Аналітика 17 Грудня 13:58

Угорці, роми та чехи: як у Словаччині отримують освіту представники національних меншин

Для будь якої держави важливим фактором є збереження мови титульної нації. Останнім часом в Україні ведеться посилена робота з метою поширення української мови. Можна пригадати багато законодавчих актів, в тому числі й про освіту. Це і збільшення квот українських виконавців на радіо, і реклама виключно українською мовою, обов’язковість обслуговування клієнтів у закладах всіх форм власності українською мовою.

Але чи не найбільш скандальним виявився закон “Про освіту”, однією зі статтей якого передбачено перехід на викладання предметів у школах нацменшин українською мовою. Саме через цей закон у нас виникли великі неприємності з Угорщиною.

Study Sk

Власне, угорська меншина є найбільшою і в Словаччині, тому ми дізналися, як відбуваються освітні процеси у цій сусідній країні.

Власне, тут немає проблем з викладанням в освітніх закладах всіх рівнів мовами нацменшин. Якщо до 1989 року лише угорська та українська національні меншини мали можливість здобувати освіту рідною мовою, то з 1989 року це стосується німецької, русинської та ромської національних меншин. Але насправді саме угорська національна меншина є найбільшою і на всіх рівнях освіти в Словаччині ми можемо зустріти в закладах освіти лише угорську мову і, за винятком університетів, ще й українську.

Відразу ж варто зазначити, що у Словаччині не існує якоїсь окремої шкільної системи навчання для національних меншин. Тобто, всі школи з навчанням мовами національних меншин мають такі самі програми, що і решта словацьких шкіл, та сама кількість годин з усіх предметів, ті самі навчальні плани. Тобто такі школи є частиною загальнонаціональної мережі та підпорядковуються центральним нормативним актам міністерства.

Словаччина стала Словаччиною

Якщо пригадати історію, то Словаччина не мала своєї держави, а словаки аж до 1918 року були національною меншиною в Угорщині. При цьому, словаки зіткнулися з сильною національною асиміляцією.
Все помінялося після створення Чехословацької Республіки. Словаки отримали статус державної нації, а решта національностей — стали меншиною. У книзі “Угорці в Словаччині” йдеться про те, що словакам довелося формувати власну політику в освіті. Тоді сталися часткові перегиби, бо тоді закривалися школи з угорською мовою навчання, або в угорських школах просто почали викладати предмети словацькою мовою.

Однак згодом Департамент освіти і народної просвіти Чехословаччини з довіреністю на адміністрацію Словаччини ухвалив рішення про збереження угорських шкіл. Але не надовго.

Друга світова війна знову внесла корективи і угорці поновлювали права. Однак наприкінці війни умовний чехословацький уряд під назвою Національний фронт чехів і словаків прийняв у Кошице урядову програму, яку так і називають Кошицька урядова програма. Ця програма складалася з допомогою Кремля, була прорадянською і одним із пунктів було позбавлення чехословацького громадянства жителів німецької та угорської національностей. Тоді Чехословацький уряд домагався закриття всіх угорських та німецьких шкіл, керуючись засадами саме Кошицької програми.

Словацька освіта часів соціалізму

Ситуація помінялася лише у 1960 році, коли було прийнято Конституцію. Саме Конституція Чехословаччини гарантувала навчання мовами національних меншин, – йдеться в тій таки книзі “Угорці в Словаччині”. Але тоді було визначено, що це стосується угорської, української та польської національностей.

Фактично, навіть в період соціалізму в Словаччині закріпилося толерантне відношення до нацменшин і, зокрема, угорці мали доступ до освіти та були під захистом держави.

“У той період угорці Словаччини здобували освіту рідною мовою, вони мали свої години на радіо та телебаченні, виходили угорські газети та журнали. Зокрема, окрім кількох щотижневих видань, виходила щоденна газета Új szó (“Нове слово”). І все це реалізовувалося за кошти держави. Активною була угорська культурно-просвітницька організація Csemodok”, – розповів нам директор словацького Аналітичного Comenius Analytica Владімір Бачишин.

Зі слів Бачишина, угорці перебували під захистом держави, а про якісь міжнаціональні конфлікти і мови не могло бути.

На початку 1990-х років почав активізуватися русинський рух, який мав на меті відновлення русинської національної освіти. Русини доводили, що вони не українці і мають право на освіту рідною мовою. Нарешті їм це вдалося і 27 січня 1995 року в Братиславі було урочисто проголошено кодифікацію русинської мови. Про це йдеться в книзі Маріана Гайдоша “Українська та русинська шкільна освіта в Словаччині”.

У свою чергу, ромська мова була стандартизована в 2008 році, але на практиці вона не використовується як мова навчання і до сьогодні. Ромська меншина недостатньо емансипована, щоб ретельніше захищати свої національні права. У Словаччині є лише одна школа зі словацькою та ромською мовами навчання. Це восьмирічна приватна гімназія ZJ Mill у Кремниці.

Наскільки поширені національні меншини в Словаччині

Щоб зрозуміти проблему з національною освітою в Словаччині, то потрібно знати, що кожен п’ятий громадянин Словаччини є представником національної меншини. І варто зауважити, що, до прикладу, ромська нацменшина є значно більшою, просто під час переписів населення багато ромів записують себе словаками.

Громадяни національних меншин мають право на освіту рідною мовою. Але насправді лише угорська, українська, русинська та німецька національні меншини адекватно використовують це право.

Здавалося б, чому у цьому переліку немає чеської меншини. Адже раніше це була єдина держава і однозначно, що в Словаччині чехи, за логікою, могли б спокійно претендувати на право здобувати освіту власною мовою.

У Словаччині цього року пройшов перепис населення і вже скоро будуть відомими його результати. Але навіть за результатами останнього перепису в 2011 році чехів у Словаччині було понад 30 тисяч, що майже стільки ж, скільки русинів і втричі більше, ніж українців. Але чехи не претендують на те, щоб здобувати освіту власною мовою. І головна причина – близькість мов. І тут на думку спадають паралелі з російською та українською мовами в Україні. Чому серед росіян України виник такий супротив прийняттю законів “Про мову” та “Про освіту”. При бажанні, росіяни могли б легко вивчити українську мову. Інша справа з угорцями.

Дані у відсотковому відношенні представників національностей у Словаччині за переписом населення 2011-го року

 

Національність частка (%)
словаки 80.7
угорці 8.5
роми 2
чехи 0.6
русини 0.6
українці 0.1
німці 0.1
поляки 0.1

 

Зараз на всіх рівнях системи освіти (крім університетів) у національних меншин як мови навчання використовуються лише угорська та українська мови. На рівні середніх професійних шкіл частка національних шкіл меншин нижча. Угорська меншина має найбільшу частку національних шкіл. Причиною є велика частка населення, сильне політичне представництво, а також історичний контекст, згідно з яким, як ми розповідали вище, до 1918 року освіта в Словаччині була здебільшого угорською.

Наразі у Словаччині є 264 угорськомовних дитячих садків, 227 початкових шкіл з угорською мовою викладання, 10 так званих середніх професійних шкіл та 19 гімназій з угорською мовою навчання. Окрім того, у Словаччині є 78 дитячих садків, 28 початкових шкіл, 30 середніх професійних шкіл та 7 гімназій зі змішаним словацьким та угорським навчанням.

Для порівняння: у Словаччині всього 5 україномовних дитячих садків, 5 початкових шкіл і одна гімназія з українською мовою навчання. Є також одна середня професійна школа і 3 початкові школи зі змішаним словацько-українським навчанням.

Форми власності освітніх закладів Словаччини

В Україні з прийняттям закону “Про освіту” для угорців виникло питання створення приватних закладів освіти, на які не поширюються норми мови викладання. У Словаччині цих проблем немає. Що стосується власності, то більшість освітніх закладів є державними. Всього у Словаччині гімназій зі словацькою мовою навчання 107, приватних – 24 та церковних – 43. З угорською мовою навчання державних гімназій 13, приватна – одна і 5 церковних. Міксовані (зі словацькою та угорською мовами навчання) всі 7 гімназій є державними.

Що стосується середніх шкіл, то зі словацькою мовою навчання їх 352, ще 82 приватні і 19 церковних. Угорською мовою навчання середніх шкіл – 5 і приватних – 5. Церковних немає. Так само немає церковних словацько-угорських середніх шкіл. Державних середніх шкіл зі словацькою та угорською мовою навчання 27 і приватних – 3.

Як навчання нацменшин регулюється державою

І Словаччина, і Угорщина є членами Євросоюзу з відповідними адаптованими законодавчими актами, які стосуються національних меншин. Тому, якщо між цими державами ще можуть виникати спори щодо подвійного громадянства, то по освіті тут все чітко. Ось нормативно-правове середовище, яке нині регулює освіту національних меншин:

  • Конституційний акт c. 460/1992 зб. ст. 34, абз. 2: “Громадянам, які належать до національних меншин або етнічних груп, окрім права на вивчення державної мови, гарантується право на освіту своєю мовою на умовах, встановлених законом”;
  • Акт № 596/2003 зб. Про державне управління освітою та шкільне самоврядування;
  • Акт № 245/2008 Зб. Про виховання та освіту (закон про школу).

Відповідно до так званого “Закону про освіту” (Повна назва закону – “Закон про систему головних та середніх шкіл”) діти та учні, які належать до національних меншин, мають різну можливість навчання. Вони можуть навчатися або у школах і класах, в яких навчання повністю здійснюється мовою відповідної національної меншини, або ж у школах і класах, де деякі з предметів викладаються на мові національної меншини, а мова навчання інших предметів – державна. У таких школах і класах деякі предмети можуть викладатися мовою національної меншини, зокрема художня освіта, музична освіта, фізкультура.

Відповідно до закону, освіта, отримана в національних школах, прирівнюється до навчання в школах зі словацькою мовою навчання.

Що стосується вивчення словацької мови у школах національних меншин, то закон про освіту визначає, що в початкових і середніх школах з мовою навчання нацменшин, вивчення словацької мови та літератури є обов’язковим. При цьому, як зазначено в законі, викладання словацької мови та літератури повинно бути таким, щоб предмет засвоїли в необхідному обсязі.

Закон про освіту також регулює використання географічних назв у підручниках і робочих зошитах. Назви, які є загальноприйнятими і звичайними в мові національної меншини, подаються двомовно. Спочатку мовою національної меншини, а потім у дужках державною мовою.

Педагогічна документація, а також документи про здобуту освіту також ведуться двомовно.

Якщо учень початкової школи з мовою навчання національних меншин вступає на навчання до загальноосвітньої школи зі словацькою мовою навчання, то він може складати вступний іспит мовою національної меншини, окрім словацької мови та літератури. Але умовою є, щоб учень вказав таку вимогу в заяві на навчання.

Не все так гладко

Першим комплексно підготовленим документом у сфері освіти та навчання національних меншин є Концепція освіти та навчання національних меншин, затверджена урядом Словацької Республіки у 2007 році.
У ньому наголошується на розвитку трьох основних напрямів: зміна змісту освіти, підвищення якості освіти та покращення матеріально-технічного забезпечення.

Під час ухвалення Закону про освіту уряд Роберта Фіцо (при його першій каденції 2006-2010 р.р) приділяв велику увагу тому, щоб представники національних меншин також знали державну мову і, таким чином, могли легше знайти роботу на ринку праці. Це дуже знайомо і в Україні, де автори та прихильники закону про освіту також наполягають на тому, що нацменшини в Україні повинні знати державну українську мову настільки добре, щоб легше потім їм було знайти роботу та адаптуватися в суспільстві.

Звичайно, що тоді в Словаччині заяви уряду Фіца про необхідність посилення статусу словацької мови навіть в освітніх закладах з мовою викладання національних меншин викликали критику з боку угорських політиків та кількох угорських національних організацій, які протестували проти скорочення кількості уроків рідної мови.

Після того, як закінчилася перша каденція уряду Роберта Фіцо у 2010 році, уряд очолила Івета Радічова. При ній освітній закон також переглядався, але тоді в урядовій коаліції була й угорська партія Most-Híd, тому найбільш суттєвою зміною в законі стало обов’язкове викладання англійської мови як іноземної. Угорську мову не чіпали, хоча й тоді акцентувалася увага на посиленні статусу словацької мови.

Вища освіта у Словаччині

Наразі в Україні є великою проблемою підготовка вчителів для шкіл з викладанням мовами національних меншин. Особливо це стосується підготовки вчителів з української мови для угорських шкіл. Проблему ж підготовки вчителів з інших предметів на угорській мові у таких школах наразі успішно перекриває Закарпатський угорський інститут імені Ракоці в Берегові. У Словаччині ж є достатньо університетів на мовах нацменшин.

Зокрема, підготовка вчителів мови меншин для початкової та середньої освіти відбувається в кількох державних університетах:

  • Університет Яноша Сельє в Комарно (з 2004). Викладання ведеться переважно угорською мовою, але професійна термінологія також дублюється словацькою чи англійською мовами.
  • Угорська мова та культура – кафедри угорської мови та літератури Університету Костянтина Філософа в Нітрі, Університету Коменського в Братиславі та Університету Матея Бела в Банській Бистриці (кафедра угорських студій).
  • Російська, українська та русинська (частково польська) мова та культура – Університет Матея Бела в Банській Бистриці (кафедра європейської культурології та слов’янських мов та кафедра слов’янських мов), Пряшівський університет (Інститут російської, української мов та славістики). ), Університет Коменського в Братиславі (кафедра російської мови та літератури) та Університет Костянтина Філософа в Нітрі (кафедра російської науки).
  • Німецька мова та культура – Університет Матея Бела в Банській Бистриці (кафедра європейської культурології та слов’янських мов та кафедра німецьких студій), Пряшівський університет (Інститут німецьких студій), Університет імені Павла Йозефа Шафарика в Кошице (кафедра німецьких студій ), Університет Коменського в Братиславі (кафедра німецьких студій, голландських та скандинавських студій), Університет Костянтина Філософа в Нітрі (кафедра німецьких студій), Католицький університет Ружомберока (кафедра німецьких студій) та Університет св. Кирила і Мефодія в Трнаві (кафедра німецьких студій).
  • Навчання про ромську культуру та мову забезпечує Університет Костянтина Філософа в Нітрі, де з квітня 1990 року існує Інститут ромських досліджень.

Варто додати, що питанню освіти для національних спільнот в Україні приділяється чимало уваги. Наприклад, у ході ІІ-го форуму ідей та рішень “Re:Open Zakarpattia” експерти визначили, що більше впливає на освіту нацменшин на Закарпатті. За висновками спікерів, рівень освіти на Закарпатті швидше залежить від місцевості та типу населеного пункту, де проживають учні, ніж від етнічного походження. Мовне ж питання має скоріше штучне походження та часто політизується в контексті питання інтеграції національних спільнот в українське суспільство.

 

Петро Гойс спеціально для InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі
Теги
128 бригада AIN.ua Aldi Andrej Babiš Andrej Doležal ANO Auchan AUR Baltic Pipe Bees Airline Boeing 787 Dreamliner BY ME Cernăuți Charmsove Deti China-CEE Institute COVID COVID-19 Csillag D1 DC Comics Diaľnica D4 DIO e-hranica Ecaterina Teodoroiu Ed Sheeran eHranica ELLE Ukraine ETIAS Facebook fake fake news Falcon 9 Fidesz Free Svydovets Gaz-System GLOBSEC GoCamp GoGlobal GPS GRUBB Grupa Lotos György Schadl Henley Henley & Partners Hofer Homonnay Gergely Hungarikum Igor Matovič Infopost IT Ivan Korčok Juraj Jánošík Karpaty KISS KMKSZ KÜRTŐSKALÁCS Latvia Lidl Liga.net Liget Liget Budapest LOT Ľudovít Štúr Luzhanka Maia Sandu Malé Karpaty Malenykij robot Marie Claire MÁV media Mercedes-Benz Milan Rastislav Štefánik Mistrál MOL Most-Híd Nagyberegi National Geographic Netflix Nicolae Ciucă OLO Omega Omicron Pál Völner Panic Button Pegasus Penny Market Pentaxim PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN PKN Orlen PKP LHS Playboy Ukraine Podzemne Hnutie Pomozi Sándor Pretty Loud QR Rail Baltica Re:Open Zakarpattia RegioJet Rolling Stones Romania Rongyos Gárda Rosia Montana RT Russia Today Ryanair S19 SaS Scorpions Sinopharm SIS Skoda Škoda Auto SkyUp SMK SpaceX Spar SPD SPOLU Spotify Sputnik Tatra Ice Dome TEN-T TEN-T CORE Tesco Tetraxim Tid(y)Up Timothy Snyder Tokai Tokaj Tungsram Turkish Airlines UCEF Ukraїner Unicum Urban Balkan Beats USSR V4 Verorab Via Carpatia Viplak Attila VUC Vujity Tvrtko WIND ROSE windrose wizz air Zemplin Museum ZEVO аварії аварія авіакомпанія авіалінії авіарейс авіасполучення авіація австрія Австро-Угорська імперія Австро-Угорщина авто автобан автобукс автобус автогігант Škoda автозавод автомагістраль Автомагістраль D4 автомобілі автомобіль автомобіль в Угорщині автопром автострада агресія агрохолдинг адвент Адер аерозйомка аеропорт аеропорт Львів аеропорт Ужгород АЕС азартні ігри Азов АЗС айкідо активіст актор акциз акція Албанія Александр Колб алкоголь алфавіт Альберт Газда Альянс американські гірки Анатолій Ткачук Ангелус англіцизми Анджей Дуда Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Воргола Андрій Любка Андрій Макаревич Андрухович аномалія анонім антивакцинатори антисемітизм античність армія архів архітектура асоціація асоційоване тріо АТБ атеїсти АТО атомна енергія аукціон б/у авто Бабель Бабіш Бабкіна Баганич Базанов Байден Байстрюк сатани бал Балкани Балканський оглядач Балтика Банік банк банкнота барель Батьківщина батяр Бая Маре безвіз безпековий форум безробіття Безславні кріпаки Бела Ковач Белград бензин Берегово Берлін Бернадетт Сель Бесарабія Бетмен бетяр бібліобус бібліотека бідність Бідовце біженці бізнес білборд Білецький білінгвальність Білорусь благодійність Блінкен блокування Богатинь Богдан Хмельницький богослужіння бограч Бодрог болгари Болгарія Болонья Большая рыба Боррель Борша борщ Боснія Боснія і Герцеговина ботанік ботсад Бразилія Братислава Брензович Брюссель Будапеш Будапешр Будапешт Будапештський кінофестиваль будинок будівлі будівля будівництво Бузарест Буковель Буковина Бундестаг бур Бураш Бурштинська ТЕС бустерна доза Бухарест бюджет В'єтнам в'язниця в'язні ваакцина вагони Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вакцинація ромів вакцинація Угорщина Валерій Залужний Валеріу Ківер валюта вантаж вантажівка вартість Варшава Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Вашингтон вбивство Велика Добронь Великі Береги Великобританія велодоріжка велосипед велосипедист велоспорт Вельке Капушани Венера Верховина Ветеранська миля вживані авто взуття вибори вибори в Угорщині виборчий туризм видавництво Комора видання викладання Винничук вино Виноградів виплада виробництво виручка виселення Високі Татри вистава виш Вишеградська група Вишеградська четвірка Вишиваний Вишиваний. Король України вишивка Вишне Немецке Вишнє Нємецке Віденський бал Відень відкрите небо відкрити бізнес відкрити бізнес у Словаччині відпочинок Відродження відходи віза візит війна війська військо військова база військова угода вікенд Віктор Орбан Вікторія Нуланд Вільгельм фон Габсбурґ вільна торгівля Вільнюс віньєтка Віола фон Крамон віросповідання Віталій Портников ВНЗ вода водії водій вокзал Володимир Зеленський Ворожбит вплив Вроцлав ВУЗ ВЦИОМ вчителі вчитель вчителька Габсбург Габсбурґа газ газ у Словаччині газета газопровід газосховище Газпром галичани Галичина Ганг гастрономія Геґер Гей гектар Гельсінкі Генасамблея генконсульство генсек генсек НАТО геотермали Герцеговина ГЕС гірлянди гірськолижний курорт Гітлер глемпінг Гобітхіл Гогольфест Гойс Головко голодомор Голокост голосування Гомонай Гергей гомосексуаліхм гонведи госпіталізація ГРА гральні заклади грант Греція грип громадянство громадянство України Грузія ГТС Гуйяш ГУЛАГ гумор Гуморина гунгарікум гурт Давід Сассолі дамба Данілов Данніган Данте Аліг'єрі ДахаБраха двигуни Дебрецен дезінформація Делі Дельта демографія демократія демонтаж депортація депутат дерева держава Держдеп держдума держзрада Держмитслужба ДЕСС дефіцит дефіцит кадрів децентралізація Дещиця джинси Джо Байден Джон Кірбі дзьодо диверсант диверсія дизель диктант диплом дипломат дипломна робота дипустанова диригент дисидент дискаунтер дискримінація дистанція дифтерія діаспора Діброва діджиталізація діти Діти Хармса Дія Дмитро Кулеба Дмитро Тужанський Дні України Дніпропетровщина ДНР Добрая додаток Долежал Дональд Туск Донбас донор донорство допомога дорога дослідження дотація ДПСУ драма дрон Друга світова війна ДТП Дубровник Дуда Дулеба Дунай Дюрчань Дяківці е-вибори е-демократія Еган Еде Ед Ширан Еде Еган Едуард Гегер Едуард Хегер екологія економіка експати експерт експорт експрес електрика електроенергія електромобілі електронна комерція емігрант емігранти еміграція Емінеску Еммануель Макрон Енді Воргол енергетика епідемія Ернст Нойбауер Ерош Пішта Естонія етнополітика є ЄБРР Євангеліє євреї євро євроасоціація євроінтеграція Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз європейськість Євросоюз ЄІБ ЄП ЄС Жешув Жиліна житло житло в Угорщині життя жінка жінки жовтень Жозеп Боррель Жолт Немет журнал журналіст журналісти Забруднення Забужко завод Загайкевич Загонь зайнятість Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту Закрапаття залізниця Залужний замки замок заправка заробітна плата заробітчани зарплата застава Західні Балкани Захонь заява збірка зброя звалище згуртованість Зеленський Земан землетрус земля Земплін Зимовий сад зірки зливи зловмисник злочин ЗМІ змова знижки Ryanair знижки на квитки ЗНО золотий паспорт Золтан Бабяк Золтан Мігай Нодь Золтан Мігаль Нодь Золтан Нодь зона Зоя Казанжи Зріні зростання ЗСУ Игорь Померанцев іайдо Івано-Франківськ ігри ігроманія ідентичність Ізмаїл Ізраїль Ілдіко Орос Ілон Маск ілюмінація іммігранти імміграція імпорт імпорт газу інвестиці інвестиції Індія інклюзія іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інфляція інформація інфраструктура іпотека Ірак ірландець Ірландія Іспанія історія італійське вино Італія Іштван Ійдярто Іштван Сабо Йоббік Йоже Плечник Кабмін кава кадри Казанжи казки Калуська ТЕЦ Канада канал канал Верке канікули канцерогени карантин Карен Донфрід Карл IV Карпатська Україна карта поляка картка Катанлін НОвак Катерина Бабкіна каток католики Каунас квартира у Будапешті квитки квитки Ryanair квитки в кіно квитки до Молдови квитки до Польщі квитки на Wizz Air квитки на літак квитки на поїзд квитки на потяг квитки потяг КГБ Кенія кепм Кетрін Винник Кечкемет Київ Київ-Одеса Київська Русь Китай китайські товари кібератака кібербезпека кіно кінорежисер кінотеатр кінофестиваль Кіпр Кіра Рудик Кішварда класик Клаус Йоганніс Клепало клімат кліматолог Клуж КМЄС КМКС КМУ книга книги КНР КНУ ім. Шевченка коаліція Коболєв Ковачевські ковід козаки колонка колорит Колумб Колхідські тропічні ліси Комаром компанії компенсація композитор комунізм комуністи комфорт Конгрес США конкуренція Конституція консульство контрабанда конфесії конфіскація конфлікт концерт кордон коробка передач Королівське Євангеліє коронавірус коронаірус Корчок Косеуць Косино коснпірологія Косово коференція Кошице Кошицький край КПП краантин Краків Красноїльськ кредит Кремль Кривий Ріг криза Крим Кримська резолюція кримські татари Крістіан Форро Кубраков куди поїхати на Різдво Кулеба культура купити автомобіль купити віньєтку купити житло купівля купівля в інтернеті купюра курйоз курорт курси курси словацької кухар кухня Кюртешколач Лаборець Лавров лазні Ласло Зубанич Ласло Палкович Ласнамяє Латвія латиниця ЛГБТ ЛГБТІ ЛГБТК Легинь Ленінград летовище лижі липовани листівки Литва лід лікар лікарі лікарні лікарня Лілія Гриневич літак література літка ЛНР Логвиненко логістика логогтип локдаун Лорінц Ночо лоукост лоукостер лоукостери Луганськ Лукашенко Лукойл Лунік Лунік IX Лунык Львів Львівщина Любка Люблін Людовит Велислав Штур Ляшко Магда магістраль Майя Санду Майяленд Маккартні Макрон Мале Карпатське коло Мальта маніпуляція Марго-2021 Маріуполь Маріуполь-Рахів маркетплейс Маркі-Зай Марсель Онисько марш маршрут маска Матович машиніст машиністи Меджилабірці медик медики медицина медична сестра медіафорум медперсонал медсестра медсестри Мей Маск меморандум меморіал менталітет меншина меншини мер Меркель МЗС Минай Мирослав Жбірка митниця мито Мишка Япончик мігрант мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Мілан Растіслав Штефаник Міллер Мілош Земан Мінінфраструктури міністр Міноборони Мінрегіон Мінськ Мінфін Мінцифри місіонери міст місто місцеві вибори Міхай Емінеску Мішкольц МКС мова МОЗ МОК Молдова молодь Молотов Москва музей музика музичний гурт Мукачево мультикультуралізм муніципалітет Мустафа Найєм Мюнхенська угода навчання нагорода надзвичайний стан найменшина наративи народжуваність населення НАТО нафта Нафтогаз нацизм національні меншини національні спільноти національність нація нацменшина нацменшини НВ Недитячі казки недоторканість нелегали нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Никон Нідерланди Ніжна революція Ніїредьгаза Ніколае Чаушеску Ніколає Чуке Ніколенко Німеччина НКВС Нова Зеландія Новий рік новини Новоросія Нолан НУШ Нью-Йорк ОАЕ об'їзна обгін область обмеження обмеження шивидкості оборона обсерваторія ОБСЄ обшуки овочі ОДА Одеса Одещина озера Оксана Линів окупація Олександра Саєнко Олексій Резніков Олена Богдан олімпійські ігри Ольга Кобилянська Омікрон Онисько онлайн Онтаріо ООН ООС опади опалення опера оператор ГТС опитування опозиція Орбан освіта освітній закон отримати побит Офіс президента Охрид пакт палац паленка паливо палинка палінка пам'ятка пам'ятник пандемія Папа Римський паприка ПАР Пардубіце парк парламент партизан партія пасажиропотів паспорт паспорт Болгарії паспорт Угорщини паспорт України паспорт Чорногорії паспортизація ПДВ Пекін пендлер пенсійна система пенсія Пентагон Первый балтийский канал перевезення переговори переклад перекриття Перемишль перепис перепис населення переробка Перечин персонал Петер Саган Петер Сійярто Петер Фіала петиція Петков Петро Мідянка Печ Пийтерфолво письменник письменниця Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підприємці підробка підтримка пісня пістолет плагіат Пласт пластик ПЛР ПЛР-тест побит повітря повстання податки податок події подорож подорожі подорожчання поезія пожежа пожертви поїзд покарання покупки Полачек поліомієліт політик політика політики політінформація поліція пологи польори Польща поляки Померанцев понтифік Попасна Портников Португалія послуги посол посольство посуха посуха у Словаччині Потапі потяг похмілля похорон поштовх правила Прага Прайс Праліси Карпат працевлаштування працевлаштування в Польщі праця презентація президент президент Угорщини президент Франції прем'єр прем'єр-міністр премія прибуток прикордонники проби продажі продукти проект проживання промисловість пропаганда протест протидія дезінформації професійно-технічна освіта профспілка Прудентополіс Пряшів Псакі пункт пропуску Путін Рада Європи Радек Матула радіо радіодиктант Радянський Союз ракета Ракоці ранов-над-Топльоу Растіслав Трнка ратифікація Рахів революція регіон режим Лукашенко Резніков рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг рейтинг забруднення реклама реконструкція рекрутинг релігія реліквія ремонт ресторан Реткозі реформа Рига Ріббентроп рівень життя ріелтор Різдво різдвяні знижки річки рішення РНБО Роберт Фіцо робітники робота робота в Польщі робота в Угорщині робота в Чехії робота у Словаччині роботи робоча сила родовище Роза Вітрів розваги розвиток розкол ром роман роми ромська школа Росвигово російська мова Росія Рошія-Монтане рробоча сила румуни Румунія русини Русь РФ С14 Сабо Сабольчверешмарт салямі саміт самоізоляція Самош Санду санкції САП Сассолі Сату Маре Саудівська Аравія СБУ Свидівець Свидовець свята святкова ілюмінація свято Сегед сегрегація Сейм сейсмологи секонд-хенд секретар село Сенат США Сенцов сепаратизм Сербія Сергій Жадан Сергій Квіт сертифікат сигарети символ СІань Сібіу Сійярто Сікура сіль сім'я Сімоньян Сіярто сказ сканер Скоп'є скульптор скульптура скульптури Слобожанський експрес слова словак словаки словацька культура Словачина Словаччина Словенія слоган смаколики смертність сміттєзвалище сміття смог собор Соваччина соколи! Солідарність Солотвино сортувальна лінія сортування Софія соцдослідження соціалізація соціологія соцопитування Союз спад спадщина спецслужба спецслужби спиртне співпраця Спліт Спутник СРСР ССО ССС СССР ставлення стагнація Стамбульська конвенція Станіца Старай старіння стартап статистика стереотип стерилізація стічні води столиця Столтенберг страви страйк студенти сувенір Сулік Суми супермаркет супкультура Сучава Схід Опера Східне партнерство США Тhe Guardian табір табори Тайвань Таллін Таллінн тара Тарас Качка тариф тарифи Тарту Татри тварини Твртко Вуйіч театр Теб та НС телебачення телеграм телеканал теорія тепло теракт Теребле-Ріцька ГЕС термальні води термінал Тернопіль тероризм терористичний акт ТЕС тестування технологі Тиса Тімішоара Тімоті Снайдер ткацтво товари товари в Інтернеті товари з Китаю товарообіг Томаш Фіала ТОП торгівля традиції трамвай транзит транзит газу Трансильванія трансляція трансплантація транспорт транспортний коридор тренер тривалість трилер Триль Тріанон Трнава трубопровід трудова міграція трудові мігранти Тужанський ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік Туреччина туризм турист Туро Руді Туров Тюнде Грівнак Тячів УГКЦ угода угорська угорська мова угорське вино Угорське королівство угорські вибори угорці угорці Закарпаття Угорщина Ужгород Ужгород-Одеса УжНУ Україна українська мова українці Укренерго Укрзалізниця університет УПА Урсула фон дер Ляєн уряд утилізація учні Ушгорщина фабрика Факти фактчекінг фарцовщики Федерація футболу Білорусі Федір Корятович Федоров феєрверк фейк Фенешлітке Ференц ІІ Ракоці Ференц Лість фестиваль Фіала Фідес фільм фінансування Фінляндія Флорін Роман Фльонц фольклор фонд Фонд Бетлена Габора фортеця форум фото фото Словаччина фотограф Франц Йосиф Франциск Франція фрукти футбол хакери Харі Крішнан Харків Хегер Херсонський хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія Хуст Це дитя Цензор.нет Центральна Європа церква цигарки цифровізація ціна ціни цінності Цісар ЦПТО Чапутова Чаушеску Чебі-Погань чемпіонат червона зона черга черги Чернівці Чеська республіка четвірня Чехія Чехословаччина чиновники Чоп Чорне море Чорногорія Чубай Чубаров Шандор Петефі Шанта Шарль Мішень шахрайство шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість Шенген Шенгенська зона Шеремета Шкода школа школярі Шкураков Шмигаль Шовковий шлях Шойгу Шон Пенн шосе шпигунство штам штраф штрудель штучний інтелект щеплення Юдіт Йожа Юморина ЮНЕСКО Юрай Яношик юрист Юрій Андрухович Юрій Винничук Ялта Ямпіль Ямпіль-Косеуць Яніка Мерило Янош Адер Янош Кобор ярмарка ярмарки ярмарки у Європі ярмарок Ярослав Грицак Ярузельський