fbpx
09 Травня, 2022

Росія дестабілізує Балкани, маніпулюючи порівнянням вбивств у Бучі та Сребрениці

Росія дестабілізує Балкани, маніпулюючи порівнянням вбивств у Бучі та Сребрениці

Москва зайнята нав’язуванням власної версії війни в Україні жителям балканських країн, зокрема Боснії і Герцеговини. Для цього пропагандисти цинічно використовують аналогії з геноцидом 1995 року в Сребрениці.

Так вони намагаються виправдати своє вторгнення і водночас дестабілізувати ситуацію в БіГ, стверджують дослідники BIRN.

“На вулицях буквально були тіла. Деякі з них щойно були застрелені, деякі з них були цивільними на своїх машинах, які просто намагалися втекти. Деяким із них, здавалося, зв’язали руки і, вочевидь, вони були застрелені”.

Це висновок кореспондента Economist Тіма Джуда, який описав вулиці Бучі після відходу російських військ.

D13e6fd256d387f31015f621ebb80cef

Джуда, який висвітлював боснійську війну 1992-1995 років для UK Times, провів перші тижні вторгнення в Україні. Тут він став свідком наслідків злочинів, скоєних проти мирного населення, коли разом з іншими репортерами увійшов до Бучі, Гостомеля та інших міст після відступу російських солдатів.

Кадри вбитих мирних жителів Бучі викликали шок і обурення у всій Європі. Але, незважаючи на численні кадри та свідчення таких журналістів, як Джуда, які відвідували ці місця, Росія категорично наполягає, що бучанську різанину влаштували українці.

“Світ побачив черговий злочин української влади в Бучі, де вона імітувала нібито вбивство цивільних осіб російськими військовими”, – заявила речниця МЗС Росії Марія Захарова.

20 квітня посольство Росії в Сараєво донесло громадянам Боснії свою позицію, назвавши злочини в Бучі в пості, опублікованому в Telegram, “добре спланованою провокацією, підготовленою за допомогою американських та європейських спецслужб”.

“Основне завдання – відвернути увагу світової спільноти від розправи над російськомовного населення, яке здійснюють [українські] націоналістичні батальйони. З усіх околиць Києва Буча була обрана не випадково, тому що для англомовної публіки термін “різанина в Бучі” (“Butchery in Bucha”) створює необхідну гру слів”, – повідомили у посольстві.

Різні країни, однакова історія

Нік Уотерс (Nick Waters), журналіст-розслідувач Bellingcat, нагадав, як журналісти New York Times за допомогою супутникових знімків довели, що тіла лежали на вулицях Бучі до того, як російські війська вийшли.

Нік Уотерс

Bellingcat роками викривав російські фейкові новини про Україну. З початку вторгнення в лютому вони включили у свою базу даних дані, які громадяни та органи влади публікували в Інтернеті, сподіваючись, що це стане корисним для подальших розслідувань винних у злочинах.

Розповідь Росії про інсценування злочинів у Бучі його не дивує.

“Це розповідь, яку ми бачимо раз за разом… Я бачив величезну кількість [таких наративів] у Сирії. Ми знову починаємо бачити їх в Україні, і ці звинувачення йдуть від російського уряду”, – сказав Уотерс.

Від початку російського вторгнення російське посольство в Боснії майже щодня публікувало повідомлення та переклади статей про війну в Україні, спочатку опублікованих російською мовою на своїх акаунтах у соціальних мережах.

Вони заперечують звинувачення у злочинах, покладених на російських солдатів та пояснюють, чому Росія направила солдатів в Україну. У посольстві порівнюють події на сході України із сумнозвісною різаниною боснійських мусульман у східному боснійському місті Сребрениця в 1995 році.

Такі повідомлення особливо насторожують після попередження про невідворотну реакцію, якщо Боснія звернеться до НАТО про вступ до альянсу.

З початку вторгнення в Україну Росія стала більш агресивною зі своєю пропагандою в Боснії. Про це розповідає декан факультету політичних наук у Сараєво Сеад Туркало (Sead Turcalo).

“Вони набагато чесніші в тому, що вони говорять. У тому сенсі, що вони дуже чітко кажуть, проти чого вони в Боснії. Позиція, яку вони раніше висловлювали щодо недопущення інтеграції в НАТО, тепер розширилася, включивши також і європейську інтеграцію [Боснії]”, – сказав Туркало.

Російські установи почали частіше ділитися своїми повідомленнями в Telegram, де перевірка контенту не така сильна, як у Facebook. З тих пір, як вони запустили свій Telegram-канал у додатку 14 березня, менш ніж за два місяці вони поділилися майже 70 публікаціями англійською, російською та мовами, які використовуються в Боснії.

Посольство опублікувало подібну кількість публікацій на своїй сторінці у Facebook з початку вторгнення наприкінці лютого, що майже вдвічі перевищує кількість вмісту, опублікованого за той же період 2021 року.

Незалежні ЗМІ та організації з перевірки фактів відзначили багато з того, що нав’язує російська влада, як правду.

Перед початком вторгнення в Україну 24 лютого, посилаючись на одну з причин введення своїх військ в іншу країну, Росія згадала про “геноцид” України проти російського населення на східному Донбасі України. Однак російська влада не надала чітких доказів таких злочинів, з якими погодилися б незалежні міжнародні юристи.

Сребрениця як інструмент пропаганди

Раніше російська влада кілька разів порівнювала ситуацію на Донбасі з ситуацією в обложеній Сребрениці.

Президент Росії Володимир Путін ще у 2017 році передбачив, що “різанина, яку здійснюють [українські] націоналістичні батальйони [на сході України], буде гіршою, ніж у Сребрениці”.

Однак у своїх офіційних заявах російські чиновники ніколи не використовують термін “геноцид” щодо Сребрениці, хоча це офіційна кваліфікація різанини ООН та її суду в Гаазі. Росія також фінансує рекламу повідомлень про заперечення геноциду в Сребрениці.

У квітні цього року речниця російського МЗС назвала різанину в Сребрениці інсценуванням. Асоціація “Матері анклавів Сребрениця та Жепа” засудила цю заяву, звинувативши російську владу у запереченні геноциду.

Дослідник геноциду Хікмет Карчич (Hikmet Karcic) заявив, що з початку війни в Україні в 2014 році Росія веде активну кампанію дезінформації.

“Російська держава ніколи не визнавала геноцид у Сребрениці. Вони використовують Сребреницю як інструмент маніпуляції, щоб виправдати те, що вони вже зробили на Донбасі в 2014 році”, – сказав Карчич, маючи на увазі участь Росії у різні в сепаратистських анклавах на сході України.

Однак Воіслав Савіч (Vojislav Savic), політолог з Баня-Луки, міста з більшістю сербів у Боснії, якого часто цитують проросійські ЗМІ, каже, що Росія виправдана у використанні порівняння.

“Це спроба російської сторони спілкуватися із західною аудиторією, із західною громадськістю. Тому що ми знаємо, що Сребрениця має контекст, у якому вона згадується в західних ЗМІ, і загалом те, як її інтерпретували в останні 15-20 і більше років. Тому вони хочуть лише якось пояснити свої позиції через те, що означає Сребрениця на Заході”, – сказав Савич.

Для дослідників геноциду заперечення Росією фактів про Сребреницю, визначених трибуналом ООН у Гаазі, викликає підозру щодо інших звинувачень у потенційних злочинах, скоєних в Україні.

Карчич каже, що перші теорії про вигадані злочини в Україні з’явилися після появи перших зображень могил у Бучі.

“Те ж саме відбулося у випадку Капії, Маркале та Сребрениці”, – сказав він, посилаючись на російське твердження, що масові вбивства під час боснійської війни влаштували самі боснійці.

Туркало вважає, що для Росії Сребрениця є практичним інструментом, враховуючи, що вона “резонує” у всьому міжнародному співтоваристві, включаючи як тих, хто визнає вироки суду щодо різанини геноцидом, так і тих, хто їх відкидає.

“Росія використовує це дуже практично, пов’язуючи “денацифікацію” в Україні із запобіганням злочинам, подібним до Сребрениці. Це вказує на те, що може зробити “нацифікована” Україна”, – сказав Туркало.

Таня Домі

Професор Колумбійського університету в Нью-Йорку Таня Домі (Tanya Domi) розповіла, що такі заяви про Бучу як організовану подію, за словами російської прес-секретаря Марії Захарової, є чистою маніпуляцією.

“Вони хочуть ввести людей в оману та затуманити правду”, – сказала Домі.

Окрім масових вбивств у Бучі, Росія також різко заперечує іншу подію – обстріл залізничного вокзалу в Краматорську. Там загинули щонайменше 50 мирних жителів та понад 300 отримали поранення. І в цьому випадку російська влада заперечує будь-яку відповідальність.

“Ви можете показати кадри обстрілів і повного руйнування міст, але вони скажуть, що кадри не точні, і ви це вигадуєте. Коли обстрілювали залізничну станцію під Маріуполем, вони сказали, що це як Маркале – це влаштували українці, як боснійці”, – сказав Карчич.

Боснію вважають вразливою для маніпуляцій

Боснія є вразливим місцем, каже Таня Домі, і Росія просуває це уявлення про свою реальність, щоб поширювати страх.

“Причина, чому вони публікують це на своїх офіційних веб-сайтах, у тому, що вони хочуть наповнити зону всією цією дезінформацією про військові злочини, тому що це дуже засмучує”, – сказала Домі.

Для БіГ, де російська пропаганда сильно зосереджена, результатом може стати дестабілізація.

“Вони породжують цю напруженість… щоб спотворити фокус міжнародної спільноти, яка боїться виникнення деяких конфліктів низької інтенсивності в цих конкретних областях”, – сказав Сеад Туркало.

Tvj 13701 1280x720 1

Повірений у справах України в Боснії Сергій Міняйло вважає, що російська сторона стурбована підтримкою, яку отримує Україна. За його словами, Балкани є важливим районом з точки зору безпеки в Європі.

“Тому вони хочуть висловити свою думку, щоб не допустити, аби вся Боснія приєдналася до групи країн, які підтримують Україну”, – сказав Міняйло.

Посольство Росії в БіГна момент публікації не відповіло на запит BIRN про інтерв’ю.

Джуда каже, що ступінь шкідливого впливу Росії на Балкани залежатиме від результату війни в Україні.

“Росія, можливо, слабка економічно, але вона все ще сильна у військовому плані. Зараз це виглядає трохи інакше, світ змінився”, — сказав він, підкресливши, що наслідки війни в Україні стосуються всього світу, особливо Європи, а не лише Боснії і Герцеговини.

Туркало очікує, що наступна виборча кампанія в Боснії буде найгіршою з моменту закінчення війни в Боснії в 1995 році. Боснійська держава перебуває в політичній кризі, але також у кризі безпеки через геополітичні події.ло.

“Росія розіграє свою карту, і якщо ситуація в Україні почне розвиватися так, як хоче Росія, тоді [головне сербське утворення] Республіка Сербська продовжить процес відділення”, – попередив він.

Нагадаємо, попри рекордну більшість голосів за вихід Росії з Ради Європи у березні, представники шести країн не проголосували за її виключення. Серед них були і представники Боснії і Герцеговини та Сербії.

Також рекомендуємо більше почитати про дезінформаційні кампанії Росії на Балканах:

Угорщина, Румунія та БіГ: як дезінформація впливає на політичний клімат у Європі

У Албанії, Косово та Боснії і Герцеговині спростували слова Лаврова про “найманців” в Україні

 

InfoPost.Media

Фото: BIRN


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі