Тисячі студентів у Словаччині закінчують навчання завдяки науковим роботам, не написаним самостійно, а придбаним за гроші. Пишуть дипломні роботи для них на замовлення викладачі ВНЗ. Розслідування про ринок дипломних робіт у словацьких університетах опублікувало видання sme.sk у рамках фонду “Стоп корупції”.
За останні роки куплені наукові роботи виявили у кількох топ-чиновників Словаччини. Так, наприклад, у липні 2020 року тодішній прем’єр-міністр Словаччини Ігор Матович зізнався в плагіаті магістерської роботи після того, як розслідування видання Denník N виявило, що цілі сторінки та графіки були скопійовані з різних джерел. Матович заявив, що сам піде з посади після того, як виконає свої передвиборчі обіцянки. Факт плагіату магістерської роботи прем’єра підтвердив університет Коменського в Братиславі.
Також у плагіаті звинуватили голову Національної ради Словацької Республіки Бориса Коллара.
Як виглядає ринок дипломних робіт у Словаччині
Фонд “Стоп корупції” спільно з волонтерами виявив 22 діючі компанії, які заробляють написанням наукових робіт на замовлення. Такі ж послуги пропонують десятки осіб на різноманітних спеціалізованих сайтах. Хоч більшість цих компаній закриті, журналістам вдалось дізнатись фінансові показники шести таких фірм. Середньорічний оборот однієї такої компанії з написання наукових робіт – 36 тис. євро, середня вартість роботи, вказана на сайтах – 600-900 євро. З цього випливає, що більше тисячі словацьких студентів закінчують навчання із купленими роботами.
У самих компаніях відповідають, що кількість клієнтів у них сягає 2000-3000 на рік, у Чехії ця цифра на порядок вища, оскільки і університетів там більше.
“Щороку до нас звертається все більше студентів та учнів, особливо зараз у період пандемії, оскільки заклади освіти працювали дистанційно”, – розповіли представники однієї з найбільших у Словаччині та Чехії компаній з написання робіт zaverecneprace.sk.
Журналісти дійшли висновку, що якщо минулоріч близько 30 000 словацьких студентів отримали диплом, у країні мінімум 22 компанії, які продають наукові роботи, а кількість клієнтів однієї з них 2-3 тис. осіб, то більше 15% випускників могли отримати диплом незаконним шляхом.
Як це працює на практиці
Процес замовлення дипломної роботи у спеціалізованих компаній виглядає наступним чином:
- Студент надає компанії інформацію про тему, навчальний заклад, факультет та необхідний об’єм роботи.
- Компанія шукає автора по темі та пропонує ціну.
- Після затвердження теми студент отримує зразок кількох сторінок роботи і вносить завдаток.
- Студент спілкується з автором роботи, який готує її по частинам, щоб студент міг консультуватись із науковим керівником.
- Автор роботи опрацьовує зауваження і пропозиції наукового керівника.
Часто компанії після здачі роботи студентом пропонують “гарантійний термін”, здійснюють безкоштовну підготовку презентації та відповіді на питання опонентів.
При цьому з юридичної точки зору діяльність таких компаній цілком законна, адже наукові роботи продаються як “навчальні матеріали”. Часто свої послуги вони характеризують як “підготовку документів”. В умовах на сайті також вказано, що “робота, виконана підрядником, буде слугувати виключно для потреб його власної підготовки, як зразок”, а замовник не може її розповсюджувати чи передавати третім особам. Тобто юридично вся відповідальність перекладається на студента.
У ході журналістського експерименту представники фонду “Стоп корупції” зв’язались із компаніями нібито з бажанням прибдати наукову роботу. При цьому після “розкриття карт” та офіційного звернення до них, тільки 15 зізнались, що їх матеріали насправді є готовими науковими роботами. Ще п’ять підтвердили це опосередковано.
Представниця сайту zaverecneprace.sk заявила, що не бачить етичної проблеми у їхньому бізнесі.
“Ми готуємо матеріали для випускної роботи переважно для студентів, які зайняті роботою або мають проблеми зі здоров’ям”, – зазначила вона у коментарі журналістам, додавши, що це навіть не бізнес, а скоріше місія і можливість допомогти комусь.
Також вона поскаржилась, що однією з причин популярності їхніх послуг є недостатня увага наукових керівників до студентів.
“Це також одна з причин, чому клієнти звертаються до нас. Не кожен студент може працювати самостійно і іноді потребує допомоги”, – розповіла вона.
Хто пише магістерські роботи та дисертації на замовлення
Як зазначають журналісти фонду “Стоп корупції”, найчастіше з компаніями у якості авторів співпрацюють докторанти навчальних закладів. Це опосередковано підтвердили і представники компаній.
“Ми знаємо, що конкуруючі компанії пропонують нижчі ціни, це тому, що вони наймають студентів. У нас є лише автори з наукових кіл. Це означає, що вони є консультантами університету, які не будуть писати вам роботу за кілька євро, як студенти”, – йшлося у відповіді на один із запитів у ході журналістського експерименту.
Для професійних авторів такий вид підробітку гарантує відносно швидкий дохід. Адже працівники університетів обирають замовлення на написання тих робіт, тематика яких співпадає з їх спеціалізацією. При цьому у них вже напрацьована методологія і є чіткі знання всіх вимог до роботи.
У фонді “Стоп корупції” стверджують, що відносно дрібне шахрайство у вигляді купівлі дипломної роботи пізніше може призвести до більш серйозних наслідків. Немає гарантії, що студент, який купив наукову роботу після випуску і зайняття керівної державної посади не буде поводитись так і надалі, але в серйозніших масштабах.
Наразі спеціалісти фонду працюють над законодавчими змінами в освітній сфері, які мають допомогти вирішити ситуацію з ринком наукових робіт.
Ми приділяємо значну увагу темі освіти як в Україні, так і за кордоном. Спростовуємо фейки про вплив на рівень освіти мовних бар’єрів у школах для нацменшин в Україні та висвітлюємо проблеми оплати праці вчителів. Ці питання варто осмислити, прочитавши кілька із наших матеріалів:
- В Угорщині через низьку зарплату бракує 12 тисяч вчителів
- Найгірші в Україні: Чому Закарпаття 4-ий рік поспіль займає останню сходинку за результатами ЗНО
- Навчати сільських дітей в 1,7 разів дорожче, ніж міських, – Мінфін
InfoPost.Media за матеріалами index.sme.sk, dennikn.sk
Фото: dennikn.sk, domov.sme.sk
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.