fbpx
08 Лютого, 2022

У “ведмежих обіймах”: Росія виграє інформаційну війну в Словаччині

У “ведмежих обіймах”: Росія виграє інформаційну війну в Словаччині

Поки весь світ чекає, що зробить президент Росії Владімір Путін із 130 000 російських військових, які стоять у готовності біля кордонів з Україною, Росія вже може святкувати одну перемогу у Словаччині. А саме  часткову перемогу в інформаційній війні.

Про це йдеться у аналітичній статті видання SME.sk.

“За вісім років російська дезінформаційна машина переконала значну частину словацької громадськості, що біле – це чорне, а чорне – біле”, – вважає представниця аналітичного центру Globsec Мирослава Савіріс (Miroslava Sawiris).

протест
Протест проти НАТО та США перед будівлею словацького парламенту 2 лютого 2022 року. (Джерело: Sme)

Лише вісім років тому до 83 відсотків опитаних у Словаччині виступали проти агресивних дій Росії щодо України. Тоді більшість населення країни вважала, що долю України мають вирішувати самі українці шляхом виборів, а не Росія з її військовим втручанням у Крим і Донбас.

Зараз більше 44% опитаних вважають, що США і НАТО винні у напруженості на сході України. Такі результати опитування, проведеного у Словаччині 19-26 січня 2022 року.

график3

При цьому словацька опозиція зараз виграє від впливу громадської думки.

Так партія Smer експрем’єра Роберта Фіцо повернулась на лідируючі позиції політичної популярності. Це сталося завдяки критиці можливого прибуття символічної кількості військ НАТО до Словаччини та Угоди про оборонне співробітництво (DCA) з США.

Проте за останнє десятиліття ніхто не сприяв посиленню відносин між Словаччиною та НАТО, і особливо США, більше, ніж попередні уряди. Їх якраз і очолювали Роберт Фіцо та Петер Пеллегріні за участі партій Smer та Словацької національної партії (SNS).

“Це їхні уряди купили американські вертольоти Blackhawk, винищувачі F-16, які ми будемо використовувати ще протягом десятиліть”, – каже аналітик з безпеки Деніел Міло (Daniel Milo), який працює в Міністерстві внутрішніх справ. – “Вони також почали переговори про оборонну угоду. Вони направили словацькі війська до Балтійського регіону як частину місії НАТО. Тому їхні нинішні проросійські позиції є скоріше актом для виборців”.

Виборці піддалися восьмирічній масовій кампанії дезінформації, яку Росія веде проти НАТО та ЄС. На це Кремль витрачає сотні мільйонів євро щороку. Хоча ця кампанія також спрямована на людей у Чехії, Угорщині чи на Балканах, здається, вона має найбільший вплив на людей у Словаччині.

“Ведмежі обійми” Кремля

Минулого року GLOBSEC включив Словаччину до групи найбільш проросійських держав Центральної та Східної Європи. Цю групу називають “ведмежими обіймами” Сербії, Болгарії та Чорногорії.

“З огляду на спільну історію, це не дивно”, — зазначав Деніел Міло, автор дослідження.

Адже тоді опитування показало, що 47% респондентів старше 65 років вважають Росію найважливішим стратегічним партнером. Водночас цю думку поділяють лише 29% респондентів у віці 18-29 років.

“Більшість словаків сприймають Росію як жертву. Багато хто вважає Росію найважливішим стратегічним партнером, і у словацькому суспільстві досі панує сприйняття Росії як великого слов’янського брата”, – йдеться у дослідженні.

Варто зазначити, що політична криза та погіршення політичного і етнічного клімату в Центральній та Східній Європі протягом останніх двох місяців підсилились поширенням дезінформації, фейків про пандемію та закликів до ворожнечі.

Не зважаючи на те, що Словаччина за дослідженням GLOBSEC посіла третє місце з восьми країн Центральної та Східної Європи за рівнем протидії російському та китайському впливам, інформаційний вплив тут досі суттєвий. Так, наприклад, у Словаччині досі не змогли вакцинувати більше половини населення. Основними причинами низького рівня вакцинації експерти називають опір новаціям у населення, невдалі політичні рішення та поширення дезінформації.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі