Аналітика 22 Жовтня 11:05

Українці найстійкіші до дезінформації з Росії та Китаю в Центральній і Східній Європі

Питання дезінформації на даний час стоїть настільки гостро, що необхідність боротьби з нею не викликає сумнівів ні у пересічних її споживачів, ні у глобальних інформаційних компаній. Необхідні повідомлення масово тиражуються для поширення проросійських наративів, легітимізації анексії Криму та підриву демократичних цінностей в Україні.

Однак, за останнім дослідженням, українці продемонстрували найвищу стійкість до дезінформації Росії та Китаю серед 10 досліджуваних країн. Такими виявились результати рейтингу “Індекс стійкості до дезінформації в Центральній і Східній Європі” (Disinformation Resilience Index, DRI). Позитивні зрушення автори дослідження вбачають у активізації державної політики щодо дезінформації, налагодження тіснішої співпраці з фактчекерськими організаціями та розвиток самого громадянського суспільства.

Disinformation Resilience Index

Як у Європі з протистоянням інформаційному впливу Росії та Китаю

Список для дослідження сформували з 10 країн. Це чотири країни Вишеградської ініціативи (Угорщина, Польща, Словаччина, Чехія) та шість країн Східного партнерства (Азербайджан, Вірменія, Білорусь, Грузія, Молдова, Україна). Рівень стійкості визначили за кількома критеріями:

  • стійкість суспільства;
  • інституційна та правова стійкість;
  • стійкість ЗМІ та сфери діджитал.

Як випливає з результатів дослідження, в Україні найвищим є показник суспільної стійкості. Компанію їй за цим показником склали Чехія, Угорщина, Польща та Словаччина. Однак залишаються загрози, пов’язані зі стійкістю правового та медійного поля. Якщо ж розглядати стійкість медіа та ЗМІ, то найвищих показників тут досягли Вірменія, Азербайджан, Білорусь, Грузія та Молдова.

Найскладнішою ситуація у стійкості до дезінформації є у Молдові та Білорусі.

Щоб детальніше зрозуміти важливість такого дослідження в українському контексті, ми звернулись за коментарем до експерта, консультанта з цифрових технологій Віталія Мороза.

“Це дослідження передусім вивчало питання стійкості до дезінформації на метарівні – на рівні держави, громадянського суспільства та медіа. Не дивно, що Україна опинилася серед лідерів з огляду на усвідомлення загроз дезінформації на 8 рік війни на Донбасі й відповідей на них”, – зазначив медіаексперт. – “Разом з тим, на рівні користувачів інтернету, українських громадян – ситуація набагато гірша. Частково цьому сприяють алгоритми соцмереж – вони поляризують користувачів й дозволяють поширюватися дезінформації на великі аудиторії. З іншого боку, в Україні є політичні сили, медіа, квазі громадянські організації, які напряму працюють на Кремль – тому частина населення підпадає під їхній вплив”.

За його словами, зусилля держави та громадянського суспільства мають бути об’єднані задля ефективнішої протидії зовнішнім дезінформаційним впливам. Розділяти їх та оцінювати рівень боротьби з пропагандистськими наративами недоцільно.

“Повинні бути і урядові інституції й недержавні, одні – координують державну політику й ідентифікують загрози для інституцій в цілому, тоді ж як неурядові організації переважно працюють з формуванням смислів та медіаграмотностю населення”

Глобальний супротив дезінформації

Наразі ще з 2015 року, після призову Європейської Ради до реагування на постійні проросійські кампанії дезінформації, в структурі Європейської служби зовнішніх зв’язків (EEAS) працює Східна оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій (East StratCom Task Force). У 2016 році в ЄС затвердили Загальну рамкову програму з протидії гібридним загрозам. У 2018 році – прийняли Спільне комюніке про підвищення стійкості і нарощуванні потенціалу для боротьби з гібридними загрозами. Саме це комюніке містить ряд заходів по боротьбі з дезінформацією в інтернеті, серед яких загальноєвропейський Кодекс практик з саморегулювання щодо дезінформації. Його підписали найбільші рекламні та інтернет-компанії, а також підтримали мережі незалежних експертів з перевірки інформації.

На добровільній основі навколо Кодексу вже об’єднались такі глобальні мультимедійні ресурси як Google, Facebook, Twitter, TikTok та Microsoft. На початку жовтня 2021 року до них приєднались ще кілька технологічних компаній світового рівня. До прикладу, це відеоплатформа Vimeo, соціальна мережа Clubhouse, технологічна рекламна компанія DoubleVerify та розробники спеціалізованих засобів для боротьби з дезінформацією – Avaaz, Globsec, Logically, NewsGuard та WhoTargetsMe.

Основні тези, які об’єднують глобальні компанії у боротьбі з дезінформацією:

  • прозорість розміщення в інтернеті політичної реклами;
  • забезпечення захищеності і стійкості виборних процедур;
  • розвиток освіти та медіаграмотності населення;
  • підтримки якісної журналістики;
  • розвиток стратегічних комунікацій.

Прокоментувати важливість такої глобальної ініціативи та щирість намірів інтернет-гігантів ми запросили одного з авторів дослідження, директора з досліджень у дослідницькому центрі Євразійських держав у перехідному періоді (EAST Center) Андрія Єлісеєва. За його словами, активні дії міжнародних медійних гігантів в боротьбі з дезінформацією однозначно корисні.

“Наше дослідження фокусувалось саме на країнових діях – з боку державних органів, журналістської та блогерської спільнот, неурядових організацій. При потуранні або недостатності реакції на рівні країн, навіть найактивніші дії глобальних платформ істотно не збільшать стійкість суспільства до дезінформації. Лише з тієї простої причини, що соцмережі – це тільки один з можливих майданчиків поширення дезінформації. До того ж завжди є безліч граничних випадків, коли мова йде не про явну дезінформацію, а про різні маніпуляції, на які компанії не в змозі відповісти забороною”.

Тому, за словами експерта, належне законодавче регулювання медіасфери в цілому, якісна робота ЗМІ і антидезінформаційних ініціатив, збільшення обізнаності суспільства про проблему дезінформації необхідні в будь-якому випадку.

“Медійні гіганти змушені реагувати і на суспільні запити, і на вимоги з боку національних регуляторів. Тому з часом в будь-якому випадку їх дії будуть носити не тільки показовий, але і все більш практичний характер. Вважаю, що їх більш активна робота по боротьбі з дезінформацією позначиться на рекламних доходах в меншій мірі, ніж, скажімо, приведення своєї політики у відповідність до положень GDPR”, – додав Андрій Єлісеєв.

Як зазначив він, від такого плану реагування медійним гігантам не сховатися – і ті з них, які раніше інших зайнялися протидією дезінформації, ймовірно будуть в більш виграшному положенні в порівнянні з відстаючими.

Протистояння “дезі” на державному рівні в Україні

Гібридні загрози поставили Україну перед необхідністю участі держави у боротьбі з російською пропагандою та дезінформацією. За словами експертів, робота у цьому напрямку стала більш систематизованою після створення спеціальних державних органів. Насамперед йдеться про Центр стратегічних комунікацій інформаційної безпеки (ЦСКІБ) при Міністерстві культури та інформполітики та Центр протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони.

Їх основне завдання полягає у постійному моніторингу інформації у проросійських медіа, в інформаційному полі України та оперативне реагування на відповідні тези та наративи.

“Сам факт створення цих органів вже говорить про те, що тепер протидія дезінформації більш систематична. І вона вже відбувається не на рівні окремо взятих міністерства, громадських організацій, окремих політиків, які намагаються щось робити, але тут вже є певний єдиний рух”, — зазначила заступник керівника VoxCheck, керівник напрямку перевірки фактів Світлана Сліпченко.

Однак зараз дезінформація вийшла за межі розповсюдження звичайних фейків. Для ворога важливим є створення необхідного маніпулятивного контексту, який покликаний сіяти серед українців недовіру – одне до одного, до інститутів влади, системи охорони здоров’я тощо. У такій ситуації споживачі контенту самостійно роблять висновки та приймають рішення. Однак роблять це, перебуваючи у інформаційній бульбашці, створеній ворожою пропагандою.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі
Теги
Aldi Andrej Babiš ANO Baltic Pipe Bees Airline Cernăuți Charmsove Deti China-CEE Institute COVID COVID-19 Csillag D1 DC Comics DIO Ecaterina Teodoroiu Ed Sheeran eHranica Facebook fake fake news Fidesz Free Svydovets Gaz-System GLOBSEC GoCamp GoGlobal GPS GRUBB Henley Hofer Igor Matovič Infopost Ivan Korčok Juraj Jánošík Karpaty KMKSZ KÜRTŐSKALÁCS Latvia Lidl Liget Liget Budapest Ľudovít Štúr Luzhanka Malenykij robot MÁV media Milan Rastislav Štefánik Mistrál Nagyberegi OLO Omicron Panic Button Pentaxim PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN Podzemne Hnutie Pretty Loud QR Rail Baltica Re:Open Zakarpattia RegioJet Romania Ryanair SaS Sinopharm Skoda Škoda Auto SkyUp SPD SPOLU Sputnik Tatra Ice Dome Tetraxim Tid(y)Up Timothy Snyder Tokaj UCEF Unicum Urban Balkan Beats Verorab Via Carpatia VUC WIND ROSE windrose wizz air ZEVO аварія авіакомпанія авіалінії авіарейс авіасполучення авіація австрія авто автобан автобус автомагістраль автомобіль автострада агресія агрохолдинг адвент аеропорт аеропорт Ужгород АЕС азартні ігри Азов айкідо активіст актор акція Албанія Александр Колб алкоголь алфавіт Альберт Газда Альянс Ангелус англіцизми Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Любка Андрій Макаревич Андрухович аномалія анонім античність армія архітектура асоціація асоційоване тріо АТБ атомна енергія Бабель Бабіш Бабкіна Баганич Базанов Байден Байстрюк сатани Балкани Банік банкнота батяр Бая Маре безвіз безпековий форум безробіття Безславні кріпаки Бела Ковач Белград Берегово Берлін Бернадетт Сель Бетмен бетяр бібліобус бібліотека бідність біженці бізнес білборд Білецький білінгвальність Білорусь Блінкен блокування Богдан Хмельницький богослужіння бограч Болгарія Большая рыба Борша борщ Боснія Боснія і Герцеговина ботанік ботсад Бразилія Братислава Брензович Брюссель Будапеш Будапешр Будапешт будинок будівлі будівництво Бузарест Буковель Буковина Бундестаг Бураш Бурштинська ТЕС Бухарест В'єтнам в'язниця в'язні ваакцина Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вакцинація Угорщина валюта вантаж вартість Варшава Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Велика Добронь Великі Береги Великобританія велосипед велосипедист Венера Верховина Ветеранська миля взуття вибори видавництво Комора викладання Винничук Виноградів виплада виробництво виселення Високі Татри вистава виш Вишеградська четвірка Вишиваний Вишиваний. Король України Вишне Немецке Вишнє Нємецке Відень відкрите небо відкрити бізнес відкрити бізнес у Словаччині відпочинок Відродження відходи віза візит війна війська військо вікенд Віктор Орбан Вікторія Нуланд Вільгельм фон Габсбурґ Віола фон Крамон Віталій Портніков ВНЗ вода водій вокзал Володимир Зеленський Ворожбит вплив Вроцлав ВУЗ вчитель Габсбург Габсбурґа газ газопровід газосховище Газпром галичани Галичина гастрономія Геґер гектар Гельсінкі генконсульство генсек генсек НАТО геотермали Герцеговина ГЕС гірлянди гірськолижний курорт Гобітхіл Гогольфест Гойс Головко голодомор Голокост голосування гонведи госпіталізація ГРА гральні заклади грант Греція громадянство Грузія Гуйяш гумор Гуморина гунгарікум гурт дамба Данілов Данніган Данте Аліг'єрі ДахаБраха Дебрецен дезінформація Делі Дельта демографія демократія демонтаж депортація депутат дерева держава Держдеп держдума Держмитслужба дефіцит Дещиця джинси дзьодо диверсант диверсія диктант диплом дипломат дипломна робота дипустанова дисидент дискаунтер дистанція дифтерія діаспора Діброва діджиталізація діти Діти Хармса Дія Дмитро Кулеба Дмитро Тужанський Дні України Дніпропетровщина додаток Долежал Донбас донор донорство допомога дорога дослідження ДПСУ дрон Друга світова війна ДТП Дубровник Дуда Дулеба Дунай Дюрчань Дяківці е-вибори е-демократія Еган Еде Ед Ширан Еде Еган екологія експерт експорт експрес електрика електроенергія емігранти еміграція Емінеску енергетика епідемія Ерош Пішта Естонія Євангеліє євро євроасоціація євроінтеграція Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз Євросоюз ЄП ЄС Жиліна житло життя жінка жінки жовтень журналісти Забруднення Забужко завод Загайкевич Загонь Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту Закрапаття залізниця замки замок заробітна плата заробітчани зарплата Захонь заява збірка згуртованість Зеленський Земан землетрус земля зірки зловмисник злочин ЗМІ змова ЗНО Золтан Бабяк Золтан Мігай Нодь Золтан Мігаль Нодь Золтан Нодь зона Зоя Казанжи Зріні зростання іайдо ігри ігроманія ідентичність Ізмаїл Ілдіко Орос ілюмінація імміграція імпорт іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інформація інфраструктура іпотека Ірак історія Італія Іштван Ійдярто Іштван Сабо Йоббік Кабмін кава кадри Казанжи Калуська ТЕЦ Канада канал карантин Катерина Бабкіна католики Каунас квартира у Будапешті квитки потяг КГБ кепм Кетрін Винник Київ Київська Русь Китай кібербезпека кіно кінорежисер Кіра Рудик Кішварда класик Клуж КМЄС КМКС КМУ книга книги КНР коаліція ковід колорит Колумб Комаром компанії композитор комунізм комуністи конкуренція Конституція консульство контрабанда конфлікт концерт кордон Королівське Євангеліє коронавірус коронаірус Корчок Косино коснпірологія Косово коференція Кошице Кошицький край КПП Краків Красноїльськ кредит Кривий Ріг криза Крим кримські татари Кубраков Кулеба культура купити житло купівля курорт курси курси словацької кухар кухня Кюртешколач Лаборець лазні Ласло Зубанич Ласло Палкович Ласнамяє Латвія латиниця ЛГБТ ЛГБТК Легинь Ленінград летовище лижі Литва лід лікар лікарня Лілія Гриневич літак література літка логістика логогтип локдаун Лорінц Ночо лоукост лоукостер Луганськ Лукашенко Лунык Львів Львівщина Любка Людовит Велислав Штур Ляшко магістраль Маккартні Макрон маніпуляція Марго-2021 Маріуполь-Рахів Маркі-Зай Марсель Онисько марш маршрут маска Матович медик медики медицина медична сестра медіафорум медперсонал медсестра медсестри Мей Маск меморандум меншина меншини мер Меркель МЗС Мирослав Жбірка митниця Мишка Япончик мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Мілан Растіслав Штефаник Міллер Мілош Земан Мінінфраструктури міністр Мінрегіон Мінськ Мінфін Мінцифри міст місто місцеві вибори Міхай Емінеску Мішкольц мова МОЗ МОК Молдова молодь Москва музей музика Мукачево мультикультуралізм муніципалітет навчання надзвичайний стан народжуваність населення НАТО Нафтогаз національні меншини нація нацменшина нацменшини нелегали нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Нідерланди Ніжна революція Ніїредьгаза Німеччина Нова Зеландія Новий рік новини Новоросія Нолан НУШ обгін область обмеження обсерваторія обшуки ОДА Одеса окупація Олександра Саєнко олімпійські ігри Ольга Кобилянська Омікрон Онисько онлайн ООС опалення опера опитування опозиція Орбан освіта освітній закон Офіс президента Охрид палац палінка пандемія Папа Римський паприка ПАР Пардубіце парк парламент партизан партія паспорт паспортизація пендлер пенсійна система пенсія Первый балтийский канал перевезення переклад перекриття Перемишль перепис переробка Перечин персонал Петер Саган Петер Фіала петиція Петро Мідянка Пийтерфолво письменник письменниця Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підприємці підробка підтримка пістолет плагіат пластик ПЛР повітря повстання податок події подорож подорожі поезія пожежа поїзд покупки Полачек поліомієліт політик політика політики поліція пологи польори Польща поляки понтифік Портніков послуги посол посольство Потапі потяг поштовх правила Прага працевлаштування працевлаштування в Польщі праця президент прем'єр прем'єр-міністр премія прикордонники проби продукти проект пропаганда протест протидія дезінформації професійно-технічна освіта Прудентополіс Пряшів пункт пропуску Путін Радек Матула радіо радіодиктант Радянський Союз Ракоці ранов-над-Топльоу Растіслав Трнка ратифікація Рахів революція регіон рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг реклама рекрутинг релігія реліквія ремонт ресторан Реткозі реформа Рига ріелтор Різдво рішення РНБО робота робота в Польщі роботи робоча сила Роза Вітрів розвиток ром роман роми ромська школа Росвигово російська мова Росія румуни Румунія русини Русь РФ С14 Сабо Сабольчверешмарт салямі саміт самоізоляція САП Сату Маре Саудівська Аравія СБУ Свидівець Свидовець свято сейсмологи секретар село Сенцов сепаратизм Сербія Сергій Жадан Сергій Квіт сертифікат сигарети Сібіу Сійярто Сікура сіль сім'я Сіярто сказ сканер скульптор скульптура скульптури слова словаки словацька культура Словаччина слоган смаколики смертність сміттєзвалище сміття собор Соваччина Солотвино сортувальна лінія сортування соціалізація соціологія соцопитування Союз спецслужба спиртне Спліт Спутник СРСР ССС СССР ставлення Стамбульська конвенція Станіца стартап статистика стереотип стерилізація стічні води столиця Столтенберг страви студенти супермаркет супкультура Сучава Схід Опера Східне партнерство США табір табори Таллін Таллінн тариф тарифи Тарту Татри театр Теб та НС телебачення телеграм теорія тепло теракт Теребле-Ріцька ГЕС термінал Тернопіль тероризм терористичний акт ТЕС тестування Тиса Тімішоара Тімоті Снайдер ткацтво товари товарообіг ТОП традиції трамвай транзит Трансильванія трансляція трансплантація транспорт тренер тривалість Триль Трнава трубопровід трудова міграція трудові мігранти Тужанський ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік Туреччина туризм Туро Руді Тячів УГКЦ угода угорська угорська мова Угорське королівство угорці Угорщина Ужгород Ужгород-Одеса УжНУ Україна українська мова українці Укренерго Укрзалізниця університет УПА Урсула фон дер Ляєн уряд фабрика фактчекінг фарцовщики Федерація футболу Білорусі Федір Корятович фейк Фенешлітке Ференц ІІ Ракоці Ференц Лість фестиваль Фіала Фідес фільм фінансування Фінляндія Фльонц фольклор фонд фортеця форум фото фотограф Франциск Франція футбол хакери Харі Крішнан Харків Хегер Херсонський хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія Центральна Європа церква цигарки цифровізація ціна ціни ЦПТО Чапутова Чебі-Погань червона зона черга черги Чернівці Чеська республіка четвірня Чехія Чехословаччина Чоп Чорногорія Чубай Чубаров Шандор Петефі Шанта Шарль Мішень шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість Шеремета Шкода школа Шкураков Шмигаль Шон Пенн шосе шпигунство штам штраф штрудель штучний інтелект щеплення Юморина ЮНЕСКО Юрай Яношик юрист Юрій Андрухович Юрій Винничук Ялта Яніка Мерило Янош Адер ярмарка ярмарки ярмарок