fbpx
06 Квітня, 2023

Проросійська опозиція та націоналісти: як змінились рейтинги у словацькому політикумі та що це означає для України

Проросійська опозиція та націоналісти: як змінились рейтинги у словацькому політикумі та що це означає для України

Smer-SD знову нарощує політичні переваги над конкурентами на тлі зниження рейтингу партії вихідця зі «Смеру» – Петера Пеллегріні Hlas. Водночас рейтинг провладної OĽaNO також продовжує падати та ледь сягає прохідного бар’єру на дострокових виборах парламенту Словаччини. Що стабільно росте — це антирейтинг лідера OĽaNO Ігоря Матовича.

Ключові тези з останніх соціологічних досліджень у Словаччині:

  • Smer-SD посуває з лідерських позицій Hlas-SD
  • партія президентки Словаччини Зузани Чапутової нарощує рейтинг
  • сама президентка і далі залишається політиком, якому найбільше довіряють словаки
  • колишні екстремісти-«котлебівці» – партія Republika – чи не єдині, хто може об’єднатись зі Smer для формування нової урядової коаліції.

Як впливають події в Україні на рейтинги словацьких політиків, як формуються нові коаліції і коли ж відбудуться дострокові вибори, Infopost дослідив за матеріалами словацьких ЗМІ та соціологічних опитувань.

Рейтинги політсил — проросійське крило нарощує лідерство

Ще у лютому цього року лідером рейтингу дострокових парламентських виборів була популістична партія експрем’єра Петера Пеллегріні Hlas. Проте, за результатами березневого опитування агентства «Фокус» для програми «Na telo» телеканалу Markíza, настрої виборців змінилися не на користь як Пеллегріні, так і лідера OĽaNO Ігоря Матовича. Після багатьох років партія Роберта Фіцо Smer-SD знову має найвищі переваги виборців із 17,6% підтримки.

рейтинг2

Падіння рейтингу партії Матовича до рівня 4,3% може бути пов’язане з відтоком голосів до новоствореного руху «Демократи», який очолив його колишній соратник, а нині тимчасово призначений після своєї ж відставки прем’єр-міністр Едуард Геґер. Проте самим «демократам» це наразі не сильно допомогло, адже наразі рівень їх підтримки знаходиться на рівні прохідного бар’єру – 5%.

Поки частина партій підтримку втрачає, інші почали нарощувати рейтинг. Так партія євродепутата Міхала Шимечки Progresívne Slovensko, кандидатом від якої у свій час була президентка Зузана Чапутова,  з лютого додала собі 1,4% та має підтримку в 15,1%.

Націоналістичний рух Republika Мілана Угріка, який сформувався у 2021 році з депутатів ультраправої ĽSNS, також покращив свої позиції з 8,5% до 9,6%. 

 


На цій політсилі можна зупинитись детальніше, адже вона відома активною позицією проти військової допомоги Україні. На початку повномасштабного вторгнення вони виправдовували дії Росії, стверджуючи, що війну спровокував Захід і що США заробляє на війні.

Пізніше націоналісти висловилися проти будь-яких поставок зброї чи боєприпасів, які Словаччина вирішила надати Україні. Ще однією темою для внутрішнього споживача є те, що нібито влада виділяє на підтримку українських переселенців мільйони євро, але забуває про словаків.

Та попри це один з лідерів партії Мирослав Суджа (Miroslav Suja) не соромиться отримувати для своєї компанії «Romi Trade» відшкодування від держави за надане житло для українців.


 

Практично не змінились позиції Sme rodina Бориса Коллара, однак знизилась підтримка Християнсько-демократичного руху KDH Мілана Маєрського та партії SaS Ріхарда Суліка. Що стосується SaS, то падіння підтримки з 5,3% до 5,1% може бути як статистичною похибкою, так і початком відтоку прихильників до нової політсили Jablko, яка «відбрунькувалась» від партії.

За порогом входу до парламенту поки залишаються угорські сили –  Aliancia – Szövetség та Maďarské fórum / Magyar Fórum, SNS, ĽSNS, Dobrá voľba та Za ľudí.

Варто додати, що з 7 по 13 березня агентство AKO також провело замір суспільно-політичних настроїв і тенденції змін більш-менш співпадають із опитуванням Фокусу, хоча відсоткова підтримка партій трохи відрізняється. Так, за даними АКО меншу підтримку має націоналістична Republika, SaS на 3% вище прохідного бар’єру. Проте трійка лідерів передвиборної гонки тут теж незмінна з лідерством Smer.

рейтинг

Політичні ігри опозиції навколо Smer

На тлі спільної позиції націоналістів з Republika та опозиційного Smer спочатку щодо COVID, а потім надання військової підтримки Україні після виборів може сформуватись нова урядова коаліція. Підтверджують це і заяви партійців обидвох політсил про нібито плани уряду сфальсифікувати дострокові вибори.

Як і Hlas-SD, Republika є чи не єдиною партією з прохідним рейтингом, яка не виключає співпраці з партією Роберта Фіцо після виборів.

Неоднозначною залишається позиція партії Sme rodina, лідери якої не можуть досягнути спільної думки щодо співпраці зі Smer. Так, заступник голови партії Мілан Крайняк, який зараз входить до уряду Едуарда Геґера, запевнив, що Smer або Republika наразі не вписуються в їх умови для післявиборчої співпраці. Натомість лідер Sme rodina Борис Коллар запевнив, що Smer не знищить їхню партію і що співпраця можлива. Одним з варіантів участі Коллара в можливому уряді Роберта Фіцо може бути умовне врівноваження проросійського вектору Smer більш прозахідною позицією Sme rodina.

Лідер Hlas-SD Петер Пеллегріні протягом останніх років відкрито заявляв, що не може уявити собі перебування в одному уряді з Робертом Фіцо та неодноразово відхиляв пропозиції Smer-SD про співпрацю. Також «Глас» давно відмовився від коаліції з OĽaNO, а у березневому відео Пеллегріні заявив, що не хоче мати нічого спільного зі сторонами, відповідальними за «сьогоднішній маразм», тобто SaS і PS. Однак така заява настільки заплутала словацький політикум, що на неї навіть відреагували у Smer-SD з вимогою прояснити позицію.

Особисті рейтинги можуть вплинути на вибори. Кому довіряють словаки?

Попри коливання рейтингів партій словаки звикли на виборах довіряти їх лідерам, які і тягнуть партії своїм авторитетом. Ще з 2019 року (з перервою у травні 2022 року, коли її випередив лідер Hlas-SD Петер Пеллегріні) рейтинг політиків, яким найбільше довіряють виборці, очолювала чинна президентка Зузанна Чапутова. Її рейтинг довіри незначно зріс у порівнянні з минулим роком та склав 43% (проти «антирейтингу» в 47%). 

Значне падіння пережив тут політичний капітал Пеллегріні, особистий рейтинг якого знизився з травневих 44% до 29% (рейтинг недовіри його склав 62%).

рейтинг3

Практично порівнявся з ним лідер опозиційного Smer Роберт Фіцо, який має той самий відсоток довіри, проте йому не довіряють 63% словаків.

Раніше стрімке зниження особистого рейтингу продемонстрував лідер OĽANO та експрем’єр Ігор Матович, рівень довіри до якого знизився ще на відсоток і складає 10% (його «антирейтинг» – 80%). Рівень його підтримки менший навіть за праворадикала Маріана Котлебу, якому неочікувано довіряють зараз 14% виборців.

* Дослідження рівня довіри провело агентство «Median SK» з 1 лютого по 5 березня на вибірці з 1006 респондентів.

Як передвиборчі настрої словаків можуть вплинути на Україну

Агентство «Median SK» провело також заміри суспільних настроїв населення щодо ставлення до війни в Україні. Результати соцопитування показали приблизно рівний розподіл думок про причини вторгнення. Такий розподіл відображає зовнішньополітичні настрої основних політичних гравців Словаччини.

рейтинг4

Так, понад 40% жителів Словаччини вважають Росію загрозою для Словаччини. Так 40% опитаних загрозою вважають США. При цьому Росію сприймають як загрозу переважно виборці Progresívne Slovensko та KDH. США сприймають як загрозу переважно виборці партій SNS, ĽSNS, Republika, SMER та Aliancia – Szövetség. Виборці інших партій, таких як SAS, ZA ĽUDÍ, KDH, Magyar Fórum чи Hlas-SD, у цьому плані розподілені відносно рівномірно.

Про дострокові вибори 2023

Дострокові парламентські вибори відбудуться 30 вересня 2023 року. Взагалі у Словаччині парламентські вибори проводяться раз на чотири роки, але наступне голосування відбудеться достроково. На виборах громадяни оберуть 150 членів – представників політичних партій (депутатів).

Для того, щоб потрапити до парламенту, політичній партії необхідно набрати не менше 5% голосів. Винятком є ​​коаліції партій, які повинні отримати не менше 7% дійсних голосів виборців.

Що стосується попередніх парламентських виборів, то у 2020 році найбільше голосів набрала партія Ігоря Матовича OĽaNO, яка отримала 25,03% усіх дійсних голосів.

 

Infopost.Media
Титульне фото: SME / Jozef Jakubčo

Коментарі