fbpx
11 Вересня, 2023

Словаччина після дочасних виборів парламенту 30 вересня: 2 сценарії та 5 форматів коаліції

Словаччина після дочасних виборів парламенту 30 вересня: 2 сценарії та 5 форматів коаліції

Менш як за місяць у сусідній Словаччині пройдуть вибори, результати яких можуть суттєво змінити курс цієї країни, перетворивши Словаччину з надійного союзника на джерело проблем для ЄС і НАТО.

У дочасних виборах беруть участь 24 партії та один блок. За результатами серпневих соцопитувань, 9 мають реальні шанси потрапити до парламенту, здолавши 5% бар’єр для партій та 7% для блоків. 

Slovensko

Соціологія на боці Фіцо: опитування Median SK, Focus та AKO

За результатами серпневого соцопитування агентства Median SK для телеканалу RTVS (25-31 серпня, вибірка 1002 респондентів), Smer-SD і Progresívne Slovensko виграють вибори до Національної ради Словацької Республіки з однаковою підтримкою 17,8%. Третім йде праворадикальний рух Republika з приростом 10,2%.

До парламенту також пройшли б Hlas-SD (9,4%), Sme rodina (8,2%) і KDH (7,3%). Коаліція «OĽANO та друзі», Za ľudí і Kresťanská únia (7,1%) також отримали б місця в парламенті враховуючи 7% бар’єр для блоків. Saska (6,7%) і SNS (5,5%) також мали б достатню для проходження підтримку.

Demokrati експрем’єра Едуарда Ґегера (3,6%) та фашисти-котлебівці ĽSNS (2,3%) поки опинились поза виборчим бар’єром до Національної ради Словацької Республіки.

Водночас опитування інших агенцій за серпень вказують все ж на лідерство саме Smer-SD Роберта Фіцо: результати Median SK (25 серпня) та Focus (9-16 серпня) – це 20,2% у Smer-SD. Перемогу партії Фіцо прогнозує і агентство AKO з результатом 19,2% станом на серпень. 

Мандати

Такі рейтинги передбачають наступний розподіл мандатів:

  • Smer-SD може розраховувати на 30-38
  • Progresívne Slovensko – 28-30
  • Hlas-SD – 16-27
  • Republika – 11-17
  • Sme rodina – 9-13
  • KDH – 10-12
  • OĽANO, Za ľudí, Kresťanská únia – 12
  • Saska – 11
  • SNS – 9-10

Формати і сценарії

Хоча наразі є 2 очевидні лідери перегонів – Smer-SD експрем’єра Роберта Фіцо та Прогресивна Словаччина, але навряд протягом вересня станеться щось таке, що дасть можливість одній з партій утворити монобільшість. 

Тоді ж якими можуть бути сценарії щодо формату коаліції та уряду? Їх ми сформували на основі даних соцопитувань, політичної платформи партій, відносин між їхніми лідерами та прогнозів словацьких аналітиків.

Сценарій №1: Антиукраїнський «Реванш Фіцо»

Як партія-переможець Smer-SD спробує зробити усе, аби об’єднати навколо себе певну групу партія, для яких Фіцо і його команда є не настільки «токсичними», як це було в 2020 році.

Формат Smer-SD + Hlas-SD + SNS + Sme rodina

Вірогідність: 7/10

Такий формат не є критично токсичним для будь-кого з учасників, навпаки — відносно прийнятним, і може об’єднати до 80-88 мандатів у коаліції, зробивши її досить стійкою.

Попри те, що лідер Hlas-SD Петер Пеллегріні зовні тримає дистанцію від Роберта Фіцо і часто повторює, що їхнім партіям не обов’язково об’єднуватися в наступному уряді, у словацькому політикумі лунають заяви про можливу коаліцію в обмін на посаду прем’єра для Пеллегріні.

Така коаліція, звісно ж, буде антиукраїнською і через позицію Smer-SD, яка закликає припинити підтримувати Україну, і через SNS, адже лідер партії Андрей Данко не раз заявляв, що санкції проти Росії неефективні, Україна втягує Словаччину у війну та створює їй економічні труднощі

Лідер Hlas-SD хоч і заявляв про підтримку України, проте з доволі прагматичної точки зору. Так, у війні партія бачить можливості розвитку збройової промисловості для поповнення як українських, так і європейських запасів.

Єдиний, хто в цій коаліції мав досі проукраїнські погляди, так це лідер Sme rodina Борис Коллар, який однозначно засуджував вторгнення і ніколи не виступав проти постачання словацької зброї в Україну, з позиції спікера виносив на розгляд словацького парламенту чимало проукраїнських рішень. Утім, це не заважає йому також підтримувати особисті контакти з ультраправими партіями, які підтримують Владіміра Путіна та його агресивну політику. Крім того, Борис Коллар уже змінював свої погляди, коли треба.

Формат Smer-SD + Hlas-SD + Republika

Вірогідність 5/10

Попри те, що такий формат коаліції ледь не найчастіше обговорюється публічно, але радше як найбільша загроза, ніж ймовірність. Разом з тим, це зовсім не виключає, що такий варіант можливий, тим паче, що така коаліція також може мати близько 80 мандатів з 76 потрібних для більшості.

Зважаючи на спільні позиції Republika та Smer-SD спочатку щодо COVID, а потім надання військової підтримки Україні та спільні заяви про нібито плани уряду сфальсифікувати дострокові вибори, співпраця між ними виглядатиме логічно.

Ключова проблема полягає у політичний платформі «Республіки» та її лідера Мілана Угріка, який уже заявив, що після виборів планує ініціювати референдум про вихід Словаччини з НАТО, а лідер Hlas Петер Пелегріні заявив, що формат коаліції з праворадикалами Угріка для нього неприйнятний. 

​​
Уявити, щоб у коаліцію з Smer-SD пішла ще якась з прохідних партій складно.

Сценарій №2. Прогресивна Словаччина і Пеллегріні рятують від реваншу

Progresívne Slovensko драматично не потрапило до парламенту на виборах 2020 року, коли йшла у блоці з SPOLU і їм не вистачило десятих відсотків, аби подолати 7% бар’єр. 

Цього разу все інакше: PS точно буде в парламенті й має всі шанси стати центром тяжіння для інших прозахідних сил. Утім, для цього необхідна принципова угода з Hlas-SD

PS + Hlas-SD + Sme rodina + KDH

Вірогідність 7/10

Такий формат виглядає не надто стійким щодо кількості мандатів (до 80 при необхідних 76), але досить стійким з точки зору ідеологічної спорідненості (центризм) та відсутності внутрішніх конфліктів.

PS + Hlas-SD + Saska + Sme rodina + KDH

Вірогідність 5/10

Такий варіант коаліції, з одного боку, виглядає природним ідеологічно та дуже стійким електорально (до 90 мандатів), водночас непростим з точки зору домовленостей. Мова йде як про долучення Hlas-SD, як одного зі стовпів такої коаліції, так і залучення Saska. Річ у тім, що її лідер, Ріхард Сулік, був одним з тих, хто поховав попередню прозахідну коаліцію.

Можна припустити, що в подібному форматі ту ж Saska міг би замінити блок Ігоря Матовича OĽANO, Za ľudí, Kresťanská únia, але це також виглядає вкрай складно.

PS + Hlas-SD + OĽANO + Sme rodina + KDH

Вірогідність 5/10

Цей формат має ту ж логіку побудови, що і попередній. Річ у тому, що Saska і OĽANO навряд у найближчій перспективі будуть в одній коаліції, адже саме вони й поховали попередню й спровокували дочасні вибори.

Дещо більшої різноманітності у форматах для прозахідної коаліції може додати прохід до парламенту партії Demokrati екс-прем’єра Ґегера, але поки партія не злітає до 5%.

Кожен з цих 3-х сценаріїв та форматів порятунку від реваншу в Словаччині, одночасно, означатиме збереження проукраїнської орієнтації уряду.

Важливо додати, що велику роль у результатах рейтингів партій відіграють особисті бренди їх лідерів. Раніше ми досліджували кому з політиків довіряє Словаччина та від чого цей рівень довіри залежить.

 

*Цей матеріал має продовження, у якому ми розповімо, що не так зі Словаччиною та чому антиукраїнський реванш є можливим. Радимо ознайомитись із ним, щоб зрозуміти, що ж впливає на ставлення словаків до України:

Що не так зі Словаччиною: Чому антиукраїнський реванш є можливим

 

Віталій Дячук та Дмитро Тужанський для
Infopost.Media

Коментарі