Аналітика 02 Вересня 19:06

Найгірші в Україні: Чому Закарпаття 4-ий рік поспіль займає останню сходинку за результатами ЗНО

Спойлер: Наратив про те, що регіон “тягнуть вниз” національні меншини, які погано вчаться, не підтверджується. Хоча це не знімає питання якості освіти та вивчення української мови в школах нацменшин.

Напередодні 1 вересня портал Освіта.ua оприлюднив щорічний рейтинг областей України за результатами ЗНО, і Закарпаття вкотре опинилося в ньому на останній сходинці.

“Вкотре” – це, щонайменше, вчетверте поспіль, відколи такий зведений рейтинг оприлюднюється. 

1572532570
Словацька школа в Ужгороді. Фото Varosh

На жаль, усі ці роки, насправді, шокуючі дані, які вже сформувалися в тренд, щоразу губляться в метушні останніх днів літа та урочистостях 1-го вересня. 

Ігнорування проблеми в даній ситуації є не просто безрезультатним, а й небезпечним, бо на ці жахливі освітні результати Закарпатської області накладається дуже чутлива та складна проблема освіти національних меншин регіону. Зокрема, мови освіти з огляду на ухвалення нового законодавства в цій сфері, що стало приводом для українсько-угорської суперечки та загострення у відносинах також з іншими західними сусідами та партнерами України, як то Румунією, Польщею, Болгарією.

Ми в Infopost.Media спробували розібратися у даних ЗНО, зокрема, чи є залежність між результатами ЗНО та мовою освіти, на чому, на жаль, часто спекулюють як в Україні, так і за її межами.

Довідково: у Закарпатській області загалом функціонує 604 заклади загальної середньої освіти (школи), з яких 117 – з мовою національних меншин. З цих 117 шкіл нацменшин – 101 школа з угорською мовою викладання, 14 – з румунською та по 1-й зі словацькою та російською.

Як складається рейтинг

Згаданий рейтинг складається за середнім значенням балів зовнішнього незалежного оцінювання, які отримали учасники тестування, і розрахований як середнє арифметичне результатів всіх тестів з урахуванням нескладених тестів (не подолав поріг “склав/не склав”). 

Таким нескладеним тестам, при розрахунку середнього арифметичного, надано значення “0”, тому значення середнього балу може складати менше 100 балів. 

Якщо випускник школи не з’явився для складання тесту, такий тест не враховувався під час розрахунку.

Важливим також є показник відсотку тих, хто набрав необхідну кількість тестових балів.

Бібліотека 3-ї школи імені Жігмонда Перені в Виноградові. Фото Дмитра Тужанського

Закарпаття у рейтингу

Чотири роки поспіль, починаючи з 2017-го, Закарпатська область посідає останнє місце в рейтингу.

У 2017-му Закарпаття пасло задніх із середнім балом 88,2, більше того, тести ЗНО склали лише 67% учнів. Лідером же рейтингу тоді стала сусідня із Закарпаттям Львівщина, де середній бал становив 123,9, а склали тести 86% учнів.

Osvita 1

Наступного 2018-го року ситуація на Закарпатті ще погіршилася і регіон не тільки зайняв знову останнє місце, а й показав ще нижчий середній бал та ще нижчий відсоток тих, хто склав ЗНО. Це відповідно 85,6 та 66%.

Osvita 2

Більш успішним для Закарпаття був 2019 рік. Середній бал становив 91,7, а склали тести 70% учнів. Але і ці результати не дозволили регіону вилізти з самого дна рейтингу.

Osvita 3

Ще кращим для Закарпатської області був 2020 рік. Область нарешті вийшла за сотню середнього балу – 106,7, а тести склали аж 81% учнів. 

Припускаємо, що значною мірою це пов’язано з тим, що Міністерство освіти знизило прохідний поріг з тестів української мови для учнів шкіл з навчанням мовами національних меншин. 

Osvita 4

Ну і нарешті 2021 рік. Закарпаття знову останнє, а показники у порівнянні з минулим роком погіршилися – 101,8 середній бал і лише 76% учнів набрали прохідну кількість балів ЗНО.

Osvita 5

Всеукраїнські тенденції в рейтингу

Зауважимо також, що усі ці чотири роки поруч із Закарпатською областю внизу рейтингу також перебувають Одеська (4-те місце знизу в 2017-ому та 2019-ому, 3-є знизу в 2018-ому, 2020-ому та 2021-ому) та Миколаївська область (3-є місце знизу в 2017-ому та 2019-ому, передостаннє в 2018-ому, 2020-ому та 2021-ому).

До 2020-го у цій компанії також перебувала Чернівецька область. Так, вона перебувала на передостанньому місці в 2017-ому, 2018-ому та 2019 роках. 

Але в 2020-ому та 2021 роках Буковина раптово вирвалася з аутсайдерів та стала міцним “середняком”, зайнявши відповідно 14 та 13 місця у річних рейтингах.

  • Цікаво, що це співпало з тим, що з 2020-го було знижено прохідний поріг з тестів української мови для учнів шкіл з навчанням мовами національних меншин.

Ми плануємо перевірити, чи є в цьому збігові причинно-наслідковий зв’язок, а якщо ні, то що ж стало причиною того, що 2020 рік став переломним з точки зору успішності ЗНО для Чернівецької області.

 

Словацька школа в Ужгороді. Фото Varosh

Важливі деталі результатів ЗНО, які впливають на рейтинг

Які ж причини того, що Закарпаття останнє в рейтингу? 

З нашого спілкування з освітянами, а це умовна вибірка з кількох директорів шкіл, керівників місцевих управлінь освіти та аналітиків, на якість освіти у Закарпатській області, а відтак і результати ЗНО, найбільше впливають такі 4 ключові фактори:

  • високий рівень міграції, зокрема еміграції в регіоні, зокрема серед освітян; 
  • низький рівень залученості батьків до освіти дітей, в тому числі через високий рівень міграції та масовий виїзд людей на заробітки за кордон;
  • понад 60% населення проживає в селах, де вкрай важко забезпечувати високий рівень освіти через брак ресурсів, у першу чергу, кадрових;
  • поліетнічність регіону та низький рівень викладання української мови у школах національних меншин, насамперед, через 1) низьку якість методики викладання української мови як нерідної, 2) незбалансованість мовного компоненту у навчальних планах та 3) брак не просто вчителів, а саме білінгвальних, тобто двомовних вчителів.

На жаль, дуже часто саме четвертий фактор – етнічний – приводиться як вирішальний у публічних дискусіях, при чому в дуже спрощеному формулюванні, мовляв, угорці насамперед та румуни (бо їхніх шкіл найбільше) погано вчать і знають українську мову.

 


Сюжет про словацьку школу в Ужгороді

Однак, це не тільки спрощено, а й маніпулятивно, що, власне, підтверджується, чи то спростовується даними згаданого рейтингу ЗНО, якщо зануритися в нього на різних локальних вимірах.

До прикладу, ми звели рейтинги окремо міст області і окремо районів за 2021 рік. 

Це рейтинги за кількістю та відсотком тих, хто не зумів пройти тести ЗНО.

Так от, серед угорськомовних центрів Закарпаття – Берегове – має доволі пристойні результати і має кращі показники, ніж багато інших міст області, де угорці не проживають. 

Рейтинг міст Закарпаття має такий вигляд : перша колонка – кількість тих, хто не пройшов прохідний бал тестів, тобто власне не подолав поріг ЗНО, а друга колонка – скільки це складає у відсотках від загальної кількості тих, хто складав тести ЗНО:

   Населений пункт    Не набрали прохідний бал    % від загальної кількості
1    Свалява 5 5,7%
2    Ужгород 93 7,4%
3    Хуст 17 7,8%
4    Чоп 2 8%
5    Мукачево 103 9,6%
6    Берегове 40 11%
7    Тячів 10 11,4%
8    Рахів 10 12,3%
9    Перечин 7 13,2%
10    Іршава 10 13,7%
11    Виноградів 36 16,5%

 

А от що стосується районів*, то тут, на перший погляд, вже більш чітко прослідковується ймовірна залежність між результатами та етнічним складом тієї чи іншої території, утім низькі показники таких старих районів як Рахівський та особливо Іршавський (моноетнічний), це припущення серйозно ставлять під сумнів.

   Район    Не набрали прохідний бал    % від загальної кількості
1    Свалявський 9 6,2%
2    Воловецький 6 6,7%
3    Міжгірський 21 7,9%
4    Перечинський 15 12,9%
5    Великоберезнянський 11 13,1%
6    Мукачівський 40 14,2%
7    Тячівський 94 14,8%
8    Виноградівський 79 16%
9    Рахівський 59 16,5%
10    Іршавський 71 18%
11    Хустський 90 21,1%
12    Ужгородський 46 25,4%
13    Берегівський 37 36,3%

 

*зауважимо, що йдеться про старий адміністративно-територіальний устрій Закарпатської області з 13 районів, який досі використовується у даних Українського центру оцінювання якості освіти. Додамо, що після укрупнення у межах Закарпатської області є 6 районів. 

 

Угорська школа в селі Яноші Берегівського району. Фото Дмитра Тужанського1
Угорська школа в селі Яноші Берегівського району. Фото Дмитра Тужанського

Етнічність та мова навчання не вирішальні?

Утім, якщо зазирнути у рейтинг на рівні сіл, то в угорських селах Ужгородського району ми маємо, на перший погляд, просто катастрофічно низькі результати ЗНО з української мови та літератури (уточнено) за 2021 рік як обов’язкового для здачі тесту. 

  • До прикладу, у Сюрте тести не склали 33% від усіх, хто складав. У Малій Доброні – 44%, у Есені – 50%.

Але водночас, у тій-таки україномовній Кам’яниці цього ж району в опорній школі середньої освіти тести з української мови та літератури не склали аж 46,6% учнів. У школах в Середньому та Сторожниці не змогли подолати поріг тестів ЗНО з української мови та літератури майже по 30% учнів.

Тобто результати в українських школах у сільській місцевості Закарпаття не менш катастрофічні, ніж в угорських школах.

Угорська школа №10 в Ужгороді, Foto Huszti István
Угорська школа №10 в Ужгороді, Foto Huszti István

Можна навести і приклади з міських шкіл, де результати ЗНО з української мови та літератури значно гірші в школах з українською мовою викладання предметів, ніж у школах з викладання предметів угорською мовою. 

Якщо взяти Ужгород, то всі 100% учнів угорської гімназії склали тести ЗНО з української мови та літератури. 

Показник угорської школи №10 в Ужгороді дещо гірший, і тут не пройшли ЗНО з цього предмету 14% учнів, але в той же час і це не найгірший показник, бо, наприклад, у українських школах №9 в Ужгороді ЗНО з української мови та літератури не пройшли 18,52%, а в школі №19 взагалі 20%. Що вже говорити про Центр профтехосвіти Ужгорода, де тести з цього предмету не склали 40% учнів.

У Мукачеві цьогоріч “відзначився” Закарпатський обласний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Красного поля Закарпатської обласної ради, де 26% учнів не пройшли ЗНО з української мови та літератури.

Подібна ситуація з місцевим Центром профтехосвіти чи тим-таки Мукачівським аграрним коледжем.

Ми навмисне проаналізували більш ретельно Рахівський район, який вважається центром закарпатського українства і де майже відсутнє угорськомовне населення, окрім селища Ясіня.

  • Ситуація в українських школах тут часто значно гірша, ніж в угорськомовних школах інших районів. Школа в Рахові №3 – понад 55% учнів не склали ЗНО з української мови та літератури (Уточнено: спершу тут було помилково приведено приклад школи з села Білин). Школа в Кобилецькій Поляні – 38% учнів не склали ЗНО з української мови та літератури. Школа в селі Богдан – 37% не склали. Костилівка – 31%, Лазещина – 28%…

Підсумки та висновки

То в чому проблема? Чому Закарпаття аж настільки відстає від решти регіонів за критерієм здачі ЗНО?

На жаль, у нас нема відповіді на це запитання наразі.

Замість того, аби писати в цьому місці підсумки та висновки, нам хочеться, перш за все, бити на сполох. Бо ситуація в освіті Закарпаття виглядає критичною і катастрофічною, і у нинішній ситуації вимагає не тільки рішучих системних дій, а, в першу чергу, глибокої та фахової аналітики, аби розібратися в цій дуже складній проблемі. 

Інакше вирішити її буде неможливо.


Ми ж у редакції Infopost.Media плануємо й надалі вивчати цю тему, тому запрошуємо слідкувати за нашими новими та старими публікаціями про освіту в поліетнічних умовах:

  • Як етнічна угорка стала українським філологом та запровадила двомовне навчання в угорській школі. Інтерв’ю з Ґабріеллою Гомокі.

 

Петро Гойс та Дмитро Тужанський, спеціально для Infopost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі
Теги
128 бригада AIN.ua Aldi Andrej Babiš ANO Auchan AUR Baltic Pipe Bees Airline Boeing 787 Dreamliner BY ME Cernăuți Charmsove Deti China-CEE Institute COVID COVID-19 Csillag D1 DC Comics Diaľnica D4 DIO e-hranica Ecaterina Teodoroiu Ed Sheeran eHranica ELLE Ukraine ETIAS Facebook fake fake news Falcon 9 Fidesz Free Svydovets Gaz-System GLOBSEC GoCamp GoGlobal GPS GRUBB Grupa Lotos György Schadl Henley Henley & Partners Hofer Homonnay Gergely Hungarikum Igor Matovič Infopost IT Ivan Korčok Juraj Jánošík Karpaty KISS KMKSZ KÜRTŐSKALÁCS Latvia Lidl Liga.net Liget Liget Budapest LOT Ľudovít Štúr Luzhanka Maia Sandu Malé Karpaty Malenykij robot Marie Claire MÁV media Mercedes-Benz Milan Rastislav Štefánik Mistrál MOL Most-Híd Nagyberegi National Geographic Netflix Nicolae Ciucă OLO Omega Omicron Pál Völner Panic Button Pegasus Penny Market Pentaxim PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN PKN Orlen PKP LHS Playboy Ukraine Podzemne Hnutie Pomozi Sándor Pretty Loud QR Rail Baltica Re:Open Zakarpattia RegioJet Rolling Stones Romania Rongyos Gárda Rosia Montana RT Russia Today Ryanair S19 SaS Scorpions Sinopharm SIS Skoda Škoda Auto SkyUp SMK SpaceX Spar SPD SPOLU Spotify Sputnik Tatra Ice Dome TEN-T TEN-T CORE Tesco Tetraxim Tid(y)Up Timothy Snyder Tokai Tokaj Tungsram Turkish Airlines UCEF Ukraїner Unicum Urban Balkan Beats USSR V4 Verorab Via Carpatia Viplak Attila VUC Vujity Tvrtko WIND ROSE windrose wizz air Zemplin Museum ZEVO аварія авіакомпанія авіалінії авіарейс авіасполучення авіація австрія Австро-Угорська імперія Австро-Угорщина авто автобан автобукс автобус автогігант Škoda автозавод автомагістраль Автомагістраль D4 автомобілі автомобіль автомобіль в Угорщині автопром автострада агресія агрохолдинг адвент Адер аерозйомка аеропорт аеропорт Львів аеропорт Ужгород АЕС азартні ігри Азов АЗС айкідо активіст актор акциз акція Албанія Александр Колб алкоголь алфавіт Альберт Газда Альянс американські гірки Анатолій Ткачук Ангелус англіцизми Анджей Дуда Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Воргола Андрій Любка Андрій Макаревич Андрухович аномалія анонім антивакцинатори антисемітизм античність армія архів архітектура асоціація асоційоване тріо АТБ АТО атомна енергія аукціон б/у авто Бабель Бабіш Бабкіна Баганич Базанов Байден Байстрюк сатани бал Балкани Балканський оглядач Балтика Банік банк банкнота барель Батьківщина батяр Бая Маре безвіз безпековий форум безробіття Безславні кріпаки Бела Ковач Белград бензин Берегово Берлін Бернадетт Сель Бесарабія Бетмен бетяр бібліобус бібліотека бідність Бідовце біженці бізнес білборд Білецький білінгвальність Білорусь благодійність Блінкен блокування Богатинь Богдан Хмельницький богослужіння бограч Бодрог болгари Болгарія Болонья Большая рыба Боррель Борша борщ Боснія Боснія і Герцеговина ботанік ботсад Бразилія Братислава Брензович Брюссель Будапеш Будапешр Будапешт Будапештський кінофестиваль будинок будівлі будівля будівництво Бузарест Буковель Буковина Бундестаг бур Бураш Бурштинська ТЕС бустерна доза Бухарест бюджет В'єтнам в'язниця в'язні ваакцина Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вакцинація Угорщина Валерій Залужний Валеріу Ківер валюта вантаж вантажівка вартість Варшава Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Вашингтон Велика Добронь Великі Береги Великобританія велодоріжка велосипед велосипедист велоспорт Вельке Капушани Венера Верховина Ветеранська миля вживані авто взуття вибори вибори в Угорщині виборчий туризм видавництво Комора видання викладання Винничук вино Виноградів виплада виробництво виручка виселення Високі Татри вистава виш Вишеградська група Вишеградська четвірка Вишиваний Вишиваний. Король України вишивка Вишне Немецке Вишнє Нємецке Віденський бал Відень відкрите небо відкрити бізнес відкрити бізнес у Словаччині відпочинок Відродження відходи віза візит війна війська військо військова база військова угода вікенд Віктор Орбан Вікторія Нуланд Вільгельм фон Габсбурґ вільна торгівля Вільнюс віньєтка Віола фон Крамон Віталій Портников ВНЗ вода водії водій вокзал Володимир Зеленський Ворожбит вплив Вроцлав ВУЗ ВЦИОМ вчителі вчитель Габсбург Габсбурґа газ газ у Словаччині газета газопровід газосховище Газпром галичани Галичина Ганг гастрономія Геґер Гей гектар Гельсінкі Генасамблея генконсульство генсек генсек НАТО геотермали Герцеговина ГЕС гірлянди гірськолижний курорт Гітлер глемпінг Гобітхіл Гогольфест Гойс Головко голодомор Голокост голосування Гомонай Гергей гомосексуаліхм гонведи госпіталізація ГРА гральні заклади грант Греція грип громадянство громадянство України Грузія ГТС Гуйяш ГУЛАГ гумор Гуморина гунгарікум гурт Давід Сассолі дамба Данілов Данніган Данте Аліг'єрі ДахаБраха двигуни Дебрецен дезінформація Делі Дельта демографія демократія демонтаж депортація депутат дерева держава Держдеп держдума держзрада Держмитслужба ДЕСС дефіцит дефіцит кадрів децентралізація Дещиця джинси Джо Байден Джон Кірбі дзьодо диверсант диверсія дизель диктант диплом дипломат дипломна робота дипустанова диригент дисидент дискаунтер дискримінація дистанція дифтерія діаспора Діброва діджиталізація діти Діти Хармса Дія Дмитро Кулеба Дмитро Тужанський Дні України Дніпропетровщина ДНР Добрая додаток Долежал Дональд Туск Донбас донор донорство допомога дорога дослідження дотація ДПСУ драма дрон Друга світова війна ДТП Дубровник Дуда Дулеба Дунай Дюрчань Дяківці е-вибори е-демократія Еган Еде Ед Ширан Еде Еган Едуард Гегер Едуард Хегер екологія економіка експати експерт експорт експрес електрика електроенергія електромобілі електронна комерція емігрант емігранти еміграція Емінеску Еммануель Макрон Енді Воргол енергетика епідемія Ернст Нойбауер Ерош Пішта Естонія етнополітика є ЄБРР Євангеліє євреї євро євроасоціація євроінтеграція Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз європейськість Євросоюз ЄІБ ЄП ЄС Жешув Жиліна житло житло в Угорщині життя жінка жінки жовтень Жозеп Боррель Жолт Немет журнал журналіст журналісти Забруднення Забужко завод Загайкевич Загонь зайнятість Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту Закрапаття залізниця Залужний замки замок заправка заробітна плата заробітчани зарплата застава Західні Балкани Захонь заява збірка зброя звалище згуртованість Зеленський Земан землетрус земля Земплін Зимовий сад зірки зливи зловмисник злочин ЗМІ змова знижки Ryanair знижки на квитки ЗНО золотий паспорт Золтан Бабяк Золтан Мігай Нодь Золтан Мігаль Нодь Золтан Нодь зона Зоя Казанжи Зріні зростання ЗСУ Игорь Померанцев іайдо Івано-Франківськ ігри ігроманія ідентичність Ізмаїл Ізраїль Ілдіко Орос Ілон Маск ілюмінація іммігранти імміграція імпорт імпорт газу інвестиці інвестиції Індія інклюзія іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інфляція інформація інфраструктура іпотека Ірак ірландець Іспанія історія італійське вино Італія Іштван Ійдярто Іштван Сабо Йоббік Йоже Плечник Кабмін кава кадри Казанжи казки Калуська ТЕЦ Канада канал канал Верке канікули канцерогени карантин Карен Донфрід Карл IV Карпатська Україна карта поляка картка Катанлін НОвак Катерина Бабкіна каток католики Каунас квартира у Будапешті квитки квитки Ryanair квитки в кіно квитки до Молдови квитки до Польщі квитки на Wizz Air квитки на літак квитки на поїзд квитки на потяг квитки потяг КГБ Кенія кепм Кетрін Винник Кечкемет Київ Київ-Одеса Київська Русь Китай китайські товари кібератака кібербезпека кіно кінорежисер кінотеатр кінофестиваль Кіпр Кіра Рудик Кішварда класик Клаус Йоганніс Клепало клімат кліматолог Клуж КМЄС КМКС КМУ книга книги КНР КНУ ім. Шевченка коаліція Коболєв Ковачевські ковід козаки колонка колорит Колумб Колхідські тропічні ліси Комаром компанії компенсація композитор комунізм комуністи комфорт Конгрес США конкуренція Конституція консульство контрабанда конфесії конфіскація конфлікт концерт кордон коробка передач Королівське Євангеліє коронавірус коронаірус Корчок Косино коснпірологія Косово коференція Кошице Кошицький край КПП Краків Красноїльськ кредит Кремль Кривий Ріг криза Крим Кримська резолюція кримські татари Крістіан Форро Кубраков куди поїхати на Різдво Кулеба культура купити автомобіль купити віньєтку купити житло купівля купівля в інтернеті купюра курйоз курорт курси курси словацької кухар кухня Кюртешколач Лаборець Лавров лазні Ласло Зубанич Ласло Палкович Ласнамяє Латвія латиниця ЛГБТ ЛГБТІ ЛГБТК Легинь Ленінград летовище лижі липовани листівки Литва лід лікар лікарі лікарні лікарня Лілія Гриневич літак література літка ЛНР Логвиненко логістика логогтип локдаун Лорінц Ночо лоукост лоукостер лоукостери Луганськ Лукашенко Лукойл Лунік Лунік IX Лунык Львів Львівщина Любка Люблін Людовит Велислав Штур Ляшко Магда магістраль Майя Санду Майяленд Маккартні Макрон Мале Карпатське коло Мальта маніпуляція Марго-2021 Маріуполь Маріуполь-Рахів маркетплейс Маркі-Зай Марсель Онисько марш маршрут маска Матович машиніст машиністи Меджилабірці медик медики медицина медична сестра медіафорум медперсонал медсестра медсестри Мей Маск меморандум меморіал менталітет меншина меншини мер Меркель МЗС Минай Мирослав Жбірка митниця мито Мишка Япончик мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Мілан Растіслав Штефаник Міллер Мілош Земан Мінінфраструктури міністр Міноборони Мінрегіон Мінськ Мінфін Мінцифри місіонери міст місто місцеві вибори Міхай Емінеску Мішкольц МКС мова МОЗ МОК Молдова молодь Молотов Москва музей музика музичний гурт Мукачево мультикультуралізм муніципалітет Мустафа Найєм Мюнхенська угода навчання нагорода надзвичайний стан наративи народжуваність населення НАТО нафта Нафтогаз нацизм національні меншини національні спільноти національність нація нацменшина нацменшини НВ Недитячі казки недоторканість нелегали нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Никон Нідерланди Ніжна революція Ніїредьгаза Ніколае Чаушеску Ніколає Чуке Ніколенко Німеччина НКВС Нова Зеландія Новий рік новини Новоросія Нолан НУШ Нью-Йорк ОАЕ об'їзна обгін область обмеження обмеження шивидкості оборона обсерваторія обшуки овочі ОДА Одеса Одещина озера Оксана Линів окупація Олександра Саєнко Олексій Резніков Олена Богдан олімпійські ігри Ольга Кобилянська Омікрон Онисько онлайн Онтаріо ООН ООС опади опалення опера оператор ГТС опитування опозиція Орбан освіта освітній закон отримати побит Офіс президента Охрид пакт палац паленка паливо палинка палінка пам'ятка пам'ятник пандемія Папа Римський паприка ПАР Пардубіце парк парламент партизан партія пасажиропотів паспорт паспорт Болгарії паспорт Угорщини паспорт України паспорт Чорногорії паспортизація ПДВ Пекін пендлер пенсійна система пенсія Пентагон Первый балтийский канал перевезення переговори переклад перекриття Перемишль перепис перепис населення переробка Перечин персонал Петер Саган Петер Сійярто Петер Фіала петиція Петков Петро Мідянка Печ Пийтерфолво письменник письменниця Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підприємці підробка підтримка пісня пістолет плагіат Пласт пластик ПЛР ПЛР-тест побит повітря повстання податки податок події подорож подорожі подорожчання поезія пожежа пожертви поїзд покарання покупки Полачек поліомієліт політик політика політики політінформація поліція пологи польори Польща поляки Померанцев понтифік Попасна Портников Португалія послуги посол посольство посуха посуха у Словаччині Потапі потяг похмілля похорон поштовх правила Прага Прайс Праліси Карпат працевлаштування працевлаштування в Польщі праця презентація президент президент Угорщини президент Франції прем'єр прем'єр-міністр премія прибуток прикордонники проби продажі продукти проект проживання промисловість пропаганда протест протидія дезінформації професійно-технічна освіта профспілка Прудентополіс Пряшів Псакі пункт пропуску Путін Рада Європи Радек Матула радіо радіодиктант Радянський Союз ракета Ракоці ранов-над-Топльоу Растіслав Трнка ратифікація Рахів революція регіон режим Лукашенко Резніков рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг рейтинг забруднення реклама реконструкція рекрутинг релігія реліквія ремонт ресторан Реткозі реформа Рига Ріббентроп рівень життя ріелтор Різдво різдвяні знижки річки рішення РНБО Роберт Фіцо робітники робота робота в Польщі робота в Угорщині робота в Чехії робота у Словаччині роботи робоча сила родовище Роза Вітрів розваги розвиток розкол ром роман роми ромська школа Росвигово російська мова Росія Рошія-Монтане рробоча сила румуни Румунія русини Русь РФ С14 Сабо Сабольчверешмарт салямі саміт самоізоляція Самош Санду САП Сассолі Сату Маре Саудівська Аравія СБУ Свидівець Свидовець свята святкова ілюмінація свято Сегед сегрегація Сейм сейсмологи секонд-хенд секретар село Сенат США Сенцов сепаратизм Сербія Сергій Жадан Сергій Квіт сертифікат сигарети символ СІань Сібіу Сійярто Сікура сіль сім'я Сімоньян Сіярто сказ сканер Скоп'є скульптор скульптура скульптури Слобожанський експрес слова словаки словацька культура Словачина Словаччина Словенія слоган смаколики смертність сміттєзвалище сміття смог собор Соваччина соколи! Солідарність Солотвино сортувальна лінія сортування Софія соцдослідження соціалізація соціологія соцопитування Союз спад спадщина спецслужба спецслужби спиртне співпраця Спліт Спутник СРСР ССО ССС СССР ставлення стагнація Стамбульська конвенція Станіца Старай старіння стартап статистика стереотип стерилізація стічні води столиця Столтенберг страви страйк студенти сувенір Суми супермаркет супкультура Сучава Схід Опера Східне партнерство США Тhe Guardian табір табори Тайвань Таллін Таллінн тара Тарас Качка тариф тарифи Тарту Татри тварини Твртко Вуйіч театр Теб та НС телебачення телеграм телеканал теорія тепло теракт Теребле-Ріцька ГЕС термальні води термінал Тернопіль тероризм терористичний акт ТЕС тестування технологі Тиса Тімішоара Тімоті Снайдер ткацтво товари товари в Інтернеті товари з Китаю товарообіг Томаш Фіала ТОП торгівля традиції трамвай транзит транзит газу Трансильванія трансляція трансплантація транспорт транспортний коридор тренер тривалість трилер Триль Тріанон Трнава трубопровід трудова міграція трудові мігранти Тужанський ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік Туреччина туризм турист Туро Руді Туров Тюнде Грівнак Тячів УГКЦ угода угорська угорська мова угорське вино Угорське королівство угорські вибори угорці Угорщина Ужгород Ужгород-Одеса УжНУ Україна українська мова українці Укренерго Укрзалізниця університет УПА Урсула фон дер Ляєн уряд утилізація учні фабрика Факти фактчекінг фарцовщики Федерація футболу Білорусі Федір Корятович Федоров феєрверк фейк Фенешлітке Ференц ІІ Ракоці Ференц Лість фестиваль Фіала Фідес фільм фінансування Фінляндія Флорін Роман Фльонц фольклор фонд Фонд Бетлена Габора фортеця форум фото фото Словаччина фотограф Франц Йосиф Франциск Франція фрукти футбол хакери Харі Крішнан Харків Хегер Херсонський хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія Хуст Це дитя Цензор.нет Центральна Європа церква цигарки цифровізація ціна ціни цінності Цісар ЦПТО Чапутова Чаушеску Чебі-Погань чемпіонат червона зона черга черги Чернівці Чеська республіка четвірня Чехія Чехословаччина чиновники Чоп Чорне море Чорногорія Чубай Чубаров Шандор Петефі Шанта Шарль Мішень шахрайство шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість Шенген Шенгенська зона Шеремета Шкода школа школярі Шкураков Шмигаль Шовковий шлях Шойгу Шон Пенн шосе шпигунство штам штраф штрудель штучний інтелект щеплення Юдіт Йожа Юморина ЮНЕСКО Юрай Яношик юрист Юрій Андрухович Юрій Винничук Ялта Яніка Мерило Янош Адер Янош Кобор ярмарка ярмарки ярмарки у Європі ярмарок Ярослав Грицак Ярузельський