В Угорщині не вистачає вчителів, наразі потреба у державних освітніх закладах складає 12000 спеціалістів. Основною причиною браку освітянських кадрів називають низьку зарплату.
Так, у 2014 році в Угорщині мінімальна заробітна плата становила 101500 форинтів (по сьогоднішньому курсу – близько 8966 грн.), саме до неї були прив’язані оклади вчителів та вихователів у дитячих садочках. Наразі угорська “мінімалка” – 167 400 форинтів (14 787 грн.) і це означає, що зарплата вчителів теж мала б зрости більш ніж на 60%, аби відповідати розміру, встановленому Законом про державну освіту. Щоб вирішити цю ситуацію, освітянська профспілка (PSZ) навіть сформувала петицію до уряду.
Скільки заробляють вчителі в Угорщині
За даними освітянського порталу HVG, найбільше в Угорщині заробляють вчителі передпенсійного віку, які можуть отримувати за наявності вищої освіти заробітну плату від 374 до 416 тисяч форинтів (33 037 -36 747 грн.). Стажери можуть розраховувати тільки на оклад 230 тисяч форинтів (20 317 грн), що після оподаткування становить 150 тисяч форинтів (13 250 грн.). При отриманні ступеню магістра та наявності 6-8-річного стажу, вчителі вже можуть розраховувати на 263 тисячі форинтів (23 232 грн), до яких додається надбавка у розмірі 26 тисяч форинтів, а це означає, що вони отримають “на руки” суму близько 190 тисяч форинтів (16 783 грн.).
При цьому, для порівняння, угорські журналісти наводять заробітну плату муляра з професійним сертифікатом, який може заробляти “чистими” 300 тисяч форинтів (26 500 грн.), що дорівнює зарплаті вчителя з 20-річним стажем. Чимало вчителів переходять із загальноосвітніх закладів до технікумів, де оклади трохи вищі.
Ще одним негативним фактом є те, що з існуючих 146 тисяч працівників освіти протягом наступних п’яти років 22 тисячі вийдуть на пенсію чи планують звільнитися. Однак у міністерстві освіти Угорщини з року в рік називають новини про нестачу педагогів звичайною панікою.
Слід нагадати, країни-сусіди активно впроваджують програми працевлаштування спеціалістів з країн ЄС та третіх країн (у тому числі й з України). Так, наприклад, у Словаччині спростять умови працевлаштування медикам. Тут планують полегшити вимоги до володіння державною мовою в обсязі, необхідному для здійснення медичної практики. Уряд Польщі планує запровадити масштабні податкові пільги, якими зможуть скористатись трудові мігранти та підприємці.
Infopost.Media за матеріалами hvg.hu, eduline.hu
Фото: penzcentrum.hu, alfahir.hu
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.