Середня вартість навчання дітей у сільських школах суттєво вища, ніж у міських. Різниця становить близько 41%, порахували в Міністерстві фінансів України. Так, середня вартість навчання одного учня в українській школі в минулому році склала 24,7 тис. гривень на рік, а загалом держава витратила на функціонування освітніх закладів біля 30 млрд гривень.
Як зазначають у Мінфіні, всього з державного бюджету фінансуються 13 460 шкіл, з них 8 739 розташовані у сільській місцевості та 4 719 – у містах.
В середньому у сільських школах вчиться 231 учень, у міських – 600 учнів. При цьому середня вартість навчання одного учня у міських школах менша на 41%, ніж у сільських, та становить близько 20 500 грн. Відповідно витрати на навчання одного учня в селах становлять близько 35 тис. гривень на рік.
Однак, не зважаючи на усереднені дані, різниця у витратах на одного школяра в різних закладах може суттєво відрізнятись. До прикладу, у 163 школах вартість навчання одного учня перевищує середню в чотири рази та становить понад 98,8 тис. гривень. У цих школах середня чисельність учнів становить 34 школярі. У 2 873 школах вона більша вдвічі (понад 49,4 тис. гривень) із середньою кількістю школярів – 58 осіб.
Є і школи, де витрати на одного учня суттєво нижчі. Наприклад, у 305 школах (із середньою кількістю учнів 452) вартість навчання одного школяра становить менше 12,3 тис. грн. У 25 українських школах, де вчаться в середньому 478 учнів, на підготовку школяра іде менше 6,2 тис. гривень.
Із дашборда, опублікованого Мінфіном, також видно, що 169 шкіл працюють за індивідуальними програмами і там взагалі немає класів. У таких навчальних закладах підготовка одного учня в середньому обходиться у 81,8 тис. гривень.
Умовний рейтинг “найдорожчих” шкіл очолив Загір’янський загальний заклад середньої освіти І ступеня Пустомитівського району Львівської області. Тут навчання одного учня було рекордно дорогим та у 2020 році коштувало бюджету 242 тисячі гривень на рік. Тут вчаться вього 6 учнів, яких готував один педагог. У новому навчальному році цю школу мали розформувати.
Проте вартість навчання не пов’язана з його якістю. Ми проаналізували результати ЗНО закарпатських шкіл та розвіяли міф про те, що школи, де вчаться представники нацменшин, “тягнуть” Закарпатття в кінцівку рейтингу.
Фото: myvin.com.ua, nus.org.ua
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.