fbpx
31 Серпня, 2021

Вакцинація школярів: досвід ЄС, початок щеплень в Угорщині та очікування України

Вакцинація школярів: досвід ЄС, початок щеплень в Угорщині та очікування України

В Угорщині почалась вакцинація дітей у школах. Попередньо батьки на неї зареєстрували близько 48 000 учнів. Про це інформує угорський портал, присвячений інформації про коронавірус. Кампанія вакцинації стартувала 30 серпня. 

Як зазначається, щеплення у школах проведуть 30-31 серпня та 2-3 вересня із залученням шкільних лікарів та лікарів загальної практики. Вакцинуватимуть школярів препаратом Pfizer.

На основі кількості бажаючих та відгуків батьків, школи узагальнять запит на вакцинацію і надалі школярі зможуть отримати вакцину або у своїй школі, або в сусідній. Про час і місце обіцяють повідомляти батьків.

Для того, щоб пройти курс щеплення від COVID-19, учні віком до 18 років повинні надати заяву про згоду батьків, яку раніше їм надіслали електронною поштою. Другу дозу вакцини школярі отримають у тій же школі, де проводилась перша вакцинація.

 

Як у світі з вакцинацією школярів

За даними Sky News наразі 20 європейських країн практикують вакцинацію дітей віком від 12 до 18 років, або планують це зробити найближчим часом. Ще шість європейських країн вирішили пропонувати лише щеплення дітям, які мають ризик захворювання. Також підтримали вакцинальну кампанію для дітей ОАЕ, Ізраїль, Японія, Сінгапур, США, Китай, Канада та Філіппіни.

“Рекомендації надаються комітетами з імунізації в кожній із цих країн”, – зазначив директор Центру вакцин у Лондонській школі гігієни та тропічної медицини Беате Кампман у коментарі Wired.

World Vaccination 2

Угорщина

В Угорщині уряд розпочав щеплення школярів від 16 до 18 років ще у середині травня. Однак активна вакцинальна кампанія розгорнулась напередодні початку навчального року.

Італія

Уряд Італії має на меті зробити щеплення більшості своїх підлітків до того, як вони повернуться до школи у вересні. Наразі 49,86% отримали одну дозу вакцина, а 28,39% повністю вакциновані згідно зі звітом уряду Італії від 24 серпня. Тут в кінці травня вакцину Pfizer дозволили дітям віком від 12 до 15 років, а Moderna була схвалена для дітей віком від 12 до 17 років на початку серпня.

Німеччина

Тут спочатку вакцинація рекомендувалась лише дітям з основними захворюваннями, але після поширення штаму Delta 16 серпня було прийнято рішення пропонувати вакцинацію для всіх дітей старше 12 років.

Ірландія

Країна почала розглядати вакцинацію дітей. Портал для реєстрації дітей 12-15 років на вакцинацію запрацював 11 серпня і мав понад 100 000 реєстрацій. Понад 75 000 з них були зроблені лише протягом перших 48 годин. Загалоу у цій віковій групі 248 000 дітей. У перші вихідні вакцинації 30 000 дітей отримали першу дозу.

Польща 

У Польщі вакцини Pfizer та Moderna були схвалені для дітей старше 12 років, причому перша ще в червні. За даними польського міністерства охорони здоров’я, більше 685 тисяч школярів віком 12-17 років були вакциновані щонайменше однією дозою до 16 серпня, а 577,5 тис. осіб були повністю щеплені.

Франція

Франція була однією з перших країн, у якій стартувала вакцинація дітей старше 12 років, зробивши це ще 15 червня. Тут станом на 19 серпня більше 56% школярів віком 12-17 років вже отримали принаймні одну дозу вакцини, 32,4% – повністю вакциновані.

Іспанія

За останнім звітом Міністерства охорони здоров’я Іспанії від 20 серпня, 55,4% з 3,9 мільйонів дітей віком від 12 до 19 років у Іспанії вже отримали першу дозу вакцини проти COVID-19. Рішення про вакцинацію дітей до 18 років у Іспанії приймають регіональні органи влади. 

Данія

У Данії близько 58,2 % дітей та підлітків вікової групи 10-19 років отримали першу дозу, а 43,6 % повністю вакциновані. Тут вакцинацію школярів віком 12-15 років одобрили у червні, а сама кампанія розпочалась в липні.

Швейцарія

Швейцарія схвалила вакцину Pfizer для дітей старше 12 років на початку червня.

Згідно з останніми даними від 22 серпня, 150 тис. дітей та підлітків віком 10-19 років (17,9% вікової групи) отримали принаймні одну дозу вакцини проти COVID -19.

Швеція

Швеція почала вакцинувати неповнолітніх лише в серпні, в групу вакцинації увійшли підлітки з 16 до 18 років. Діти віком від 12 до 15 років поки-що мають право на вакцинацію тільки при особливих обставинах, наприклад, належність до групи високого ризику або проживання з враженими людьми.

Великобританія

Програма вакцинації для осіб, молодших 18 років у Великобританії тільки починає набирати обертів у деяких районах країни. Британський регулятор охорони здоров’я схвалив вакцину Moderna для дітей віком від 12 до 17 років, за кілька тижнів до того схвалили для цієї вікової групи і вакцину Pfizer.

School Vaccination 2

Як в Україні ставляться до вакцинації школярів

Наразі в Україні вакцинація дітей віком від 12 років проводиться тільки в окремих випадках, наприклад, якщо дитина має супутні захворювання або виїжджає за кордон. За повідомленням МОЗ, для щеплення дітей наразі рекомендована тільки вакцина Comirnaty від Pfizer-BioNTech.

Серед випадків, коли вакцинація дозволена дітям у віці 12-17 років:

  • є високий ризик важкого перебігу та розвитку ускладнень від COVID-19 через супутні хвороби, зокрема онкопатології, та немає протипоказань до вакцинації;
  • дитина переїжджає жити до країни, де для перетину кордону необхідний документ про вакцинацію;
  • виїжджає на навчання в країну, де для перетину кордону або для навчання необхідний документ про вакцинацію;
  • є учасником міжнародних заходів в країні, де для перетину кордону або для участі необхідний документ про вакцинацію;
  • приїхала з іншої країни, де отримала першу дозу Comirnaty/Pfizer.

З початком навчального року епідеміологічна ситуація в Україні може змінитись. За словами голови Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) Федора Лаптія, можливе навіть припинення офлайн-навчання.

“Щодо до дітей, школярів, то в принципі ситуація, найімовірніше, буде стрімко погіршуватися і може бути набагато гіршою, ніж на початку 2021 року. Гадаю, що схема адаптивного карантину з поділом на зони, де передбачається навчання в “зеленій” зоні, мабуть, недовго проіснує. Люди хворітимуть, треба буде вводити нові карантинні зони й припиняти навчання в школах”, – зазначив Лаптій.

Ставлення батьків до вакцинації дітей також неоднозначне. Чимало співрозмовників мають наразі перестороги щодо цього, адже дієвість та безпечність вакцин для дітей наразі ще вивчається. Однак, за повідомленням освітнього омбудсмена Сергія Горбачова, вимога обов’язкової вакцинації учнів у разі її введення не порушує права на освіту.

“Коли я чую звинувачення, що обмеження, які пов’язані з вакцинацією, насамперед заборона очно відвідувати заклади освіти, порушує право на освіту, то я змушений артикулювати дві важливі тези. Перше, це не обмежує права на освіту, бо закон “Про повну загальну середню освіту” передбачає різноманітні форми здобуття освіти. Можна знайти різні варіанти, якщо з різних причин дитина не вакцинована без медичних показань, що важливо. По друге, ми маємо розуміти, що будь-які права мають рівень пріоритету. Найголовнішим правом людини, в тому числі і в освіті, є право на життя і здоров’я. Всі інші права є наступними”, – сказав Горбачов під час презентації першої щорічної доповіді “Дотримання прав в освіті — 2020” в Укрінформі.

Слід зазначити, що раніше Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) визнала, що дітей віком від 12 років можна вакцинувати від COVID-19.

 


Раніше ми розповідали, що Угорщина, за словами Віктора Орбана, планує у 2022 році виробляти і продавати власну вакцину. Завод, де виготовлятимуть угорську вакцину буде розташований у Дебрецені.

Крім того, протягом липня уряд Угорщини створив мобільні пункти щеплення на своїх кордонах, надавши можливість безкоштовно пройти вакцинацію мешканцям прикордонних регіонів усіх 8 країн-сусідів Угорщини, включно з Україною. Діяла така програма до кінця серпня.

Варто також додати, що у вересні в Угорщині почав рости попит на третю дозу вакцини, дозволеної Європейським агентством з лікарських засобів. Пов’язано це з тим, що для отримання COVID-сертифікату ЄС (так званої Green Card), який дозволяє вільно пересуватись Європою, щеплення дозволені тільки сертифікованими вакцинами Pfizer, Moderna, AstraZeneca та Janssen.

 

Віталій Дячук для InfoPost

фото: chicagotribune, Sky News, timesleaderonline

*** Матеріал підготовлено у рамках спільного проекту Українського кризового медіацентру та Естонського центру східного партнерства


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі