fbpx
07 Вересня, 2021

Плутанина і затримки з угорськими сертифікатами про вакцинацію: пояснюємо, що до чого

Плутанина і затримки з угорськими сертифікатами про вакцинацію: пояснюємо, що до чого

Кампанія з вакцинації на українсько-угорському кордоні завершилася 31 серпня, але навіть ті мешканці Закарпатської області, які вакцинувалися на самому початку її старту в липні, досі не отримали пластикові угорські сертифікати (так звані “карти імунітету”) про вакцинацію.

Про це повідомили не менше 10 співрозмовників редакції Infopost.Media з різних куточків Закарпатської області, які вакцинувалися період з середини і до кінця липня. 

Covid

До слова, загалом за 2 місяці на українсько-угорському кордоні вакцинувалися майже 21 тисяча громадян України із закарпатською пропискою.

“Ми вже півтора місяці як вацинувалися, але картку так і не отримали”, розповіла нашому виданню ужгородка Ольга.

Те ж саме нам розповіли мешканці Мукачева та Берегова, які провакцинувалися на українсько-угорському кордоні вакциною Janssen (Johnson & Johnson) в рамках кампанії угорського уряду.

Аналогічні скарги можна прочитати масово у соцмережах за останній місяць.

Детальніше про цю кампанію ви можете прочитати в нашому ексклюзивному репортажі-дослідженні:

Тільки для України: Угорщина ще місяць безкоштовно вакцинуватиме мешканців Закарпаття.

Що видають відразу після вакцинації, а що треба чекати

Відразу після того, як ви отримали дозу вакцини Janssen (Johnson & Johnson) у мобільному пункті щеплення на українсько-угорському кордоні, вам мали видати паперове свідоцтво про вакцинацію трьома мовами угорською, українською та англійською. 

На підставі цього свідоцтва кожен вакцинований може отримати 2 інші документи власне сертифікати про вакцинацію.

Один з цих сертифікатів внутрішній (не міжнародний) угорський сертифікат про вакцинацію, який має вигляд пластикової картки угорською та англійською мовами. Інший сертифікат європейський міжнародний сертифікат про вакцинацію (EU Digital COVID Certificate), який має вигляд паперової книжечки з QR кодом.

Дуже важливо розрізняти ці 2 сертифікати, і не забувати, що кожен з них видається не на підставі один одного, а саме на підставі того первинного паперового свідоцтва про вакцинацію на кордоні.

Саме пластиковий угорський внутрішній сертифікат мають видати в консульствах Угорщини в Ужгороді та Берегові усім провакцинованим у мобільних пунктах щеплень на кордоні. І саме цей сертифікат всі так чекають більше місяця.

Надати пластикову картку вакцинованим обіцяли протягом місяця після дати вакцинації у Генеральному консульстві Угорщини в Ужгороді. Для цього треба було написати листа на електронну адресу vakcinacard.ung@mfa.gov.hu – обов’язково вказавши своє прізвище та ім’я латинськими буквами, як у закордонному паспорті та номер паспорта.

“Наші співробітники якнайшвидше надішлють вам відповідь про те, чи надійшла ваша картка до Генерального консульства та як можна її отримати”, – повідомляли у консульській установі.

За інформацією від угорських дипломатів, наразі таких пластикових сертифікатів надіслано в угорські дипустанови в Україні для видачі 5790 (нагадаємо, що загалом вакциновані в рамках угорської кампанії 20690 закарпатців), з яких уже видано в Ужгороді 1742 та у Берегові 127. 

Детальніше про результати вакцинації на кордоні з Угорщиною можна прочитати у нашому матеріалі:

Цифра дня: Майже 21 тисяча закарпатців вакцинувалися в Угорщині по спецумовах

Тобто і справді вкрай мало, порівняно із загальною кількістю вакцинованих, – у 4 рази менше. Затримку з виробництвом та видачею цих пластикових сертифікатів у Генконсульстві Угорщини в Ужгороді нам пояснили бюрократичними і технічними причинами, адже ці сертифікати виготовляються в Угорщині в порядку черги і згодом надсилаються вже в Україну.

Міжнародний європейський сертифікат про вакцинацію у вигляді паперової книжечки з QR-кодом (EU Digital COVID Certificate) можна отримати в будь-якому так званому угорському ЦНАПІ (kormány hivatal, kormányablak, угорське “єдине вікно” адміністративних послуг), які розташовані мережею по всій Угорщині. Таке мобільне вікно протягом серпня навіть працювало поруч з мобільним пунктом вакцинації на українсько-угорському кордоні.

Пластикова картка і туризм

Станом на кінець серпня в самій Угорщині пластикову “картку імунітету” отримало трохи більше 6,5 млн осіб. Найбільше – жителі Будапешта (78%), а найменше – у прикордонних регіонах Саболч-Сатмар-Берег та Боршод-Абауй-Земплен (55-56% населення).

Про це повідомила Бернадетт Сел, незалежний депутат парламенту Угорщини, за даними від Офісу уряду в Будапешті.

Зазначається, що відсутність пластикової картки суттєво вплинув і на туризм в Угорщині. Адже до липня більшість курортів дозволяло користуватися послугами басейнів або готелів лише за наявності “карти імунітету”. У червні в Угорщині було зафіксовано приблизно 60% відвідувачів спа-центрів та термальних лазень, у порівнянні з 2019 роком. 

Водночас, на початку серпня Угорщина скасувала практично всі обмеження для туристів, які заїжджають в країну наземним транспортом. 

Vedettsegi2

Плутанина і що робити провакцинованим

Очевидно, плутатина з сертифікатами виникла не тільки через затримку з видачею одного з них, пластикового, а й через брак роз’яснень щодо всіх документів, які видаються або мають бути видані за результатами вакцинації в межах угорської кампанії на кордоні, адже йдеться аж про три документи.

Але дуже важливо розуміти наступне:

По-перше, уже це первинне паперове свідоцтво про вакцинацію, яке видають відразу після щеплення на кордоні трьома мовами, уже є рівносильним сертифікатам вакцинації. Зокрема виключно з цим документом кілька наших співрозмовників змогли заїхати без проблем зокрема в Румунію та Францію.

По-друге, усім вакцинованим на кордоні в рамках угорської кампанії не потрібно чекати пластикового внутрішньоугорського сертифікату, аби отримати міжнародний європейський сертифікат.

Більше того, і це по-третє, для громадян України, які вакциновані в рамках угорської кампанії з вакцинації на кордоні, цей пластиковий угорський сертифікат наразі й не потрібен, з огляду на те, що Угорщина максимально послабила усі карантинні обмеження. Потреба в ньому може з’явитися у випадку, якщо Угорщина змінить внутрішні карантинні правила і доступи до певних послуг на основі цих пластикових карток. 

Взагалі, логічно було б очікувати, аби навіть попри зміну карантинних обмежень всередині Угорщини, офіційний Будапешт утотожнив силу внутрішніх угорських пластикових сертифікатів з європейськими міжнародними цифровими сертифікатами і власне паперовими свідоцтвами про вакцинацію, які видавалися відразу після щеплення на кордоні.

Ми ж будемо відслідковувати цю тему надалі. Слідкуйте за новинами у нас на сайті та підписуйтесь на наші сторінки у соцмережах – на Facebook та Youtube.

 

Автори: Андрій Клоц* та Дмитро Тужанський,

спеціально для InfoPost.Media 

* це творчий псевдонім журналіста, який давно працює в тематиці міжетнічних відносин, а псевдонім використовує задля того, аби особа автора не впливала на якість та відвертість дискусії щодо його текстів (Chatham House rules)


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі