Проросійські сили намагаються розіграти чергову карту проти українців за кордоном, підірвавши довіру європейців до України та використовуючи для цього різноманітні маніпуляції. Цього разу на озброєнні кремлівських пропагандистів боти в соцмережах, антиукраїнські мітинги на площах європейських міст та спільні заходи з російськими дипломатами.
Вони мають на меті створити картинку для європейського глядача про те, що пересічні жителі невдоволені значною підтримкою України за рахунок самих громадян ЄС.
«Планове розмиття чеської нації» через українських біженців
3 вересня у Празі відбулась антиурядова демонстрація, яка, за версією чеської поліції, зібрала на Вацлавській площі 70 тисяч людей. Учасники вимагали відставки уряду Петра Фіали. За словами прем’єра, за акцією стоять проросійські сили.
Серед внутрішньополітичних гасел та вимог зі сцени прозвучали і антиукраїнські, спрямовані, зокрема, проти українських біженців.
Організатори виступили проти «планового розмиття нації», яке нібито відбувається через прийом українських біженців. Вони закликали унеможливити оформлення українцями ПМЖ у Чехії, оскільки «різний спосіб життя та мовний бар’єр є небезпечними елементами для мирного співіснування обох народів на території Чехії».
Про антиукраїнське спрямування мітингу говорить і те, що чимало закликів прийти на нього розповсюджувались у чеськомовних українофобських групах, наприклад «Řekni Ukrajině NE» («Скажи Україні НІ»), яка налічує понад 16 тисяч користувачів. Там, наприклад, під час акції напряму закликалося насильно зняти український прапор з будівлі празького Національного музею.
Антиурядовий мітинг у Празі. Фото: Seznam Zpravy
Крім того, організатори виступили за подальше посилення залежності від російського газу через двосторонню угоду про постачання. Також вони пропагують допуск «Росатома» до тендеру на будівництво нового реактора на атомній електростанції Дуковани.
За даними чеських ЗМІ, демонстрацію на Вацлавській площі скликали Їржі Гавел та Ладіслав Врабел.
Ладіслав Врабел є активістом руху «Chcípl pes» (дослівно – «Здохлий пес»), який займався поширенням дезінформації про пандемію COVID-19 і пов’язаними з нею протестами проти обмежувальних заходів. Як з’ясувало видання Аktualně, Врабел збирав серед учасників гроші, які надходять на приватний рахунок його дружини (зараз публікація недоступна на сайті, однак її можна знайти у веб архіві). Він не має ніяких доходів, має багатомільйонні борги, 27 разів його майно конфісковували. Торік відзначився на акціях проти вакцинації, де говорив про “геноцид невакцинованих”.
Їржі Гавел також виступав проти заходів під час пандемії. Він є одним із головних представників ініціативи Chcípl PES. А ще йому належить сайт Yellow Water, на якому він рекомендує у якості дезінфектора небезпечну суміш із хлориду натрію та лимонної кислоти.
Редактори чеського сайту, який займається протидією дезінформації Manipulátoři.cz також звернули увагу на те, що серед ораторів і прихильників демонстрації були провідні лідери дезінформаційних, проросійських та ксенофобських рухів у Чехії. Так, зокрема, за лаштунками помітили Жарко Йовановича, працівника телеканалу російської армії «Звєзда».
Подібну антиурядову акцію за «празьким» сценарієм анонсували і в Румунії. Лідер права популістської націоналістичної партії AUR Джордже Сіміон закликав до вуличних протестів 2 жовтня. За його словами, Румунія виробляє достатньо енергії, щоб себе забезпечити, а підняття цін на енергоносії є результатом змови румунського уряду.
Варто додати, що міністр енергетики Румунії Вірджіл Попеску символічно вручив лідеру AUR медаль «Орден Праці» 3-го ступеня, заявивши, що «за два з половиною роки він перевиконав п’ятирічний план російської пропаганди».
Стоп українізації Польщі!
Саме такий заклик у вигляді хештегу почали розповсюджувати у соцмережі Twitter за допомогою чисельних профілів, які мають ознаки ботів. Публікації з цим хештегом отримали понад 50 тисяч ретвітів (поширень), що є доволі значною кількістю для польських соцмереж.
Ймовірно, такий онлайн-рух мав метою консолідувати прихильників польської ультраправої політичної партії «Конфедерація» (це єдина партія у Сеймі з антиукраїнською риторикою). Варто зазначити, що у липні члени партії запропонували антиміграційний законопроект, стверджуючи, що Варшава надала несправедливі «пільги» українським біженцям за рахунок громадян Польщі. Однак наразі підтвердженого прямого взаємозв’язку між політиками та ботами не виявлено крім його поширення лідером «Конфедерації» Гжегожем Брауном, який 26 серпня також написав у Twitter, що #StopUkrainizacjiPolski є найпопулярнішим хештегом у польському Інтернеті.
Хештег #StopUkrainizacjiPolski зібрав понад 46 000 згадок у Twitter між 23 серпня та 27 серпня 2022 року. Скрін: DFRLab через Meltwater Explore
У той же час дослідження Лабораторії цифрових криміналістичних досліджень Atlantic Council (DFRLab) показало, що кампанія з поширення антиукраїнських гасел має ознаки «неавтентичної», тобто досягнута накруткою кількості публікацій. Деякі аккаунти, які поширювали такі хештеги, робили по 200 ретвітів на день.
За даними DFRLab, хештег #StopUkrainisationOfPoland не був підхоплений ширшою аудиторією реальних користувачів Twitter у Польщі, навіть незважаючи на те, що він був популярною темою на платформі.
Варто додати, що за недавнім опитуванням Польського економічного інституту (PIE) 77% громадян так чи інакше підтримали українських біженців з початку війни.
Річниця Словацького народного повстання з російським послом
Наприкінці серпня словацька опозиційна партія «Smer – sociálna demokracia» (Smer-SD), лідером якої є експрем’єр Роберт Фіцо, організувала святкування Словацького національного повстання (SNP) у Зволені.
Крім інших на святкуванні були присутні посол Росії в Словаччині Ігор Братчиков і глава дипломатичного представництва Білорусі в Словаччині Ігар Лятун.
Виступ російського посла Братчикова на святкуванні SNP у Зволені.Фото: DennikN
Спікери від Smer на заході акцентували на тому, що завдяки санкціям проти Росії Словаччина піддається найбільшому зростанню цін за всю сучасну історію.
Крім того, активно просувалась тема загрози з боку США.
«Скільки у нас залишилося суверенітету, коли ми передали все небо американській армії?» – запитав під час виступу Роберт Фіцо.
До його слів приєднався і заступник голови партії Любош Блага із тезою, що Словаччину зараз окуповують американці. Він додав, що «фашизм завжди йде із Заходу, а його поразка – зі Сходу».
Посол Росії в Словаччині Ігор Братчиков заявив, що колишній Радянський Союз активно підтримував Словацьке народне повстання з самого початку.
«Ті, хто позбавлені історичної пам’яті, байдуже спотворюють і переписують історію, виправдовують нацистські злочини. Визволителів і окупантів об’єднують або плутають», – сказав Братчиков.
Варто нагадати, що Фіцо, чия партія SMER-SD займає друге або третє місце в останніх опитуваннях громадської думки – з відсилкою до армії нацистської Німеччини раніше заявляв, що війська НАТО на словацькій землі будуть схожі на “вітання Вермахту”.
Водночас РФ включила Словаччину до списку ворожих країн. Вона зробила це тому, що Словаччина військово підтримує Україну, на яку напала Росія. Це також була реакція на санкції проти Російської Федерації, запроваджені Європейським Союзом, членом якого є Словаччина.
Антиукраїнські рухи час від часу виникають і в інших містах Європи. Однак вони, як правило, небагаточисельні та організовані російською діаспорою. Основними їх вимогами є зняття санкцій, зокрема, з «Північного потоку-2», припинення військової підтримки України та захист російськомовного населення на сході України. Останні з таких акцій на початку вересня пройшли у німецькому Кельні та Магдебурзі.
Однак, як стверджує німецьке видання Die Welt, ситуацію зі зростанням інфляції в країні та зростання вартості енергоносіїв може використати права популістична парламентська група AfD у Бундестазі для проведення масштабніших акцій та нарощування власної підтримки серед електорату.
Віталій Дячук для Infopost.media
* Цей матеріал підготовлений у рамках ініціативи Re:Open Ukraine, яка реалізується Інститутом Центральноєвропейської Стратегії
Re:Open Ukraine – це проєкт Інституту Центральноєвропейської Стратегії, метою якого є перевідкрити та пояснити нову Україну як для неї самої, так і для її безпосередніх західних сусідів. Проєкт має 3 фокусні регіони України, а саме Закарпаття, Буковина та Одещина, та 5 фокусних країн ЄС і НАТО, а саме Польщу, Румунію, Угорщину, Словаччину та Чехію.
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.