав, що мій дід і прадід були з багатого та знатного роду. Але про приналежність до графської родини я дізнався нещодавно. Коли почав розвиватися інтернет, я зареєструвався в одному з месенджерів, і мені відразу ж почали писати історики з Угорщини та Австрії, які запитували, чи це дійсно моє прізвище і чи знаю я про предків із графським титулом. І саме від цих істориків я й довідався, що саме мій рід став першим в історії Угорщини, який отримав від короля  родовий герб. Історики в Австрії навіть книгу опублікували  – “Родина Погань від 1200 до 2010 років”.

У тебе таке міцне угорське родинне коріння, але ти чудово розмовляєш українською мовою…

Так, батько угорець, мати українка, а вдома ми розмовляли та розмовляємо виключно угорською мовою. Коли мав йти до школи, то батько сказав, що угорську я і так знаю, а вчитися повинен в українській школі, щоб знати добре й українську. Тому вчився я в українських школах в Ужгороді, спочатку в 15-й, а потім в 12-й. Ми тоді жили досить бідно, але батько завжди був інтелігентною людиною і мислив відповідно.

А в самій школі не було проблем з навчанням?

Жодних. Якось ніхто не звертав уваги, як ти розмовляєш, чи є в тебе акцент, чи всі слова вимовляєш правильно. Дуже швидко притерся.

Я знаю, що ти береш участь у багатьох фестивалях і представляєш здебільшого угорську кухню. А як щодо української?

Мої, якщо так можна сказати, найбільші фестивальні досягнення стосуються саме української кухні (посміхається –  ред.). Так, на Закарпаття приїжджає багато туристів, і на гастрономічних фестивалях їм хочеться скуштувати чогось особливого, чого в їхніх регіонах немає. Тому природно, що угорська кухня має попит. Але закордоном я завжди представляю Україну. Так було і в Чехії, де на гастрономічному фестивалі були представники 17 країн, а переможця визначали за кількістю людей в черзі впродовж одного фестивального дня. Так от, до мене в черзі стояли по 30 людей мінімум, а до інших учасників конкурсу – максимум по три (посміхається – ред.).

Скажу більше – на міжнародному гастрономічному фестивалі в Угорщині, де було змагання з найкращої страви в казанку, я посів перше місце, яке мені приніс український борщ! 

Або, можливо, вам відомо, що у 2016 році ми з дружиною встановили рекорд України та внесені до Книги рекордів за виготовлення 2500 літрів закарпатської, але не угорської, страви банош, якою ми одночасно нагодували 5000 людей.

погань6

Чи звертаються до тебе угорські підприємці, які мають намір налагодити бізнес в Україні? І навпаки – чи шукають через тебе вихід на угорський ринок українські підприємці?

Дуже часто. Саме завдяки тому, що я добре володію обома мовами, часто стаю посередником у налагоджені таких контактів. Я маю дуже міцні робочі стосунки з Іштваном Варгою, який очолює спілку підприємців Угорщини, і ми з ним активно працюємо над втіленням спільних проєктів. А не так давно саме за сприяння в налагодженні українсько-угорських бізнес стосунків я отримав нагороду-медаль від онучки легендарного Іштвана Сечені. Онучки того самого Сечені, який був Міністром праці та транспорту Угорщини, ініціатором будівництва першого мосту через Дунай в Будапешті. 

Як ти вважаєш, що потрібно зробити, щоб полегшити етнічним угорцям Закарпаття вивчення української мови?

Мій батько чітко розумів, що для комфортної адаптації в суспільстві я повинен був вчити українську мову. І тепер я розумію, що це правильна позиція. Я добре знаю угорську й українську мови, це допомагає моєму бізнесу. І мої три доньки ідеально володіють українською. 

Потрібно пам’ятати, що угорцям так само важко вивчити українську мову, як українцю угорську, тому швидкого позитивного результату бути не може. Але вже є багато дуже хороших програм, спільних мовних таборів для українських та угорських дітей, є онлайн-курси української мови для представників національних громад. Ось це і є позитив, який потрібно розвивати. 

***

Мультикультурність – це ключова особливість Закарпаття. Чимало родин у своєму колі спілкуються виключно угорською. Викладання в багатьох школах частково здійснюється мовами національних громад, які успішно підтримують та розвивають свої традиції, роблять значний внесок в культурне та соціально-економічне життя краю. Водночас вивчення української мови забезпечує їм додаткові можливості у кар’єрі та освіті.

“Слід пам’ятати, що Закарпаття — неординарний мовний край. Є райони, де українська звучить тільки в закладах освіти, є й такі, де навпаки, угорську вивчають зі складнощами, хоча вважають її мовою предків. Саме тому потрібно враховувати такі регіональні особливості. Зауважу, що із запровадженням НУШ більшу увагу звертаємо на індивідуальний підхід до учня в процесі навчання та виховання”, — розповіла вчителька початкових класів Ясінянського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №1 Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області Марія Кеслер.

Ключову роль в успішному навчанні дітей відіграють саме вчителі, результати роботи яких створюють можливості здобути гідну освіту і стати спеціалістом. Підготовка вчителів української мови для викладання в угорських школах є непростим завданням.

“Тільки вчитель-білінгв може, розуміючи особливості кожного учня, пояснити той чи інший звук, слово, тему, дібрати точніше порівняння. Діти якісніше засвоюють новий матеріал, паралельно порівнюючи слова рідною угорською мовою. А якщо учитель підсилює почуте зображенням, успіх гарантовано”, — вважає Марія Кеслер.

Учителі тепер мають багато можливостей для посилення спроможності у викладанні української в класах із навчанням мовами національних спільнот. Наприклад, проєкт “Навчаємось разом” організовує заходи, які допомагають отримати знання з правильної організації навчання, обрати ефективну стратегію планування уроків, опанувати нові інтерактивні методики навчання.

З 2019 року команда проєкту проводить Літні академії, які готують вчителів у Чернівецькій і Закарпатській областях до викладання української як державної (за методикою другої) мови – згідно з новими стандартами. Уже понад сто вчителів пройшли навчання в Літніх академіях та покращили свої навички.

“Мене тішить, що маю змогу повертатися у цей проєкт з року в рік. Проєкт і я разом від самого початку. Тут я здобула цікаві інструменти, які поповнили мою учительську скарбничку та які залюбки використовую під час роботи, звісно, після певної адаптації до учнівського колективу. Тренери проєкту неймовірно позитивні, цікаві, просто “бомбезні” люди, з якими завжди приємно спілкуватися, відчувати їхню підтримку, а також, що не менш важливо, зворотний зв’язок”, – додала Марія Кеслер.

 

***

Раніше ми публікували матеріал, який є спробою пояснити угорську культуру через її гастрономічну складову. “Привези мені, друже, “гунгарікум”: ТОП-20 смаколиків Угорщини – розповідь про національні символи Угорщини, притаманні саме цій країні та її культурі, предмети особливої гордості угорського народу.

А щоб краще зрозуміти угорську культуру саме через мову, варто знати значення основних 12 слів. Як це “набути батьківщину” чи “омадярити” – розбираємось у особливостях однієї з найскладніших мов у світі – угорської.

Петро Гойс спеціально для InfoPost.Media

Фото надані героєм матеріалу

 

*Цей матеріал був створений за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міністерства закордонних справ Фінляндії. Зміст публікації є виключно відповідальністю автора і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу, Міністерства закордонних справ Фінляндії.


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі
Теги
Aldi Andrej Babiš ANO Baltic Pipe Bees Airline Cernăuți Charmsove Deti China-CEE Institute COVID COVID-19 Csillag D1 DC Comics DIO Ecaterina Teodoroiu Ed Sheeran eHranica Facebook fake fake news Fidesz Free Svydovets Gaz-System GLOBSEC GoCamp GoGlobal GPS GRUBB Henley Hofer Igor Matovič Infopost Ivan Korčok Juraj Jánošík Karpaty KMKSZ KÜRTŐSKALÁCS Latvia Lidl Liget Liget Budapest Ľudovít Štúr Luzhanka Malenykij robot MÁV media Milan Rastislav Štefánik Mistrál Nagyberegi OLO Omicron Panic Button Pentaxim PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN Podzemne Hnutie Pretty Loud QR Rail Baltica Re:Open Zakarpattia RegioJet Romania Ryanair SaS Sinopharm Skoda Škoda Auto SkyUp SPD SPOLU Sputnik Tatra Ice Dome Tetraxim Tid(y)Up Timothy Snyder Tokaj UCEF Unicum Urban Balkan Beats Verorab Via Carpatia VUC WIND ROSE windrose wizz air ZEVO аварія авіакомпанія авіалінії авіарейс авіасполучення авіація австрія авто автобан автобус автомагістраль автомобіль автострада агресія агрохолдинг адвент аеропорт аеропорт Ужгород АЕС азартні ігри Азов айкідо активіст актор акція Албанія Александр Колб алкоголь алфавіт Альберт Газда Альянс Ангелус англіцизми Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Любка Андрій Макаревич Андрухович аномалія анонім античність армія архітектура асоціація асоційоване тріо АТБ атомна енергія Бабель Бабіш Бабкіна Баганич Базанов Байден Байстрюк сатани Балкани Банік банкнота батяр Бая Маре безвіз безпековий форум безробіття Безславні кріпаки Бела Ковач Белград Берегово Берлін Бернадетт Сель Бетмен бетяр бібліобус бібліотека бідність біженці бізнес білборд Білецький білінгвальність Білорусь Блінкен блокування Богдан Хмельницький богослужіння бограч Болгарія Большая рыба Борша борщ Боснія Боснія і Герцеговина ботанік ботсад Бразилія Братислава Брензович Брюссель Будапеш Будапешр Будапешт будинок будівлі будівництво Бузарест Буковель Буковина Бундестаг Бураш Бурштинська ТЕС Бухарест В'єтнам в'язниця в'язні ваакцина Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вакцинація Угорщина валюта вантаж вартість Варшава Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Велика Добронь Великі Береги Великобританія велосипед велосипедист Венера Верховина Ветеранська миля взуття вибори видавництво Комора викладання Винничук Виноградів виплада виробництво виселення Високі Татри вистава виш Вишеградська четвірка Вишиваний Вишиваний. Король України Вишне Немецке Вишнє Нємецке Відень відкрите небо відкрити бізнес відкрити бізнес у Словаччині відпочинок Відродження відходи віза візит війна війська військо вікенд Віктор Орбан Вікторія Нуланд Вільгельм фон Габсбурґ Віола фон Крамон Віталій Портніков ВНЗ вода водій вокзал Володимир Зеленський Ворожбит вплив Вроцлав ВУЗ вчитель Габсбург Габсбурґа газ газопровід газосховище Газпром галичани Галичина гастрономія Геґер гектар Гельсінкі генконсульство генсек генсек НАТО геотермали Герцеговина ГЕС гірлянди гірськолижний курорт Гобітхіл Гогольфест Гойс Головко голодомор Голокост голосування гонведи госпіталізація ГРА гральні заклади грант Греція громадянство Грузія Гуйяш гумор Гуморина гунгарікум гурт дамба Данілов Данніган Данте Аліг'єрі ДахаБраха Дебрецен дезінформація Делі Дельта демографія демократія демонтаж депортація депутат дерева держава Держдеп держдума Держмитслужба дефіцит Дещиця джинси дзьодо диверсант диверсія диктант диплом дипломат дипломна робота дипустанова дисидент дискаунтер дистанція дифтерія діаспора Діброва діджиталізація діти Діти Хармса Дія Дмитро Кулеба Дмитро Тужанський Дні України Дніпропетровщина додаток Долежал Донбас донор донорство допомога дорога дослідження ДПСУ дрон Друга світова війна ДТП Дубровник Дуда Дулеба Дунай Дюрчань Дяківці е-вибори е-демократія Еган Еде Ед Ширан Еде Еган екологія експерт експорт експрес електрика електроенергія емігранти еміграція Емінеску енергетика епідемія Ерош Пішта Естонія Євангеліє євро євроасоціація євроінтеграція Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз Євросоюз ЄП ЄС Жиліна житло життя жінка жінки жовтень журналісти Забруднення Забужко завод Загайкевич Загонь Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту Закрапаття залізниця замки замок заробітна плата заробітчани зарплата Захонь заява збірка згуртованість Зеленський Земан землетрус земля зірки зловмисник злочин ЗМІ змова ЗНО Золтан Бабяк Золтан Мігай Нодь Золтан Мігаль Нодь Золтан Нодь зона Зоя Казанжи Зріні зростання іайдо ігри ігроманія ідентичність Ізмаїл Ілдіко Орос ілюмінація імміграція імпорт іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інформація інфраструктура іпотека Ірак історія Італія Іштван Ійдярто Іштван Сабо Йоббік Кабмін кава кадри Казанжи Калуська ТЕЦ Канада канал карантин Катерина Бабкіна католики Каунас квартира у Будапешті квитки потяг КГБ кепм Кетрін Винник Київ Київська Русь Китай кібербезпека кіно кінорежисер Кіра Рудик Кішварда класик Клуж КМЄС КМКС КМУ книга книги КНР коаліція ковід колорит Колумб Комаром компанії композитор комунізм комуністи конкуренція Конституція консульство контрабанда конфлікт концерт кордон Королівське Євангеліє коронавірус коронаірус Корчок Косино коснпірологія Косово коференція Кошице Кошицький край КПП Краків Красноїльськ кредит Кривий Ріг криза Крим кримські татари Кубраков Кулеба культура купити житло купівля курорт курси курси словацької кухар кухня Кюртешколач Лаборець лазні Ласло Зубанич Ласло Палкович Ласнамяє Латвія латиниця ЛГБТ ЛГБТК Легинь Ленінград летовище лижі Литва лід лікар лікарня Лілія Гриневич літак література літка логістика логогтип локдаун Лорінц Ночо лоукост лоукостер Луганськ Лукашенко Лунык Львів Львівщина Любка Людовит Велислав Штур Ляшко магістраль Маккартні Макрон маніпуляція Марго-2021 Маріуполь-Рахів Маркі-Зай Марсель Онисько марш маршрут маска Матович медик медики медицина медична сестра медіафорум медперсонал медсестра медсестри Мей Маск меморандум меншина меншини мер Меркель МЗС Мирослав Жбірка митниця Мишка Япончик мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Мілан Растіслав Штефаник Міллер Мілош Земан Мінінфраструктури міністр Мінрегіон Мінськ Мінфін Мінцифри міст місто місцеві вибори Міхай Емінеску Мішкольц мова МОЗ МОК Молдова молодь Москва музей музика Мукачево мультикультуралізм муніципалітет навчання надзвичайний стан народжуваність населення НАТО Нафтогаз національні меншини нація нацменшина нацменшини нелегали нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Нідерланди Ніжна революція Ніїредьгаза Німеччина Нова Зеландія Новий рік новини Новоросія Нолан НУШ обгін область обмеження обсерваторія обшуки ОДА Одеса окупація Олександра Саєнко олімпійські ігри Ольга Кобилянська Омікрон Онисько онлайн ООС опалення опера опитування опозиція Орбан освіта освітній закон Офіс президента Охрид палац палінка пандемія Папа Римський паприка ПАР Пардубіце парк парламент партизан партія паспорт паспортизація пендлер пенсійна система пенсія Первый балтийский канал перевезення переклад перекриття Перемишль перепис переробка Перечин персонал Петер Саган Петер Фіала петиція Петро Мідянка Пийтерфолво письменник письменниця Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підприємці підробка підтримка пістолет плагіат пластик ПЛР повітря повстання податок події подорож подорожі поезія пожежа поїзд покупки Полачек поліомієліт політик політика політики поліція пологи польори Польща поляки понтифік Портніков послуги посол посольство Потапі потяг поштовх правила Прага працевлаштування працевлаштування в Польщі праця президент прем'єр прем'єр-міністр премія прикордонники проби продукти проект пропаганда протест протидія дезінформації професійно-технічна освіта Прудентополіс Пряшів пункт пропуску Путін Радек Матула радіо радіодиктант Радянський Союз Ракоці ранов-над-Топльоу Растіслав Трнка ратифікація Рахів революція регіон рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг реклама рекрутинг релігія реліквія ремонт ресторан Реткозі реформа Рига ріелтор Різдво рішення РНБО робота робота в Польщі роботи робоча сила Роза Вітрів розвиток ром роман роми ромська школа Росвигово російська мова Росія румуни Румунія русини Русь РФ С14 Сабо Сабольчверешмарт салямі саміт самоізоляція САП Сату Маре Саудівська Аравія СБУ Свидівець Свидовець свято сейсмологи секретар село Сенцов сепаратизм Сербія Сергій Жадан Сергій Квіт сертифікат сигарети Сібіу Сійярто Сікура сіль сім'я Сіярто сказ сканер скульптор скульптура скульптури слова словаки словацька культура Словаччина слоган смаколики смертність сміттєзвалище сміття собор Соваччина Солотвино сортувальна лінія сортування соціалізація соціологія соцопитування Союз спецслужба спиртне Спліт Спутник СРСР ССС СССР ставлення Стамбульська конвенція Станіца стартап статистика стереотип стерилізація стічні води столиця Столтенберг страви студенти супермаркет супкультура Сучава Схід Опера Східне партнерство США табір табори Таллін Таллінн тариф тарифи Тарту Татри театр Теб та НС телебачення телеграм теорія тепло теракт Теребле-Ріцька ГЕС термінал Тернопіль тероризм терористичний акт ТЕС тестування Тиса Тімішоара Тімоті Снайдер ткацтво товари товарообіг ТОП традиції трамвай транзит Трансильванія трансляція трансплантація транспорт тренер тривалість Триль Трнава трубопровід трудова міграція трудові мігранти Тужанський ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік Туреччина туризм Туро Руді Тячів УГКЦ угода угорська угорська мова Угорське королівство угорці Угорщина Ужгород Ужгород-Одеса УжНУ Україна українська мова українці Укренерго Укрзалізниця університет УПА Урсула фон дер Ляєн уряд фабрика фактчекінг фарцовщики Федерація футболу Білорусі Федір Корятович фейк Фенешлітке Ференц ІІ Ракоці Ференц Лість фестиваль Фіала Фідес фільм фінансування Фінляндія Фльонц фольклор фонд фортеця форум фото фотограф Франциск Франція футбол хакери Харі Крішнан Харків Хегер Херсонський хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія Центральна Європа церква цигарки цифровізація ціна ціни ЦПТО Чапутова Чебі-Погань червона зона черга черги Чернівці Чеська республіка четвірня Чехія Чехословаччина Чоп Чорногорія Чубай Чубаров Шандор Петефі Шанта Шарль Мішень шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість Шеремета Шкода школа Шкураков Шмигаль Шон Пенн шосе шпигунство штам штраф штрудель штучний інтелект щеплення Юморина ЮНЕСКО Юрай Яношик юрист Юрій Андрухович Юрій Винничук Ялта Яніка Мерило Янош Адер ярмарка ярмарки ярмарок