fbpx
16 Серпня, 2021

Тільки для України: Угорщина ще місяць безкоштовно вакцинуватиме мешканців Закарпаття

Тільки для України: Угорщина ще місяць безкоштовно вакцинуватиме мешканців Закарпаття

Протягом липня уряд Угорщини створив мобільні пункти щеплення на своїх кордонах, надавши можливість безкоштовно пройти вакцинацію мешканцям прикордонних регіонів усіх 8 країн-сусідів Угорщини, включно з Україною. 

Однак, тільки для жителів Закарпатської області цю можливість щеплення на кордоні було продовжено до кінця серпня.

Більше того, тільки для громадян України, які є мешканцями Закарпатської області, угорський уряд виділив вакцину Janssen від американську компанії Johnson & Johnson, яка передбачає тільки одне щеплення.

Для мешканців інших країн-сусідів Угорщини було передбачено різні види вакцини за принципами наявності та залишковості. До слова, в Угорщині офіційно зареєстровані для використання аж 8 вакцин, в тому числі російський Sputnik, який досі не схвалений Всесвітньою організацією здоров’я (ВОЗ).

Gettyimages 1232545000 1320x818 Politico
Фото Getty Images

Якщо протягом липня закарпатці могли вакцинуватися у мобільних пунктах щеплення фактично безпосередньо на 3-х пунктах пропуску КПП “Загонь-Чоп”, “Барабаш-Косино” та “Лоня-Дзвінкове”, то на серпень цю можливість зберегли тільки на 2-х “Загонь-Чоп”, “Барабаш-Косино”.

За офіційною інформацією угорського урядового сайту koronavirus.gov.hu, починаючи з 2 липня і станом на 22 липня 201 року всього було вакциновано 10 491 осіб з прикордонних з Угорщиною регіонів сусідніх країн, а це України, Сербії, Румунії, Хорватії, Словенії, Словаччини та Австрії. 

Після вакцинації люди отримують угорський сертифікат європейського зразка. У випадку з мешканцями Закарпатської області, сертифікати видаються через Генеральне консульство Угорщини в місті Ужгород.

Важливо відзначити, що як і на старті цієї угорської кампанії з вакцинації закарпатців, наразі вся інформаційна кампанія, зокрема і численні біллборди по Закарпатській області, не містять ніякого брендування ні угорськими символами, ні емблемами угорських організацій в Україні, зокрема КМКС, що трапляється зазвичай у реалізації подібних ініціатив угорського уряду.

  • Зауважимо, що за даними Закарпатської ОДА, в регіоні станом на кінець липня було відкрито понад 200 пунктів щеплень. За словами регіональної координаторки вакцинальної кампанії від COVID-19 у Закарпатській області Вікторії Тимчик, у Закарпатській області є вся необхідна інфраструктура, аби робити 10 тисяч щеплень на добу, але на жаль цей показник не досягається. Станом на початок серпня більш ніж 100 тис. осіб отримали першу дозу вакцини, понад 50 тис. – другу. Тобто трохи більше 8 % від загальної кількості населення зробили одне щеплення і 4 – 5 % – два.

З чого усе почалося

У червні угорський уряд оголосив про намір створити можливість для безкоштовної вакцинації мешканців прикордонних регіонів сусідніх з Угорщиною країни, а це України, Сербії, Румунії, Хорватії, Словенії, Словаччини та Австрії. 

Ключова аргументація офіційного Будапешту, – підвищити рівень безпеки. 

“Завдяки цьому Угорщина ще більше посилить власний захист від епідемії, а також це робиться з метою захисту угорського населення та угорців за кордоном вздовж угорських кордонів, незалежно від того, є вони громадянами Угорщини чи ні”, – йшлося у повідомленні угорського уряду.

Так, з 2 липня офіційно стартувала кампанія з вакцинації мешканців прикордонних з Угорщиною регіонів саме на території Угорщини. Так, поблизу Закарпатської області запрацювали 3 мобільні пункти вакцинації території КПП з угорського боку – на Загонь-Чоп”, “Барабаш-Косино” та “Лоня-Дзвінкове”. 

На безкоштовну вакцинацію мали особи віком від 18 років, і які мають відповідну прописку (зареєстровані на території Закарпатської області).

Про старт кампанії інформувалося у медіа, а також на численних біллбордах у межах Закарпаття. 

  • Важливо відзначити, що інформаційна кампанія не мала ніякого брендування ні угорськими символами, ні емблемами угорських організацій в Україні, зокрема КМКС, що трапляється зазвичай у реалізації подібних ініціатив угорського уряду.

На власному досвіді

Як відбувалася вакцинація в Угорщині для закарпатців ми попросили розповісти мешканця Берегівського району, який вирушив до сусідньої країни разом з членами своєї родини.

“Чому вирішили вакцинуватися саме в Угорщині? По-перше, це поруч – ми живемо неподалік від кордону. По-друге, це зручно – не потрібно чекати своєї черги. По-третє, дізналися, що щеплення проводять американською вакциною, яка визнана у США та світі. Плюс для вакцинації достатньо однієї дози. Ще один бонус – Угорщина надає щепленим міжнародний “ковід-паспорт”, який дозволяє вільно перетинати кордони”, – розповів Василь.

Цікаво, що проводити вакцинацію на кордонах було залучено представників Міністерства оборони Угорщини. Здійснюється вона у спеціальних автобусах кольору “хакі” з відповідними позначками.

Vachu вакц1 (1)

“Ми вирушили на Косино (КПП “Косино-Барабаш”). Перетнули український кордон пішки, а далі побачили намет, де угорські митники записали наші дані, і начепили паперові браслети з відповідним номером. Паспортні дані (із закордонного паспорту) занесли до журналу”.

“Далі трохи почекали у черзі – і нас запросили у намет, де потрібно було заповнити анкету. Питання, в основному стосувалися стану здоров’я – чи не маємо хронічних захворювань, аллергії до ліків тощо. Тим, хто не володів угорською допомагали перекладачі у футболках з написом КМКС. Далі вимірювали тиск і направляли до автобусу, де здійснювали вакцинацію. Тут вже довелося почекати довше (приблизно 40-50 хвилин). У автобусі лікар запитав у яке плече колоти – у ліве чи праве. За кілька хвилин все було зроблено. Нам видали довідку з угорськими печатками, що ми пройшли вакцинацію – вказано було, що це вакцина Janssen. А далі розповіли, що слід ще перепочити у іншому наметі 15-20 хвилин перед поверненням додому”, – каже Василь.

“Також під час анкетування було повідомлено, що угорський сертифікат про вакцинацію можна буде отримати у консульстві Угорщини на вибір – у Берегові або в Ужгороді. Приблизно через 2 тижня. А міжнародний окремо в угорських ЦНАПах (kormány hivatal)”.

Деталі

Слід зазначити, що Міністерство охорони здоров’я в Україні зареєструвало вакцину Janssen (Johnson & Johnson) проти COVID-19 для екстреного медичного застосування лише 2 липня 2021 року.

Ця вакцина містить знешкоджений аденовірус людини, в який вмонтовано ДНК, що кодує шипоподібний білок вірусу SARS-CoV-2. Для повної імунізації достатньо однієї дози. Вакцина дозволена до екстреного застосування Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Тоді ж в Україну завезли лише 500 доз вакцини Janssen для вакцинації працівників приватної компанії. Наразі про масові поставки цієї вакцини в Україну нічого невідомо.

Чи виникають при застосуванні цієї вакцини побічні ефекти? Так, за висновками МОЗ України, вони можуть проявлятися, як і при щепленні іншими вакцинами проти Covid-19. Зазвичай це біль у місці ін’єкції, підвищення температури, втома, головний біль. Але зазвичай всі ці симптоми виявляються у той самий день, коли ви отримуєте вакцину. Утім зазначають, що все залежить від особливостей вашого організму й самої вакцини.

Наприклад, Василь, з яким ми зв’язалися наступного дня відчував слабкість і мав температуру приблизно 37 градусів. У нього такий стан тривав приблизно дві доби. У членів його родини не було жодних побічних ефектів, окрім незначної болі у самому місці ін’єкції.

“Наразі я почуваю себе добре. Очікую на повідомлення з консульства Угорщини. Насправді щеплення в Угорщині міг пройти будь-хто з бажаючих українців, оскільки прописку в мене не вимагали”, – розповів Василь.

Добрі жести

Зауважимо, що з 7 серпня Угорщина скасувала будь які обмеження для українців на в’їзд до країни, зокрема можна перетнути українсько-угорський кордон наземним транспортом без сертифікату вакцинації, довідок про щеплення чи тест. Водночас, хто подорожуватиме з України в Угорщину літаком, то мусить мати сертифікат про вакцинацію або негативний ПЛР-тест, отриманий не пізніше 72 годин на момент в’їзду.

Ще раніше, Україна та Угорщина взаємно визнали сертифікати про COVID-вакцинацію, хоча Україна зберегла невизнання вакцинації російським Спутніком, який не визнаний досі ВОЗ, але яким активно вакцинує населення Угорщина.

ДОПОВНЕНО:

    • Детальніше про результати вакцинації на кордоні з Угорщиною можна прочитати у нашому матеріалі:

Цифра дня: Майже 21 тисяча закарпатців вакцинувалися в Угорщині по спецумовах

    • Після завершення кампанії соцмережі переповнились коментарями щодо отримання пластикових COVID-сертифікатів, які мали отримати вакциновані закарпатці. Про різницю між видами сертифікатів та інструкцію, як їх отримати можна прочитати у матеріалі:

Плутанина і затримки з угорськими сертифікатами про вакцинацію: пояснюємо, що до чого

InfoPost.Media

фото в тексті – редакції, фото в анонсі матеріалу – Getty Images 


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

 

Коментарі