Аналітика 07 Вересня 18:58

Плутанина і затримки з угорськими сертифікатами про вакцинацію: пояснюємо, що до чого

Кампанія з вакцинації на українсько-угорському кордоні завершилася 31 серпня, але навіть ті мешканці Закарпатської області, які вакцинувалися на самому початку її старту в липні, досі не отримали пластикові угорські сертифікати (так звані “карти імунітету”) про вакцинацію.

Про це повідомили не менше 10 співрозмовників редакції Infopost.Media з різних куточків Закарпатської області, які вакцинувалися період з середини і до кінця липня. 

Covid

До слова, загалом за 2 місяці на українсько-угорському кордоні вакцинувалися майже 21 тисяча громадян України із закарпатською пропискою.

“Ми вже півтора місяці як вацинувалися, але картку так і не отримали”, розповіла нашому виданню ужгородка Ольга.

Те ж саме нам розповіли мешканці Мукачева та Берегова, які провакцинувалися на українсько-угорському кордоні вакциною Janssen (Johnson & Johnson) в рамках кампанії угорського уряду.

Аналогічні скарги можна прочитати масово у соцмережах за останній місяць.

Детальніше про цю кампанію ви можете прочитати в нашому ексклюзивному репортажі-дослідженні:

Тільки для України: Угорщина ще місяць безкоштовно вакцинуватиме мешканців Закарпаття.

Що видають відразу після вакцинації, а що треба чекати

Відразу після того, як ви отримали дозу вакцини Janssen (Johnson & Johnson) у мобільному пункті щеплення на українсько-угорському кордоні, вам мали видати паперове свідоцтво про вакцинацію трьома мовами угорською, українською та англійською. 

На підставі цього свідоцтва кожен вакцинований може отримати 2 інші документи власне сертифікати про вакцинацію.

Один з цих сертифікатів внутрішній (не міжнародний) угорський сертифікат про вакцинацію, який має вигляд пластикової картки угорською та англійською мовами. Інший сертифікат європейський міжнародний сертифікат про вакцинацію (EU Digital COVID Certificate), який має вигляд паперової книжечки з QR кодом.

Дуже важливо розрізняти ці 2 сертифікати, і не забувати, що кожен з них видається не на підставі один одного, а саме на підставі того первинного паперового свідоцтва про вакцинацію на кордоні.

Саме пластиковий угорський внутрішній сертифікат мають видати в консульствах Угорщини в Ужгороді та Берегові усім провакцинованим у мобільних пунктах щеплень на кордоні. І саме цей сертифікат всі так чекають більше місяця.

Надати пластикову картку вакцинованим обіцяли протягом місяця після дати вакцинації у Генеральному консульстві Угорщини в Ужгороді. Для цього треба було написати листа на електронну адресу vakcinacard.ung@mfa.gov.hu – обов’язково вказавши своє прізвище та ім’я латинськими буквами, як у закордонному паспорті та номер паспорта.

“Наші співробітники якнайшвидше надішлють вам відповідь про те, чи надійшла ваша картка до Генерального консульства та як можна її отримати”, – повідомляли у консульській установі.

За інформацією від угорських дипломатів, наразі таких пластикових сертифікатів надіслано в угорські дипустанови в Україні для видачі 5790 (нагадаємо, що загалом вакциновані в рамках угорської кампанії 20690 закарпатців), з яких уже видано в Ужгороді 1742 та у Берегові 127. 

Детальніше про результати вакцинації на кордоні з Угорщиною можна прочитати у нашому матеріалі:

Цифра дня: Майже 21 тисяча закарпатців вакцинувалися в Угорщині по спецумовах

Тобто і справді вкрай мало, порівняно із загальною кількістю вакцинованих, – у 4 рази менше. Затримку з виробництвом та видачею цих пластикових сертифікатів у Генконсульстві Угорщини в Ужгороді нам пояснили бюрократичними і технічними причинами, адже ці сертифікати виготовляються в Угорщині в порядку черги і згодом надсилаються вже в Україну.

Міжнародний європейський сертифікат про вакцинацію у вигляді паперової книжечки з QR-кодом (EU Digital COVID Certificate) можна отримати в будь-якому так званому угорському ЦНАПІ (kormány hivatal, kormányablak, угорське “єдине вікно” адміністративних послуг), які розташовані мережею по всій Угорщині. Таке мобільне вікно протягом серпня навіть працювало поруч з мобільним пунктом вакцинації на українсько-угорському кордоні.

Пластикова картка і туризм

Станом на кінець серпня в самій Угорщині пластикову “картку імунітету” отримало трохи більше 6,5 млн осіб. Найбільше – жителі Будапешта (78%), а найменше – у прикордонних регіонах Саболч-Сатмар-Берег та Боршод-Абауй-Земплен (55-56% населення).

Про це повідомила Бернадетт Сел, незалежний депутат парламенту Угорщини, за даними від Офісу уряду в Будапешті.

Зазначається, що відсутність пластикової картки суттєво вплинув і на туризм в Угорщині. Адже до липня більшість курортів дозволяло користуватися послугами басейнів або готелів лише за наявності “карти імунітету”. У червні в Угорщині було зафіксовано приблизно 60% відвідувачів спа-центрів та термальних лазень, у порівнянні з 2019 роком. 

Водночас, на початку серпня Угорщина скасувала практично всі обмеження для туристів, які заїжджають в країну наземним транспортом. 

Vedettsegi2

Плутанина і що робити провакцинованим

Очевидно, плутатина з сертифікатами виникла не тільки через затримку з видачею одного з них, пластикового, а й через брак роз’яснень щодо всіх документів, які видаються або мають бути видані за результатами вакцинації в межах угорської кампанії на кордоні, адже йдеться аж про три документи.

Але дуже важливо розуміти наступне:

По-перше, уже це первинне паперове свідоцтво про вакцинацію, яке видають відразу після щеплення на кордоні трьома мовами, уже є рівносильним сертифікатам вакцинації. Зокрема виключно з цим документом кілька наших співрозмовників змогли заїхати без проблем зокрема в Румунію та Францію.

По-друге, усім вакцинованим на кордоні в рамках угорської кампанії не потрібно чекати пластикового внутрішньоугорського сертифікату, аби отримати міжнародний європейський сертифікат.

Більше того, і це по-третє, для громадян України, які вакциновані в рамках угорської кампанії з вакцинації на кордоні, цей пластиковий угорський сертифікат наразі й не потрібен, з огляду на те, що Угорщина максимально послабила усі карантинні обмеження. Потреба в ньому може з’явитися у випадку, якщо Угорщина змінить внутрішні карантинні правила і доступи до певних послуг на основі цих пластикових карток. 

Взагалі, логічно було б очікувати, аби навіть попри зміну карантинних обмежень всередині Угорщини, офіційний Будапешт утотожнив силу внутрішніх угорських пластикових сертифікатів з європейськими міжнародними цифровими сертифікатами і власне паперовими свідоцтвами про вакцинацію, які видавалися відразу після щеплення на кордоні.

Ми ж будемо відслідковувати цю тему надалі. Слідкуйте за новинами у нас на сайті та підписуйтесь на наші сторінки у соцмережах – на Facebook та Youtube.

 

Автори: Андрій Клоц* та Дмитро Тужанський,

спеціально для InfoPost.Media 

* це творчий псевдонім журналіста, який давно працює в тематиці міжетнічних відносин, а псевдонім використовує задля того, аби особа автора не впливала на якість та відвертість дискусії щодо його текстів (Chatham House rules)


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі
Теги
Andrej Babiš ANO Charmsove Deti COVID COVID-19 Csillag DC Comics DIO eHranica Facebook GPS Igor Matovič Infopost Ivan Korčok Karpaty KMKSZ Liget Liget Budapest Luzhanka MÁV Nagyberegi OLO Panic Button PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN Podzemne Hnutie QR SaS Sinopharm Skoda Škoda Auto SkyUp SPD SPOLU Sputnik Tid(y)Up UCEF Via Carpatia VUC wizz air ZEVO аварія авіарейс авіасполучення авіація австрія авто автобан автомагістраль автомобіль автострада агресія агрохолдинг аеропорт аеропорт Ужгород азартні ігри Азов айкідо акція Албанія алкоголь алфавіт Альянс Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Любка Андрухович античність Байден Балкани Бая Маре безвіз безробіття Берегово Бетмен бібліобус бібліотека бізнес білборд Білецький Білорусь блокування Борша борщ Бразилія Братислава Брензович Будапешт будинок будівництво Бузарест Буковина Бураш Бухарест Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вартість Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Велика Добронь Великі Береги Великобританія велосипед велосипедист Венера Верховина Ветеранська миля вибори викладання виробництво виселення Вишеградська четвірка Вишиваний Вишнє Нємецке відкрите небо Відродження відходи візит війна Вільгельм фон Габсбурґ ВНЗ водій вокзал вчитель Габсбург Габсбурґа газ газопровід Газпром Галичина генсек генсек НАТО ГЕС Гобітхіл Головко голодомор Голокост голосування гральні заклади грант Греція громадянство Грузія Гуйяш дамба Данніган Дебрецен дезінформація Делі Дельта демонтаж депутат дерева Держдеп держдума дефіцит дзьодо диверсант диверсія диктант диплом дипломат дипломна робота дисидент дистанція Діброва Діти Хармса Дія Дні України додаток Донбас донор донорство допомога дорога ДПСУ дрон ДТП Дубровник Дуда Дунай Еган Еде експерт експорт емігранти еміграція епідемія Естонія Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз Євросоюз ЄС Жиліна завод Загайкевич Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту залізниця замок заробітна плата заробітчани Захонь заява згуртованість Зеленський землетрус земля ЗМІ ЗНО Золтан Бабяк зона Зоя Казанжи Зріні зростання іайдо ігри ігроманія ідентичність імміграція іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інформація Італія Кабмін кадри Казанжи Канада карантин Київ Китай Кішварда класик КМЄС КМКС КМУ книга коаліція ковід Комаром Конституція консульство контрабанда конфлікт кордон коронавірус коронаірус Корчок Косино Кошице Кошицький край Крим кримські татари Кулеба культура купівля курси курси словацької кухар латиниця Легинь летовище Литва лікарня літак література літка Лорінц Ночо лоукост лоукостер Луганськ Лукашенко Лунык Львів Львівщина Любка Ляшко магістраль Макрон Марсель Онисько Матович медик медики медицина медична сестра медсестра меншина меншини мер Меркель МЗС мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Міллер міністр Мінрегіон Мінфін міст місцеві вибори мова МОЗ Молдова Москва музей музика Мукачево мультикультуралізм муніципалітет навчання НАТО Нафтогаз національні меншини нацменшина нацменшини нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Німеччина Нова Зеландія Новоросія Нолан НУШ обгін обмеження обсерваторія ОДА окупація Онисько онлайн опера опитування Орбан освіта освітній закон Охрид пандемія Папа Римський парк парламент партія паспорт паспортизація пендлер перевезення переклад перекриття Перемишль перепис переробка Перечин персонал Петер Фіала петиція Петро Мідянка Пийтерфолво письменник Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підтримка плагіат пластик ПЛР подорож пожежа поїзд Полачек політик політика політики Польща понтифік посол посольство потяг поштовх правила Прага працевлаштування праця президент прем'єр прем'єр-міністр проби проект протест професійно-технічна освіта Прудентополіс Пряшів пункт пропуску Путін радіо радіодиктант Ракоці Растіслав Трнка регіон рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг реклама рекрутинг ремонт Реткозі реформа РНБО робота розвиток ром роман роми ромська школа російська мова Росія румуни Румунія русини РФ С14 Сабольчверешмарт самоізоляція САП Сату Маре СБУ сейсмологи секретар село сепаратизм Сербія Сергій Жадан сертифікат сигарети Сійярто сіль сім'я Сіярто сканер скульптура слова словацька культура Словаччина сміттєзвалище сміття Солотвино сортувальна лінія сортування соціалізація соціологія спецслужба Спліт ставлення Станіца стереотип Столтенберг студенти супкультура Схід Опера Східне партнерство США табір Таллін тариф Теб та НС теракт Тернопіль тероризм терористичний акт Тиса Тімішоара ткацтво традиції транзит трансплантація транспорт тренер Триль Трнава ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік туризм Тячів угода угорська угорська мова угорці Угорщина Ужгород УжНУ Україна українська мова українці Укрзалізниця університет уряд фабрика фактчекінг фейк фонд фортеця форум фото фотограф Франциск Франція Харі Крішнан Харків хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія цигарки ЦПТО червона зона черга Чехія Чоп Чорногорія Чубаров Шанта шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість школа Шмигаль штам щеплення юрист Юрій Андрухович Янош Адер